Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Οσον αφορα το 1777 δεν γινεται τιποτα .Θα δοκιμασω και το *159 και θα σας πω.Τωρα για πονοκεφαλους δεν ξερω γιατι δεν το χρησιμοποιω εγω αλλα μια φιλη μου και εχει πεταξει και τις οδηγιες οποτε δεν μπορω να δω αν αναφερει κατι για ξεκλειδωμα,αλλα απο την εταιρια της ειπαν οτι πρεπει να κανει επανασυνδεση για να λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας,

ένας φίλος μου, μου ζήτησε να του πάρω ένα ρουτερ και ως καλύτερο του πήρα το WAG354 Linksys (εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το εν λόγω ρουτερ)

το θέμα είναι ότι με την αρχική έκδοση λειτουργεί πολύ καλά, εκτός από το WIFI που τρώει κάτι κολλήματα και για αυτό του κάναμε αναβάθμιση στην Hacked της Forthnet.

με το που βάλαμε την νέα ούτε καν συγχρονίζεται το κύκλωμα.....

δεν είναι περίεργο?

το dslam είναι της Αμφιλοχίας (26420), είναι πολύ νέο κέντρο...

 

 

το ρούτερ το δοκιμάσαμε με την νέα έκδοση σε διαφορετικούς providers στην Αθήνα και σε όλους δούλευε άψογα.

μόνο εκεί δεν δουλεύει.......καμιά ιδέα???

 

 

φυσικά το κάναμε downgrade για να δουλέψει...

Επισκέψου το http://www.adslgr.com και κάνε και εκεί την ερώτηση.

edit: Είδα οτι την έκανες....

Link to comment
Share on other sites

Τι αλητεια ειναι αυτη ρε γαμωτο!.. Η ιστορια μου ειναι η εξης: εκανα αιτηση για dsl μεσω αλτεκ στο φοιτητικο πακετο (384). Την πεμπτη που περασε με ενημερωσαν οτι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη μου. Το προβλημα ξεκιναει τοτε, οπου εγω ιντερνετ δεν ειδα! δοκιμασα 2 μοντεμ, και τα δυο τζιφος. Κραταμε το οτι εγω απο πεμπτη πληρωνω κανονικα τη συνδρομη μου. Επικοινωνω με τεχνικη υποστηριξη της αλτεκ, και αφου σιγουρευτηκαμε οτι δεν ειναι καποιο δικο μου λαθος, μου λενε οτι θα ενημερωσουν τις βλαβες του οτε. Οκ. Σημερα το πρωι μου τηλεφωνουν απο το συνεργειο του οτε, και μου λενε οτι απο το κεντρο (dslam ισως εννουσε) η γραμμη ειναι οκ, ενεργοποιημενη, θα πρεπει νε ερθουν σπιτι μου να το εξετασουν. Χρεωση; 30 ευρω +φπα μου λενε εφοσον δεν ειμαι πελατης του οτε! -Και θα τα πληρωσω εγω; -πιθανον να τα πληρωσει η αλτεκ αφου αυτοι μας καλεσαν, μου απανταει. Περνω στην αλτεκ και μου λενε οτι φυσικα εγω θα τα πληρωσω, δεν ειναι πολιτικη της εταιριας κατι τετοιο . Και εγω τι κανω τωρα;.... βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο απο τα νευρα μου! Σας παρακαλω προτεινετε κατι... εστω ενα τηλεφωνο για καταγγελια!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Εχω το modem\router zyxel p 2602HWL που έχει ταυτόχρονα ενσωματωμένο voip.Εχω βάλει τις παρακάτω ρυθμίσεις ως προς το VOIP που έχω πρόβλημα.

 

Voice - SIP Settings SIP Account :

 

 

SIP Settings

Active SIP : v(τσεκαρισμένο)

 

SIP Number : sip1.voipbuster.com

 

SIP Local Port : 5060 (1025-65535)

 

SIP Server Address : 127.0.0.1

 

SIP Server Port : 5060 (1-65535)

 

REGISTER Server Address: 127.0.0.1

 

REGISTER Server Port : 5060 (1-65535)

 

SIP Service Domain : 127.0.0.1

 

Authentication : αυτό που έχω στο voipbuster

User-ID

 

Password : αυτό που έχω στο voipbuster

 

Caller ID v(τσεκαρισμένο) Send Caller ID v (τσεκαρισμένο)

Incoming Call apply to Phone1 Phone2

 

Advanced Settings

 

 

που σίγουρα θα είναι λάθος αφου δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω και άφησα αυτά που είχε το zyxel μόνο του εκτός από το sip1.voipbuster που το έβαλα εγώ.

