Jump to content

Nokia 6260


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (16 Σεπ. 2004 , 01:24)

 

Bασικά τώρα είδα το φυλλάδιο που αναφέρθηκε στο mobile-review και από τι βλέπω είναι το επίσημο φυλλάδιο της nokia για το κινητό οπότε αποκλείεται να κάνει λάθος, μάλλον γι' αυτό η τιμή του τελικά τόσο χαμηλά :(

Αλήθεια αν τελικά το ράδιο είναι στέρεο (που εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχει στερεο mp3 ούτε το ράδιο θα είναι στέρεο και δεν είναι τυχαία η παράλειψη της ρύθμισης για stereo/mono ράδιο στο manual) δε θα γίνεται με πρόγραμμα άλλου κατασκευαστή να παίξει και mp3 στερεο;; Αφού θα έχει τη stereo υποστήριξη η συσκευή. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας πάντως επανέφερα σαν avatar μου το sl45i, γιατί όταν η siemens έβαζε stereo mp3 στα κινητά της, η nokia δεν ήξερε καν τι είναι mp3!!! :p

 

 

 

Άσχετο αλλά επειδή πολλοί διαμαρτύρεστε για το design του κινητού και σήμερα η siemens αν πάτε στο γειτονικό forum θα δείτε ότι παρουσίασε ένα megapixel τηλέφωνο (SF65) με το ίδιο ακριβώς σχέδιο, περιστρεφόμενη οθόνη που γυρίζει και έχει σαν τη λειτουργία περιήγησης του 6260, βέβαια απλό κινητάκι όχι smartphone, άρα έχει πέραση το στιλ.

 

 

 

 

τι βιντεάκι είναι αυτό φίλε vag;; Μια ώρα φορτώνει το ρημάδι και ακόμα τίποτα και νύσταξα... :zzz:

 

 

katevase to videaki me dexi klik kai apo8hkeysh,mhn perimeneis th selida na fortwsei giati mallon exei provlhma.

Einai 1,5 lepto peripou kai deixnei ena typo na paizei me to 6260.Mia kalh geysh gia to mege8os kai genika gia tis dynatothtes tou kinhtou(to plhktrologio sto telos einai poly efetzidiko) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 708
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza (15 Σεπ. 2004 , 18:47)

 

Λοιπον... σε αυτο το forum γινεται μια συζητηση για το αν ειναι stereo το mp3 του 6260 ή οχι.

 

http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=13825

 

Καποια στιγμη ενα μελος (ο jannyman, στην απαντηση #28) παραθετει μια φωτο απο μια μπροσουρα του 6260 στα φιλανδικα μαλλον, οπου στα χαρακτηριστικα του κινητου αναφερει το Mp3 σαν MONO

Κατεβαστε τη φωτο και κανετε μια μεγενθυση

 

http://www.mobile-review.com/forum2/attachment.php?attachmentid=1708

 

εαν βαριεστε να την μεγενθυνετε το εκανα εγω για σας και θα το βρειτε στο επισυναπτομενο αρχειο παρακατω:

 

 

Ωραία λινκ... ακόμα πιο ωραίο δε το site! Μοbile review! :whistle:

 

Ψυχραιμία παιδιά.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ξέχασες κιόλας το n-Gage που είναι το πρώτο, παρακαλώ, 60άρι με στερεοφωνική έξοδο; Και με εκπληκτικά αποτελέσματα. Είναι αστείο να λέτε οτι η ΝΟΚΙΑ δεν μπορεί ή δεν έχει ανακαλύψει τον στερεοφωνικό ήχο σε ορισμένων κατηγοριών συσκευές. Απλά δεν θέλει να το ενσωματώσει για τους λόγους που έχουμε συζητήσει πάρα πολλές φορές.

