Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετική ανακίνωση της forthnet: http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=116368

O μόνος ISP που έκανε τον κόπο να ασχοληθεί. :up:

Επίσης καταλήγει ότι για όσο καιρό δεν μπορείς να συνδεθείς λόγω του ΟΤΕ δε σε χρεώνει. Μίλα μαζί τους και ρώτα αν αυτό πιάνει και εσένα.

Για άλλη μια φορά η Forthnet αποδεικνύει ότι είναι η μόνη σοβαρή εταιρία που ασχολείται με το internet στην Ελλάδα, και αυτό με πολύ καλές τιμές. Κρίμα που όλοι πάνε σαν ζώα και βάζουνε ΟΤΕΝΕΤ (connex και δε συμμαζεύεται). Περαστικά τους.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τα subnets. Δοκίμασε να αλλάξεις την ip του modem σε 192.168.0.1 και τα PCs 192.168.0.x. Gateway στα PCs 192.168.0.1. Και subnet σε modem και PC ίδιο. Πχ. 255.255.255.0
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

i cable sindesi eftase kai stin kipro. I etairia CableNet se sinergasia me ti Cyta arxisan idi na kalodiwnoun tin lefkosia (perioxes Akropolis,leoforos A8alassas kai Dasoupolis).

 

Iposxontai tin pio ftini kalwdiaki tileorasi me 40 kanalia + ta kanonika dwrean kanalia me apsogo psifiako sima me mono 10 lires to mina. Sti selida tous (http://www.nvcable.com.cy/index.html) anaferetai apla sti cable sindesi diadiktyou alla den lene tpt gia to poso 8a kostisei

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..

 

εχει ακουσει κανεις για την διορθωση αυτου του προβληματος?...Εχει κανεις απο Νεα Σμυρνη ή αλλη περιοχη ενημερωση ποτε θα διρθωθει το προβλημα?..Περιμενω απο 13-10-2004 και ακομα τιποτα...Ενω εχω παρει πορτα δεν παιζουν τα κεντρα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ανακρίβιες σε όλα τα προηγούμενα posts:

1. Η συγκεκριμένη προσφορά αφορά μικρό αριθμό αιτήσεων χωρίς να αναφαιρεται πουθενά ο τρόπος επιλογής και μέσα από ένα λίγο περιέργο τρόπο για να πει κανείς ότι είναι δωρεάν. Λίγο απάτη δηλαδή με λίγα λόγια.

2. VoIP Τηλεφωνία περνάει και απο dial-up ISDN 64K με καλή ποιότητα με μικρή καθυστέρηση ομως. Το έχω δοκιμάσει με FWD και codec G729a

3. H Hol σου προτείνει το Χ-lite αλλα μέσα από hardware VoIP συσκευή ή αντάπτορα σε γραμμη ADSL έχεις τηλεφωνία με υψηλό WAF (Wife acceptance factor) και ποιότητα όπως ένα τηλέφωνο με το codec G729 ή το G723

4. Η vivodi όταν σου χρεώνει πάγιο για τις τηλεφωνικές γραμμές και σου δίνει το γνωστό adaptor κανει δυο πράγματα α. σου δίνει 64Κbps επιπλέον upload/downaload (τοσο θελουν δυο γραμμες με G729 codec) για να μην δεις ότι έχασες bandwidth και ρυθμίζει το QoS στο router ωστε την πρωτη και κυρια σειρά να έχουν τα πακέτα του VoIP και σε δευτερη διαλογή το Internet. Έτσι, έχεις άριστη ποιότητας φωνής.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη προσφορά είναι απάτη καθώς λέει ότι αναφέρεται σε περιορισμένο αριθμό αιτήσεων χωρίς να αναφέρει τον τρόπο επιλογής.

Το e-voice εάν ρυθμίσεις τον router σου να κάνει QoS με προτεραιότητα για τα VoIP πακέτα και χρησιμοποιήσεις το G729 codec είναι μια καλή λύση για χαμηλότερο κόστος.

Εάν μιλάς πολύ σε σταθερά, έχεις ADSL και είσαι λίγο πιο ανεκτικός στην καθυστέρηση και στο echo, κανε μια συνδρομη στην broadvoice οπου με 20 ευρώ το μηνα έχεις απεραιόριστο χρόνο ομιλίας στα σταθερά τηλέφωνα 35 χωρών μεταξύ αυτών και της Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολου θα ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει και σε αλλους?