 

ΜΠΟΡΕΙ κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μετά από προσωπική εμπειρία με την Altec (με το ίδια πακέτο) σου συνιστώ να ελέγξεις το username που σου έδωσαν. Το ΣΩΣΤΟ θα πρέπει να είναι της μορφής ********@altec.edudsl.gr , όπου ******** ο κωδικός χρήστη που σου έχει αποδωθεί από το diodos.gsrt.gr ( το βρίσκεις αφού κάνεις log in , στο "Οι συνδέσεις μου"). Αν ΔΕΝ είναι το ίδιο, πάρε στην Altec και τόνισέ το!! Καλή τύχη..
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω παντως ως αλητεια να οριζεις τη συμπεριφορα της ALtec και οχι του ΟΤΕ ετσι???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πακέτο σύνδεσης Adsl στα 384.

 

Η Οtenet διαφημίζει ότι μέχρι τις 31/07 αγοράζοντας πακέτο 512 kbps

Πληρώνεις όσο αν έπαιρνες πακέτο σύνδεσης 384.

Μετά το τετράμηνο σε χρεώνει με 20,50€ τον μήνα.

 

Από την άλλη η Conn-x σου δίνει τους πρώτους 6 μήνες δωρεαν

Πλοήγηση χρέωση μετα το εξάμηνο 41,41 € και ένα δώρο.

 

Τι προτείνε εσείς ???

 

Ευχαριστώ. :)

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

ok λυθηκε το προβλημα χωρις να χρειαστει η βοηθεια του οτε.

KostasV γιατι οχι και του ΟΤΕ; πως λεει οτι δεν ειμαι πελατης, αρα πληρωνω την επισκεψη; δεν μισθωνω τη γραμμη του; αν και τελειωσε αισια το θεμα με εχει τσαντισει η ασυνεννοησια των δυο εταιριων.

Για την ιστορια τωρα, ο λογος που δεν εβλεπα γραμμη ειναι οτι τα τρια! μοντεμ που ειχα δοκιμασει ηταν βλαμενα. Δοκιμασα και με ενα τεταρτο και μπηκε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω ένα Netgear adsl modem , wifi , lan.

Ip του 192.168.1.1

Ολα μια χαρά.

Πήρα τώρα ενα δευτερο linksys αυτή την φορα router με ip 192.168.1.254 .

 

Τώρα φευγει ενα lan καλώδιο απο το netgear και πάει στην θύρα wan του linksys. Με τα πολλά κατάφερα να έχω internet στα pc που ειναι πάνω στο linksys αλλά δεν βλέπουν το υπόλοιπο δικτυο που ειναι πάνω στο Netgear. Ξέρετε?

Nat problem?

ουτε και ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΕ κατεβάζει τους διακόπτες της TelePassport

Από: fatsimare - Δημοσιεύτηκε: 19.7.2006 Εκτύπωση άρθρου Στείλτο σε έναν φίλο

 

 

 

To 80% των κυκλωμάτων της TelePassport είχε διακόψει μέχρι χθες νωρίς το βράδυ ο ΟΤΕ, καθώς η εταιρεία-παρά τις ρητές εντολές της ΕΕΤΤ- συνεχίζει να μην καταβάλει τα ποσά που του οφείλει.

 

 

 

Χθες το απόγευμα, η διοίκηση της ΤΡ πέρασε από διαδικασία ακρόασης στην Ολομέλεια της ΕΕΤΤ, καθώς δεν έχει πληρώσει χρέη προς τον ΟΤΕ, ύψους περί τα 5 εκατ. ευρώ, έναντι των οφειλών της. Σημειώνεται ότι, η Επιτροπή είχε δώσει τελεσίγραφο στην διοίκηση της TP να καταβάλλει το συγκεκριμένο ποσό έως το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, κάτι που, όμως, δεν έκανε.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι, κατά τη διαδικασία της χθεσινής ακρόασης η Ολομέλεια της Επιτροπής δεν έλαβε καμία απόφαση για θέμα, γεγονός που σημαίνει ότι, ο ΟΤΕ αποφασίζει το τι ακριβώς θα πράξει. Δηλαδή, είτε να διαπραγματευθεί και πάλι το χρονοδιάγραμμα των πληρωμών, είτε να προχωρήσει σε ολική διακοπή των κυκλωμάτων που παρέχει στην εταιρεία.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν επίσης ότι, από την πλευρά του ΟΤΕ εκκρεμεί αίτηση ασφαλιστικών μέτρων κατά της ΤΡ, καθώς η διοίκηση της τελευταίας, παρά τις συνεχής εντολές και προειδοποιήσεις της ΕΕΤΤ, δεν συμμορφώνεται και εξακολουθεί να μην καταβάλει τα ποσά που του οφείλει.