 

Και το οτι έχει θύρα pop-port, δεν σημαίνει οτι θα έχει και στέρεο output όπως αναφέρθηκε προηγουμένως. Βλέπε 7610. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (16 Σεπ. 2004 , 13:03)

 

Κώστα, ξέχασες κιόλας το n-Gage που είναι το πρώτο, παρακαλώ, 60άρι με στερεοφωνική έξοδο; Και με εκπληκτικά αποτελέσματα. Είναι αστείο να λέτε οτι η ΝΟΚΙΑ δεν μπορεί ή δεν έχει ανακαλύψει τον στερεοφωνικό ήχο σε ορισμένων κατηγοριών συσκευές.

 

Σόρυ αλλά είσαι τελείως εκτός του κλίματος του ποστ μου.

 

Αλοίμονο αν έλεγα ότι δε μπορεί να το κάνει. Θα ήμουνα για τα πανηγύρια :D

 

Άλλωστε είπα "όπου θέλει κάνει θαύματα"

 

Απλά στα σμάρτφον δε θέλει να βάλει mp3. Επίσης είπα ότι δε καταλαβαίνω το γιατί. Εσύ μπορείς να βρεις ένα λόγο να μην έχει mp3 (στέρεο) το 6260;

 

Κι όχι το ngage δεν είναι σμαρτφον, ανήκει σε ξεχωριστή κατηγορία, την οποία ούτε η ίδια η νόκια δε μπόρεσε να προσδιορίσει. Εγώ θα το έλεγα σμάρτφον-παιχνιδομηχανή, 2 σε 1. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Σεπ. 2004 , 14:10)

 

Σόρυ αλλά είσαι τελείως εκτός του κλίματος του ποστ μου.

 

Αλοίμονο αν έλεγα ότι δε μπορεί να το κάνει. Θα ήμουνα για τα πανηγύρια :D

 

Άλλωστε είπα "όπου θέλει κάνει θαύματα"

 

Απλά στα σμάρτφον δε θέλει να βάλει mp3. Επίσης είπα ότι δε καταλαβαίνω το γιατί. Εσύ μπορείς να βρεις ένα λόγο να μην έχει mp3 (στέρεο) το 6260;

 

Κι όχι το ngage δεν είναι σμαρτφον, ανήκει σε ξεχωριστή κατηγορία, την οποία ούτε η ίδια η νόκια δε μπόρεσε να προσδιορίσει. Εγώ θα το έλεγα σμάρτφον-παιχνιδομηχανή, 2 σε 1. ;)

 

Όπως γράφεις, όπου θέλει κάνει θαύματα.

Προφανώς δεν θέλει να ενσωματώσει stereo sound στα smartphones της για γνωστούς λόγους, που όπως αναφέρει και ο mirrorofsorrow έχουν συζητηθεί.

 

Ένας λόγος μπορεί να είναι οτι θέλουν να κρατήσουν την αυτονομία σε υψηλά επίπεδα.

Κάποιος άλλος είναι οτι θέλουν να κρατήσουν το κόστος χαμηλά.

Ένας άλλος να αφήσουν αυτές τις λειτουργίες για τα κινητά που απεθυνονται σε νεανικό κοινό.

Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.

 

Και ναί το N-gage είναι smartphone, το οποίο μάλιστα βάζει τα γυαλιά σε πολλά άλλα που κυκλοφορούν στην αγορά και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτά, εκτός ίσως από το μέγεθος τους.

 

Αν υπάρχει κάποιος ορισμός του Smartphone, το Ν-gage σίγουρα πληρεί τις προδιαγρεφές που θέτει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (16 Σεπ. 2004 , 14:31)

 

 

1) Ένας λόγος μπορεί να είναι οτι θέλουν να κρατήσουν την αυτονομία σε υψηλά επίπεδα.

2) Κάποιος άλλος είναι οτι θέλουν να κρατήσουν το κόστος χαμηλά.

3) Ένας άλλος να αφήσουν αυτές τις λειτουργίες για τα κινητά που απεθυνονται σε νεανικό κοινό.

 

 

1)Σόρρυ αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως αστείο. :o

 

2)Μα πλέον δε κοστίζει τίποτα ιδιαίτερο η προσθήκη stereo support, τη στιγμή που υπάρχει από το 7610 και μετά κύκλωμα ικανό να αναπαράγει mp3 χωρίς downsampling.

