Jump to content

[Modding] Motorola RAZR XT910


baspats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε χρειάζεται να γυρίσεις στην εργοστασιακή. Κρατάς οποία έχεις σαν πρώτο σύστημα, κάνεις Απεγκατάσταση στην παλιά recovery, βάζεις ss3 και έχεις σαν safe rom αυτή που είχες πριν σαν πρώτο σύστημα (εγώ έχω cm9). Μετά φτιάχνεις ένα καινούργιο rom slot και βάζεις cm10 (προτείνω aokp).

 

Edit: συγγνώμη διάβασα βιαστικά και κατάλαβα λάθος την ερώτηση. Φίλε baspats δοκίμασε cm10 η aokp jb είναι πολύ καλές. Πετάει το τηλ. Τα σημαντικότερα προβλήματα είναι το φλας που δε δουλεύει και το Bluetooth. Βάλε και τα scripts με το tweakerz του Whirleys με pegasusq cpu governor και θα έχεις άλλη συσκευή.

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα παίξω με safestrap, θα ήθελα έναν οδηγό βήμα-βήμα για το πως γίνεται η διαδικασία από την αρχή. Όταν λέω την αρχή, εννοώ πως έχω ένα razr με stock ota ICS, χωρίς root και θέλω να του βάλω aokp για παράδειγμα.

 

Αν μπορούσε κάποιος να μας περιγράψει τα βήματα που απαιτούνται, όσο πιο αναλυτικά μπορεί, θα του ήμουν ευγνώμων! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκινάς με φουλ μπαταρία. Κατεβάζεις στον υπολογιστή σου το sbf για rsd flash για παν ενδεχόμενο. Ρουταρεις. Εγκαθιστας το ss3 και έχεις custom recovery. Η stock Rom σου μένει άθικτη και δεν μπορείς να την πειράξεις, οπότε έχεις την ασφάλεια ότι ποτέ δε θα γίνεις bricked. Η ss3 δουλεύει με την sd οπότε προτείνω να ξεκινήσεις με τουλάχιστον 2 γιγα ελεύθερα σε αυτήν. Μπαίνεις στη recovery φτιάχνεις Rom slot και φλασαρεις ότι θέλεις εκτός από miui. Είναι πολύ εύκολο γενικά, μη το φοβάσαι. Δε μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός γιατί είμαι από το κινητό και σου γράφω ότι θυμάμαι. Οι Οδηγίες στο xda είναι υπέρ πλήρεις. Εάν δε γνωρίζεις καλά αγγλικά και θέλεις κάπου βοήθεια Στείλε. Προσοχή εάν είχες πριν bootmenu. Μπαίνεις στο πρώτο σύστημα και ανοίγεις την εφαρμογή του bootmenu(εάν την είχες εγκαταστήσει στο 2ο σύστημα, Κατέβασε τη και εγκατέστησε τη και στο πρώτο). Σιγουρέψου ότι όλα είναι εγκατεστημένα και μετά κάνε απεγκατάσταση. Όταν τελειώσει κάνε απεγκατάσταση και της εφαρμογής bootmenu. Μην κάνεις reboot. Τώρα μπορείς εγκαταστήσεις ss3. Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με φουλ μπαταρία. Κατεβάζεις στον υπολογιστή σου το sbf για rsd flash για παν ενδεχόμενο. Ρουταρεις. Εγκαθιστας το ss3 και έχεις custom recovery. Η stock Rom σου μένει άθικτη και δεν μπορείς να την πειράξεις, οπότε έχεις την ασφάλεια ότι ποτέ δε θα γίνεις bricked. Η ss3 δουλεύει με την sd οπότε προτείνω να ξεκινήσεις με τουλάχιστον 2 γιγα ελεύθερα σε αυτήν. Μπαίνεις στη recovery φτιάχνεις Rom slot και φλασαρεις ότι θέλεις εκτός από miui. Είναι πολύ εύκολο γενικά, μη το φοβάσαι. Δε μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός γιατί είμαι από το κινητό και σου γράφω ότι θυμάμαι. Οι Οδηγίες στο xda είναι υπέρ πλήρεις. Εάν δε γνωρίζεις καλά αγγλικά και θέλεις κάπου βοήθεια Στείλε. Προσοχή εάν είχες πριν bootmenu. Μπαίνεις στο πρώτο σύστημα και ανοίγεις την εφαρμογή του bootmenu(εάν την είχες εγκαταστήσει στο 2ο σύστημα, Κατέβασε τη και εγκατέστησε τη και στο πρώτο). Σιγουρέψου ότι όλα είναι εγκατεστημένα και μετά κάνε απεγκατάσταση. Όταν τελειώσει κάνε απεγκατάσταση και της εφαρμογής bootmenu. Μην κάνεις reboot. Τώρα μπορείς εγκαταστήσεις ss3.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όχι, πρόβλημα με τα αγγλικά δεν έχω, απλά δεν τα έχω βρει κάπου βήμα βήμα γιατί ομολογώ πως η πρώτη φορά με φοβίζει :P

