Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπουμε ότι η πολιτική της είναι να βγάζει χωρίς προϊδοποίηση , χώρες από την free Λίστα, να τις μεταθέτει από το ένα παρακλάδι της στο άλλο.

 

Να υποθέσω λοιπόν οτι το οτι σήμερα η Ελλάδα δεν είναι στη free λίστα του voipbuster αλλά σε κάποιο άλλο παρακλάδι (voipdisount) δεν σημαίνει κάτι για το μέλλον. Μπορεί σε κάποιο Χ χρονικό διάστημα να αλλάξει προφανώς ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι ακριβώς. Βέβαια δεν είναι πολιτική τους να αλλάζουνε τη λίστα κάθε μήνα. Η Ελλάδα έμεινε στη λίστα για αρκετό καιρό. Εγώ μάλιστα ήμουν τυχερός, μιας και συνέπεσε με την λήξη των free ημερών μου.

 

Σκέψου όμως, ότι ακόμα και να βγεί από τη λίστα και από το voipdiscount, εξακολουθεί να είναι ο φτηνότερος τρόπος κλήσης προς σταθερά με 1.16 cent/κλήση.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στα χαρτιά που σου στέλνουνε δεν υπάρχει κάποιο για διακοπή σύνδεσης? Δεν θυμάμαι αν αυτό έρχεται μόνο την πρώτη φορά ή κάθε μήνα. Στην δική μου περίπτωση (teledome) έπρεπε να συμπληρώσω αυτό το χαρτί με όλα μου τα στοιχεία, καθώς και τον κωδικό πελάτη μου στην εταιρεία, και να το στείλω με fax. Μόνο η ίδια η εταιρεία μπορεί να σου κάνει διακοπή. Είχα ζητήσει κι από τον ΟΤΕ, διέκοψε τον πάροχο για λίγο, και μετά η Teledome (από μόνη της) ζήτησε επανεργοποίηση γιατί δεν είχε φτάσει το φαξ που ζητούσα διακοπή. Σύνολο μου πήρε 2 μήνες να διακόψω, αλλά στο τέλος τα κατάφερα!

 

Το να ενημερωσεις τον παροχο που εχεις οτι θελεις να κανεις διακοπη της συμβασης σου ειναι προαιρετικο (εκτος αν πληρωνεις παγιο).

 

Η πιο απλη διαδικασια ειναι να διακοψεις την προεπιλογη μεσω ΟΤΕ αφου ουτως ή αλλως και τον παροχο να καλεσεις πρωτα και να κανεις διακοπη θα σου πει να παρεις και τον ΟΤΕ για να κοψεις την προεπιλογη φορεα.

 

Αν καλεσεις μονο τον ΟΤΕ απλα θα μπορεις ακομα να καλεις με το κωδικο επιλογης του παροχου.

 

Τελος, αν η Teledome ενεργοποιησε την Π.Φ. χωρις δικη σου συγκαταθεση τοτε το εκανε παρανομα. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η διαδικασία για να φύγει κανείς απο έναν πάροχο σταθερής τηλεφωνίας?

Επικοινωνεί με τον πάροχο ? (στην περιπτωση μου με την Τelepassport)

ή με τον ΟΤΕ ?

 

Τον ΟΤΕ θα τον καλεσεις για τη διακοπη της Π.Φ.

Τον παροχο αν θελεις τον καλεις (εκτος αν πληρωνεις παγιο οποτε πρεπει να τον καλεσεις υποχρεωτικα). :)

Link to comment
Share on other sites

Η cosmoline το χρεώνει ανα κλήση.

Αυτό ήξερα κι εγώ.Με αυτό τον τρόπο το χρέωνε και Altecnet.Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπαν οτι στο δικό μου λογαριασμό δεν θα αλλάξει τίποτα. Θα ισχύει ό,τι ίσχυε μέχρι σήμερα.