ειναι καποιες μερες τωρα που στο σπιτι που εχω βαλει isdn οταν καλω ενα αριθμος ακουω την πληκτρολογηση και τον τηλεφωνικο τονο και στο αλλο καναλι σημερα μιλησα με τα σαινια του οτε και μου ειπαν οτι θα μου το αλλαξουν

χερι με χερι εχετε ακουσει παρομοιο προβλημα? :o :o

hoback
Link to comment
Share on other sites

Ας φτιάξει πρώτα η Forthnet την τραγική της VoIP ποιότητα. Τα 901 δεν σε κάνουν κανονικό πάροχο. Τα δικό σου ιδιόκτητο & ποιοτικό δίκτυο σε κάνουν. Αλλωστε αριθμούς με premium χρεώσεις έχουν και άλλοι όπως η Tellas.

 

Εγω θα διαφωνήσω εν μέρη και με τους δύο. Πρώτον διότι από έγκυρες πληροφορίες (δουλεύω σε εταιρεία που έχει VoIP για εξερχόμενες κλήσεις από FORTHnet) οι υπηρεσίες που παρέχει είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικές. Ασε που όταν μιλάμε για δίκτυο, πλην του Δημοσίου, νομίζω πως το LMDS δίκτυο της εξελίσσετε ραγδαία, σε σχέση με άλλες εταιρείες που εξακολουθούν να στηρίχονται σε πόδια άλλων. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε μπορώ να κρίνω παραπάνω την άποψη του fixed διότι μπορεί η δική του εμπειρία με Forthnet να μην είχε τα ίδια αποτελέσματα. Πάντως, δικαιωματικά η forthnet μπορει να μιλάει για δίκτυο.

 

Fixed ευχαριστώ για την πληροφορία περι Tellas, δε το γνώριζα. Αυτο μπορεί να είναι πάρα πολύ καλο για την αγορά των 90 αφού ο ανταγωνισμός ίσως να φέρει και νέες ιδέες και νέες υπηρεσίες.

 

Συμφωνώ με το fixed. Η ποιότητα της forthnet είναι απαράδεκτη. Τη χρησιμοποιώ από το 2002 και δεν έχω δει διαφορά στην ποιότητα στις κλήσεις προς σταθερά....

Φαντάζομαι εννοείς ότι χρησιμοποιείς την υπηρεσία με πρόθεμα ή προεπιλογή και όχι VoIP. Ανεξάρτητα βέβαια με το είδος, φυσιολογικά αν ήταν τόσο απαράδεκτη η υπηρεσία της θα έπρεπε να την είχες κόψει.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τις πιο γνωστές στον χώρο (Acn, Lannet, Forthnet, Tellas, Telepas) και μέχρι και το προηγούμενο Πασχα χρησιμοποιούσα τις 2 καλύτερες, κατα την άποψή μου, Lannet και Forthnet. Πλέον χρησιμοποιώ μόνο forthnet και θεωρώ πως τόσο σε ποιότητα όσο και σε τιμές (Αγαπημένοι προορισμοί) με ικανοποιεί.

 

Αλλά ας μην περάσουμε σε άλλο θέμα, άλλωστε για το ποιά είναι καλύτερη (υποκειμενικό) υπάρχει και thred. Απλά ήθελα να αναφέρω αυτό που... ανακάλυψα στο portal της Fothnet.

 

Forthnet και Tellas ελπίζω να συνεισφέρουν όχι μόνο σε αριθμούς αλλά και σε έλεγχο των εταιριών περιεχομένου, διότι αρκετές, αν όχι όλες, έχουν ξεφύγει από καιρό. Μένει στο 2005 να δούμε αν η απελευθέρωση θα προσφέρει΄, μερική τουλάχιστον, εξυγίανση στο χώρο των 90

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χρήση μέσω 1789. Τη χρησμοποιώ κατά περίπτωση

(όλο και λιγότερο). Η ποιότητα τους πάντως είναι απογοητευτική. Πάντα για οικιακούς πελάτες συζητάμε.....Ισως όμως δεν την ενδιαφέρει αυτός ο χώρος

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χρήση μέσω 1789. Τη χρησμοποιώ κατά περίπτωση

(όλο και λιγότερο). Η ποιότητα τους πάντως είναι απογοητευτική. Πάντα για οικιακούς πελάτες συζητάμε.....Ισως όμως δεν την ενδιαφέρει αυτός ο χώρος

Ίσως.

 

Πάντως θεωρώ πως το θέμα τις ποιότητας είναι υποκειμενικό και καλώς κάνεις και το θίγεις. Τα υπόλοιπα στο αντίστοιχο thred! :X

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Οπως θα γνωριζετε,πλεον ο ΟΤΕ χρεωνει διαφορετικα τις κλησεις προς διεθνη κινητα και διαφορετικα προς διεθνη σταθερα.

