Jump to content

Nokia 6260


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λέτε τα ακουστικά του 6260 να κανουν και στο 7610; εγω παντως το σκευτομαι ακομα μηπως το πάρω! απλώς πουλάω το 7610 για 380-400 και παιρνω το 6260 χωρις να βάλω ουτε ενα ευρω παραπάνω!!

αυτο το ατιμο το ραδιόφωνο είναι που με κανει να το σκευτομαι! το mp3 δεν με καιει και τόσο!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 708
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος killing_you2 (25 Σεπ. 2004 , 01:00)

 

λέτε τα ακουστικά του 6260 να κανουν και στο 7610; εγω παντως το σκευτομαι ακομα μηπως το πάρω! απλώς πουλάω το 7610 για 380-400 και παιρνω το 6260 χωρις να βάλω ουτε ενα ευρω παραπάνω!!

αυτο το ατιμο το ραδιόφωνο είναι που με κανει να το σκευτομαι! το mp3 δεν με καιει και τόσο!

 

Aksizei omws auti sou i kinish?na doseis ena kinito me 1mpixel camera kai na pareis allo me mia "koinh thnith" camera?An kai egw to paw poli sxediastika to 6260,theorw to 7610 anwtero.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα πλέον είναι απο τις βασικότερες λειτουργίες ενός κινητού, ακόμα και αν πρόκειται για smartphone. Το 6260 υπολείπεται σημαντικά στον συγκεκριμένο τομέα, και γι'αυτό τον λόγο πιθανόν να δικαιολογεί η ΝΟΚΙΑ την χαμηλή του τιμή. Όμως υπερέχει έναντι του 7610 σε πολλούς άλλους τομείς, όπως οι υπέρυθρες, που όπως και να το κάνουμε, είναι χρήσιμο να υπαρχουν για πλήρης συμβατότητα με παλιές και απλές συσκευές. Το hotswap είναι πείσης πάρ απολύ σημαντικό για μένα, και για πολύ κόσμο πιστεύω. Το ενσωματωμένο ράδιο με αφήνει αδιάφορο αλλά, δεν πάυει να είναι ένα σοβαρό πλεονέκτημα και απο μόνο του αποτελεί κίνητρο για πολλούς να αποχτήσουν την συσκευή. Αν επιβεβαιωθούν οι φήμες που το θέλουν να ενσωματώνει 32ΜΒ RAM, προστίθεται στην λίστα ένα ακόμα μεγάλο πλεονέκτημα της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (25 Σεπ. 2004 , 04:57)

 

Η κάμερα πλέον είναι απο τις βασικότερες λειτουργίες ενός κινητού, ακόμα και αν πρόκειται για smartphone. Το 6260 υπολείπεται σημαντικά στον συγκεκριμένο τομέα, και γι'αυτό τον λόγο πιθανόν να δικαιολογεί η ΝΟΚΙΑ την χαμηλή του τιμή. Όμως υπερέχει έναντι του 7610 σε πολλούς άλλους τομείς, όπως οι υπέρυθρες, που όπως και να το κάνουμε, είναι χρήσιμο να υπαρχουν για πλήρης συμβατότητα με παλιές και απλές συσκευές. Το hotswap είναι πείσης πάρ απολύ σημαντικό για μένα, και για πολύ κόσμο πιστεύω. Το ενσωματωμένο ράδιο με αφήνει αδιάφορο αλλά, δεν πάυει να είναι ένα σοβαρό πλεονέκτημα και απο μόνο του αποτελεί κίνητρο για πολλούς να αποχτήσουν την συσκευή. Αν επιβεβαιωθούν οι φήμες που το θέλουν να ενσωματώνει 32ΜΒ RAM, προστίθεται στην λίστα ένα ακόμα μεγάλο πλεονέκτημα της συσκευής.

 

περα απο τα πλεονεκτηματα των δυο κινητων.το 6260 ειναι ενα νεο προτοποριακο κινητο(για την περιστρεφομενη οθονη λεο) που οπος και να το κανουμε ειναι ωραιο

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον φιλο τον mirrror το κινητο πρεπει να ειναι αρκετα καλο και φυσικα smartphone με περιστρεφομενη οθονη δε νομιζω να ειχε τολμησει αλλος κατασκευαστης να βγαλει περα απο τη samsung που φυσικα καταφερε τοτε να αφησει πολλους αφωνους αλλα δε καταφερε τιποτα αλλο,γιατι πιστευω οτι αυτη τη βδομαδα θα χαμογελασουμε?βλεπω να σκαει μυτη,και μακαρι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (24 Σεπ. 2004 , 21:53)

