Jump to content

[Modding] Motorola RAZR XT910


baspats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks.

Και με το που θα το βάλεις μπαίνεις σε black-list της Motorola με αποτέλεσμα υποστήριξη τέλος; Ή αν το βγάλεις και γυρίσεις σε πλήρως εργοστασιακό software δεν το παίρνουν χαμπάρι;

 

Σε υποτιθέμενη blacklist μπαίνεις εαν ρουτάρεις (χωρίς αυτό βέβαια δεν μπαίνει custom recovery). Και με blacklist εννοούμε ότι εαν χρειαστεί να το πας για service μπορεί το διαγνωστικό πρόγραμμά τους να ανιχνεύσει από ένα log αρχείο εαν είχε rootαριστεί στο παρελθόν και εάν έχει μπει custom recovery. Από εκεί και πέρα δεν έγινε ποτέ ξεκάθαρο κατά πόσο αυτό ισχύει. Πολλοί πήγαν για service στην εγγύηση και από εδώ Ελλάδα και στο εξωτερικό και δε τους είπαν το παραμικρό. Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που η συσκευή βγήκε εκτός εγγύησης επειδή και καλά ήταν rooted. Εδώ μάλιστα στο ελληνικό σερβις υπήρξε μια περίπτωση που το παλικάρι τους πήγε το τηλέφωνο για σερβις, αυτοί του το γυρίσαν με την επίσημη ICS πριν αυτή ακόμη κυκλοφορήσει, και μετά χρειάστηκε και τους το ξαναπήγε και του βρήκαν τη συσκευή rooted χωρις αυτός να έχει πειράξει ποτέ τίποτα, σύμφωνα με τα λεγόμενά του. Γενικά πάντως από τη στιγμή που ροοτάρεις βγαίνεις και εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε υποτιθέμενη blacklist μπαίνεις εαν ρουτάρεις (χωρίς αυτό βέβαια δεν μπαίνει custom recovery). Και με blacklist εννοούμε ότι εαν χρειαστεί να το πας για service μπορεί το διαγνωστικό πρόγραμμά τους να ανιχνεύσει από ένα log αρχείο εαν είχε rootαριστεί στο παρελθόν και εάν έχει μπει custom recovery. Από εκεί και πέρα δεν έγινε ποτέ ξεκάθαρο κατά πόσο αυτό ισχύει. Πολλοί πήγαν για service στην εγγύηση και από εδώ Ελλάδα και στο εξωτερικό και δε τους είπαν το παραμικρό. Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που η συσκευή βγήκε εκτός εγγύησης επειδή και καλά ήταν rooted. Εδώ μάλιστα στο ελληνικό σερβις υπήρξε μια περίπτωση που το παλικάρι τους πήγε το τηλέφωνο για σερβις, αυτοί του το γυρίσαν με την επίσημη ICS πριν αυτή ακόμη κυκλοφορήσει, και μετά χρειάστηκε και τους το ξαναπήγε και του βρήκαν τη συσκευή rooted χωρις αυτός να έχει πειράξει ποτέ τίποτα, σύμφωνα με τα λεγόμενά του. Γενικά πάντως από τη στιγμή που ροοτάρεις βγαίνεις και εκτός εγγύησης.

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο από ο,τι περίμενα!

Πίστευα ότι αν απλά ρουτάρεις την επίσημη ROM, χωρίς να πειράξεις το recovery, είσαι ΟΚ επειδή ξερουτάρεται. Κρίμα. :(

Και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στα νέα μοντέλα (Razr HD, Razr i, etc).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τι είναι αυτό :blink:

 

Release candidate δηλαδη μια εκδοση υποψηφια για να ειναι η τελικη. Στις rc συνηθως δουλεύουν τα πάντα και υπάρχουν άπειρο ελάχιστα bugs.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά νέα είναι αυτά. Μου κάθεται απλά λίγο στραβά ότι θα πρέπει να φλασάρω την 672.180.33 ενώ έχω την 672.180.41. Δεν μπορώ να την τρέξω πάνω από αυτή που έχω ήδη αν εγκαταστήσω τον custom kernel που αναφέρει, Ε;
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά νέα είναι αυτά. Μου κάθεται απλά λίγο στραβά ότι θα πρέπει να φλασάρω την 672.180.33 ενώ έχω την 672.180.41. Δεν μπορώ να την τρέξω πάνω από αυτή που έχω ήδη αν εγκαταστήσω τον custom kernel που αναφέρει, Ε;

 

Οι οδηγιες που υπαρχουν στο op ειναι για την προηγούμενη έκδοση. Μια χαρα θα δουλεψει πανω στην. 41 custom kernel δεν υπαρχει πουθενα (εκτος του μη λειτουργικου ακομη kexec). Το kernel που αναφερεται στο op ειναι αυτο που εχεις ηδη εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες που υπαρχουν στο op ειναι για την προηγούμενη έκδοση. Μια χαρα θα δουλεψει πανω στην. 41 custom kernel δεν υπαρχει πουθενα (εκτος του μη λειτουργικου ακομη kexec). Το kernel που αναφερεται στο op ειναι αυτο που εχεις ηδη εσυ.