 

Η έκδοση που έχω τώρα είναι η 672.180.41.XT910.NonEFIGSRetail.en.Eu. Το sbf που πρέπει να κατεβάσω για ώρα ανάγκης είναι αυτό ή έχω βρει λάθος; Bootmenu δεν έχω, άρα το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν. Αν κάποια στιγμή θελήσω να αλλάξω γνώμη, αν φλάσαρω με RSD το sbf που λέω πιο πάνω, θα είναι το τηλέφωνο σαν εργοστασιακό;

Link to comment
Share on other sites

Το sbf είναι σωστόνομίζω. Εάν φλασαρεις με rsd γυρνάς απολύτως σε εργοστασιακό. Μην το φοβάσαι. Ούτε με το root ούτε με την εγκατάσταση οποιασδήποτε custom recovery δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά. Μετά απλά φλασαρεις σε ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο. Το πολύ πολύ να μη bootαρει αυτό που εγκατέστησες. Το αρχικό σου σύστημα μένει άθικτο και μπορείς να μπεις σε αυτό οπότε θες.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την FTS σαν 2ο σύστημα και έχω 2 ερωτήσεις:

1 χρειάζεται να κάνω back up το webtop partition πρίν το full wipe;

2 πρέπει να κάνω convert (rom converter) το zip file πρίν το εγκαταστήσω;

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την FTS σαν 2ο σύστημα και έχω 2 ερωτήσεις:

1 χρειάζεται να κάνω back up το webtop partition πρίν το full wipe;

2 πρέπει να κάνω convert (rom converter) το zip file πρίν το εγκαταστήσω;

 

Το webtop partition από την ics και μετά είναι παντελώς άχρηστο. Το backup του διαρκει εξωφρενικά πολλή ώρα. Ο μόνος λόγος ύπαρξης του είναι πια, να δέχεται τις επίσημες αναβαθμίσεις. Δλδ εάν εσύ το κάνεις φορματ απλά θα σου βγάλει σφάλμα εάν πας να κάνεις αναβάθμιση εάν πότε βγάλει η μοτο. Εάν λοιπόν έχεις backup και το κάνεις restore μετά θα πάρεις ota χωρίς να χρειάζεται να φλασαρεις με rsd. Η fts από όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται convert. Μην ξεχάσεις να κάνεις format το webtop. Το wipe data and cache δεν αρκεί. Εάν δεν κάνεις φορματ θα έχεις ελάχιστο αποθηκευτικό χώρο για να εγκαθιστάς εφαρμογές στο δεύτερο σύστημα.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Το webtop partition από την ics και μετά είναι παντελώς άχρηστο. Το backup του διαρκει εξωφρενικά πολλή ώρα. Ο μόνος λόγος ύπαρξης του είναι πια, να δέχεται τις επίσημες αναβαθμίσεις. Δλδ εάν εσύ το κάνεις φορματ απλά θα σου βγάλει σφάλμα εάν πας να κάνεις αναβάθμιση εάν πότε βγάλει η μοτο. Εάν λοιπόν έχεις backup και το κάνεις restore μετά θα πάρεις ota χωρίς να χρειάζεται να φλασαρεις με rsd. Η fts από όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται convert. Μην ξεχάσεις να κάνεις format το webtop. Το wipe data and cache δεν αρκεί. Εάν δεν κάνεις φορματ θα έχεις ελάχιστο αποθηκευτικό χώρο για να εγκαθιστάς εφαρμογές στο δεύτερο σύστημα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Κατάλαβα

Την πέρασα πρίν μου απαντήσεις οπότε έκανα backup το webtop έμεινα ουσιαστικά χωρίς τηλέφωνο για αρκετηηηη ώρα :mad:

Λές να το κρατήσω το backup, είμαι ακόμα στην retail .3 η οποία είναι απροβλημάτιστη και λόγω αρκετών παραπόνων χρηστών που πήγαν στην .41, οπότε updates δεν βλέπω να παίρνω.

