Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, όντως πιστεύω ήταν ιδέα μου.

Κοιτάζοντας στο about phone-> baseband λέει I9000XXJVT άρα το modem είναι το JVT?

 

Edit: Πέρασα την τελευταία nightly και βλέπω πολύ καλές επιδόσεις στην RAM (από 80-130 mb free) οπότε σκέφτομαι να την κρατήσω προς το παρών. Άρχισα και να το συνηθίσω σαν μενού, και χρησιμοποιώ όπως και να έχει πλέον περισσότερο και το hands free οπότε όλα οκ.

 

Υ.γ. πάντως είναι φοβερό το τι υποστήριξη έχει αυτό το μοντέλο..!

 

Μιά χαρά modem έχεις και είναι πολύ καλό σε σήμα wifi και networking.Το ίδιο χρησιμοποιώ και εγώ.Έγιναν πολλές αλλάγες στα τελευταία nightlies και όντως έχει πάρει πολύ τα πάνω του με την νέα διαχείριση του kitkat.:)

 

Να ναι καλά ο patwip και το xda αλλιώς θα είχε πεθάνει άμα περιμέναμε απο samsung....;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλήμερα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία!!!

 

Έκανα κι εγώ το βήμα να κάνω αναβάθμιση απο το ένα cm9 nightly στο 10.2 χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ενώ έχω κάνει όλα όσα λέει ο οδηγός της πρώτης σελίδας περί wipe, reset κτλ. στην εσωτερική sd παραμένουν

όλα τα αρχεία απο την προηγούμενη έκδοση (φάκελοι προγραμμάτων κ.α.). Θα μου πείτε οτι ίσως έτσι πρέπει να γίνει, γιατί διαφορετικά

θα έσβηνε και τα αρχεία zip των cm & gapps.

Κι ερώτησή μου είναι, ποία απο αυτά είναι ασφαλές να σβήσω;

 

Ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τα τα cm-11-20140114-NIGHTLY-galaxysmtd.zip κ μου βγαζει οτι "δυστυχως η εφαρμογη πληκτρολογιο androit (AOSP) εχει σταματησει" κ κ επισης δεν δουλευουν τα πληκτρα δεξια κ αριστερα του home, δεν μπορω να γραψω τπτ. επισης δεν μου βγαζει τις επαφες. ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας... οποιος ξερει ας με βοηθισει.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία!!!

 

Έκανα κι εγώ το βήμα να κάνω αναβάθμιση απο το ένα cm9 nightly στο 10.2 χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ενώ έχω κάνει όλα όσα λέει ο οδηγός της πρώτης σελίδας περί wipe, reset κτλ. στην εσωτερική sd παραμένουν

όλα τα αρχεία απο την προηγούμενη έκδοση (φάκελοι προγραμμάτων κ.α.). Θα μου πείτε οτι ίσως έτσι πρέπει να γίνει, γιατί διαφορετικά

θα έσβηνε και τα αρχεία zip των cm & gapps.

Κι ερώτησή μου είναι, ποία απο αυτά είναι ασφαλές να σβήσω;

 

Ευχαριστώ όλους

 

Τα Wipes δεν σβήνουν την εσωτερική SDCard. Ό,τι θες πρέπει να το σβήσεις μόνος σου.

Δεν θα έχεις πρόβλημα να σβήσεις ό,τι θες απλά μερικές εφαρμογές μπορεί να έχουν κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις σε ορισμένους φακέλους οπότε αν τους διαγράψεις θα χάσεις και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

 

παιδια εβαλα τα τα cm-11-20140114-NIGHTLY-galaxysmtd.zip κ μου βγαζει οτι "δυστυχως η εφαρμογη πληκτρολογιο androit (AOSP) εχει σταματησει" κ κ επισης δεν δουλευουν τα πληκτρα δεξια κ αριστερα του home, δεν μπορω να γραψω τπτ. επισης δεν μου βγαζει τις επαφες. ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας... οποιος ξερει ας με βοηθισει.