 

Πολύ καλό αυτό τότε. Ομολογώ πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την rom αυτή, αλλά μια ανάγνωση στο op μου δημιούργησε αυτές τις απορίες.

 

Επίσης απ' ότι βλέπω η final θα δουλεύει και με safestrap αλλά και με bootmenu; Δεν έχω βάλει ακόμα custome recovery, παρά μόνο root έχω κάνει. Τι προτείνετε από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό τότε. Ομολογώ πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την rom αυτή, αλλά μια ανάγνωση στο op μου δημιούργησε αυτές τις απορίες.

 

Επίσης απ' ότι βλέπω η final θα δουλεύει και με safestrap αλλά και με bootmenu; Δεν έχω βάλει ακόμα custome recovery, παρά μόνο root έχω κάνει. Τι προτείνετε από τα δύο;

 

Είμαι στην ίδια φάση με σένα. Μόνο root και ψάχνομαι για rom/recovery. Νομίζω θα περιμένω μια jb χωρίς τα τωρινά bugs και τότε θα βάλω recovery(οπότε μάλλον safestrap). Αυτό παίζει και να αργήσει ,απότι κατάλαβα, έως η Moto βγάλει jb.

 

Εγώ στο safestrap κάτι που δεν κατάλαβα είναι εκεί που διαλέγεις partition τα 600mb και πιο κάτω τα 1-2-3 gb data. Το πέτυχα σε ένα video. Κρατώντας την στοκ και περνώντας μια custom ,που θα δουλέυω σαν καθημερινή μου, τι θα ήταν το καλύτερο να διαλέξω; Τα 3gb;

 

Θέλει πολύ διαβασμα.

 

Πέτυχα αυτόν τον τυπάκο http://www.youtube.com/user/droidkevinrooted/videos?flow=grid&view=0 που έχει μερικά video που ίσως να βοηθήσουν κάποιους(μαζί και μένα :) ) .

 

Δεν είναι και οι καλύτεροι οδηγοί αλλά έχεις και μια οπτική εικόνα σε recovery/bugs. Σε συνδιασμό με διάβασμα πάντα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και η final RC για την FTS, αλλά δεν έχω καταλάβει αν τελικά πρέπει να φλασάρω τον kernel. Ο SpArchon εδώ λέει όχι, ενώ στο thread εκεί διαβάζω πως μάλλον πρέπει...
Link to comment
Share on other sites

Τρεχει ηδη η rc απο το μεσημερι... χωρις να φlασαρω kernel. Εντυπωσεις σε λιγες μερες!
Link to comment
Share on other sites

Τρεχει ηδη η rc απο το μεσημερι... χωρις να φlασαρω kernel. Εντυπωσεις σε λιγες μερες!

 

Όντως τελικά δεν χρειάζεται να φλασάρουμε τον kernel. Ο μόνος λόγος που δεν την έχω βάλει ακόμα, είναι το γεγονός πως δεν παίζει ακόμα με safestrap (είχαν πει πως θα έπαιζε, πρόκειται περί λάθους που θα διορθωθεί άμεσα).

 

Αναμένουμε εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

εχει θεμα με το ρουτ αλλα εκανα μονος μου παλι και ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

θελω να ασχοληθω λιγο με το κινητακι.το εχω ενα μηνα με μαμα παγωτο και δουλευει μια χαρα αλλα θελω να δω πως ειναι και το jb αλλα και την Wizzed Bean v1 - 4.1.2- JB CNA για τα λολ :p .Διαβασα κατι για Multiboot.θελω να ρωτησω μπορω να βαλω αυτες τις ρομ με αυτο το τροπο και κανα guide αν υπαρχει.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΠΤ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΗΝΩ ΤΟ ΚΙΝ(επαφες μηνυματα εφαρμογες ρυθμισεις saves κτλ.Γιαυτο ρωταω και για multiboot.Πιο πολυ το κανω για να περασει η ωρα και περιεργεια.Επισης δεν εχω καρτα μνημης.Χρειαζεται?(σε ποιο Partition μπαινει η ρομ?υπαρχει επαναφορα μετα αν βαρεθω?)Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων.Απλα αυτο που με καιει ειναι να μην πειραξει το κιν οπως ειναι τωρα( να μπει απο πανω αλλη ρομ σβησιμο τα παντα κτλ) Edited by nikolis2000

