Jump to content

Nokia 6260


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς οι επιλογές series 60 συσκευών είναι ακόμα πολυ περιορισμένες. Όλες οι εταιρίες πλην της ΝΟΚΙΑ κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Φοβερό τηλέφωνο είναι και το SENDO X αλλά ούτε αυτό θα σου συνιστούσα να πάρεις για πάρα πολλούς λόγους. Για τους ίδιους λογους το απέρρθψα και γω. Το περίμενα πως και πως και τελικά ξενέρωσα.

 

Το 6260, για αγορά νέου series 60, είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 708
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και το siemens SX1 είναι φοβερό series 60 τηλέφωνο με μεγάλο ατού την πληρότητα του σε χαρακτηριστικά και μειονέκτημα το ιδιόμορφο πληκτρολόγιο του ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (14 Σεπ. 2004 , 14:46)

 

Δεν άντεξες, ε? :p

 

είναι παλιό όμως, όπως και να το κάνουμε... :(

 

 

Είναι παλιό και μάλιστα περισσότερο απ' όσο φαίνεται, αφού σχεδιάστηκε και καθορίστηκαν τα specs του στις αρχές του 2003, άσχετα αν κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά.

 

Ευτυχώς έχει ισχυρό επεξεργαστή και πολλή μνήμη Ram ώστε να μπορεί να ανταποκρίνεται άριστα στις καινούργιες, πιο απαιτητικές εφαρμογές, αλλά όπως και να το κάνουμε σε κάποιους τομείς (έκδοση λειτουργικού) δε μπορεί να κρύψει τα χρόνια του :(

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το τελευταίο συμφωνώ όσο δεν πάει. Αρχικά, φαινόταν να μην υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των εκδόσεων 6 και 7 του symbian. Όσο όμως χρησιμοποιώ παράλληλα τα 7610 και n-gage, βλέπω οτι υπάρχουν πολύ περισσότερες διαφορές απο τα θέματα.

 

Το 7άρια δέιχνει να είναι πιο έξυπνο. Κλείνει τις εφαρμογές μόνο του και έτσι δεν κολλάει σε καμία μα απολύτως καμία περίπτωση.Έχει τύχει πάρα πολλές φορές να φέρω στα άκρα το 7610, να του έχω εξαντλήσει την μνήμη, και όμως δεν μου έχει κολλήσει ΠΟΤΕ. Το λέω και το χαίρομαι αυτό, πραγματικά. Το 6άρι απο την άλλη, σε μια τέτοια περίπτωση κολλάει ανεπανόρθωτα. Ακόμα είναι πιο ευέλικτο και φιλικό στον χρήστη. Κατα την άποψή μου, είναι μεγάλη εξέλιξη η μετάβαση απο το 6 στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (14 Σεπ. 2004 , 13:57)

 

Sorry που θα βγω off topic αλλα με ''καιει'' μια απορια:Ειχα αποφασισει να αγορασω το 6260 αλλα λογω του τεραστιου μεγεθους του εχω αρχισει και ''ξενερωνω''...Ποια αλλη επιλογη εχω τωρα??Αποκλειω το 6630 λογω τιμης.Θελω series 60...

 

7610 αν θες κατι σε νοκια φθινο και καλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (14 Σεπ. 2004 , 14:28)

 

Στο λέω εγώ Γιάννη. Η συγκεκριμένη φωτό είναι παραπλανητική. Όχι ότι δεν είναι αληθινή, απλά είναι παραπλανητική. Αν βάλεις δίπλα ένα ακόμα κινητό, θα διαπιστώσεις ότι το 6260 δεν είναι και τόσο μεγάλο. Τα πάντα είναι θέμα αναφοράς. Το 6260 σε σχέση με το 7610 ναι, είναι μεγάλο. Το 6260 σε σχέση με κάποιο άλλο τηλέφωνο είναι μικρό.

 

Παράδειγμα: Το S35i έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με το 7610 με εξαίρεση το πλάτος! Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα! Τι σημαίνει αυτό; Ότι το S35 είναι τεράστιο;

 

ΟΚ, δεν είναι μικρό το 6260, δεν είναι όμως και τεράστιο. Για 60άρι καλό είναι.

