Jump to content

Nokia 6260


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους κατάφερα και είδα το τρισδιάστατο demo του 6260. Μόλις εγκατέστησα το java. :) Έχω τρελαθεί. Είμαι 100% σίγουρος οτι στην demo παράσταση δείχνει να βγαίνει και να μπαίνει στην συσκευή RSMMC και όχι MMC. Έκανα τις συγκρίσεις μου με τα αντίστοιχα demo των 9500 και 6630 και είμαι σίγουρος γι'αυτό που λέω.

 

Το πορτάκι που δέχεται την κάρτα μνήμης είναι ακριβώς στο μέγεθος μιας RSMMC και λόγω της μπαταρίας δεν μπορεί να επεκταθεί ο χώρος μιας και θα έβρισκε πάνω της. Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα οτι δεν θα δέχεται MMC αλλά RSMMC.

 

Η ΝΟΚΙΑ δεν ξέρει τι λέει; Γράφει απο την μία στα χαρακτηριστικά του για MMC και βάζει στην τρισδιάστατη παρουσίαση του κινητού RSMMC; Κουφά πράγματα. Μακάρι να έχει κανονική MMC και όχι την μικρή.

 

Αν έχει όντως MMC, όπως λένε, θα είμαι σίγουρα ένας απο τους αγοραστές του 6260. Αν όχι, δε θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του. Μυρίζομαι την ίδια ιστορία με το 7610 που τόσο καιρό ήμασταν σίγουροι οτι έχει στέρεο ήχο και τελευταία στιγμή μας βγήκε μονοφωνικό. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 708
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pes mou ti einai poio logiko.

na dexetai mmc h' rsmmc?

efoson kanan thn arxh me aytes tis idi e3eligmenes kartes poios o logos gia piswgirismata?

para3eno den 8a htan?

7610 rsmmc ,6260 mmc ,6630 rsmmc.

den kolaei pou8ena.

tespa.

emena den me apasxoloun toso polu tetoia themata.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το πως αναφέρεται στα reviews η κάρτα, αν προσέχει κανείς την παρουσίαση του κινητού στο site της NOKIA θα διαπιστώσει ότι sim και κάρτα μνήμης τα δείχνει σχεδόν στο ίδιο μέγεθος πράγμα βέβαια απίθανο αν πρόκειται για τις γνωστές απλές MMC λόγω της διαφοράς πραγματικού μεγέθους τους με τις sim.

 

To γεγόνός αυτό πιστοποιείται αν κανείς μπει στον κόπο να παρακολουθήσει την αντίστοιχη παρουσίαση του 6230 (series 40 κινητό). Εκεί δείχνει την sim και την MMC πάλι δίπλα δίπλα και η διαφορά είναι εμφανέστατη :rolleyes: :rolleyes:

 

Συνεπώς...

 

Πιστεύω οι φίλοι που περιμένουν συμβατικές κάρτες MMC στο 6260 (μαζί με αυτούς και εγώ) θα απογητευτούν :(

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όμως και αυτό:

 

Το 6260 παρουσιάστηκε μαζί με το 6630. Οι σελίδες με τα χαρακτηριστικά και τα demo ανέβηκαν την ίδια μέρα. Μπορεί ο σχεδιαστής, για χάρην κομψότητας, να έφτιαξε και τα δύο μντέλα με μικρές καρτούλες.

 

Για το 6630 αναφέρεται καθαρά οτι έχει RSMMC. Στο 6260 πάλι ξεκάθαρα οτι έχει MMC και μάλιστα οτι θα δίνει και μια 32ΜΒ MMC στο πακέτο αγοράς. Απο την στιγμή που λέει κάτι η ΝΟΚΙΑ στην επίσημη παρουσίαση της συσκευής, δεν αλλάζει τίποτα. Δεν νομίζω να έκαναν τόσο μεγάλο λάθος και αντί να γράψουν RSMMC έγραψαν MMC.