 

Κάνε Wipe cache/dalvik cache και πέρνα πάλι την ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τα Wipes δεν σβήνουν την εσωτερική SDCard. Ό,τι θες πρέπει να το σβήσεις μόνος σου.

Δεν θα έχεις πρόβλημα να σβήσεις ό,τι θες απλά μερικές εφαρμογές μπορεί να έχουν κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις σε ορισμένους φακέλους οπότε αν τους διαγράψεις θα χάσεις και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

 

 

 

Κάνε Wipe cache/dalvik cache και πέρνα πάλι την ROM.

 

τα εκανα αυτα αλλα τπτ... εκανα Wipe cache/dalvik cache κτλπ μετα εβαλα την ρομ κ παλι wipe ωπος λεει στην αρχη το αρθο αλλα τπτ. παλι δεν εχω πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες κρατήσει κάποιο Nandroid ώστε να επαναφέρεις το Backup; Επίσης δοκίμασε να περάσεις κάποια πιο παλιά Nightly.

Η επόμενη λύση είναι να πας για Factory Reset μήπως και λυθεί το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Θέλω μια έκδοση που να είναι γρήγορη και να μην τρώει κολλήματα. Να πάω σε cm 10.2. stable ή σε 10.11?

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Τα Wipes δεν σβήνουν την εσωτερική SDCard. Ό,τι θες πρέπει να το σβήσεις μόνος σου.

Δεν θα έχεις πρόβλημα να σβήσεις ό,τι θες απλά μερικές εφαρμογές μπορεί να έχουν κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις σε ορισμένους φακέλους οπότε αν τους διαγράψεις θα χάσεις και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά επειδή υπάρχουν και φάκελοι πχ "Android" κ.α. είπα να μην κάνω κάποιο λάθος και σβήσω φακέλους που χρειάζεται το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά επειδή υπάρχουν και φάκελοι πχ "Android" κ.α. είπα να μην κάνω κάποιο λάθος και σβήσω φακέλους που χρειάζεται το λειτουργικό.

 

Αν σβήσεις κάτι στην επόμενη επαννεκίνηση επανέρχεται μόνο του.Μήν αγχώνεσαι για φακέλλους που έχουν 0mb σβήστους άφοβα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από cm 10.1 σε cm10.2 δεν με αφήνει να κάνω install from zip απο cwm.

Κάνω κάτι λάθος;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Βρίσκομαι στην 4.3.1 stable και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

1. Όταν προσπαθώ να παίξω κάποια παιχνίδια (π.χ. Temple Run 2) το παιχνίδι κολλάει σε σημείο που δεν μπορώ να παίξω.

2. Κάποιες φορές όταν προσπαθώ να γράψω βίντεο πάλι κολλάει και μου κολλάει όλο το τηλέφωνο.

3. Όταν προσπαθώ να συνδεθώ σε 3G ή σε WiFi πολλές φορές το χάνει το σήμα σταματάει το τηλέφωνο και επανέρχεται μετά από κάνα δυο λεπτά μόνο του.

 

Επειδή έχω άλλο ένα ίδιο τηλέφωνο που του έχω περάσει όμως την Avatar και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, θεώρησα ότι κάτι δεν πάει καλά και επανέφερα το τηλέφωνο μέσω Odin σε GB με repartition και στη συνέχεια του ξαναπέρασα την CM 10.2 stable, αφού είχα φορμάρει την εσωτερική μνήμη, αλλά τζίφος. Πάλι τα ίδια.

 

Διαπίστωσα όμως ότι παρόλο που ξεκίνησα από GB όταν πέρασα ξανά την CM 10.2 stable είχαν κρατηθεί οι ρυθμίσεις που είχα αρχικά κάνει (π.χ. στο file manager, gallery, privacy gard). Πώς γίνεται ρε παιδιά αυτό; Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να έχω καθαρή εγκατάσταση;

 

Τέλος έκανα μια τελευταία δοκιμή και ενώ βρίσκομαι σε CM 10.2 stable, εκτελώντας την εξής διαδικασία:

Clear dalvik

Clear cache

wipe data and factory reset

Format /system

advanced->reboot

Flash zip + Gapps

Reboot.

