Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα και θέλω να μάθω ποια είναι η διαφορά αν πάρω ένα usb ή ethernet adsl modem. Υπάρχει κάποια διφορά στην ταχύτητα; Δεν με ενδιαφέρει το router γιατί έχω έναν υπολογιστή μόνο.

 

ΥΓ: Sorry αν υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα αλλά με αναζήτηση δεν είδα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, ενώ το ethernet είναι σαν ένα PC στο δίκτυό σου (έχει δική του ΙΡ!), ούτε μνήμη καταναλώνει ούτε drivers, τίποτα.

Απλά καμιά αναβάθμιση του firmware ίσως βγει και αυτή αν θες τη βάζεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λέτε να έχω κανα πρόβλημα που παρήγγειλα το ADSL-In-A-Box της Forthnet που έχει usb modem μέσα; Εχω Pentium 3 666MHz 256MB RAM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα, το σίγουρο πάντως είναι ότι χάνεις τα πλεονεκτήματα του ethernet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mousi ( 3 Νοέ. 2004 , 21:59)

 

Δηλαδή λέτε να έχω κανα πρόβλημα που παρήγγειλα το ADSL-In-A-Box της Forthnet που έχει usb modem μέσα; Εχω Pentium 3 666MHz 256MB RAM

 

Αποψη μου παντως οτι θα εχεις προβλημα γιατι η usb τρωει αρκετους πορους.Εγω με το δικο μου συστημα Ρ4 στα 3.4 με 1gb ram και εκανε κατι κολληματα και νομιζα οτι ειχα ιο,οταν αλλαξα και το συνδεσα ethernet σταματησαν ολα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάθει την πλάκα μου!!

Εχω dial-up internet με συνδεση στην TelePassport και ενεργοποίησα την υπηρεσία TPH fast forward.

Με την ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσία αυτή, μπαίνεις στις ιστοσελίδες μέχρι και 5 φορές πιο γρήγορα!!!

Στην αρχή δεν το πίστευα οτι ισχύει, γι'αυτό τοσο καιρό δεν έκανα τίποτα. Μόλις τωρα έκανα τις ρυθμίσεις που λέει και έχω πάθει την πλάκα μου!!!

 

Να και ένα καλό για όσους δεν έχουν πρόσβαση σε DSL. Το κακό είναι οτι απλά ανοίγει πιό γρήγορα τις σελίδες, δεν κάνει γρηγορότερο download.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arter8619 ( 5 Νοέ. 2004 , 10:42)

 

Re pedia ola kala bazo dsl ... ola orea alla den mporoun na sundethoun ta messanger... to msn kai to aim!! ti na kanw?? help me plz

 

 

Τι modem/router έχεις και με ποιον provider συνδέεσαι; Για πληροφορίες σχετικά με το adsl μπες και στο http://www.adslgr.com

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα επρεπε να ξερεις οτι usb modems μπλοκαρουν ευκολα απο τον καταιγισμο των mb. Να το εχεις υποψην σου αυτο γιατι φορτωνονται σχετικα ευκολα αυτα τα modems

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στο επισημασμένο αυτές οι ερωτήσεις ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=4860

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

το modem που έχω είναι και usb και ethernet, το είχα συνδέσει αρχικά μέσω usb και για surfing ήταν οκ αλλά με kazza κλπ ψιλοκόλλαγε τον Η/Υ ανά διαστήματα (Athlon XP 2100+) τώρα που το σύνδεσα με κάρτα δικτύου όντως δεν ζορίζεται τόσο πολύ στο filesharing και γενικά έχει λιγότερη επιβάρυνση το σύστημα, πάντως μην αγχώνεσαι απλά δοκίμασε πως πάει και αν δεν σε ικανοποιεί αγοράζεις με ethernet.
Link to comment
Share on other sites

Eimai xrhsths DSL kai xrhsimopoiw to modem ths Intracom Jetspeed 520. To problhma pou antimetwpizw exei ws exhs:

Prosfata anakaluya gia to NAT firewall to opoio parempodizei eiserxomenes sundeseis ston upologisth mou. Anakaluya pws anoigontas sugkekrimena ports mporw na xeperasw auto to problhma wstoso me to msn messenger (ekdosh 6.2) einai pio poluploka ta pragmata.

Sugkekrimena exw problhma me thn pragmatopoihsh fwnhtikhs sunomilias. Eyaxa sxetika ar8ra ths microsoft kai ap oso katalaba gia fwnhtikh sunomilia to msn xrhsimopoiei to port 6901. Mataia omws...to anoixa kai akoma antimetwpizw to idio problhma.

Opoios mporei na rixei ligo fws sthn periptwsh mou 8a eimai eugnwmwn

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι σε λιγο καιρο θα εχω και εγω επιτελους ADSL! Εκανα αιτηση για ενεργοποιηση και πριν λιγες μερες με πηραν τηλεφωνο να με πουν πως ενεργοποιησαν την γραμμη και πως το modem θα ερθει την παρασκευη... Ηρθε το modem την παρασκευη αλλα το αναθεματισμενο το @ πανω στο SpeedTouch 530i να μην λεει να αναψει. Τηλεφωνω στο 121 τους το λεω και μου λενε δεν εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση της ADSL γραμμης ακομη... :confused:

 

Τους βριζεις η δεν τους βριζεις?

 

Τωρα ποτε θα ενεργοποιηθει μπορει να ξερει κανεις? :whistle:

 

Αμα παρω στο 1242 θα μου πουν?

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες εχουν περασει απο τη μερα που εκανες την αιτηση;

Το @ δεν αναβει καθολου; η αναβει μια πρασινο μια πορτοκαλι;

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Guys μαλλον δεν ειναι η γραμμη το προβλημα...

 

Απο το Call Customer Care της HOL (οπου δουλευει η αδερφη μου) ελαβα το παρακατω e-mail:

 

Σύμφωνα με το 134 υπάρχει γενικό πρόβλημα με τα Siemens DSLAMs τα οποία έχουν σταλεί στη Γερμανία για επισκευή (!!!!!)

Περιοχές που επηρεάζονται (ενδεικτικά): Πατήσια, Πεδίον του Άρεως, Γλυφάδα, Τερψιθέα, Μαρούσι και πάνω (έτσι μου είπαν)...

Το πρόβλημα θα λυθεί την επόμενη εβδομάδα σύμφωνα με τη Siemens

 

Call Center Agent

Customer Care Unit - Hellas On Line

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

 

ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ TELEDOME για το DSL.

 

ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 47 - 50 Κbps.

 

ΚΑΙ στην φωνή δεν έχω προβλημα εχω και 45 λεπτα δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τηλ. για να μετεφερουν την γραμμη σε αλλη διευθυνση. Μου ειπαν 30 του μηνος!! Λεω στον τεχνικο γιατι τοσες πολλες μερες και τι μου απανταει: Δεν ειναι πολλες μερες, με ενα υφακι λες και μου κανει χαρη!! Τι να πω.. (Π)ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ (Π)ΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι έγινε σε 3 μέρες πριν από ένα χρόνο και κάτι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος foukou ( 8 Νοέ. 2004 , 16:26)

 

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

 

ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ TELEDOME για το DSL.

 

ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 47 - 50 Κbps.

 

ΚΑΙ στην φωνή δεν έχω προβλημα εχω και 45 λεπτα δωρεαν

 

 

Tι ταχύτητα?384?Είχαμε ΟΤΕ σπίτι και πριν κανά χράνο το κάναμε teledome.Εννοώ την απλή γραμμή του τηλεφώνου.Τι χρειάζεται για να βάλω dsl teledome?Από τιμές τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...