 

Εγώ το έχω πει πρώτος, πρωταρχικά με καίει το ραδιόφωνο και μετά το mp3, το είχα πει και για το Κ700 και για άλλα τηλέφωνα. Άλλη χάρη έχει το ζωντανό ραδιόφωνο και άλλη τα mp3. Απλά είναι η κοροϊδία που λέει και ο kostas@sl45i, είναι σα να σε φτάνει στη πηγή και να σου δίνει μια σταγόνα νερό μόνο ενώ μπορεί να δώσει και παραπάνω. Αν μ' αρέσει το κινητό και από κοντά και κυκλοφορήσει στα 400€ θα το πάρω γιατί λύση δεν υπάρχει, το 6630 έχει στερεο mp3 αλλά δεν έχει ράδιο οπότε δε με καίει. Τα mp3 απλά θα μας συντροφεύουν έστω και μονοφωνικά όταν δε πιάνει το ράδιο, τουλάχιστον θα τα ακούμε από διπλά ακουστικά, κάτι είναι και αυτό!! Πάντως εγώ πάντα τσακωνόμουν με τους φίλους μου επειδή μου παίρνανε το ένα ακουστικό για να ακούνε κι αυτοί και εγώ ήθελα να ακούω στέρεο, τώρα θα τους παρέχω το δεύτερο ακουστικό απλόχερα πλέον :p :p

 

μα ποιος σου είπε φιλε μου ότι θα σου λείψει το radio από το 6630?

αφού υπάρχει το stereo radio handsfree που υποστηρίζεται από το τηλέφωνο!!!

α ρε εγώ σας τα λέω εδώ και 4 μήνες αλλα ποιος μ' ακούει!!!

με το 6630 τα έχεις όλα μα όλα!!

εγώ το 6630 από την αρχή κατάλαβα ότι είναι μονόδρομος .

σιγά μην κοιτάξω για άλλο τηλέφωνο ...

μωρέ πριιιιτς!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (25 Σεπ. 2004 , 18:14)

 

μα ποιος σου είπε φιλε μου ότι θα σου λείψει το radio από το 6630?

αφού υπάρχει το stereo radio handsfree που υποστηρίζεται από το τηλέφωνο!!!

α ρε εγώ σας τα λέω εδώ και 4 μήνες αλλα ποιος μ' ακούει!!!

με το 6630 τα έχεις όλα μα όλα!!

εγώ το 6630 από την αρχή κατάλαβα ότι είναι μονόδρομος .

σιγά μην κοιτάξω για άλλο τηλέφωνο ...

μωρέ πριιιιτς!! :lol:

 

 

Kαλά ναι μεν αλλά έτσι που είναι το 6630 δε βλέπεται, αν είχε την εμφάνιση του 7610 σίγουρα θα περίμενα αλλά το 6630 είναι τόσο αίσχος εμφανισιακά που και στερεο ράδιο και στέρεο mp3 να είχε εγώ προσωπικά δε θα το έπαιρνα.

 

Το 6260 κυκλοφόρησε ήδη στο on-line κατάστημα της nokia στη Γερμανία με τιμούλα στα 439€!!! http://www.nokia-online-shop.de/cgi-bin/nokia.storefront/4155f0220079a2582718d9454b0c064c/Search/Run

Πολύ καλή θα έλεγα και μάλλον συμπίπτει με τη τιμή που έδωσε από την Ελληνική αντιπροσωπεία ένας φίλος μιλώντας για 390€ περίπου. Στη Γερμανία το 7610 κοστίζει στα 589€ (εδώ στα 530€) και το 6230 στα 399€ (εδώ 350€) οπότε λογικά και το 6260 θα κοστίζει κάτω από 400€ εδώ.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

paidia to eida se ayto to site

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=5_29&products_id=524

 

Deite timi!!!!Den eiani kako!!!

http://www.fuelcell.gr

Ιστιοσελίδα εκπαιδευτικού περιεχομένου για τα Fuel Cells η μόνη στα ελληνικά!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alkis81 (26 Σεπ. 2004 , 01:52)

 

paidia to eida se ayto to site

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=5_29&products_id=524

 

Deite timi!!!!Den eiani kako!!!