Άν είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγγραφή στο Evoice προχθές, το σέταρα και με κάποια dialing rules στο Fritz box το έχω ρυθμίσει παράλληλα με το voipbuster. H HOL μαλιστα χαρίζει και 3 ευρώ σε κάθε νέο λογαριασμό, οπότε είχα κεφάλαιο κίνησης. Και λέω "ε'ιχα" γιατί όπως διαπίστωσα το να αγοράσω επιπλέον χρόνο είναι ΚΑΙ χρονοβόρο αλλά ΚΑΙ ανασφαλές. Εξηγούμαι

 

Πήρα εχθές το πρωί στο Customer Care της HOL και τους ρώτησα πως μπορώ να το κάνω. Αν πχ υπήρχε κάποια διαδικασία μέσω Ιντερνετ που να μου προσέφερε sequre περιβάλλον για να πληρώσω. Και μου απάντησαν (άκουσον-άκουσον εν έτοι 2006) οτι ο μόνος τρόπος αγοράς χρόνου είναι μέσω τηλεφώνου!!! Κάτι το οποίο ούτε ασφαλές είναι (και οι τοίχοι έχουν αυτιά και άμα θέλουν σε κλεβουν just like that) αλλά ούτε βολικό. Γιατί αν πάρεις πχ για μονάδες Σάββατο μεσημέρι, η πίστωση στο λογαριασμό σου θα γίνει Δευτέρα πρωί. Κάτι που σημείναι οτι μπορεί για 36 περίπου ώρες να σε αφήσουν χωρίς φθηνό τηλέφωνο!!

 

Να χέσω την τεχνογνωσία τους, την Ιντρακόμ τους, τις επενδύσεις τους και τις χαμηλές τιμές τους. Έτσι κάνουν ρε παιδία; Κάρτα από τηλεφώνου; Εδώ η Altec έχει καρτούλες τύπου ΞΥΣΤΟ και καρτοκινητή από το περίπτερο, το οποίο σου ανανεώνει χρόνο σε ελάχιστα λεπτά

 

 

Υπάρχει περίπτωση η γκόμενα στη HOL να ξέχασε να μου πει κάτι; ή όντως ισχύει το σενάριο αυτό;

 

 

Υ.Γ. Μόλις πραγματοποιήθηκε η χρέωση της κάρτας μου για το ποσό που είχα ζητήσει. ΟΜΩΣ αντί να χρεώσουν 10ευρώ χρέωσαν 100!!! ΗΜΑΡΤΟΝ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μόλις πραγματοποιήθηκε η χρέωση της κάρτας μου για το ποσό που είχα ζητήσει. ΟΜΩΣ αντί να χρεώσουν 10ευρώ χρέωσαν 100!!! ΗΜΑΡΤΟΝ

 

Είχε και τα τυχερά του αυτό όμως. Επικοινώνησα ξανά με τη HOL και αναγνώρισαν το λάθος τους με τη μία και φυσικά μου επέστρεψαν 90 ευρώ στην κάρτα. ΟΜΩΣ μου χάρισαν τα 90 ευρώ στο εικονικό πορτοφόλι. Άρα τζάμπα τηλεφωνήματα αξίας 90 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά άργησαν να στα αφαιρέσουν και θα τα δεις κάποια στιγμή να λείπουν ή σου είπαν ότι όντως στα χαρίζουν;

 

Όχι καμία σχέση. Μου ΕΙΠΑΝ οτι μου τα χάρισαν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...

 

Ειλικρινα η κατάσταση είναι πολύ μπερδεμένη με τους παρόχους...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια μικρή βοήθεια...

 

θελω να κάνω register στο jajah 2 αμερικανικα νουμερα σε ενα account..αλλα πρεπει να το κανω απο αμερικανικη ip gia na me αφήσει..τι proxy δοκιμασα..τι παπαδες αλλα τιποτα..:(

Αν καποιος μπαινει απο εκει..θα ημουν ευγνωμων να του εδινα το e-mail account μου και να μου εκανε ενα aplo register περνώντας 2 νουμερα και μονο.

 

Και πάλι thanks

 

οποιος μπορει ας με μηνυματίσει και θα στείλω pm για να συννενοηθούμε..

 

THANKS!!:D

Link to comment
Share on other sites

Oλοι οι ιδιωτικοι παροχοι το προσφερουν ως προσθετη υπηρεσια με χρεωση.