Ηθελα κάποια στιγμή να σε ρωτήσω, επειδή θυμάμαι είχες μείνει και εσύ στην .3, αν πέρασες στην .41

 

Convert όντως δεν χρειάζεται, εννοείται πως έκανα format.

 

Απλά ψάχνω να βρω αν και πως μπορώ να περάσω ορισμένες εφαρμογές και τα δεδομένα τους με titanium backup pro στην fts.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς με το tibu κανονικά. Εγώ πήγα στην τελευταία επίσημη γιατί έκανα μια πατάτα και φλασαρα με rsd. Επειδή είχα κάποια θεματακια με αυτή, φλασαρα μετά το kernel και το radio image αυτής που είσαι (που ήμουν και εγώ πριν) και από τότε όλα καλά. Οπότε μείνε όπως είσαι, και αν χρειαστεί ποτέ να φλασαρεις, βάλε πάλι το ίδιο. Το backup εγώ δεν θα το κράταγα, τσάμπα χώρο σου πιάνει. Αν δεν θέλεις να το χάσεις απλά μετέφερε το στο pc. Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς με το tibu κανονικά. Εγώ πήγα στην τελευταία επίσημη γιατί έκανα μια πατάτα και φλασαρα με rsd. Επειδή είχα κάποια θεματακια με αυτή, φλασαρα μετά το kernel και το radio image αυτής που είσαι (που ήμουν και εγώ πριν) και από τότε όλα καλά. Οπότε μείνε όπως είσαι, και αν χρειαστεί ποτέ να φλασαρεις, βάλε πάλι το ίδιο. Το backup εγώ δεν θα το κράταγα, τσάμπα χώρο σου πιάνει. Αν δεν θέλεις να το χάσεις απλά μετέφερε το στο pc.

 

Ναι θα το διαγράψω, δεν πρόκειται να μου χρειαστεί.

Δεν έχω ξανακάνει restore με tibu και ψάχνω στο μενού αλλά δεν βρισκω κάτι απλά βάριέμαι να διαβάσω άλλο μετά απο τις 35 περίπου σελίδες για την fts παράλληλα με την δουλειά μου, αλλά από ότι φαίνεται δεν το γλιτώνω.

 

Edit: ενα περίεργο που παρατήρησα είναι πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία και ενώ στην .3 εχω 84% στην fts μου δείχνει 59%

Τι γίνεται;;;

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό αυτό με την μπαταρία. Θα πλησιάσει την σωστή ένδειξη ώρα με την ώρα. Το tibu λογικά πρέπει να βρει μόνο του τα backup του, αν όχι μπορείς να πας από τις επιλογές και να το ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την fts και έβαλα cm9 στο 2ο σύστημα σήμερα.

πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα σε σχέση με την βαρετή fts!

Το root που έχω κάνει στο πρώτο σύστημα ισχύει κανονικά και στο δεύτερο;

Γιατί μου κάνει κάτι περίεργα...

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την fts και έβαλα cm9 στο 2ο σύστημα σήμερα.

πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα σε σχέση με την βαρετή fts!

Το root που έχω κάνει στο πρώτο σύστημα ισχύει κανονικά και στο δεύτερο;

Γιατί μου κάνει κάτι περίεργα...

 

Ναι το ροοτ κανονικά. Τι περιεργα σου κάνει? Γιατί όχι όμως cm10 η ακόμα καλύτερα aokp?