 

Το εύχομαι δηλαδή. Αν έχει κανονική MMC θα γίνει η αγαπημένη μου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (18 Ιούλ. 2004 , 15:00)

 

Ισχύει όμως και αυτό:

 

Το 6260 παρουσιάστηκε μαζί με το 6630. Οι σελίδες με τα χαρακτηριστικά και τα demo ανέβηκαν την ίδια μέρα. Μπορεί ο σχεδιαστής, για χάρην κομψότητας, να έφτιαξε και τα δύο μντέλα με μικρές καρτούλες.

 

Για το 6630 αναφέρεται καθαρά οτι έχει RSMMC. Στο 6260 πάλι ξεκάθαρα οτι έχει MMC και μάλιστα οτι θα δίνει και μια 32ΜΒ MMC στο πακέτο αγοράς. Απο την στιγμή που λέει κάτι η ΝΟΚΙΑ στην επίσημη παρουσίαση της συσκευής, δεν αλλάζει τίποτα. Δεν νομίζω να έκαναν τόσο μεγάλο λάθος και αντί να γράψουν RSMMC έγραψαν MMC.

 

Το εύχομαι δηλαδή. Αν έχει κανονική MMC θα γίνει η αγαπημένη μου συσκευή.

 

βεβαια τοσο μεγαλο λαθος δεν ειναι και ευκολο να το κανει μια εταιρια σαν την νοκια.αλλα ποτε δεν ξερεις νοκια ειναι αυτη,ολο εκπληξεις :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω 2 φωτογραφίες που βρήκα με τα σχόλια που τις συνοδεύουν.

 

http://www.xonio.com/slideshow/i/25295386_87670fe62f.jpg

 

… denn auch die Speicherkarte (RS-MMC, 32-Megabyte-Karte laut Nokia im Lieferumfang) sitzt hinter dem Rückendeckel

 

http://www.xonio.com/slideshow/i/25295411_14242f39da.jpg

 

Immerhin können Sie beim 6260 die Karte auch wechseln, ohne das Handy ausschalten zu müssen oder – noch schlimmer - gar den Akku zu entfernen.

 

Ολοκληρωμένο το preview θα το βρείτε εδώ.

 

Τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. Να πιστέψουμε τα μάτια μας και αυτούς ή την ΝΟΚΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά να κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση;; Τι διαφορές έχουν οι δύο κάρτες που όλοι διαμαρτύρεστε να δέχετε τις κλασικές mmc το κινητό;;Η RS-MMC δεν είναι μικρότερες και καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια ή κάνω λάθος;; Η διαφορά τιμής τους ποια είναι;; Απλά κάποιοι λένε ότι αν έχει κλασικές mmc τότε μόνο αξίζει και μου έχει δημιουργηθεί η απορία...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν οι μισές σε μέγεθος απο τις κανονικές και θεωρητικά καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια. Οι τιμές είναι σχεδόν οι ίδες και είναι ελαφρώς ακριβότερες απο τις κανονικές. Το θέμα είναι οτι είναι δυσεύρετες ακόμα και το σημαντικότερο οτι οι περισσότεροι απο μας έχουν ήδη μια κάρτα MMC μεγάλης χωρητικότητας και δεν θέλουν να μπούν σε νέα έξοδα για αγορά και RSMMC αντίστοιχης χωρητικότητας.

 

Εγώ, για παράδειγμα, έχω 2 κάρτες 256ΜΒ και μία 512ΜΒ. Τι θα τις κάνω; Αν τις πουλήσω θα χάσω πολλά λεφτά. Γι'αυτό είναι προτιμότερο η συσκευή που θα πάρουμε να έχει MMC παρά RSMMC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (21 Ιούλ. 2004 , 00:55)

 

Είναι σχεδόν οι μισές σε μέγεθος απο τις κανονικές και θεωρητικά καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια. Οι τιμές είναι σχεδόν οι ίδες και είναι ελαφρώς ακριβότερες απο τις κανονικές. Το θέμα είναι οτι είναι δυσεύρετες ακόμα και το σημαντικότερο οτι οι περισσότεροι απο μας έχουν ήδη μια κάρτα MMC μεγάλης χωρητικότητας και δεν θέλουν να μπούν σε νέα έξοδα για αγορά και RSMMC αντίστοιχης χωρητικότητας.

