Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να περάσω την τελευταία nightly, χρειάζεται να κάνω πάλι κάποιο wipe? Θα χαθούν δεδομένα έτσι?

 

wipe cache-wipe dalvik cache.αυτά,και δε χάνεις τίποτα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

wipe cache-wipe dalvik cache.αυτά,και δε χάνεις τίποτα.

 

Και πάλι ευχαριστώ Χρυσόστομε! Σε έχω πάρει εργολαβία!! :p

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ Χρυσόστομε! Σε έχω πάρει εργολαβία!! :p

 

χαχαχαχα!!δε κάνω και καμια σκληρή δουλειά.χάρηκα που βοήθησα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι γιατί το προηγούμενο ποστ παραπεσαι. Που βρίσκουμε τις φωτογραφίες των επαφών? Ειδικά αυτή του προσωπικού Προφίλ;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ειναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγνώμη εκ των προτέρων αν κάνω κάποιο λάθος απέναντι στους κανονισμούς του forum.

 

Εχω το Samsung Galaxy S και έκανα αναβάθμιση απο το Gingerbread 2.3.3 (επίσημο) σε CyanogenMod 10.0.0 και CyanogenMod 10.1. Διαπίστωσα οτι δεν υπάρχει η επιλογή της βιντεοκλήσης μέσω 3G δικτύου, την οποία χρειάζομαι, ούτε στο ένα ούτε στο άλλο λειτουργικό. Έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ;

Υπάρχει τρόπος να γίνει βιντεοκλήση με ένα απο αυτά τα λειτυργικά; Αν όχι, ποιο λειτουργικό μετά το 2.3.3 δίνει αυτή την δυνατότητα; Κάποια έκδοση του ics ίσως;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ευχαριστώ πολύ όλους σας για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τη δυνατότητα βιντεοκλήσης όπως και του ραδιοφώνου. Αυτό αναφέρεται στους οδηγούς νομίζω. Τουλάχιστον εγώ από εδώ μέσα το ξέρω. Μπορείς να περάσεις την 2.3.6 που έχει βιντεοκλήση και ραδιόφωνο, υπάρχουν αντίστοιχοι οδηγοί.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Κρίμα...

 

Μπορεις να περασεις καποια custom που να παταει ομως πανω σε επισημη 2.3.6....

Ετσι και τις λειτουργιες που θες θα εχεις αλλα και αρκετες οπτικες αλλαγες....;);)

Link to comment
Share on other sites

Boys καλημερα :)

 

Με επιτυχια διαβασα ολες τις σελιδες απο τις 1:30... ;) Εγω λοιπον εχω το s9000 με cyanogenmod 9. Το πως περαστηκε στο κινητο μου να'ναι καλα ενα φιλαρακι που με βοηθησε αλλα τωρα λεω να το παλεψω μονος. Θελω να αλλαξω την cm9 γιατι τωρα τελευταια κολλαει αρκετα το κινητο (και παλι παει καλυτερα απο stock) αλλα και το θεμα με την μπαταρια, τελειωνει σε 9 ωρες με 3g αλλα και με 2g με λιγη χρηση βγαζω σχεδον μερα αντε να μεινει και 20%. Διαβασα ολες τις σελιδες και βλεπως πως το θεμα με την μπαταρια δεν εχει πολυ αλλαξει..οποτε ειμαι σε διλημμα αν πρεπει να βαλω CM10 .. cm-10.0.0-galaxysmtd.zip stable παντα. Δεν ειμαι Power user και δεν θελω να το χαρχαλευω καθε λιγο και λιγακι.

 

Μηπως να παω σε Slimbean - Jelly bean με τα λιγα που διαβασα στο αντιστοιχο thread μιλανε για σταθεροτητα και καλουτσικη αναμονη στην μπατ. τι λετε ?

 

Επισης δεν ξερω τι ειναι το semaphore ? Εγω εχω ?

Επισης τι rom εχω ?

Εκανα ενα back up ομως με το nandroid στην sd μου, επισης εχω και το rom manager (αναθεμα να ξερω τι κανει :wacko: )

Σας επισυναπτω Screen shot μηπως μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφοριες για το λογισμικο μου να ξερω τι να κοιταω.

 

Αυριο με το καλο θα διαβασω και τις 34 σελιδες στο thread για το Slimbean...

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που βρίσκεις το κουράγιο να διαβάζεις ολόκληρα τα θέματα. :p

Όπως είπες μόνος σου έχεις cm9 και για την ακρίβεια cm9.1 (το λέει και παρακάτω στο: Cyanogenmod version) και αυτό το βλέπεις επίσης αν κοιτάξεις το Android version 4.0.4. Αυτή η έκδοση είναι android ICS άρα είναι cyanogenmod 9.

O semaphore είναι kernel. Ο πυρήνας που διαχειρίζεται το hardware της συσκευής σου. Από ότι βλέπω στις φωτό δεν έχεις semaphore. (kernel version δεν γράφει semaphore)

Άσε το rom manager. To nanodroid το έκανες από το rom manager ή μπήκες cwm recovery? (με κλειστό το κινητό πατάς volume up + home + power button)

Το cwm recovery το χρειάζεσαι απαραίτητα για να φλασάρεις custom roms.