 

Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που το 6260 θα υποστηρίζει -ΑΝ υποστηρίζει- στερεοφωνικό ήχο στο ραδιοφώνου, είναι ξεφτίλα να μην το κάνει και για τα mp3.

 

3)Λες; Έχει κάποια βάση αυτό μεν, αλλά εμένα μου φαίνεται απίστευτα κουλό το 6260 να έχει ραδιόφωνο (από τα πιο fun χαρακτηριστικά) και να μην έχει στέρεο mp3.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (16 Σεπ. 2004 , 14:31)

 

Και ναί το N-gage είναι smartphone, το οποίο μάλιστα βάζει τα γυαλιά σε πολλά άλλα που κυκλοφορούν στην αγορά και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτά, εκτός ίσως από το μέγεθος τους.

 

Αν υπάρχει κάποιος ορισμός του Smartphone, το Ν-gage σίγουρα πληρεί τις προδιαγρεφές που θέτει. :)

 

 

Συνεχίζω να έχω αντιρρήσεις κυρίως ως προς την ευχρηστία του ως κινητό τηλέφωνο και κάποιες σοβαρές ελλείψεις όπως η κάμερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Σεπ. 2004 , 18:19)

 

1)Σόρρυ αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως αστείο. :o

 

2)Μα πλέον δε κοστίζει τίποτα ιδιαίτερο η προσθήκη stereo support, τη στιγμή που υπάρχει από το 7610 και μετά κύκλωμα ικανό να αναπαράγει mp3 χωρίς downsampling.

 

Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που το 6260 θα υποστηρίζει -ΑΝ υποστηρίζει- στερεοφωνικό ήχο στο ραδιοφώνου, είναι ξεφτίλα να μην το κάνει και για τα mp3.

 

3)Λες; Έχει κάποια βάση αυτό μεν, αλλά εμένα μου φαίνεται απίστευτα κουλό το 6260 να έχει ραδιόφωνο (από τα πιο fun χαρακτηριστικά) και να μην έχει στέρεο mp3.

 

Δεν τις ενστερνίζομαι τις παραπάνω απόψεις που έγραψα. Απλά έκανα κάποιες υποθέσεις που μπορεί να έχουν και λογική βάση.

Σίγουρα κάποιες ακούγονται αστείες, αλλά και ο stereo ήχος του 7610 ένα ατείο δεν ήταν;

Εγώ ελπίζω το 6260 να είναι stereo, γιατί η Nokia θα πρέπει να απολογηθεί μέτα, αν και προσωπικά πιστεύω οτι θα είναι.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Σεπ. 2004 , 18:19)

 

Συνεχίζω να έχω αντιρρήσεις κυρίως ως προς την ευχρηστία του ως κινητό τηλέφωνο και κάποιες σοβαρές ελλείψεις όπως η κάμερα ;)

 

Δεκτές οι ενστάσεις σου, αλλά το SymbianOS το καθιστά άμεσα Smartphone. Άλλωστε oύτε η κάμερα ούτε το mp3 δεν "κάνει" το smartphone. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχουν κάνει τέτοια χαζομάρα.

Σίγουρα θα πρέπει να απολογηθούν, ειδικότερα μετά το κράξιμο που θα φάνε σε όλα τα forums.

Δεν το νομίζω όμως.... για την ώρα η Nokia δείχνει καλά δείγματα γραφής, με βασικότερο όλων τη διαφαινόμενη πτώση των τιμών των προϊόντων της.

 

btw, johner να τα εκατοστήσεις!!! ;)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (14 Σεπ. 2004 , 13:57)

 

Sorry που θα βγω off topic αλλα με ''καιει'' μια απορια:Ειχα αποφασισει να αγορασω το 6260 αλλα λογω του τεραστιου μεγεθους του εχω αρχισει και ''ξενερωνω''...Ποια αλλη επιλογη εχω τωρα??Αποκλειω το 6630 λογω τιμης.Θελω series 60...

