Jump to content

Στίβος, η πορεία προς τους Ολυμπιακούς


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτός ο κινέζος στα 110μ μετ εμποδίων απίστευτος!

 

Ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ...μεγάλη δύναμη η Κίνα πλέον κ στο στίβο..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (27 Αύγ. 2004 , 22:17)

 

Χάλκινο η Μανιάνι! :up:

 

 

'Εχει πάρει ποτέ το χρυσό...? :stupid:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (27 Αύγ. 2004 , 22:23)

 

'Εχει πάρει ποτέ το χρυσό...? :stupid:

 

 

Σημείωσε:

11η στο Παγκόσμιο της Αθήνας το 1997

9η στο Πανευρωπαϊκό της Βουδαπέστης το 1998

1η στο Παγκόσμιο της Σεβίλλης το 1999

2η στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϋ το 2000

2η στο Παγκόσμιο του Έντμοντον το 2001

1η στο Πανευρωπαϊκό του Μονάχου το 2002

1η στο Παγκόσμιο του Παρισιού το 2003

3η στους Ολυμπιακούς της Αθήνας το 2004 (προερχόμενη από πολύ πρόσφατο μικροτραυματισμό)

Πότε έμεινε απέξω;:whistle:

 

Και όλα αυτά σε ένα αγώνισμα που καταπονεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα κόκκαλα, με διαφορά το πιο σκληρό του στίβου.

Δείτε και πού βρίσκεται με βάση τις επιδόσεις της στη λίστα με τις καλύτερες όλων των εποχών (στο καινούριο ακόντιο βέβαια):

http://www.iaaf.org/statistics/toplists/inout=O/ageGroup=N/season=0/gender=W/discipline=JT/legal=A/index.htmx

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (28 Αύγ. 2004 , 09:22)

 

nomizo pos o elteo rotouse gia xruso se olumpiakous agones

 

 

...σωστά!Αυτό ρωτούσε ο elteo.. :whistle:

 

Και όλα αυτά σε ένα αγώνισμα που καταπονεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα κόκκαλα, με διαφορά το πιο σκληρό του στίβου.

 

Eίναι κοινά αποδεκτό ότι το σκληρότερο αγώνισμα(?) του στίβου είναι το δέκαθλο!:whistle:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι ρωτούε ο Elteo, απλά πιάστηκα από την απορία του για να γράψω αυτά που είχα σκοπό ούτως ή άλλως να γράψω (για τις επιτυχίες της Μιρέλας).

 

Το δέκαθλο δεν είναι ένα αγώνισμα (εξού και το ερωτηματικό σου Elteo φαντάζομαι) και προφανώς είναι σκληρότερο από τον σκέτο ακοντισμό.

Ο ακοντισμός όμως είναι το σκληρότερο από τα μη σύνθετα αγωνίσματα του στίβου για το λόγο ότι στο σώμα των αθλητών αναπτύσσονται πάρα πολλές αντίθετες δυνάμεις οι οποίες καταπονούν πάρα πολύ τα κόκκαλα. Σε αυτό οφείλονται οι αλεπάλληλλοι τραυματισμοί του Κώστα Γκατσιούδη ο οποίος δεν είχε καθόλου καλή τεχνική (έπιανε το ακόντιο, το πέταγε με όλη του τη δύναμη και ότι βγει). Άλλοι ακοντιστές που έχουν σωστή τεχνική (πχ ο Ζελέζνι ή η Μιρέλα) έχουν διάρκεια.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (28 Αύγ. 2004 , 12:30)

 

Ξέρω τι ρωτούε ο Elteo, απλά πιάστηκα από την απορία του για να γράψω αυτά που είχα σκοπό ούτως ή άλλως να γράψω (για τις επιτυχίες της Μιρέλας).

 

Το δέκαθλο δεν είναι ένα αγώνισμα (εξού και το ερωτηματικό σου Elteo φαντάζομαι) και προφανώς είναι σκληρότερο από τον σκέτο ακοντισμό.

Ο ακοντισμός όμως είναι το σκληρότερο από τα μη σύνθετα αγωνίσματα του στίβου για το λόγο ότι στο σώμα των αθλητών αναπτύσσονται πάρα πολλές αντίθετες δυνάμεις οι οποίες καταπονούν πάρα πολύ τα κόκκαλα. Σε αυτό οφείλονται οι αλεπάλληλλοι τραυματισμοί του Κώστα Γκατσιούδη ο οποίος δεν είχε καθόλου καλή τεχνική (έπιανε το ακόντιο, το πέταγε με όλη του τη δύναμη και ότι βγει). Άλλοι ακοντιστές που έχουν σωστή τεχνική (πχ ο Ζελέζνι ή η Μιρέλα) έχουν διάρκεια.

 

 

...επίσημα θεωρείται ΑΓΩΝΙΣΜΑ!