 

bomber, η μόνη επιλογή που μένει είναι το Χ700. Αλλά δεν σου το συνιστώ. :p

 

να και μια φορα που θα συμφωνησω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (14 Σεπ. 2004 , 14:28)

 

Στο λέω εγώ Γιάννη. Η συγκεκριμένη φωτό είναι παραπλανητική. Όχι ότι δεν είναι αληθινή, απλά είναι παραπλανητική. Αν βάλεις δίπλα ένα ακόμα κινητό, θα διαπιστώσεις ότι το 6260 δεν είναι και τόσο μεγάλο. Τα πάντα είναι θέμα αναφοράς. Το 6260 σε σχέση με το 7610 ναι, είναι μεγάλο. Το 6260 σε σχέση με κάποιο άλλο τηλέφωνο είναι μικρό.

 

Παράδειγμα: Το S35i έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με το 7610 με εξαίρεση το πλάτος! Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα! Τι σημαίνει αυτό; Ότι το S35 είναι τεράστιο;

 

ΟΚ, δεν είναι μικρό το 6260, δεν είναι όμως και τεράστιο. Για 60άρι καλό είναι.

 

bomber, η μόνη επιλογή που μένει είναι το Χ700. Αλλά δεν σου το συνιστώ. :p

 

 

Μάλλον θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Trobocop®, αν και τη τελευταία μου λέξη θα τη πω όταν το πιάσω στα δικά μου χέρια απλά είμαι αισιόδοξος γιατί όπως έχω πει το nec410 που είναι ελαφρώς πιο παχύ και αναδιπλούμενο μου φάνηκε μια χαρά διπλά στο 7610 όταν τα συνέκρινα και έτσι πιστεύω θα είναι και το 6260 αλλά η τελευταία μου λέξη θα έρθει σε καμιά 15αριά μέρες που θα το δούμε από κοντά. Πάντως προς το παρόν είναι μονόδρομος για series 60 με στέρεο ήχο και ράδιο :(

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια δε φαινεται και για τοσο μεγαλο το κινητο το κοβω ακριβως σαν το 7610 κλειστο φυσικα βεβαια υπαρχει και η επιλογη του χ-700 που σιγουρα θα ειναι μεγαλος αντιπαλος του 6260 και πιστευω οτι θα τα παει και καλα σε πωλησεις αλλα δε ξερω θα προτιμουσα το 6260 και τα πλαστικα του δε τα κοβω για τοσο μαπα η νοκια φαινεται να χει σοβαρευτει αρκετα και δε νομιζω να μας πασαρει καμια βλακεια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ποτε αναμενεται να ερθει στην Ελλαδα? η τιμη του θα ειναι 400 ευρω, οπως αναφερετε στις πρωτες σελιδες?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... σε αυτο το forum γινεται μια συζητηση για το αν ειναι stereo το mp3 του 6260 ή οχι.

 

http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=13825

 

Καποια στιγμη ενα μελος (ο jannyman, στην απαντηση #28) παραθετει μια φωτο απο μια μπροσουρα του 6260 στα φιλανδικα μαλλον, οπου στα χαρακτηριστικα του κινητου αναφερει το Mp3 σαν MONO

Κατεβαστε τη φωτο και κανετε μια μεγενθυση

 

http://www.mobile-review.com/forum2/attachment.php?attachmentid=1708

 

εαν βαριεστε να την μεγενθυνετε το εκανα εγω για σας και θα το βρειτε στο επισυναπτομενο αρχειο παρακατω:

Link to comment
Share on other sites

Mα απο το μεγαφωνο του κινητου ειναι ΣΑΦΩΣ mono ο ηχος μιας και δεν υπαρχουν 2 speakers, αλλα μεσω ακουστικων ο ηχος θα ειναι stereo.
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_10 (15 Σεπ. 2004 , 19:08)

 

Mα απο το μεγαφωνο του κινητου ειναι ΣΑΦΩΣ mono ο ηχος μιας και δεν υπαρχουν 2 speakers, αλλα μεσω ακουστικων ο ηχος θα ειναι stereo.

 

 

Διευκρινιζει καπου οτι το Digital MP3 Mono ειναι απο το μεγαφωνο;; Δεν ξερω, ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza (15 Σεπ. 2004 , 16:47)

 

Λοιπον... σε αυτο το forum γινεται μια συζητηση για το αν ειναι stereo το mp3 του 6260 ή οχι.