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε χρειάζεται καρτα μνημης για multiboot με safestrap. Για οδηγιες ειναι πολυ καλες αυτες που θα βρεις και στο op του safestrap και στο op της wiz. Δεν εχω δοκιμασει τις τελευταίες εκδόσεις του bbm (recovery), παροτι ηταν η αγαπημενη μου recovery. Εαν λειτουργεί οπως παλια, θα μπορεις να κανεις τουλάχιστον 1 επιπλέον ρομ multiboot χωρίς να χρειάζεται καρτα μνημης. Εαν το πειραζεις πρωτη φορα, προτεινω, οσο έμπειρος και να εισαι, να εχεις backup τα data σου και γιατι οχι, ενα nandroid της στοκ ρομ σου και καλου κακου τα fastboot files γιατι ειναι και μεγαλα σε μεγεθος. Αν χρειαστείς καπου βοήθεια στειλε.
Link to comment
Share on other sites

οποτε για αρχη ας παρω μια καρτα και μετα με λιγο διαβασμα βγαζουμε ακρη :p εκτος αν μου γυρισει τελειως και αρχισω το κανονικο πειραγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να κάνεις backup όλα

 

Με το titanium backup κανεις τα πάντα. Απο ολες τις εφαρμογές με τα δεδομενα τους μεχρι wifi access points sms call logs κτλ. Επίσης στις τελευταίες αναβαθμίσεις του εβαλαν επιλογή για recovery zip backup που το φλασαρεις αμεσως μετα το φλασαρισμα καποιας ρομ και τα εχεις ολα ετοιμα οπως τα θες, απλά αυτο θελει εμπειρία για να ξέρεις τι πρεπει να κανεις backup και τι όχι, ωστε μετα το restore να μην εχεις fc σε διαφορες εφαρμογές. Τελος μεσα απο οποιαδήποτε custom recovery κανεις το λεγόμενο nandroid backup, που συνηθως σου κανει backup τα πάντα και ετσι μπορείς ανα πάσα στιγμή να επιστρεψεις με ενα restore ακριβως όπως ησουν. Απλα ειναι λιγο χρονοβόρο και κατα τη διαρκεια του backup και του restore, καθως και το τελικο αρχείο ειναι πολυ μεγαλο σε χωρητικότητα. Οσοι θελετε να κανετε nandroid της στοκ ρομ σας να ξερετε οτι κανει backup και στο webtop partition με αποτέλεσμα το τελικό αρχειο να ειναι πανω απο 2 gb και η διαδικασία να διαρκεί περίπου μιση ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος (με ρούτ ή οποιοσδήποτε) να φύγουν οι σπαστικοί ήχοι που κάνει το ηχείο κατα τη διάρκεια κλήσεων μέσω σκάιπ; (και βάιμπερ και φρινγκ και γκουγκλ τοκ και σε διάφορα παιχνίδια όπως το Temple Run και άλλα). Απ' όσο μου έχουν πει στο σέρβις είναι θέμα αποκωδικοποίησης- αποσυμπίεσης του ήχου και το έχουν όλα τα Μοτορόλα. Edited by james6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος (με ρούτ ή οποιοσδήποτε) να φύγουν οι σπαστικοί ήχοι που κάνει το ηχείο κατα τη διάρκεια κλήσεων μέσω σκάιπ; (και βάιμπερ και φρινγκ και γκουγκλ τοκ και σε διάφορα παιχνίδια όπως το Temple Run και άλλα). Απ' όσο μου έχουν πει στο σέρβις είναι θέμα αποκωδικοποίησης- αποσυμπίεσης του ήχου και το έχουν όλα τα Μοτορόλα.

 

Ευτυχώς που σου είπαν τέτοιο πράγμα στο σέρβις, να ξέρουμε να μην ξαναγορασουμε Motorola.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που σου είπαν τέτοιο πράγμα στο σέρβις, να ξέρουμε να μην ξαναγορασουμε Motorola.

 

Αχαχαχαχα δεν το είπα γιαυτό! Έλεγα μήπως κάποιος προσπαθούσε να το λύσει και έψαχνε που είναι το πρόβλημα! Δε ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα μόουντινγκ και τα ρούτινγκ και είπα μήπως βοηθούσα.

Όχι πως δεν είναι τραγικοί οι άνθρωποι. Τα βασικά δεν μπορούν να διορθώσουν, αν είναι δυνατόν. Πάντως είπανε πως σε επόμενη αναβάθμιση πιθανόν να διορθωθεί το πρόβλημα. Περιμένωντας την JB στα κοντά (Πάσχα φαντάζομαι) πιστεύω αυτήν την αναβάθμιση εννοούν.