 

 

Από τιμή δεν ειν' κακό, από διαθεσιμότητα όμως είναι! ;) :p

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

kalimera paidia.ola kala ta lete gia tin timh,alla molis eida oti sta katastimata kinitis tilefwnias alexandros i timi pou exei vgei einai sta 490 euro!!!!kala akousate!!!!me endeixi oti erxetai syntoma.den xerw an exete tipote neotero eseis
ntineli
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ntineli (26 Σεπ. 2004 , 12:53)

 

kalimera paidia.ola kala ta lete gia tin timh,alla molis eida oti sta katastimata kinitis tilefwnias alexandros i timi pou exei vgei einai sta 490 euro!!!!kala akousate!!!!me endeixi oti erxetai syntoma.den xerw an exete tipote neotero eseis

 

με φπα???κλεφτης ο αλεξανδρος :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοξενερωσα ρε γαμωτο με το mp3! :cry:

 

Ενω ημουν σιγουρος πως θα παρω το 6260 να τωρα που ειμαι παλι σε διλημμα... :o

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο το forum του mobile-review:

 

"I foned nokia n asked da man wether da fone can playback mp3 in stereo n he sed yes, but u will hav 2 install a 3rd party app 2 do it. He sed dat the mp3 hardware is capable of decoding the mp3 files 2 playback in stereo, however the pre-installed software, which is Real One player cannot decode the music files into stereo. So it is possible to play mp3's in stereo! . Glad thats sorted it wos givin me a headache! Now to sell my k700i. just to see, whos gonna get a 6260 now?"

 

Τι να σας πω, εγω απλα ενα copy-paste εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza (27 Σεπ. 2004 , 03:22)

 

Απο το forum του mobile-review:

 

"I foned nokia n asked da man wether da fone can playback mp3 in stereo n he sed yes, but u will hav 2 install a 3rd party app 2 do it. He sed dat the mp3 hardware is capable of decoding the mp3 files 2 playback in stereo, however the pre-installed software, which is Real One player cannot decode the music files into stereo. So it is possible to play mp3's in stereo! . Glad thats sorted it wos givin me a headache! Now to sell my k700i. just to see, whos gonna get a 6260 now?"

 

Τι να σας πω, εγω απλα ενα copy-paste εκανα...

 

mporei na nai alithia,mporei nanai kai moufa.An omws isxiei...simainei oti tha mporoume na akoume kai radio me stereo ixo ?
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το ράδιο το ξέρουμε απο την αρχή οτι θα είναι στέρεο και είμαστε 100% σίγουροι για αυτό. Το μόνο που μας απασχολεί είναι η αναπαραγωγή των mp3. Όλα δείχνουν οτι θα είναι μονοφωνικό.

 

Το πόστ σου όμως με βάζει σε σκέψεις. Απο την στιγμή που υποστηρίζει στερεοφωνικό ήχο το κινητό, δεν αποκλείεται να συμβαίνει αυτό. Όμως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην περίπτωση του 7610. Μονο ήχο απο τον real one και μονό απο όλα τα 3rd part προγράμματα. Στο 6260, μπορεί να είναι διαφορετικά; Όλα τα προγράμματα για series 60 εν αναπαράγουν μονοφωνικά; Μπορούν και στέρεο; Στο n-Gage δεν ισχύει αυτό. Στο SX1 μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Σκουρα τα πράγματα αν η τιμή του είναι πάνω απο 400 ευρώ. Απο τη στιγμή που η ίδια η νοκια μιλάει για 400 ευρώ κάποιοι στην ελλαδα τρίβουν τα χέρια τους.

Χθές το είχε και στο φυλλαδιο του ONE WAY που εδινε μαζι μια εφημεριδα και έλεγε σύντομα κοντα σας, αλλα τιμη δεν έλεγε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ενημερωμένες πηγές, η τιμή του στα nokia shops, που είναι πάντα τα φθηνότερα της αγοράς στην πώληση συσκευών, θα είναι κάτω απο 400 ευρώ. Τώρα αν προτιμήσετε να το πάρετε απο άλλο κατάστημα, κακό του κεφαλιού σας. Το ONE WAY είναι απο τα πλέον ακριβότερα και χειρότερα μαζί με τα VODAFONE shops.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (27 Σεπ. 2004 , 09:14)

 

Σύμφωνα με ενημερωμένες πηγές, η τιμή του στα nokia shops, που είναι πάντα τα φθηνότερα της αγοράς στην πώληση συσκευών, θα είναι κάτω απο 400 ευρώ. Τώρα αν προτιμήσετε να το πάρετε απο άλλο κατάστημα, κακό του κεφαλιού σας. Το ONE WAY είναι απο τα πλέον ακριβότερα και χειρότερα μαζί με τα VODAFONE shops.