 

Ρε παιδια λετε να παρω το N-gage QD?? Series 60 ειναι,στερεο εχει (?) και πολυ οικονομικο...Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (16 Σεπ. 2004 , 22:00)

 

Ρε παιδια λετε να παρω το N-gage QD?? Series 60 ειναι,στερεο εχει (?) και πολυ οικονομικο...Τι λετε?

 

 

Stereo δεν έχει.

Έχει πολλές ελείψεις όπως κάμερα, Symbian 6.1, περίεργο σχήμα, αλλά αν εσένα σε καλύπτει, σίγουτα το QD είναι μια πολύ καλή επιλογή για τα χρήματά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (16 Σεπ. 2004 , 22:07)

 

Stereo δεν έχει.

Έχει πολλές ελείψεις όπως κάμερα, Symbian 6.1, περίεργο σχήμα, αλλά αν εσένα σε καλύπτει, σίγουτα το QD είναι μια πολύ καλή επιλογή για τα χρήματά του. :)

 

Γραψε λαθος johner.Διαβασα το thread tou qd και απογοητευτηκα... :mad: Οποτε παει και αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

6260 BT certified as of 2004-09-10

 

6260 (RM-25) is now ready to go as far is BT is concerned...

 

http://qualweb.bluetooth.org/Template2.cfm?LineNbr=2&StartRow=11&LinkQualified=QualifiedProducts&MaxResults=10&SortCat=QualifiedDate&SortOrder=DESC&search_category=0&search_option=&search_string=&search_SpecVersion=&crit=--

 

Bluetooth identifier : B01720

Created Date : 2004-09-10

Spec version : 1.1

PRD version : 1.0

Product ID : RM-25

Software Version : 3.0436.0

Hardware Version : 0607, 0609

Qualified Product Notice : RM-25_qpn_csl_v20040910.pdf

Reference design application : RM-25_RDAN_v20040910.pdf

Compliant Portion : RM-25_cpd_v20040910.pdf

Qualified profile : - DUN-GW

- Fax-GW

- FT-Server

- HandsFree-AG

- OBEX

- OPP-Client

- OPP-Server

 

Interop Devices : - -

 

Product Type : Subsystem

List Date : 2004-09-10

http://qualweb.bluetooth.org/Template2.cfm?LinkQualified=QualifiedProducts&Details=Yes&ProductID=1947

 

boys, it is coming... :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (16 Σεπ. 2004 , 22:07)

 

πολύ καλή επιλογή για τα χρήματά του. :)

 

αντικειμενικο,κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Σεπ. 2004 , 18:19)

 

 

 

 

Συνεχίζω να έχω αντιρρήσεις κυρίως ως προς την ευχρηστία του ως κινητό τηλέφωνο και κάποιες σοβαρές ελλείψεις όπως η κάμερα ;)

 

η καμερα δεν ειναι και τιποτα.περνεις ενα π.χ gx20 που εχει <<καλη>> καμερα και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

παραλαβη μεσα στο 10ημερο του οκτωβρη ετσι δηλαδη μυο ειπαν αντε να το δουμε κι αυτο εχω παψει να ασχολιεμαι με το μεγεθος του ας ερθει και μετα θα δω τι θα κανω παντως δε μου φαινεται παντοφλα φαινεται να ειναι σε υποφερτο μεγεθος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ταξιδιωτης22 (17 Σεπ. 2004 , 16:02)

 

παραλαβη μεσα στο 10ημερο του οκτωβρη ετσι δηλαδη μυο ειπαν αντε να το δουμε κι αυτο εχω παψει να ασχολιεμαι με το μεγεθος του ας ερθει και μετα θα δω τι θα κανω παντως δε μου φαινεται παντοφλα φαινεται να ειναι σε υποφερτο μεγεθος

 

 

 

Ποιο δκεημερο εννοεις;; Μαλλον το πρωτο φανταζομαι και ελπιζω. Ε;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ταξιδιωτης22 (17 Σεπ. 2004 , 16:02)

 