 

'Αλλωστε ένα χρυσό μετάλλιο παίρνει :whistle:...και μάλιστα ο νικητής απολαμβάνει πολύ μεγάλου σεβασμού από τους υπόλοιπους νικητές για ευνόητους λόγους!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (28 Αύγ. 2004 , 13:11)

 

...επίσημα θεωρείται ΑΓΩΝΙΣΜΑ!

 

'Αλλωστε ένα χρυσό μετάλλιο παίρνει :whistle:...και μάλιστα ο νικητής απολαμβάνει πολύ μεγάλου σεβασμού από τους υπόλοιπους νικητές για ευνόητους λόγους!

 

 

ΟΚ καταλάβαμε τι θες να πεις για το δέκαθλο.

Αν μπορείς κατάλαβε τι θέλω να πω για τον ακοντισμό! :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (28 Αύγ. 2004 , 13:13)

 

ΟΚ καταλάβαμε τι θες να πεις για το δέκαθλο.

Αν μπορείς κατάλαβε τι θέλω να πω για τον ακοντισμό! :!:

 

 

Δεν είμαι χαζός όπως θέλεις να νομίζεις...κατάλαβα πολύ καλά! :!:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα στο site του ΣΕΓΑΣ για να δω τα επιτεύγματα της Φανής στον κλειστό στίβο. Ε λοιπόν είμαι πολύ @@@ που δεν είδα το Παγκόσμιο Κλειστού της Βουδαπέστης! :mad: :mad: Η κοπέλα ήδη από τότε έδειξε ότι είναι ταλέντο και ότι με σωστή δουλειά θα πάει μπροστά.:!:

Καταρχάς έτρεξε στα 400μ και βγήκε έκτη με χρόνο 51.68. Αν αυτό δε σας λέει κάτι, το πανελλήνιο ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο είναι 51.81 και το έχει η Χρύσα Γκουντενούδη. Δηλαδή από τότε έδειξε ότι είναι η καλύτερη Ελληνίδα στην απόσταση. Μάλιστα μην ξεχνάμε ότι στον κλειστό στίβο οι τετρακοσάρηδες κάνουν 2 φορές το γύρο του σταδίου που σημαίνει ότι περνάνε και περισσότερες και πιο κλειστές στροφές.

Επίσης στα 4x400μ στο ίδιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τα κορίτσια συνέτριψαν 2 φορές το πανελλήνιο ρεκόρ (σε προκριματικό και τελικό), πήγαν με πανελλήνιο ρεκόρ 3:47.71 και στον τελικό που βγήκαν έκτες έκαναν 3:32.88. Προφανώς και αυτή η επίδοση έχει την υπογραφή της Φανής, χωρίς να υποτιμώ το ρόλο των άλλων αθλητριών.

Όποιος είδε αυτό το Παγκόσμιο πρέπει να διέκρινε ότι η κοπέλα έχει μέλλον.

Εγώ το έχασα :cry:

 

 

edit: elteo δε σε θεωρώ καθόλου χαζό, πίστεψέ με

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες lewton, μακάρι να τα έβλεπαν και οι ξένοι γιατί άρχισαν να στάζουν χολή για την επίδοσή της...τα κακά των Κεντέρη-Θάνου!

 

Αν κ τώρα τελευταία σαν να σταμάτησαν...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Tι εγινε με τα 4 400 ρε παιδιά.

Τι περιεργα πράματα είναι αυτά..

Χώνονται οι κριτές δεξιά αριστερά άντε να κάνουν αλλαγές...

Ιστορίες για αγρίους.

Link to comment
Share on other sites

Ε, στην σκυταλοδρομία πάντα συμβαίνουν απρόοπτα. Δεν είναι μόνο ωμή ταχυτητα. :|
Link to comment
Share on other sites

Άτιμη κοινωνία... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κοπελιά που έτρεχε πρώτη, Μπουντά ή κάπως έτσι, πήγαινε πολύ αργά.

Γτμ μια φορά να χουμε 4 καλές/ους αθλητές, και να μην τα περιμένουμε όλα από 1 άτομο... :(

Link to comment
Share on other sites

O Νικολαιδης (οχι ο προεδρος) περασε στα ημιτελικα του tae kwo do (ετσι γραφεται?)

Εκτος αν αυτο που εβλεπα ειναι επαναληψη...

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι ελπίζω δηλαδή :) τώρα για το πως γράφετε αν σου πω ότι δεν θυμάμαι? :lol:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι off-topic please!

Μπράβο στο παιδί, είναι αυτός που στο Σίδνεϊ έσπασε το πόδι του (που το είχε σπάσει πρόσφατα και δεν είχε θεραπευτεί πλήρως) ενώ πήγαινε φουλ για μετάλλιο.

Μακάρι να πάρει το χρυσό, το άξιζε από τότε.

Αλλά όχι στο στίβο. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου,τι κλωτσια εφαγε ο Νικολαιδης???Πωπω!!

Χιλια μπραβο παντως στο παλικαρι για το ασημενιο!!

Link to comment
Share on other sites

Guys, here we discuss athletics. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...