 

Εγώ, για παράδειγμα, έχω 2 κάρτες 256ΜΒ και μία 512ΜΒ. Τι θα τις κάνω; Αν τις πουλήσω θα χάσω πολλά λεφτά. Γι'αυτό είναι προτιμότερο η συσκευή που θα πάρουμε να έχει MMC παρά RSMMC.

 

 

Aυτό υπέθεσα κι εγώ αλλά εντάξει δεν είναι και τραγικό, κι εγώ έχω μια mmc από εποχή sl αλλά όχι και ότι χάνεται η αξία του κινητού αν παίρνει μικρές mmc. Επίσης στη παρουσίαση στο site που ανέφερες μιλάει για τιμή κοντά στα 460€ και όχι στα 400 όπως είχε αναφερθεί και λέει ότι είναι πολύ δύσκολος ο χειρισμός επειδή τα κουμπιά είναι πάνω στο τμήμα της οθόνης.

Επίσης γράφει το εξής κουφό "Handling

Unusually: Nokia accommodated the navigation keys on the "display half" of the Handys. The advantage: They can use the Handy with turned display also pushed to. Unfortunately the Navi keys were rather badly finished with our pilot lot model - above all the command key in the center reacted very unreliably. The manufacturer insured us however that up to production stage will still change ." Τι δηλαδή να αλλάξει ο σχεδιασμός του πριν βγει στην αγορά;; :wacko: :blink: αδύνατο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

αρκετές φορες η nokia όταν θέλει να πει rsmmc λέει απλά mmc.

δεν το διευκρινίζει .

το θέμα είναι ρε παιδιά ότι τις έχουν ξεχάσει πλέον τις κανονικές mmc,τώρα όλες από δω και στο εξής θα είναι μικρές.

μέχρι κάποια στιγμή που θα τις αλλάξουν κι αυτές με κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

μέχρι κάποια στιγμή που θα τις αλλάξουν κι αυτές με κατι αλλο
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όλο και κάποιο ΄θαυματουργό πρότυπο θα παρουσιαστεί που θα τα αντικαταστήσει όλα αργά ή γρήγορα. Ας ελπίσουμε να αργήσει να γίνει κάτι τέτοιο. Έχω ξεκινήσει ήδη την αναζήτηση RSMMC μεγάλης χωρητικότητας. Δεν μπορώ να βασιστώ στα λεγόμενα της νοκια όσον αφορά την κάρτα που θα δέχεται τελικά το 6260.
Τι δηλαδή να αλλάξει ο σχεδιασμός του πριν βγει στην αγορά;; Αδύνατο
Όχι φυσικά ο σχεδιασμός. Ποτέ δεν γίνονται τέτοιες ριζικές αλλαγές μετά την επίσημη παρουσίασή του. Μπορεί να αλλάξει η αίσθησή του όταν το πατάς. Το έχουμε δει αυτό πολλές φορές φορές στο παρελθόν, να γίνονται τέτοιες βελτιώσεις στα κουμπιά απο το προτότυπο στο μοντέλο παραγωγής. Τα κουμπιά που βρίσκονται κάτω απο την οθόνη είναι πολύ μικρά και όπως φαίνεται, δεν προεξέχουν αρκετά. Αντίθετα τα υπόλοιπα είναι μεγάλα. Σίγουρα θα δυσκολεύουν στην αρχή αλλά τελικά, όλα θέμα συνήθειας είναι. ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (22 Ιούλ. 2004 , 19:44)

 

το θέμα είναι ρε παιδιά ότι τις έχουν ξεχάσει πλέον τις κανονικές mmc,τώρα όλες από δω και στο εξής θα είναι μικρές.

