Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νίκο αμφιβάλλω αν φταίει κάτι στον οδηγό. Αλλωστε η διαδικασία είναι ψιλο stadard. Απλά κάτι δεν εκτελέστηκε σωστά. Συμβαίνουν αυτα :)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι άλλαξε. Βασικά την επόμενη μέρα, όχι μετά από 2 μέρες. Και ήταν 1ΜΒ μικρότερο. Δε ξέρω τι αλλαγή έγινε αλλά σίγουρα είχαν διαφορετική συμπίεση και αρχικά νόμιζα πως ήταν αυτό μόνο, αλλά μετά είδα ότι είχαν διαφορετικό αριθμό αρχείων (κάνα δυο περισσότερα το ένα με άλλο) αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο.

 

Πάντως βλέπω πως και το καινούριο και το παλιό zip που ανέβηκαν, είχαν τον ίδιο κέρνελ και ήταν ο semaphore 2.3.0s. Δε ξέρω τι έγινε στο φλασάρισμα του mindfield :wacko: Βλέπετε κάτι λάθος στον οδηγό?

 

(Ηρακλή είχα κάνει edit το προηγούμενο ποστ το λέω σε περίπτωση που δεν το είδες)

 

Νικο το ειδα τωρα, δεν ξερω εαν ειναι φυσιολογικο,πιστευω οτι επρεπε να περεμενε ενεργοποιημενο, εγω συνηθως το φορτιζω το βραδυ κλειστο και καθε πρωι οταν το ανοιγω εχει απενεργοποιηθει. Δεν ειμαι και dev αλλα μαλλον θα ειναι δυσκολο να γινει.

Την καλημερα μου σε ολους...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες στην 2η σελιδα στο #25 post του nikospot ..;:rolleyes:

το κοιταξα,και τελικα το εκανα,ακολουθοντας τα βηματα...Ευχαριστω πολυ και εσενα ηρακλη και τον νικο...Πλεον εχω 6 μερες την slimbean και δεν μου εχει κανει κανα θεματακι...ολα πανε "ρολοι"...Ισως το καλυτερο custom λογισμικο για το τηλεφωνο μας...Μονο η μουσικη μια μερα μου ελεγε οτι η εφαρμογη σταματησε,αλλα εκανα εκκαθαριση δεδομενων και μετα εκανα απενεργοποιηση της εφαρμογης...μετα εκανα ενεργοποιηση και δουλευει τωρα μια χαρα...

Πολλα ευχαριστω στον δημιουργο αλλα και σε ολους εδω μεσα που βοηθαμε ο ενας τον αλλον... :D

 

Σημειωση:Η μπαταρια μου κραταει αρκετα...την τεταρτη το φορτισα πληρως,και ξεφορτισε τελειως το βραδυ της παρασκευης...Εννοειται οτι στο διαστημα αυτο επαιζα και με wifi και γενικα με το κινητο...

Edited by George_s9000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω προβλημα σχετικα με την 2.7 για καποιο λογο δεν εχω εφαρμογη για την καμερα και για τις εικονες και την εφαρμογη που λεει το site της slim δεν το εχω ενω κανω ολα τα βηματα που λενε οι οδηγιες σωστα γιατι ομως αυτο???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω προβλημα σχετικα με την 2.7 για καποιο λογο δεν εχω εφαρμογη για την καμερα και για τις εικονες και την εφαρμογη που λεει το site της slim δεν το εχω ενω κανω ολα τα βηματα που λενε οι οδηγιες σωστα γιατι ομως αυτο???

 

Μηπως να την ξαναφλασαρεις κανοντας παλι ολα τα wipes..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω προβλημα σχετικα με την 2.7 για καποιο λογο δεν εχω εφαρμογη για την καμερα και για τις εικονες και την εφαρμογη που λεει το site της slim δεν το εχω ενω κανω ολα τα βηματα που λενε οι οδηγιες σωστα γιατι ομως αυτο???

