Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (13 Ιαν. 2005 , 23:16)

 

Ασχολούμαι 2 χρόνια ενεργά με την σταθερή τηλεφωνία και για πρώτη φορά συνάντησα το εξής πρόβλημα (και μάλιστα 2 φορές μέσα σε μία μέρα)!

Πελάτης μου ανέφερε οτι απο τότε που έβαλε προεπιλογή, δυσκολεύεται αφάνταστα να συνδεθεί με το internet... :confused:

Μετά απο κανα 2ωρο και αφού έγραφα έναν νέο πελάτη, μου είπε οτι δεν ήθελε προεπιλογή γιατί παλαιότερα που ήταν σε άλλον εναλλακτικό και είχε προεπιλογή δεν μπορούσε να συνδεθεί με το internet...

Θα έχω άδικο να υποψιαστώ τον ΟΤΕ; :whistle:

 

 

Άντε καλέ! :alien:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (13 Ιαν. 2005 , 23:16)

 

Ασχολούμαι 2 χρόνια ενεργά με την σταθερή τηλεφωνία και για πρώτη φορά συνάντησα το εξής πρόβλημα (και μάλιστα 2 φορές μέσα σε μία μέρα)!

Πελάτης μου ανέφερε οτι απο τότε που έβαλε προεπιλογή, δυσκολεύεται αφάνταστα να συνδεθεί με το internet... :confused:

Μετά απο κανα 2ωρο και αφού έγραφα έναν νέο πελάτη, μου είπε οτι δεν ήθελε προεπιλογή γιατί παλαιότερα που ήταν σε άλλον εναλλακτικό και είχε προεπιλογή δεν μπορούσε να συνδεθεί με το internet...

Θα έχω άδικο να υποψιαστώ τον ΟΤΕ; :whistle:

 

Πολύ περίεργο μου φαίνεται και πέρα από τα αστεία μάλλον συμπτωματικά δεν θα μπορούσε να μπει ιντερνετ και όχι λόγω προεπιλογής. Εγώ είχα κανά χρόνο προεπιλογή Τελλάς και έμπαινα κανονικότατα με ΕΠΑΚ χωρίς προβλήματα. Εξάλλου όλες οι κλήσεις 8962..... δρομολογούνται αυτομάτως στο ΟΤΕ αφού έχει το μονοπώλιο στον ΕΠΑΚ. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μούφα η δουλειά. Πρόκειται για τηλέφωνα όχι από το σταθερό σου, αλλά μέσω pc... Κάτι σαν κάποια προγράμματα Skype, Babble κλπ. Και όχι πιστοποιημένη ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (13 Ιαν. 2005 , 13:52)

 

Για τις χρεώσεις και όχι μόνο: http://www.oteshop.gr/home/isdnbraconnection.htm.

 

Στο netmod φτάνει το καλώδιο του OTE και πάνω σε αυτό θα συνδέονται άμεσα ή εμμεσα όλες οι συσκευές σου. Σε πρόσφατα θέμετα έχουν συζητηθεί αρκετά τα περι συνδεσμολογίας.

 

Εφόσον κάνεις μετατροπή της υπάρχουσας γραμμής σου, δεν αλλάζει ο αριθμός. Προστίθεται μόνο εάν το ζητήσεις.

 

Το site το έχω ψάξει. Αυτό που ρωτάω είναι ότι θα χρεωθώ εκτός από το αυξημένο πάγιο μόνο την μετατροπή που είναι 14+κάτι + φπα ή και κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το fixed. Η ποιότητα της forthnet είναι απαράδεκτη. Τη χρησιμοποιώ από το 2002 και δεν έχω δει διαφορά στην ποιότητα στις κλήσεις προς σταθερά....
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται. Δεν έχει νόημα να κάνει ο ΟΤΕ κάτι τέτοιο; Για ποιό λόγο; Και πως το κάνει ακριβώς δηλαδή;

 

Σε μένα πάντως δεν έχει παρουσιαστεί κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μέσω PC αλλά είναι μέσω του ADSL, του οποίου η ταχύτητα είναι αμφίβολο αν αρκεί για σωστή ποιότητα επικοινωνίας. Για παράδειγμα η Vivodi που κάνει το ίδιο πράγμα δίνει έξτρα bandwidth μόνο για την φωνή (πριν το κάνει αυτό η ποιότητα ήταν κακή).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. :o

Στα ελληνικά εύρος ζώνης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (14 Ιαν. 2005 , 14:21)

 

Μπορεί. :o

Στα ελληνικά εύρος ζώνης.

 

 

Σε ακριβη μεταφραση ευρος-μπαντας. Δλδ bandwidth :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (13 Ιαν. 2005 , 23:02)

 

Το καθαρισες τωρα με καποιο anti-spyware?

