Jump to content

Τα αντέχει όλα αυτά το τροφοδοτικό μου?


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PITHELLAS (18 Ιούν. 2004 , 07:27)

 

Μια ερώτηση και από εμένα .

Με βάση το πρόγραμμα mbm που αναφέρατε ποιο πάνω ,η θερμοκρασία του επεξεργαστή (INTEL PENTIUM 4 2,6 Ghz ) ανεβαίνει στους 70 – 72 βαθμούς όταν παίζω κάποιο παιχνίδι.

Είναι φυσιολογική ή κάποια στιγμή θα μου πει the game is over;

 

 

Μου φαίνεται πολύ μεγάλη 70-72 βαθμούς. Σε idle πόσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο προβληματισμό με τον άλφα156 έχω και εγώ (οπότε ας μην ανοίξω νέο θέμα). Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω πόσα watt καταναλώνει η κάθε συσκευή; Ή μήπως είναι σχετικό;

 

Έχω και εγώ 300άρι τροφοδοτικό μάρκας Codegen (τα ξέρει κανείς; :p ) και αρκετά πράγματα---> 1 σκληρό, CD-RW, DVD, κάρτα ήχου, τηλεόρασης, δικτύου, κάρτα USB 2.0, γραφικά G-force 4 Ti 4200, Άθλον 1,2 και 4 ανεμηστηράκια. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Θέλω να προσθέσω έναν ακόμα σκληρό, μεγαλύτερο Άθλον στα δυο γκίγκα (2400+) και ένα ακόμα ντιμάκι ραμ...

 

Χλωμό, ε; :whistle: :confused: :worry:

 

Υ.Γ. Το τεστ του γκάρυ κόκκιν έδειξε ότι αυτήν την στιγμή χρειάζομαι... 320 wat!!! :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (18 Ιούν. 2004 , 08:46)

 

Παρόμοιο προβληματισμό με τον άλφα156 έχω και εγώ (οπότε ας μην ανοίξω νέο θέμα). Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω πόσα watt καταναλώνει η κάθε συσκευή; Ή μήπως είναι σχετικό;

 

Έχω και εγώ 300άρι τροφοδοτικό μάρκας Codegen (τα ξέρει κανείς; :p ) και αρκετά πράγματα---> 1 σκληρό, CD-RW, DVD, κάρτα ήχου, τηλεόρασης, δικτύου, κάρτα USB 2.0, γραφικά G-force 4 Ti 4200, Άθλον 1,2 και 4 ανεμηστηράκια. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Θέλω να προσθέσω έναν ακόμα σκληρό, μεγαλύτερο Άθλον στα δυο γκίγκα (2400+) και ένα ακόμα ντιμάκι ραμ...

 

Χλωμό, ε; :whistle: :confused: :worry:

 

 

εσυ είσαι οκ. Εγω έχω αυτή τη στιγμή σε 300 τροφοδοτικο 3 σκληρούς 2 cd, και είναι και p4 1,6.

 

o Gary Kokkin έδωσε λίγο πιο πάνω ένα ωραίο λίνκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (18 Ιούν. 2004 , 04:20)

 

Υπολογίστε πόσα watt τροφοδοτικο χρειάζεστε :

 

http://www.challenge-my.com/goopsulator/

 

ipologisa posa watt thelo... mou sinistai 495w ke ego exo trofodotiko 500w!!!! oti prepi ime!!! tsima tsima!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (18 Ιούν. 2004 , 10:46)

 

Παρόμοιο προβληματισμό με τον άλφα156 έχω και εγώ (οπότε ας μην ανοίξω νέο θέμα). Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω πόσα watt καταναλώνει η κάθε συσκευή; Ή μήπως είναι σχετικό;

 

Έχω και εγώ 300άρι τροφοδοτικό μάρκας Codegen (τα ξέρει κανείς; :p ) και αρκετά πράγματα---> 1 σκληρό, CD-RW, DVD, κάρτα ήχου, τηλεόρασης, δικτύου, κάρτα USB 2.0, γραφικά G-force 4 Ti 4200, Άθλον 1,2 και 4 ανεμηστηράκια. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Θέλω να προσθέσω έναν ακόμα σκληρό, μεγαλύτερο Άθλον στα δυο γκίγκα (2400+) και ένα ακόμα ντιμάκι ραμ...