 

Η cosmote στους τιμοκαταλογους της εχει μια χρεωση ανα sec +τιμολογια του ΟΤΕ για εξωτερικο. Αρα να υποθεσω οτι και στην cosmote θα υπαρχει διαφορετικη χρεωση για κλησεις προς κινητα ή σταθερα εξωτερικου? (λογω του x euro/sec + τιμολογια ΟΤΕ για εξωτερικο)

Link to comment
Share on other sites

Αφού παίζει δεν πρόκειται να παίξει καλύτερα (εκτός βέβαια αν του περάσεις firmware update, αλλά για να σε προλάβω δεν υπάρχει κανένα).

Το μόνο που θα χρειαστεί ακόμα να κάνεις είναι Port forwarding αν ενδιαφέρεσαι για προγράμματα όπως eMule, WinMX κλπ. Πώς θα το κάνεις, αν ενδιαφέρεσαι, μπορείς να δεις στο link της υπογραφής μου κάτω κάτω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρα να υποθεσω οτι και στην cosmote θα υπαρχει διαφορετικη χρεωση για κλησεις προς κινητα ή σταθερα εξωτερικου? (λογω του x euro/sec + τιμολογια ΟΤΕ για εξωτερικο)

 

Λογικά έτσι θα συμβεί... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Όσο σπούδαζα στην Αγγλία είχα μια σύνδεση DSL (η οποία μπορώ να πω ήταν ΠΟΛΥ φθηνότερη από αυτές στην Ελλάδα). Τώρα που γύρισα Ελλάδα μου έχει μείνει το modem το οποίο είναι ένα "SpeedTouch 330 USB ADSL modem" της Alcatel. Πιστεύετε ότι αυτό είναι συμβατό και με το Ελληνικό ADSL η θα χρειαστεί να αγοράσω καινούργιο;

 

Ευχαριστώ

always look on the bright side of life :whistle:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολου θα ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει και σε αλλους?

ειναι καποιες μερες τωρα που στο σπιτι που εχω βαλει isdn οταν καλω ενα αριθμος ακουω την πληκτρολογηση και τον τηλεφωνικο τονο και στο αλλο καναλι σημερα μιλησα με τα σαινια του οτε και μου ειπαν οτι θα μου το αλλαξουν

χερι με χερι εχετε ακουσει παρομοιο προβλημα? :o :o

Φίλε δεν καταλαβαίνω και πολλά από όσα λες. Μήπως δεν έχεις συνδέσει καλά το Νετμοντ; :confused: Για πες μας πώς το έχεις συνδεδεμένο και ποιο ακριβώς είνιαι το πρόβλημά σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από ψάξιμο στο forum και σε διάφορα ελληνικά e-shop, σκέφτομαι να πάρω αυτόν εδώ τον router από το MG Manager. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν πρόκειται για υβριδικό, που να παίζει out-of-the-box και σε PSTN και σε ISDN ή μόνο το ένα απ' τα δυο αφού στο e-shop.gr λέει πως είναι μόνο για ISDN. Μήπως είναι το ίδιο μοντέλο και απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο e-shop.gr;

Xiaomi Redmi Note 9 NFC 4/128

Android 10 | MiUI 12.0.9

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρόκειται για υβριδικό, θα πρέπει εσύ να τους ξεκαθαρίσεις ποιο μοντέλο θέλεις.

 

Σύμφωνα με το επίσημο site της ZyXEL διατείθονται 2 μοντέλα Prestige 652H, ένα για PSTN και ένα για ISDN γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Source: http://www.in.gr

 

Ουραγός (και) στο DSL

 

Καθυστερεί στην Ελλάδα το «γρήγορο Διαδίκτυο», επισημαίνει η Κομισιόν

 

Φτωχές είναι οι επιδόσεις της Ελλάδας ως προς τη διάδοση των ευρυζωνικών υπηρεσιών DSL για γρήγορη πρόσβαση στο Internet, απαντά η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε ερώτηση ευρωβουλευτή. Βασικός λόγος είναι η χρόνια καθυστέρηση στην απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, ώστε μέσω του ανταγωνισμού να υπάρξει μεγαλύτερη προσφορά καλύτερες τιμές.

 

Η Ευρωπαία επίτροπος για θέματα της Κοινωνίας της Πληροφορίας, Βίβιαν Ρέντιγκ, σε ερώτηση που είχε καταθέσει στην Κομισιόν ο ευρωβουλευτής της ΝΔ Κωστής Χατζηδάκης.