 

Η εφαρμογή UpdateMe χάνεται αν γίνει wipe data μετά το φλασάρισμα. Για αυτό και το έσβησα πλέον από τον οδηγό το τελευταίο wipe data μετά το φλασάρισμα. Αν το έκανες για αυτό θα σβήστηκε. Μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ και να την εγκαταστήσεις απλά.

Για την gallery δε ξέρω πως σου σβήστηκε. Η κάμερα είναι ενσωματωμένη με την Συλλογή πάντως οπότε αν λείπει το ένα λείπει και το άλλο. Αλλά όπως λέει ο Ηρακλής δεν ξανα περνάς την ρομ καλύτερα; Γιατί κάτι δεν πήγε καλά μάλλον για να χάθηκε η gallery. Εκτός αν την έσβησες χειροκίνητα. (το αρχείο είναι gallery2.apk μέσα στο /system/app. Μπορείς να το πάρεις μέσα από το zip της ρομ και να το περάσεις χειροκίνητα με root explorer στον φάκελο /system/app στο κινητό, μετά πρέπει να φτιάξεις και τα δικαιώματα του αρχείου)

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι στην slim 2.7 από CM10 και έχοντας διαβάσει παραπάνω για τα προβληματάκια για το dpi έβαλα εξαρχής 240dpi και όσες εφαρμογές κατέβασα ή έκανα update όλες μια χαρά. Ο dolphin που δοκίμασα είναι λίγο καλύτερος και υποστηρίζει και flash σε σχέση με τον opera όπως είχε πει ο Ηρακλής παραπάνω. Έβαλα το swype που έχει φτιάξει ο tyxerakias ( αυτό που είναι στον οδηγό της cm10) έβαλα και το latin_ime όπως παραπάνω ο mindfield.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν είmαι στον στοκ browser ή στον dolphin και πάω να κάνω login στο forum μας όταν πάω να πληκτρολογήσω το user name, κάθε γράμμα που πατάω στο swype αντικαθιστά το προηγούμενο και στο εικονίδιο του username εμφανίζεται μόνο το τελευταίο γράμμα, αντίθετα στο password ή σε οποιοδήποτε άλλο σημείο στην αναζήτηση του google πχ δουλεύει μια χαρά. Αν βάλω το στοκ πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά. Επίσης στον opera δουλεύει κανονικά και το swype και το στοκ πληκτρολόγιο. Μπορείτε να δείτε αν συμβαίνει και σε σας?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινετε σε ενα μηνυμα να γραφω παραπανω γραμματα...γιατι εστειλα ενα μηνυμα για γενεθλια και με πηρε συνολικα 3 μηνυματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως γινετε σε ενα μηνυμα να γραφω παραπανω γραμματα...γιατι εστειλα ενα μηνυμα για γενεθλια και με πηρε συνολικα 3 μηνυματα

 

Στις επιλογές, να επιλέξεις το Strip Unicode.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

μετά από καιρό αποφάσισα να αναβαθμίσω ξανά το κντ μου...

τελευταία φορά είχα βάλει μέσω odin την JVT.. Έκδοση firmware 2.3.5 και έκδοση kernel 2.6.35.7-I9000XXJVT-CL617736 του Στράτου JVT_1.8.0

από ότι διάβασα θα πρέπει να βάλω πρώτα cm10 και μετά την SlimBean 2.7 για την οποία ενδιαφέρομαι...έτσι δεν είναι?

 

και 2 έκανα αυτό το βήμα:

Ενα απλό backup του φακέλου efs στον υπολογιστή μας βγάζει απο δύσκολες καταστάσεις.

Κατέβασε έναν root explorer από το play store (για πολλούς ο "root explorer" είναι ο καλύτερος)

Στη ρίζα της συσκευής ("/") υπάρχει ο φάκελος efs (εδω δηλαδή /efs)

Κάνε μια αντιγραφή και επικόλλησε τον μέσα στο /sdcard (την εσωτερική κάρτα μνήμης) για να τον μεταφέρεις στον υπολογιστή.