 

Χλωμό, ε; :whistle: :confused: :worry:

 

Υ.Γ. Το τεστ του γκάρυ κόκκιν έδειξε ότι αυτήν την στιγμή χρειάζομαι... 320 wat!!! :blink: :blink:

 

 

trobocop!!!! agori mou!!! pou to brikes to codegen?? stin ellada??? to ksero auto to trofodotiko...... i codegen legonte i ipertek! ine tis codegengroup pou ftiaxni prosita ke orea case! ixa ke ego ena tetio trofodotiko 400ari tha elelga arketa kalo! mou fenotne omos pos ta 300w etsi ki alios ine psiloliga! ego den tha ithela pote na riskaro ta mixanimatakia pou exo mesa sto case gia auto ebala ena 500ari ke ime sxedon ok!!! prepi na balis ipospin sou oti to trofodotiko ine to pan gia to pc! ama dis oti thes na to alaksis..... ama psaksis mporis na bris pali codegen i ipertek 450w se mia timi pou ama tin akousis tha gelasis ke exi sxetika kales tasis gia tin timi tou! edo arxizoune apo 15euro!!!!!!! ama den kanis overcoclock pai roloi!!!

 

 

SIGNOMI GIA TO DIPLO POST!! ATHELA MOU

Link to comment
Share on other sites

εγω τι πρεπει να κανω δηλαδη?ακουστε

1) cd/rw kai dvd/rw

2) ati 9800xt

3) 3 hard disks

4)amd duron 900mhz...

5) soltek motherboard

6) 6 συσκευες usb

7) ασυρματο ποντικι και πληκτρολογιο

8) sb audigy 2

9) 3 fans

10) 3 dimakia μνημης total 768mb

11) μια καρτα firewire

12) και αλλη μια καρτα sata raid 2 χωρις τιποτα επανω της ακομα...

 

με ολα αυτα μου εβγαλε 358.97 watt και εχω 450watt αμα του βαλω ακομα 2 σκληρους αντεχει η τεζαρει???

Link to comment
Share on other sites

me tetio trofodotiko ixa afta pou ixes esi ala me xp 3000! meta ton alaksa giati ebala ke ala pragmatakia, fantasou oti tora exo 7 fan.. sinolika exi gini aerodromio!!! epomeno stadio watercooling.... akoma den me boleui omos to pou tha topothetiso tin mpaniera! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vanirov (18 Ιούν. 2004 , 11:46)

 

trobocop!!!! agori mou!!! pou to brikes to codegen?? stin ellada??? to ksero auto to trofodotiko...... i codegen legonte i ipertek! ine tis codegengroup pou ftiaxni prosita ke orea case! ixa ke ego ena tetio trofodotiko 400ari tha elelga arketa kalo! mou fenotne omos pos ta 300w etsi ki alios ine psiloliga! ego den tha ithela pote na riskaro ta mixanimatakia pou exo mesa sto case gia auto ebala ena 500ari ke ime sxedon ok!!! prepi na balis ipospin sou oti to trofodotiko ine to pan gia to pc! ama dis oti thes na to alaksis..... ama psaksis mporis na bris pali codegen i ipertek 450w se mia timi pou ama tin akousis tha gelasis ke exi sxetika kales tasis gia tin timi tou! edo arxizoune apo 15euro!!!!!!! ama den kanis overcoclock pai roloi!!!

 

 

SIGNOMI GIA TO DIPLO POST!! ATHELA MOU

 

 

Ήταν πακέτο με το κουτί όταν πήρα το πι-σι. Γραμμή υπολογιστές, πριν τρια σχεδόν χρόνια...

 

Και όπως είπα το τεστ νγάζει ότι χρειάζομαι με την παρούσα σύνθεση 320 watt... :alien:

 

Παρόλαυτά εδώ και μήνες με 300 watt δουλεύει... :alien:

 

Μάλλον για ναβάθμιση και του τροφοδοτικού με βλέπω...

 

Και εδώ έρχεται το ερώτημα: Το παλίο τι γίνεται; Πρόωρη συνταξιοδότηση; Φαντάζομαι μεταχειρισμένο δεν πιάνει τπτ ε? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (18 Ιούν. 2004 , 10:46)

 

Έχω και εγώ 300άρι τροφοδοτικό μάρκας Codegen (τα ξέρει κανείς; :p ) και αρκετά πράγματα...

 

 

Ακριβώς αυτό ...είχε ο dread. :whistle:

 

Δεν ήταν κι ότι καλύτερο και τελικά επειδή προκαλούσε κολήματα το αλλάξαμε με ένα ...linkworld :blink: (300watt πάλι)* με το οποίο όμως δεν ξαναπαρουσιάστηκαν προβλήματα και οι ενδείξεις στις τάσεις είναι μέχρι στιγμής άριστες :cool:

 

*το παλιό μου ήταν και του το χάρισα όταν αγόρασα το Antec 380watt true power :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...