 

http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=13825

 

Καποια στιγμη ενα μελος (ο jannyman, στην απαντηση #28) παραθετει μια φωτο απο μια μπροσουρα του 6260 στα φιλανδικα μαλλον, οπου στα χαρακτηριστικα του κινητου αναφερει το Mp3 σαν MONO

Κατεβαστε τη φωτο και κανετε μια μεγενθυση

 

http://www.mobile-review.com/forum2/attachment.php?attachmentid=1708

 

εαν βαριεστε να την μεγενθυνετε το εκανα εγω για σας και θα το βρειτε στο επισυναπτομενο αρχειο παρακατω:

 

παράξενο!!

τι διάολο δεν μπορούν να βάλουν stereo chipset στο 7ari?

τόσο δύσκολο είναι?

μακάρι να είναι τυπογραφικό λάθος ή κάποιο παλιό φυλλάδιο!!!

τι να πω...

έχω αρχίσει να ανησυχώ και για το 6630!! φτου φτου ..μακριά από μας!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν!

 

Αν το κινητό τελικά ΔΕΝ έχει στέρεο mp3 αλλά έχει στερεοφωνικό ραδιόφωνο, το τονίζω, ΑΝ ισχύει το παραπάνω, τότε μιλάμε για το μεγαλύτερο φιάσκο εκ μέρους της νόκια και για απίστευτη κοροϊδία εις βάρος των καταναλωτών της.

 

Αν είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό η νόκια ακόμα να μην έχει ανακαλύψει την έννοια του mp3 στα smartphone κινητά της. Και mp3 μονοφωνικό(7610) ή μέσω downsampling(6600) δεν νοείται :!: Με το 6230 απέδειξε ότι όταν θέλει κάνει θαύματα. Γιατί όχι και στα smartphones;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το mp3 τελικά θα είναι στέρεο στο 6260, γιατί ειλικρινά αδυνατώ να βρω λογική εξήγηση και δικαιολογία για να είναι μονοφωνικό :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (15 Σεπ. 2004 , 14:34)

 

Μα δεν πήγε κανένας στην ΔΕΘ να μας πει εντυπώσεις από κοντά? :cry:

 

 

Eγώ σήμερα ήμουν εκεί. Δεν είδα πουθενά 6260. :confused:

Σε ποιό περίπτερο είναι;

Ποιός άκουσε κάτι για αυτό; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (15 Σεπ. 2004 , 19:56)

 

Αυτό ήταν!

 

Αν το κινητό τελικά ΔΕΝ έχει στέρεο mp3 αλλά έχει στερεοφωνικό ραδιόφωνο, το τονίζω, ΑΝ ισχύει το παραπάνω, τότε μιλάμε για το μεγαλύτερο φιάσκο εκ μέρους της νόκια και για απίστευτη κοροϊδία εις βάρος των καταναλωτών της.

 

Αν είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό η νόκια ακόμα να μην έχει ανακαλύψει την έννοια του mp3 στα smartphone κινητά της. Και mp3 μονοφωνικό(7610) ή μέσω downsampling(6600) δεν νοείται :!: Με το 6230 απέδειξε ότι όταν θέλει κάνει θαύματα. Γιατί όχι και στα smartphones;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το mp3 τελικά θα είναι στέρεο στο 6260, γιατί ειλικρινά αδυνατώ να βρω λογική εξήγηση και δικαιολογία για να είναι μονοφωνικό :wacko:

 

 

Couldn't agree more...

Αλλά ρε παιδιά γίνετε να βάλανε pop port και να μην είναι στέρεο ο ήχος?Είναι τόσο βλάκες ποια ώστε να βάλανε και δεύτερη θύρα-καρφάκι??Αυτό όμως θα τους στοίχιζε έξτρα καθώς ήδη έχουν βάλει pop port.

Link to comment
Share on other sites

Nα εξηγησω γιατι ειναι αδυνατο να ΜΗΝ ειναι στερεο.

1)Εχει pop port θυρα(θα μου πεις εχει και το 7610) ομως....

2)Στην λιστα με το υποστηριζομενα αξεσουαρ στην επισημη σελιδα της Νοκια εχει 4-5 στερεο ακουστικα.