 

το έκανα με δύο εφαρμογές ASTRO και ES εξερεύνηση και μου βγάζει αποτυχία αντιγραφής... δεν έχω root explorer....κάποια λύση ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στον ES Explorer πήγαινε Ρυθμίσεις> Επιλογές Root και επέλεξε "Εξερευνητής Root" και "Προσάρτηση συστήματος αρχείων". Αφού κάνεις αυτό τότε δοκίμασε να αντιγράψεις πάλι τον φάκελο efs.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

οκ! έγινε!!! σε ευχαριστώ!!! όσο για το πρώτο αυτά τα βήματα δεν ακολουθώ? πρώτα την cm10 και μετά την SlimBean...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτα CM10 και μετά SlimBean και γενικά κάνεις ακριβώς αυτά που λέει ο οδηγός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ok!έβαλα την cm10!! τώρα για να περάσω στην SlimBean πρέπει να βάλω τον φάκελο efs στην cm10 η μπορώ να τον περάσω κατευθείαν στην SlimBean... και γενικά πρέπει να προσέξω κάτι άλλο? cwm recovery έχει φαντάζομαι η cm10... e?

 

στον σύνδεσμο αυτόν Slim_Gapps μου ζητάει όνομα και κωδικό... δεν είναι ελεύθερα?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

στον σύνδεσμο αυτόν Slim_Gapps μου ζητάει όνομα και κωδικό... δεν είναι ελεύθερα?

 

http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/24-addons/541-slim-gapps

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αναστάτωση των gapps. :p Ανανεώθηκε το λινκ στον οδηγό.

@K_stam όπως δε χρειάζεται να τον περάσεις αν δε το χρειαστείς. Απλά το κρατάμε για παν ενδεχόμενο (αν χαθεί το ΙΜΕΙ σε κάποιο φλασάρισμα). Τότε θα τον χρειαστείς μόνο. Τώρα κράτα σε ασφαλες μέρος σε περίπτωση που σου χρειαστεί μελλοντικά.

 

Ναι έχει cwm recovery.

Link to comment
Share on other sites

έχω θέμα!!!κάνω install zip το slim-i9000-2.7.0 και μου λέει can't open... Installation aborted....

είμαι σε cwm recovery τι κάνω? τα προηγούμενα βήματα τα έχω κάνει.οπότε βρίσκομαι στο 4....

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι το zip έχει κατέβει σωστά; ;)

στη θέση σου, θα το ξαναεκανα download και θα έκανα την διαδιακασία απ την αρχή

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ!!δεν ξέρω... οπότε να κάνω reboot από το cwm recovery που βρίσκομαι τώρα!!! δεν θα έχω πρόβλημα?

 

Βγάλε την μπαταρία ξαναμπες recovery και μην κάνεις το βήμα 3.

Όταν πήγες να κάνεις το 3 σου έλεγε unmount /system? Αν ναι και το πάτησες τότε αυτό ήταν το πρόβλημα. Θα τροποποιήσω τον οδηγό αύριο γιατί αυτό το βήμα ίσως πλέον είναι περιττό. (σε κάποιες περιπτώσεις χρειαζόταν)

Link to comment
Share on other sites

όχι μου έλεγε mount και το άλλαξα!!!οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα!!!

 

Όπως λέει και ο mol παραπάνω ίσως φταίει το αρχείο. Ξανακατέβασε το και πέρασε το πάλι στη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

έτσι και αλλιώς το έχω ξανακατεβάσει... απλά δεν ξέρω αν θα ανοίξει το κντ άμα πατήσω reboot τώρα!! αυτό ρωτάω?? επειδή έχω κάνει τα προηγούμενα βήματα!! θα έχω πρόβλημα η όχι?
Link to comment
Share on other sites

έτσι και αλλιώς το έχω ξανακατεβάσει... απλά δεν ξέρω αν θα ανοίξει το κντ άμα πατήσω reboot τώρα!! αυτό ρωτάω?? επειδή έχω κάνει τα προηγούμενα βήματα!! θα έχω πρόβλημα η όχι?

 

Όχι κανένα πρόβλημα. Πρέπει να ανοίξει με cm10. Ακόμα αυτή υπάρχει στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...