 

 

Πηγή: (imerisia.gr)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

H prosfora tou conn-x mou fenetai pagida. tha pliroseis meta to 6mino

6x41,41=248,46 euro

 

gia to otenet kit (meta tous 4 doeran protous mines) diladi gia tous ipoloipous 8 mines i xreosi tha einai 164 euro

 

Diafora einai 248.46-164=84 euro

Nomizo oti i diafora sti timi ta leei ola

 

An theleis omos asirmato internet einai allo papa eyaggelio.

To connx dinei doro asirmato modem router kai wifi stick pou gia ayta ta dio sto emporio prepei na pliroseis giro sta 120 euro. se ayti ti periptosi simferei to connx.

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνηματα εκεινα τα οποια,μολις απαντας αρχιζεις να ακους μια κασσετα που λεει πως κερδισες οδηγους μαγειρικης,κατσαρολες,ταξιδια και αλλα αχρηστα πραγματα δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια?Προσοχη,δε σου μιλα ζωντανος ομιλητης,αλλα με το που απαντας αρχιζει να παιζει η κασσετα!!
Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνηματα εκεινα τα οποια,μολις απαντας αρχιζεις να ακους μια κασσετα που λεει πως κερδισες οδηγους μαγειρικης,κατσαρολες,ταξιδια και αλλα αχρηστα πραγματα δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια?Προσοχη,δε σου μιλα ζωντανος ομιλητης,αλλα με το που απαντας αρχιζει να παιζει η κασσετα!!

 

 

Αν κάνεις την αίτηση που σου λέει ο Fabo και τη στείλεις στην Αρχή προστασίας Προσωπικών Δεδομένων καλύπτεσαι και για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνηματα εκεινα τα οποια,μολις απαντας αρχιζεις να ακους μια κασσετα που λεει πως κερδισες οδηγους μαγειρικης,κατσαρολες,ταξιδια και αλλα αχρηστα πραγματα δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια?Προσοχη,δε σου μιλα ζωντανος ομιλητης,αλλα με το που απαντας αρχιζει να παιζει η κασσετα!!

 

Στην ιδια κατηγορια ανηκουν αλλα και σε αυτα υπαρχει επιλογη του τυπου 'πατα το 2 για να βγεις απο τη λιστα μας'.

 

Προσωπικα μου εχει τυχει μονο ενα αλλα επεσε πολυ γελιο :p :p

Εγω ειχα κερδισει κατι σε ενα ΙΕΚ...τυχερος ανθρωπος εεε;; :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

θέλω να βάλω τηλεφωνικό κέντρο με μια εξωτερική και 5 εσωτερικές. μου είπαν πώς πρέπει να βρω την κεντρική μπρίζα και απο εκεί να δω αν όλα τα καλώδια είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους,

ξέρετε πως μπορώ να βρω την κεντρική μπρίζα και από εκεί τι πρέπει να κοιτάξω για να δω αν μπορεί να μπει το κέντρο?