παραλαβη μεσα στο 10ημερο του οκτωβρη ετσι δηλαδη μυο ειπαν αντε να το δουμε κι αυτο εχω παψει να ασχολιεμαι με το μεγεθος του ας ερθει και μετα θα δω τι θα κανω παντως δε μου φαινεται παντοφλα φαινεται να ειναι σε υποφερτο μεγεθος

 

 

Oκτώβρη πήγε τώρα;;; Αχ ήλπιζα από βδομάδα να έρθει... :(

Είδα και το βιντεάκι που αναφέρθηκε στη προηγούμενη σελίδα και ναι δε δείχνει αυτό που λέμε εξωφρενικά μεγάλο, είναι σε λογικά πλαίσια και δείχνει και πολύ τέλειο στο βιντεάκι!!! Άντε να ρθει επιτέλους να μας λυθούν και οι υπόλοιπες απορίες γιατί μας κούρασε η nokia αυτή τη φορά και πολύ μάλιστα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (17 Σεπ. 2004 , 16:23)

 

Oκτώβρη πήγε τώρα;;; Αχ ήλπιζα από βδομάδα να έρθει... :(

Είδα και το βιντεάκι που αναφέρθηκε στη προηγούμενη σελίδα και ναι δε δείχνει αυτό που λέμε εξωφρενικά μεγάλο, είναι σε λογικά πλαίσια και δείχνει και πολύ τέλειο στο βιντεάκι!!! Άντε να ρθει επιτέλους να μας λυθούν και οι υπόλοιπες απορίες γιατί μας κούρασε η nokia αυτή τη φορά και πολύ μάλιστα

 

αυτο ειδα κι εγω γι αυτο κι εγραψα οτι δε φαινεται πολυ μεγαλο το κινητο ειναι σε λογικο μεγεθος κατσε ομως να το δουμε κι απο κοντα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει όντως αρχές Οκτώβρη και όχι μέσα στον Σεπτέμβριο, θα έχει βγεί η ΝΟΚΙΑ εκτός χρονικών ορίων. Πράγμα που δεν συνηθίζει τον τελευταίο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (17 Σεπ. 2004 , 17:26)

 

Ρε παιδιά το βιντεάκι γιατί δε το βρίσκω στη σελίδα? :confused:

 

 

Το βιντεάκι υπάρχει εδώ αλλά εγώ δεινοπάθησα για να το δω γιατί δε μου κατέβαινε αυτόματα με save as. http://www.siamphone.com/catalog/nokia/6260.htm

 

Επίσης δε κατάλαβα τώρα αλλά δείτε εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=64355&item=5717278415&rd=1 e-bay πουλάει ήδη τη συσκευή;; Αν ναι πάντως είναι στα 508$ δηλαδή 424€ περίπου!!

 

edit: Επίσης μόλις τώρα πρόσεξα ότι δεν υπάρχουν στη συσκευασία στερεο ακουστικά όπως σε όλα τα series40 με ραδιόφωνο. Μόνο φορτιστής, κινητό και manual/cd

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

και mmc λογικα θα έχει και φυσικα το πολύ χρησιμο wrist warp που είχε και το 7610. :D

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (17 Σεπ. 2004 , 18:15)

 

Το βιντεάκι υπάρχει εδώ αλλά εγώ δεινοπάθησα για να το δω γιατί δε μου κατέβαινε αυτόματα με save as. http://www.siamphone.com/catalog/nokia/6260.htm

 

Επίσης δε κατάλαβα τώρα αλλά δείτε εδώ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=64355&item=5717278415&rd=1 e-bay πουλάει ήδη τη συσκευή;; Αν ναι πάντως είναι στα 508$ δηλαδή 424€ περίπου!!

 

edit: Επίσης μόλις τώρα πρόσεξα ότι δεν υπάρχουν στη συσκευασία στερεο ακουστικά όπως σε όλα τα series40 με ραδιόφωνο. Μόνο φορτιστής, κινητό και manual/cd

 

συμπερασμα:αφου δεν εχει ουτε καν στερεο ακουστικα,και υπαρχουν φημες οτι εχει μονο μπ3 τελικα τι γινεται?????

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...