Απλώς δεν πολυαντέχω άλλο να ακούω αυτά τα παράσιτα στο σκάιπ γιαυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιο ρουτ που διορθώνει αυτό το πρόβλημα.

 

Edit: για να μη λέμε μόνο τα αρνητικά όμως, ως συσκευή είναι πάρα πολύ καλή ποιοτικά και λειτουργικά. Γενικά καλύτερη ποιότητα ήχου στις κλήσεις και προφανώς σε υλικά κατασκευής από GS3 και σε μερικά σημεία αρκετά πιο γρήγορο από το GS3, άσχετα που έχει μισούς επεξεργαστές. Και προσωπική μου άποψη, μακράν η πιο όμορφη συσκευή αυτήν τη στιγμή στην αγορά. (Συγγνώμη για το οφ-τόπικ, δεν άντεξα). Απλώς έχει αυτήν την αναπηρία με τις συγκεκριμένες εφαρμογές επειδή η Μοτορόλα είναι χαζή και θέλει σφαλιάρες. Έκανε κάτι τόσο καλό και κολάει σε χαζομάρες.

Edited by james6
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο γενικό θέμα της συσκευής έχω αναφέρει ότι έχω και εγώ από την πρώτη μέρα το πρόβλημα, όπως και άλλος φίλος, ο οποίος έστειλε τη συσκευή στο σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εμένα εννοείς, το έστειλα 2 φορές μάλιστα και μου το γυρίσανε πίσω και τις δυο λέγοντας πως η συσκευή είναι μια χαρά και το πρόβλημα είναι της εφαρμογής και το έχουν όλα τα Μοτορόλα. Και μάλιστα για τις άλλες εφαρμογές λέγαν οτι είναι τρίτων κατασκευαστών οπότε δεν παρέχουν υποστήριξη. Για το Τοκ που είναι Μπιλντ Ιν και υποτίθεται παρέχουν υποστήριξη δε λέγανε τίποτα τα μουν... Συνεχόμενα μου λέγανε τη δικαιολογία οτι παρουσιάζεται σε όλα τα κινητά. Εννοώντας προφανώς της Μοτορόλα, γιατί τους είπα παμπολες φορές οτι σε όλες τις άλλες εταιρίες που έχω δοκιμάσει δουλεύει μια χαρά. Αλλά όχι συμφωνα με αυτούς το έχουν όλα. Που πραγματικά το Τοκ έχει και πολύ πιο έντονο το πρόβλημα από το σκάιπ. Πραγματικά αν έμενα Αθήνα θα το είχα κάνει λαμπόγιαλο το σέρβις δεν το συζητάμε.

ΥΓ: είχα ξεχάσει οτι είχα πει πως θα βάλω feedback του σερβις, θα το γράψω και στο επίσημο να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχες γράψει τί έγινε τελικά, νόμισα πως ήσουν τρίτος. Στους xda δεν είχα βρει κάτι σχετικό. Αναρωτιέμαι αν το bug εξακολουθεί να υπάρχει και στα μεταγενέστερα razr i κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα

Πριν 2 μέρες απέκτησα κι εγώ το κινητό. -ασπρο, κούκλα..

Τέλος πάντων

Διαβαζω, εδω και στο xda-δυσκολότερα, αλλά ως αρχάριος έχω απορίες, μια και ηταν ηδη πειραγμένο.

 

Ο προηγουμενος εχει βαλει την 672.180.41.XT910.NonEFIGSRetail.en.eu

(4.0.4) - αν χρειάζονται και άλλα διευκρινιστικά στοιχεία ευχαρίστως.

Θυμιζει σε πολλά το nexus.

Μου δείχνει και 3+ GB ελεύθερα μνημη και εντυπωσιάστηκα. (απο τις εφαρμογες)

Μήπως λείπουν πάντως πράγματα δεν ξερω. Πχ δεν έχει πρόγραμμα για email και οι Ρυθμίσεις φαινονται διαφορετικές, απο nexus που τις είχα δει. Η μπαταρία επίσης, μου φαίνεται να πεφτει γρήγορα. Αν και με το συνεχές πασπατεμα δεν είναι τυπική η χρήση.

 

Σκέφτομαι λοιπόν :

Υπάρχει ευκολος τροπος να την ξαναπεράσω, αν αξιζει, για να ειναι πλήρης και να μεινω εδώ ;

 

Να γυρισω σε στοκ;

Να εχω καθαρο τηλέφωνο και να αρχισω απο εκεί να ξερω τι μου γίνεται. Να παρω και update αν βγει. Τα πρωτα ποστ ισχύουν για την περίπτωσή μου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...