3)Εχει στερεο ραδιοφωνο αρα δεν θα εχει προβλημα στο να υποστηριζει διπλα ακουστικα οπως εκανε η μαμα Νοκια στο 7610

4)Το λεει για πρωτη φορα η Νοκια σε 60αρι οτι ο ηχος θα ειναι στερεο.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε michalis_10 να έχεις δίκιο αλλά όλοι γνωρίζουμε τη τακτική της nokia χρόνια τώρα, ίσως να θέλει να βγάλει σε κανένα πεντάμηνο ένα 6260i με στέρεο ήχο. Πάντως σε πολλά site έχω δει ότι αναγράφεται mono mp3 player και επιμένω ότι για να μην έχει επιλογή (σύμφωνα με το manual) για επιλογή μεταξύ στερεο/μονοφωνικού ήχου όπως σε όλα τα κινητά της μετά το 8310 κάτι μου βρωμάει, δε μπορεί όλες οι ενδείξεις να είναι τυχαίες αν και μακάρι. Όπως στο 8310 είχε τοποθετήσει μονοφωνικό ράδιο και στα επόμενα μοντέλα το έκανε στερεο μπορεί και επειδή πρώτη φορά τοποθετεί σε smartphone ράδιο να κάνει το ίδιο.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (15 Σεπ. 2004 , 18:21)

 

Eγώ σήμερα ήμουν εκεί. Δεν είδα πουθενά 6260. :confused:

Σε ποιό περίπτερο είναι;

Ποιός άκουσε κάτι για αυτό; :worry:

 

στο περίπτερο 8 που επισκέφτηκα σήμερα δεν είχε τίποτα!

και πέρσι νομίζω πάλι τίποτα από εταιρίες κινητής...

δεν ξέρω ίσος είμαι τόσο στραβός και δεν τα βλέπω...

αν δει κάποιος κάτι ας ενημερώσει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (15 Σεπ. 2004 , 23:59)

 

στο περίπτερο 8 που επισκέφτηκα σήμερα δεν είχε τίποτα!

και πέρσι νομίζω πάλι τίποτα από εταιρίες κινητής...

δεν ξέρω ίσος είμαι τόσο στραβός και δεν τα βλέπω...

αν δει κάποιος κάτι ας ενημερώσει πάντως

 

 

Στα news του myphone αναφέρθηκε....ρωτήστε ρε παιδιά. Μπορεί να τα έχουν κρύψει! :P

 

Τιμή, διαθεσιμότητα, και ετιτέλους κάποιος ας το πιάσει στα χέρια του!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Bασικά τώρα είδα το φυλλάδιο που αναφέρθηκε στο mobile-review και από τι βλέπω είναι το επίσημο φυλλάδιο της nokia για το κινητό οπότε αποκλείεται να κάνει λάθος, μάλλον γι' αυτό η τιμή του τελικά τόσο χαμηλά :(

Αλήθεια αν τελικά το ράδιο είναι στέρεο (που εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχει στερεο mp3 ούτε το ράδιο θα είναι στέρεο και δεν είναι τυχαία η παράλειψη της ρύθμισης για stereo/mono ράδιο στο manual) δε θα γίνεται με πρόγραμμα άλλου κατασκευαστή να παίξει και mp3 στερεο;; Αφού θα έχει τη stereo υποστήριξη η συσκευή. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας πάντως επανέφερα σαν avatar μου το sl45i, γιατί όταν η siemens έβαζε stereo mp3 στα κινητά της, η nokia δεν ήξερε καν τι είναι mp3!!! :p

 

 

 

Άσχετο αλλά επειδή πολλοί διαμαρτύρεστε για το design του κινητού και σήμερα η siemens αν πάτε στο γειτονικό forum θα δείτε ότι παρουσίασε ένα megapixel τηλέφωνο (SF65) με το ίδιο ακριβώς σχέδιο, περιστρεφόμενη οθόνη που γυρίζει και έχει σαν τη λειτουργία περιήγησης του 6260, βέβαια απλό κινητάκι όχι smartphone, άρα έχει πέραση το στιλ.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος v@gelis (15 Σεπ. 2004 , 19:44)

 

Deite to videaki se ayto to link:

Video

 

 

τι βιντεάκι είναι αυτό φίλε vag;; Μια ώρα φορτώνει το ρημάδι και ακόμα τίποτα και νύσταξα... :zzz:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...