Καποιοι με συγκεκριμενο μηνιαιο παγιο, καποιοι με χρεωση ανα λεπτο ομιλιας σε κινητο (συνηθως αυτο σου ερχεται πιο φθηνα!) :O

 

Η Q το προσφέρει χωρίς κάποια χρέωση απ ότι ξέρω, καθώς εξ ορισμού εμφανίζεται ο αριθμός χωρίς να πληρώνεται πάγιο ή άλλη εφάπαξ χρέωση.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σταθερή τηλεφωνία της Q.Mειονεκτεί μόνο στο θέμα των αστικών κλήσεων.Τις παρέχει μόνο στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης.Δεν καλύπτει εμένα που βρίσκομαι στη Μεσσηνία.Το άλλο κακό είναι οτι για να γίνει ενεργοποίηση του σταθερού σου στο δίκτυο της Q, πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα της ACS.Καλό θα ήταν να γινόταν η ενεργοποίηση και απο το σπίτι,κάτι που γίνεται με τις περισσότερες εταιρίες(με fax για παράδειγμα).
Link to comment
Share on other sites

Η cosmoline το χρεώνει ανα κλήση.

 

Η χρεωση για την αναγνωριση καλουντος προς κινητο ειναι 0,0036 € ανα λεπτο κλησης και ισχυει για ολα τα προγραμματα εκτος των TalkFree που αν την ενεργοποιησεις, ειναι δωρεαν για τις δωρεαν ωρες ομιλιας :)

Link to comment
Share on other sites

Η Q το προσφέρει χωρίς κάποια χρέωση απ ότι ξέρω, καθώς εξ ορισμού εμφανίζεται ο αριθμός χωρίς να πληρώνεται πάγιο ή άλλη εφάπαξ χρέωση.

 

Iσως εχεις δικιο μιας και στον τιμοκαταλογο της δεν αναφερει κατι σχετικο με αναγνωριση καλουντος οποτε ειτε δεν παρεχει, ειτε την παρεχει δωρεαν :O

Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοποιώ σε 2-3 σπίτια στην Αθήνα γιαυτό και ξέρω ότι παρέχεται δωρεάν :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σταθερή τηλεφωνία της Q.Mειονεκτεί μόνο στο θέμα των αστικών κλήσεων.Τις παρέχει μόνο στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης.Δεν καλύπτει εμένα που βρίσκομαι στη Μεσσηνία.Το άλλο κακό είναι οτι για να γίνει ενεργοποίηση του σταθερού σου στο δίκτυο της Q, πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα της ACS.Καλό θα ήταν να γινόταν η ενεργοποίηση και απο το σπίτι,κάτι που γίνεται με τις περισσότερες εταιρίες(με fax για παράδειγμα).

 

Για να κανεις ενεργοποιηση της υπηρεσιας με fax θα πρεπει να εχεις και τη σχετικη αιτηση την οποια θα βρεις απο την εκαστοτε εταιρια. Φανταζομαι πως και απο τη Q μπορουν να σου δωσουν την αιτηση, ασε που καταστηματα acs υπαρχουν αρκετα + τους αντιπροσωπους.

Link to comment
Share on other sites

nasoe παλια μπορουσες να αγορασεις χρονο ομιλιας απο το site, τωρα για καποιο λογο το εκοψαν. Μεσω τηλεφωνου μη ασφαλες δεν ειναι (ο κατοχος της καρτας ειναι παντα εξασφαλισμενος), αλλα το σπασιμο ειναι αυτη η διαδικασια που πρεπει να μπεις.
Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

Ψάχνω για ενα ασυρματο τηλεφωνο με φωνητικη κλήση.

Ειναι για κάποιο άτομο με σοβαρα προβλήματα όρασης.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ενα ασυρματο τηλεφωνο με φωνητικη κλήση.

Ειναι για κάποιο άτομο με σοβαρα προβλήματα όρασης.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

 

SL100

SL550

 

Και πρέπει να υπάρχουν και panasonic.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε το Panasonic 735 αλλα δεν το βγαζει πια.Το εχω και ειναι το πιο καλο ασυρματο που ειχα ποτε. "Τρεμω" μην χαλασει και δεν αξιζει να επισκευαστει.Μακαρι να το εβρισκα καινουργιο ...:) :)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ISDN 64K και αγορασα την καρτα προπληρωμενου χρονου NetKey 20 € με δυο μηνες απεριοριστης προσβασης στο νετ.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης : καθομαι περιπου 10 ωρες καθε μερα στο νετ κανοντας μια κληση , ποσο θα χρεωθω αυτες τις 10 ωρες ???

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...