 

 

Για την ακρίβεια, στον τιμοκατάλογο από Nokia το περιμένουμε 385 εύρω τελική. Χωρίς να είναι τίποτα οριστικό πάντα.

Link to comment
Share on other sites

κ επισης ποια ειναι η διαφορα του mono και stereo mp3?

στο mono εχουμε ηχο απο το ενα ακουστικο??

:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επιμένω οτι θα έχει stereo mp3 χρησιμοποιώντας αλλή εφαρμογή, σίγουρα είναι μείον το ότι δεν το υποστηρίζει natively αλλά δεν πειράζει, δείχνει και μάλλον θα είναι overall ένα καλό και άξιο για αγορά κινητό ακόμα και αν δεν παίξει ποτέ stereo mp3.

Συμφώνω με όσουν είπαν πρίν οτι το να παίζει mp3 είναι σημαντική δυνατότητα, γιατί έτσι δεν χρειάζεται να έχουμε 7000 συσκεύες πάνω μας, έγω ας πούμε ήμουν έτοιμος να αγοράσω mp3 player με ράδιο,μέχρι που είδα το κινητό που έχει όλα αυτά και παίρνει και καρτούλα, απλώς πιστεύω ότι ίσως οι εταιρείες δεν θέλουν την νοοτροπία all in one γιατι δεν κινείται η αγορά εξού και το mono mp3. Να χαίρεστε πάντως που βγαίνουν κινητά που παίζουν mp3 γιατι η RIAA κάνει τα πάντα για να σταματήσει αυτό, καθώς δεν μπορούν να ελεγθούν, θα προτιμούσε δηλαδή να παίζουμε wma που έχουν DRM (Μακριά απο μας) γενικότερα παρατηρώ μία προσπάθεια κατασκοπείας σε βάρος των χρηστών, η οποία γίνεται όλο και πιο έντονη όσο περνάει ο καιρός είτε μας αρέσει είτε όχι, o Real Player και Windows Media Player είναι "μέλη" της κατασκοπείας αυτής τουλάχιστον στα PC. Ίσως κάποια στιγμή και στα κινητά...

Link to comment
Share on other sites

μπα για στερεο δε το κοβω φιλε μου οπως επισης δεν υπαρχει περιπτωση να γινει με καποιο προγραμμα αυτο αν ειναι μονο θα παραμεινει μονο αν ειναι στερεο θα ξετρελαθουμε ολοι,κοντα μας ειναι και θα το δουμε αυτο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος th_tsong (27 Σεπ. 2004 , 13:19)

 

για ποτε περιπου το περιμενουμε??

 

αρχες-μεσα οκτομβρη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε όλα τα μεγάλα forum έχει γίνει πρώτο θέμα και πολλοί υποστηρίζουν με σιγουριά ότι το mp3 μπορεί να γίνει στέρεο με κάποιο πρόγραμμα που απλά θα έχει στερεο υποστήριξη. Από το mobileburn

"It does support Stereo Output - but the current installed MP3 player does not support stereo. If you install a new MP3 player that supports stereo, you will have stereo MP3!"

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος th_tsong (27 Σεπ. 2004 , 13:24)

κ επισης ποια ειναι η διαφορα του mono και stereo mp3?

στο mono εχουμε ηχο απο το ενα ακουστικο??

Όχι, έχει να κάνει βασικά με την ποιότητα του ήχου. Για παράδειγμα σε όλα τα series 60 μπορείς να ακούσεις mp3. Όμως δεν υποστηρίζει κανένα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, στρεοφωνικό ήχο. Έτσι η ποιότητα στα 7650, 3650, 3660, 7610 κτλ είναι επιεικώς απαράδεκτη. Ακούς βέβαια σε όλα αυτά με δύο ακουσικά, αλλά βασνίζεις τον εαυτό σου. :D

 

Πάντως, κατα την άποψή μου, αυτό που λένε οτι με κάποιο πρόγραμμα θα ακούμε στερεοφωνικά τα mp3, δεν το πιστεύω αν δεν γίνει. Αν δε δω κάποιον χρήστη να γράφει ακριβώς "It does support Stereo Output - but the current installed MP3 player does not support stereo. I have installed a new MP3 player and I can hear stereo MP3!" για μένα το κινητό θα είναι στην ίδια μοίρα με το 7610.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...