 

Στην απάντηση σημειώνεται ότι «υπάρχει βραδεία αφομοίωση των ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, οι οποίες τον Ιούλιο του 2004 αντιστοιχούσαν σε ποσοστό 0,24% του πληθυσμού της, ενώ ο μέσος όρος στους "15" ανερχόταν σε 7,72%».

 

Η κ. Ρέντιγκ θεωρεί ως βασικό πρόβλημα την καθυστέρηση στην προσαρμογή της χώρας στις κοινοτικές διατάξεις για την απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών. Σημειώνει δε, ότι το γεγονός αυτό έχει περιορίσει μέχρι σήμερα την ικανότητα της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) να λαμβάνει κατάλληλα μέτρα στην αγορά.

 

Αυτή η δυνατότητα, αναφέρει η επίτροπος, θεωρείται σημαντική από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, «δεδομένης της απουσίας σημαντικού ανταγωνισμού στο σταθερό δίκτυο στην Ελλάδα και λόγω της έλλειψης εκτεταμένου καλωδιακού δικτύου».

 

Η κ. Ρέντιγκ υπενθυμίζει την παραπομπή της Ελλάδας στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (διαδικασία που ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2003), λόγω της μη κοινοποίησης των μέτρων μεταφοράς στην εθνική νομοθεσία του νέου κανονιστικού πλαισίου για τις επικοινωνίες.

 

Στο πλαίσιο των ρυθμίσεων για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες προβλέπεται ότι η ΕΕΤΤ, λαμβάνοντας δεόντως υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής, θα πρέπει να συμβάλλει στην απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών, με στόχο την απρόσκοπτη παροχή ευρυζωνικών και φωνητικών υπηρεσιών. Και αυτό πρέπει να γίνει χωρίς κανένας από τους φορείς να δύναται να εκμεταλλεύεται «δεσπόζουσα θέση στην αγορά».

 

Τέλος, η αρμόδια επίτροπος υποδεικνύει τη γρήγορη μεταφορά του πλαισίου κανονιστικών ρυθμίσεων στην εθνική μας νομοθεσία ως το πλέον κατάλληλο μέτρο για τη διάδοση της εύκολης και γρήγορης πρόσβασης στο Διαδίκτυο.

 

Ο κ. Χατζηδάκης σχολίασε σχετικά: «Παρά τις βελτιώσεις που έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα (π.χ. μείωση των τιμών στη φωνητική τηλεφωνία), πρέπει να γίνουν ακόμη πολλά ώστε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος τόσων ετών στις τηλεπικοινωνίες. Ιδιαίτερα οι χρήστες του Διαδικτύου μπορούν, μέσω της επέκτασης του ανταγωνισμού, να έχουν καλύτερες υπηρεσίες και καλύτερες τιμές».

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρεθει σε ενα πρόβλημα...:

Για την περιοχή μου σε ISDN ο ΟΤΕ δίνει κανονικά διαθεσιμότητα, η forthnet λεει οτι δεν υπάρχει και οι υπόλοιπες κοιμούνται...

- Πήρα στη Forthnet και μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.

- Πήρα το 134 και μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και σε πόρτες.

- Πήρα ενα γνωστό μου στον ΟΤΕ και μου λέει ότι υπάρχουν αφθονες.

 

Ποιον να πιστεψω; Υπάρχει πιθανότητα να εχουν ξεχωριστο pull πριζών η forthnet και ΟΤΕ ;

 

Υπάρχει και συνέχεια:

Ρωτάω στο 134: Εάν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL και δεν την βάλετε σε 20 εργάσιμες, μπορώ να την ακυρώσω και να μην πληρώσω την ενεργοποίηση;

Βεβαίως, η χρέωση γίνεται με την ενεργοποίηση.

 

Κοιτάζω στην σύμβαση στην σελίδα τους και βλέπω ότι σε αδυναμία του ΟΤΕ να σου βάλει ADSL ο χρήστης πληρώνει το τέλος.

 

Εχει εμπειρία κανείς από ανάλογη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εσύ την αίτηση στον ΟΤΕ αφού σου λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και μετά βάλε κανονικά όποιον ISP θέλεις. Προφανώς το σύστημα της Forthnet δεν έχει ενημερωθεί.

Εγώ πέρυσι είχα κάνει αίτηση και τελικά δεν υπήρχαν πόρτες οπότε την ακύρωσα. Φυσικά δεν χρεώθηκα τίποτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...