μέχρι κάποια στιγμή που θα τις αλλάξουν κι αυτές με κατι αλλο

 

μα δεν ειναι και τοσο κακο που τις αλλεξε.αν εξερεσεις οτι δεν υπαρχουν ακομα στην αθηνα και οτι μερικοι εχουν παρει 512 και 256 mb ειναι παρα πολυ καλες καθως υπαρχει εξικονομισει χωρου,μπαταριας,και ταχυτητα μεταφορας δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος em_seven (22 Ιούλ. 2004 , 23:49)

 

Ομως οι καινουργιες καρτες να ειναι ποιο δυσευρετες στην αγορα :cool:

 

 

To ιδιο ειχε συμβει και με τις MMC παλιοτερα. ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Με τις RSMMC όμως τα πράγματα είναι καλύτερα. Η αγορά είναι στρωμένη. Υπάρχουν πάρα πολλές συσκευές με υποδοχή MMC που είναι συμβατές και με τις RSMMC και έχουν ανακοινωθεί αρκετές συσκευές που θα δέχονται RSMMC. Λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία της πρώτης συσκευής με υποδοχή RSMMC, έκαναν την εμφάνιση τους και οι πρώτες συμβατές κάρτες και, πιστεύω οτι, μεχρι το τέλους του έτους θα έιναι πολύ εύκολο να βρεθούν και θα έχουν πέσει και άλλο η τιμή τους.

 

Ήδη στην Ελλάδα μπορούν να βρεθούν και σε μεγάλες χωρητικότητες με πολύ καλές τιμές. http://www.expansys.com.gr/accessory.asp?code=7610&atype=Memory&count=6

Link to comment
Share on other sites

to provlima stis kartes omos den einai pos tha tis broume alla to oti exoume poli apo mas mmc megalhs xoritikotas... To na tis vri kapios einai efkolo pai se ena fotografio kai tou lei oti theli RSMMC kai th xoritikotita theli kai thn paragelni ean denthn exi eki :)

~ If YoU ArEn'T EuRo YoU ArE ZeRo!! ~ :up:

 

http://img29.imageshack.us/img29/3507/SEbabe.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ ntineli

 

Otan i nokia leei Q3 min to perimeneis prin ta teli septemvriou stin kaliteri periptwsi. Den einai liges oi fores pou KAI i nokia den katafernei na kikloforisei siskeves mesa stin prothesmia pou exei dwsei

'Greed, for lack of a better word... is good!'
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (22 Ιούλ. 2004 , 23:56)

 

Με τις RSMMC όμως τα πράγματα είναι καλύτερα. Η αγορά είναι στρωμένη. Υπάρχουν πάρα πολλές συσκευές με υποδοχή MMC που είναι συμβατές και με τις RSMMC και έχουν ανακοινωθεί αρκετές συσκευές που θα δέχονται RSMMC. Λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία της πρώτης συσκευής με υποδοχή RSMMC, έκαναν την εμφάνιση τους και οι πρώτες συμβατές κάρτες και, πιστεύω οτι, μεχρι το τέλους του έτους θα έιναι πολύ εύκολο να βρεθούν και θα έχουν πέσει και άλλο η τιμή τους.

 

Ήδη στην Ελλάδα μπορούν να βρεθούν και σε μεγάλες χωρητικότητες με πολύ καλές τιμές. http://www.expansys.com.gr/accessory.asp?code=7610&atype=Memory&count=6

 

 

Plz, αν βρεις RS MMC σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα κάνε ένα κόπο και πόσταρέ το εδώ :)

 

Εγώ όπου και να ρώτησα δεν υπάρχει πουθενά! :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 7 Αύγ. 2004 , 17:08)

 

Βέβαια, εννοείται αυτό. Το expansys είναι η μοναδική επιλογή αυτή την στιγμή.

 

 

Oχι ακριβως μοναδικη, εχω μια 128ΜΒ KingMax

αγορασμενη απο e-bay ,και ερχεται ακομα μια 256ΜΒ. ;)

 

Kαι το expansys ηλεκτρονικο καταστημα δεν ειναι ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...