Link to comment
Share on other sites

Έχω από εχθές πρόβλημα με το tibu

Δεν μου εμφανίζει τις εφαρμογές μου

[ATTACH]27770[/ATTACH][ATTACH]27771[/ATTACH]

 

Ξεκίνησα από cm9 και θα τις δοκιμάσω όλες

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Επιλογές preferences. Backup folder location και detect

 

Για ευκολία εάν ξεκινήσεις να δοκιμάζεις ρομς στις επιλογές του tibu έχει create update zip και σου φτιάχνει ένα recovery flashable zip της εφαρμογής. Οπότε κάνεις ένα backup τα accounts σου και τα κάνεις αμέσως restore μετά με το tibu χωρίς να χρειάζεται ούτε μειλ ούτε τίποτα. Απλά να ξέρεις ότι για να εμφανιστεί το tibu πρέπει αφού φλασαρεις οποιαδήποτε ρομ και gapps να boot άρεις κανονικά, μην κάνεις καμιά ρύθμιση και μετά αμέσως reboot σε recovery και wipe dalvik και φλασαρεις το ζιπακι του tibu.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Επιλογές preferences. Backup folder location και detect

 

Για ευκολία εάν ξεκινήσεις να δοκιμάζεις ρομς στις επιλογές του tibu έχει create update zip και σου φτιάχνει ένα recovery flashable zip της εφαρμογής. Οπότε κάνεις ένα backup τα accounts σου και τα κάνεις αμέσως restore μετά με το tibu χωρίς να χρειάζεται ούτε μειλ ούτε τίποτα. Απλά να ξέρεις ότι για να εμφανιστεί το tibu πρέπει αφού φλασαρεις οποιαδήποτε ρομ και gapps να boot άρεις κανονικά, μην κάνεις καμιά ρύθμιση και μετά αμέσως reboot σε recovery και wipe dalvik και φλασαρεις το ζιπακι του tibu.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα έκανα αυτό που μου είπες πάτησα use the current folder αλλά δεν έγινε τίποτα.

 

Γιατί γράφει all frozen πάνω αριστερά στις προηγούμενες φωτογραφίες;

Δεν μου εμφανίζει καν αυτές που έχω εγκαταστήσει στην καινούργια...

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κουλό είναι αυτό. Μήπως είχες κάνει κάποιο data profile?

Στο έκανε και με την fts?

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κουλό είναι αυτό. Μήπως είχες κάνει κάποιο data profile?

 

Δοκίμασα να αλλάξω και προφίλ αλλά μου δίνει επιλογή για δημιουργία καινούργιου ή να αναζητήσει κάποιο αλλά δεν βρίσκει κανένα.

Τι να πω δεν ξέρω...Ευχαριστώ για την βοήθεια αν σου έρθει κάτι πες το.

Θα ρωτήσω και σε xda αργότερα.

 

Edit: μπορείς να μου δώσεις link για aokp;

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε aparchon λέω να βάλω πλώρη για την επόμενη ROM (2nd system) τι θα μου πρότεινες να δοκιμάσω;

 

AOPK, CM10 κάτι άλλο (αν υπαρχει) και τι σημαίνει nightlies που αναφέρεται σε threads σχετικά με την CM10;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε aparchon λέω να βάλω πλώρη για την επόμενη ROM (2nd system) τι θα μου πρότεινες να δοκιμάσω;

 

AOPK, CM10 κάτι άλλο (αν υπαρχει) και τι σημαίνει nightlies που αναφέρεται σε threads σχετικά με την CM10;

 

http://crackteam.crackflasher.com/umts_spyder/aokp/

 

Εδώ θα βρεις τα πάντα. Μην κατεβάσεις το σημερινό αοκπ δεν μπουταρει. Nightlies είναι roms που ανεβάζουν οι devs σχεδόν κάθε βράδυ και περιέχουν bug fixes ή δοκιμαστικές αλλαγές ή απλά merged changes των εκδόσεων που υποστηρίζουν (cyanogenmod, aokp κτλ). Δεν σημαίνει ότι η πιο καινούργια είναι και καλύτερη από την προηγούμενη. Είναι όλες beta.

 

Εγώ είμαι fan του aokp σε όλες μου τις συσκευές. Οπότε σου προτείνω aokp 4.1.2 jellybean. Απλά να ξέρεις ότι όλες οι jellybean roms έχουν θέμα με τον ήχο στο bluetooth, δεν λειτουργεί το hd video recording και δεν παίζουν όλα τα βίντεο με το stock video player.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

http://crackteam.crackflasher.com/umts_spyder/aokp/

 

Εδώ θα βρεις τα πάντα. Μην κατεβάσεις το σημερινό αοκπ δεν μπουταρει. Nightlies είναι roms που ανεβάζουν οι devs σχεδόν κάθε βράδυ και περιέχουν bug fixes ή δοκιμαστικές αλλαγές ή απλά merged changes των εκδόσεων που υποστηρίζουν (cyanogenmod, aokp κτλ). Δεν σημαίνει ότι η πιο καινούργια είναι και καλύτερη από την προηγούμενη. Είναι όλες beta.