 

 

Το είχα καταλάβει (ευτυχώς) από τη πρώτη στιγμή ότι κάτι δεν πήγαινε καλά οπότε και είχα κάνει πλήρες καθάρισμα από τότε. Απλώς παρά την (όποια) εμπειρία μου, δεν κατάλαβα ότι έκανε κλήση σε άλλο νούμερο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο σπιτι εχει βαλει προεπιλογη φορεα την tellas οπατερας μου αλλα δεν εχω κανενα προβλημα!μηπως το προβλημα ειναι αλλου?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Conn-X και σύνδεσα το modem (Jetspeed της Intracom) με Ethernet στο switch. Αλλάζω στις properties της Local Area Connection την IP adress του Internet Protocol(TCP/IP) σε 192.168.1.2 όπως λένε οι οδηγίες.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι με αυτη την IP adress δεν λειτουργεί το τοπικό δικτυο (2 PC με Win XP). Ο ένας υπολογιστής δεν βλέπει τον αλλό. Όταν ξαναβάζω την IP adress σε 192.168.0.Χ στους δυο υπολογιστες λειτουργεί κανονικα το δικτυο αλλά δεν βλέπει το modem. Ξανακάνω set up το LAN αλλά τίποτα. Μήπως ξέρει κανείς τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak (14 Ιαν. 2005 , 13:54)

Δεν έχει νόημα να κάνει ο ΟΤΕ κάτι τέτοιο; Για ποιό λόγο;

 

Για να πάρεις τον ΟΤε και να σου πούνε: "Ξέρετε η προεπιλογή δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Να σας στείλουμε αίτηση απενεργοποίησης;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (15 Ιαν. 2005 , 00:14)

 

Για να πάρεις τον ΟΤε και να σου πούνε: "Ξέρετε η προεπιλογή δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Να σας στείλουμε αίτηση απενεργοποίησης;"

 

Αυτό είναι καθαρά αντιεπαγγελματικό και εντελώς unfair και δεν πρόκειται να γίνεται ούτε καθ'υπόθεση παιδιά. Το να καθυστερεί ο πΟΤΕ τις αιτήσεις προεπιλογής ναι αυτό συμβαίνει. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ teleps. Ελεος!

 

Σιγά μη μπλοκάρει την πρόσβαση στον ΕΠΑΚ ο ΟΤΕ!

και πως το κανει αυτό; Γιατί δεν το κάνει μαζικά παρά σε μια μόνο περίπτωση;

 

Παρεπιπτόντως έστειλα μαιλ ξανά στην τελεπασπορτ για την απαραδεκτη χρέωση στα κινητά και ούτε και σε αυτό αξιώθηκαν να απαντήσουν...

 

Για αυτό έχεις να πεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιηθηκε πριν μια βδομαδα η γραμμη μου απο τον ΟΤΕ(μετα απο 3 μηνες!) και παω και εγω χθες ολο χαρα και αγοραζω συνδρομη forthnet 384 flat rate.Δε μπορω να συνδεθω!Πηρα τηλ τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι πολλες γραμμες της περιοχης μου αυτον τον καιρο (αγια παρασκευη) δε λειτουργουν διοτι εχουν προβληματα και δεν ξερουν ποτε θα φτιαξει!!!Αν ειναι δυνατον!Δε ντρεπονται οι μ*******ες!Τζαμπα η συνδρομη δηλαδη.Θα παω να την ακυρωσω :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak (15 Ιαν. 2005 , 12:28)

 

Οχι ρε συ teleps. Ελεος!

 

Σιγά μη μπλοκάρει την πρόσβαση στον ΕΠΑΚ ο ΟΤΕ!

και πως το κανει αυτό; Γιατί δεν το κάνει μαζικά παρά σε μια μόνο περίπτωση;

 

Παρεπιπτόντως έστειλα μαιλ ξανά στην τελεπασπορτ για την απαραδεκτη χρέωση στα κινητά και ούτε και σε αυτό αξιώθηκαν να απαντήσουν...

 

Για αυτό έχεις να πεις κάτι;

 

 

Μακάρι να μήν είναι παρέμβαση του ΟΤΕ. Απλά θυμάμαι κάτι αιτήσεις ακύρωσης προεπιλογών που έστελνε ο ΟΤΕ χωρίς να το ζητησει ο πελάτης.

 

Σχετικά με την μη-απαντηση απο την TelePassport εχω να απαντήσω πως πολύ κακώς δεν έχουν απαντήσει. Αυτό πάντως δεν σημαίνει πως το e-mail σου δεν έχει διαβαστεί.

Πάντως να ξέρεις οτι κι εμείς οι συνεργάτες πιέζουμε αρκετά για να αλλάξει ο ρυθμός χρέωσης διότι είναι μπέρδεμα και θέλει κομπιουτεράκια κλπ για να δείς εαν σε συμφέρει. Κι εγω προσωπικά μεταφέρω στην εταιρία οτι παράπονο ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις κατάλανα ότι βάζεις και στους 2 υπολογιστές την ίδια ΙΡ (192.168.1.2).

Βάλε στον έναν αυτήν και στον άλλον οποιαδήποτε άλλη, πχ 192.168.1.3. Βάλε default gateway 192.168.1.1 και DNS server επίσης 192.168.1.1. Το subnet mask άστο να συμπληρωθεί αυτόματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Geia sas..eidan gia paradigma tin hol na prosferei dorean astikes kai yperastikes kliseis gia ena xrono meso eVoice..poia einai i diafora tou apo tis kliseis meso mia kanonikis tilefonikis siskevis kai se ti pleonektei i ysterei.. ta rotao ola afta giati kapou mou "vromaei" i douleia..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...