απαντήστε αν ξέρετε

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα, προβλημα τελικα ειχαν τα μοντεμ που ειχα δανειστει και ειχα δοκιμασει. αυτα δεν εβλεπαν τη συνδεση. ευτυχως με το τεταρτο το πετυχα γιατι θα πληρωνα χωρις λογο το συνεργειο. παντως δεν ξαναποσταρω αμα ειμαι τσαντισμενος, πολυ επιθετικο το κειμενο μου. ευχαριστω για τη βοηθεια παιδες!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Εχω ένα πρόβλημα με τη χρήση προθεματικού αριθμού(διεθνές πρόθεμα για Ελλάδα το 0030). Χρησιμοποιώντας την υπηρεσία i-call καλώ κανονικά μέσω VOIP στην Ελλάδα από Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται το 0030 μπροστά.Αν όμως χρησιμοποιήσω το voipbuster θέλει οπωσδήποτε πρόθεμα γιατί αλλιώς δεν καλεί. Παλιότερα που χρησιμοποιούσα το ATA Grandstream HT 488 στις ρυθμίσεις του υπήρχε θέση που έβαζα το 0030 και έτσι δεν χρειαζόταν να το βάζω (το 0030) πρίν τον αριθμό. Τώρα όμως χρησιμοποιώ το modem\router Zyxel P-2602HWL C61 που έχει ενσωματωμένη VOIP τηλεφωνία η οποία βέβαια δουλεύει άψογα(ADSL 1024) αλλά όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις του δεν μπόρεσα να βρώ τέτοια ρύθμιση για το πρόθεμα.Επειδή χρησιμοποιούν και άλλοι το τηλέφωνο αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ μόνο το i-call που είναι με χρέωση και όχι το voipbuster που είναι free. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει παρακαλώ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Εχω ένα πρόβλημα με τη χρήση προθεματικού αριθμού(διεθνές πρόθεμα για Ελλάδα το 0030). Χρησιμοποιώντας την υπηρεσία i-call καλώ κανονικά μέσω VOIP στην Ελλάδα από Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται το 0030 μπροστά.Αν όμως χρησιμοποιήσω το voipbuster θέλει οπωσδήποτε πρόθεμα γιατί αλλιώς δεν καλεί. Παλιότερα που χρησιμοποιούσα το ATA Grandstream HT 488 στις ρυθμίσεις του υπήρχε θέση που έβαζα το 0030 και έτσι δεν χρειαζόταν να το βάζω (το 0030) πρίν τον αριθμό. Τώρα όμως χρησιμοποιώ το modem\router Zyxel P-2602HWL C61 που έχει ενσωματωμένη VOIP τηλεφωνία η οποία βέβαια δουλεύει άψογα(ADSL 1024) αλλά όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις του δεν μπόρεσα να βρώ τέτοια ρύθμιση για το πρόθεμα.Επειδή χρησιμοποιούν και άλλοι το τηλέφωνο αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ μόνο το i-call που είναι με χρέωση και όχι το voipbuster που είναι free. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει παρακαλώ;

 

Ευχαριστώ.

Δεν γνωρίζω κάτι. Όμως δεν είναι δύσκολο να τους μάθεις να βάζουν το 0030, ούτε είναι δύσκολο να το μάθεις και εσύ! Μια συνήθεια είναι.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι. Όμως δεν είναι δύσκολο να τους μάθεις να βάζουν το 0030, ούτε είναι δύσκολο να το μάθεις και εσύ! Μια συνήθεια είναι.

 

Πάντα προσπαθούμε να κάνουμε πιό εύκολη τη ζωή μας και όχι να την δυσκολεύουμε. Το έλυσα τοπρόβλημα(προσωρινά) με τις μνήμες του τηλεφωνικού καταλόγου του ασύρματου τηλεφώνου. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

έχω forthnet 512 και το linksys WAG354. Στο ρούτερ έχω βάλει την τελευταία έκδοση Firmware Version: 1.01.09

σήμερα είδα κατά τύχη το status dsl connection και δείτε τι έγραφε....

 

 

DSL Status

 

DSL Status: Up

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: INTERLEAVED

Downstream Rate: 507 Kbps

Upstream Rate: 123 Kbps

Downstream Margin: 31 db

Upstream Margin: 35 db

Downstream Line Attenuation: 26

Upstream Line Attenuation: 13

Downstream Transmit Power: 0

Upstream Transmit Power: 0

 

το είδα διότι πολλές φορές ενώ κατεβάζω σταματά το traffic και πρέπει να κάνω pause και μετά resume.

 

αυτό το adsl 2+ από που προήλθε???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτινα να κατεβασεις και να βαλεις το firmware που δινει η Forthnet(http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817).Εγω το εχω βαλει 1 μηνα τωρα και πει μπαλα( σταθερα 54kb/s με 512) χωρις κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα δίκτυο με router και ADSL στα 1Mbit. Θα ήθελα να μάθω αν το παραπάνω τηλέφωνο μπορεί να συνδεθεί μέσω Ethernet (ξκέρω ότι έχει θύρα απλά θέλω να δω αν θέλει αντιστοιχο Cisco Router ή όχι) σε SIP servers για VoIP Τηλεφωνία. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει σε αυτό; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...