 

Θα έλεγα να περάσεις cm10 και δεν είναι ανάγκη να μείνεις στην stable. Οι nightlies μετά την stable είναι stable και μάλιστα διορθώνονται συνέχεια διάφορα προβλήματα. Βέβαια δε γνωρίζω την πορεία της cm10 για να σου πω αν κάποια nightly έχει κάποιο σημαντικό προβλημα (αν και δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο)

Η slimbean καλύτερα να περιμένεις να δοκιμάσω κι εγώ και να δω αν ο οδηγός πλέον λειτουργεί απροβλημάτιστα ώστε να μην κάνεις τσάμπα κόπο. Μπορείς ωστόσο να περάσεις cm10 να δεις αν σου αρέσει και μετά αν θες περνάς και την slim.

 

αα και ξέχασα να σου πω. Η μπαταρία στο 3G δεν κρατάει πολύ κι αυτό γιατί η samsung δεν έχει δόσει drivers του κινητού στους developers και χρησιμοποιούν δικού τους τρόπους ώστε να δουλεύει, αλλά φυσικά δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο της samsung.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ! Μια ερώτηση ..

 

Φοράω την 10-20121117-Nightly .. για να βάλω την τελευταία nightly που απ'ότι είδα είναι 10.1 σε αντίθεση με αυτή που έχω πάνω τώρα, θα χρειαστεί ΚΑΙ factory defaults (reset) ???

 

Πειτε μου ότι δε χρειάζεται και θέλει μονο wipe cache/dalvik cache :( :( :(

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται Factory Reset αλλά θα σου συνιστούσα να κάνεις.

Αν θες όμως πάρε ένα Nandroid, κάνε μόνο wipe cache/dalvik cache, πέρνα την CM10.1 και αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα τότε ή επαναφέρεις το Nandroid ή κάνεις Factory Reset και περνάς πάλι από την αρχή την CM10.1.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μου συνιστας να κάνω επειδή αλλάζει κατα κάποιον τρόπο η base version ή γενικά κάνεις πάντα, κάθε φορά που βγαίνει μία nightly ?

 

Ευχαριστώ :)

 

 

Edit : Και επίσης, σε ποιο modem έχετε καταλήξει ότι λειτουργεί καλύτερα και από πού θα μπορούσα να το κατεβάσω ? Ευχαριστώ πολύ και πάλι ! :)

Edited by somebilly
modem ..
- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πας από την CM10 στην CM10.1. Βέβαια έχουν το ίδιο partition layout οπότε δεν είναι απαραίτητο να κάνεις Factory Reset αλλά καλό θα ήταν να κάνεις.

Γενικά δεν χρειάζεται Factory Reset όταν περνάς μια νέα Nightly. Κάνεις μόνο wipe cache/dalvik cache.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

και όσον αφορά την ερώτηση για το modem ? :)

 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τα συνεχόμενα post !

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα το JVT που είναι μαζί με την CyanogenMod και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μία ακόμα καλή επιλογή είναι το JVU.

Υπάρχει link στο πρώτο μήνυμα του θέματος για τα modems.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας :)

 

Αφου εγινα expert μιας και διαβασα ολες τις σελιδες και μου απαντησατε και στα ερωτηματα μου, εβαλα εχθες την τελευταια nightly 16 02 2013 . Η διαδικασια πηγε οπως στο super Οδηγο που εχετε φτιαξει και ολα εγιναν σε 10 λεπτα (χωρις το cw recovery θελει κανα 15λεπτο). Δεν βλεπω μεχρις στιγμης bugs αλλα ουτε και το περιμενω διοτι δεν κανω και τρομερα πραγματα απο το κινητο αλλα θα προσπαθησω να μην το φορτωσω παλι με διαφορα αχρηστα προγραμματα. :p

 

Θεωρω πως θα μεινω πολυ καιρο με αυτη την rom..ελπιζω να πανε ολα καλα :rolleyes:

Το γερικο galaxy s 9000 κραταει πολυ καλα τελικα :!::D

 

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια..:)

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια περασα την 10.1 με τα gapps και το semaphore tou stratou ολα καλα.το μονο που δεν μου παιζει τα video γενικα ουτε του youtube.ξερει κανεις γιατι?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια περασα την 10.1 με τα gapps και το semaphore tou stratou ολα καλα.το μονο που δεν μου παιζει τα video γενικα ουτε του youtube.ξερει κανεις γιατι?

 

Ποιον semaphore πέρασες;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ton jb 2.9.10s

 

2.9.10 για την cm ο s είναι για την slimbean.για αυτό δε σου παίζουν τα βίντεο.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση... μερικες φορες μου το κανει επανηλημενα ενω εκει που κανω κληση και συνηθως στα 10-15δευτερολεπτα πανω που προλαβαινω να μιλησω.... τερματιζει αποτομα την κληση.... :worry: συμβαινε σε κανεναν το ιδιο ?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση... μερικες φορες μου το κανει επανηλημενα ενω εκει που κανω κληση και συνηθως στα 10-15δευτερολεπτα πανω που προλαβαινω να μιλησω.... τερματιζει αποτομα την κληση.... :worry: συμβαινε σε κανεναν το ιδιο ?

 

Μόνο όταν μιλώ με samsung:confused:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...