 

Εγώ είμαι fan του aokp σε όλες μου τις συσκευές. Οπότε σου προτείνω aokp 4.1.2 jellybean. Απλά να ξέρεις ότι όλες οι jellybean roms έχουν θέμα με τον ήχο στο bluetooth, δεν λειτουργεί το hd video recording και δεν παίζουν όλα τα βίντεο με το stock video player.

 

Για άλλη μια φορά κατατοπιστικότατος και διαβασμένος, ευχαριστώ!

Έχω διαβάσει σχετικά με τα bugs που αναφέρεις αλλά δεν με επηρεάζουν καθώς ούτε Bluetooth χρησιμοποιώ ούτε τον stock video player :D

 

http://crackteam.crackflasher.com/umts_spyder/aokp/

 

Εδώ θα βρεις τα πάντα. Μην κατεβάσεις το σημερινό αοκπ δεν μπουταρει. Nightlies είναι roms που ανεβάζουν οι devs σχεδόν κάθε βράδυ και περιέχουν bug fixes ή δοκιμαστικές αλλαγές ή απλά merged changes των εκδόσεων που υποστηρίζουν (cyanogenmod, aokp κτλ). Δεν σημαίνει ότι η πιο καινούργια είναι και καλύτερη από την προηγούμενη. Είναι όλες beta.

 

Εγώ είμαι fan του aokp σε όλες μου τις συσκευές. Οπότε σου προτείνω aokp 4.1.2 jellybean. Απλά να ξέρεις ότι όλες οι jellybean roms έχουν θέμα με τον ήχο στο bluetooth, δεν λειτουργεί το hd video recording και δεν παίζουν όλα τα βίντεο με το stock video player.

 

Μπορώ να περάσω την aopk με BM αφού την κάνω convert και δεν χρειάζεται GSM patch έτσι;

Δεν έχω ασχοληθεί με safestrap,αν και φαίνεται εύκολο, αλλά προτιμώ BM.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Είναι καιρός που χρησιμοποιώ το safestrap και δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με την τελευταία beta 0.29a του bm. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν convert αλλά ψάξε το. Αν είσαι με την 0.27 σίγουρα θέλει convert όμως θέλει και ένα patch για τον αποθηκευτικό χώρο για να τον διαβάζει σωστά. Μόνο σαν 2ο σύστημα στην 0.27. Στην 0.29 νομίζω ότι μπαίνει και σαν πρώτο. Διαβασε λίγο στο θέμα του bm για να είσαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάθε πιθανό συνδυασμό με bootmenu φορτωνε το 2ο σύστημα αλλά κρασαρε συνέχεια το play store και δεν έβρισκε την κάρτα sd και με aopk και CM10.

Εγκατέστησα aokp με ss3 και όλα καλά!

Έλυσα το πρόβλημα με tibu. :-)

Το Google search bar πως το βγάζουμε στην aokp;;;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Clockworkmod παίρνει το κινητό ή ακόμα μπα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που κυκλοφόρησε. Οχι επισημα βεβαια αλλα την ιδια δουλεια κανει. Στην 2.3 ηταν αποκλειστικά. Τωρα στην ics και jb η δουλεια γινεται με το safestrap που ειναι βασισμενο στην team win project recovery με full touch interface και υπαρχει και το bootmenu που ειναι βασισμενο σε cwm recovery.
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που κυκλοφόρησε. Οχι επισημα βεβαια αλλα την ιδια δουλεια κανει. Στην 2.3 ηταν αποκλειστικά. Τωρα στην ics και jb η δουλεια γινεται με το safestrap που ειναι βασισμενο στην team win project recovery με full touch interface και υπαρχει και το bootmenu που ειναι βασισμενο σε cwm recovery.

Thanks.

Και με το που θα το βάλεις μπαίνεις σε black-list της Motorola με αποτέλεσμα υποστήριξη τέλος; Ή αν το βγάλεις και γυρίσεις σε πλήρως εργοστασιακό software δεν το παίρνουν χαμπάρι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...