 

Το ίδιο όμως αποτέλεσμα.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από cm 10.1 σε cm10.2 δεν με αφήνει να κάνω install from zip απο cwm.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Τελικά μετά από επανηλλειμένες προσπάθειες, με άφησε να κάνω install.

 

Να πω την αλήθεια, δεν βλέπω μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα και απόκριση.:O:O

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Πως την ρουφά έτσι την μπαταρία η cm 10.2.0 stable??

 

Νομίζω θα γυρίσω σε 10.1.

 

Εχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα προβλήματα με κολλήματα και κατανάλωση μπαταρίας στην 10.2 stable γι'αυτο και απο χθες πέρασα μια 11 nightly. Προς το παρόν, δείχνει καλά σημάδια...

 

Edit: Τα google apps από την 10.2 δουλέυουν; Γιατί δεν βλέπω για την 11.

Edited by giannis_13
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα προβλήματα με κολλήματα και κατανάλωση μπαταρίας στην 10.2 stable γι'αυτο και απο χθες πέρασα μια 11 nightly. Προς το παρόν, δείχνει καλά σημάδια...

 

Edit: Τα google apps από την 10.2 δουλέυουν; Γιατί δεν βλέπω για την 11.

 

Google Apps: http://wiki.cyanogenmod.org/w/Gapps

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος κάποια nightly πολυ καιρό να μας πει εντυπώσεις;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος κάποια nightly πολυ καιρό να μας πει εντυπώσεις;

Εγώ είχα την 10.2 stable και σερνόταν το κινητό μου, αλλά με το που έβαλα nightly της 11 πριν απο καμιά βδομαδα, μοιάζει να ξεμπούκωσε! Θέλει βέβαια λίγο διάστημα να εξοικειωθείς κυρίως με το νεο launcher, όμως θεωρώ ότι αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος κάποια nightly πολυ καιρό να μας πει εντυπώσεις;

 

Καλησπέρα σε όλους! Το κινητό φοράει την τελευταία CM11 και τον semaphore. Εδώ και πάνω από ένα μήνα, κάποιες αρκετές φορές, δεν μπορεί να συνδεθεί μέσω wi-fi με το router του σπιτιού, αν και το βλέπει. Νομίζω οτι φταίει το τηλέφωνο, και όχι το router.Έχει κάποιος καμμία ιδέα; Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;

Edited by outrospective
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει πουθενά το μάτι σας inverted gapps για CM11;;

Δεν παλεύεται με τίποτα αυτό το λευκό ρε παιδί μου :p

 

Κι εγώ είχα προβλήματα με κολλήματα και κατανάλωση μπαταρίας στην 10.2 stable γι'αυτο και απο χθες πέρασα μια 11 nightly. Προς το παρόν, δείχνει καλά σημάδια...

 

Μία από τα ίδια είχα και εγώ με την 10.2 που υποτίθεται είναι και stable.

Edited by scandalian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Έχω την 10.2 και θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 10.2.1. Επειδή η αναβάθμιση μέσω του κινητού αποτυγχάνει πρέπει να την κάνω χειροκίνητα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν κατεβάσω το αρχείο της 10.2.1 και τα gapps θα γίνει αναβάθμιση ή καινούρια εγκατάσταση; Θα χάσω δηλαδή τα πάντα και θα χρειαστεί να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Πως την ρουφά έτσι την μπαταρία η cm 10.2.0 stable??

 

Νομίζω θα γυρίσω σε 10.1.

 

Εχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

 

επειδή είμαι καινούργιος στην CM rom (από Omega ερχομαι) φοράω την 10.2 και παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα...εσύ προτείνεις την 10.1? έχει διαφορα στην διάρκεια μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι καινούργιος στην CM rom (από Omega ερχομαι) φοράω την 10.2 και παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα...εσύ προτείνεις την 10.1? έχει διαφορα στην διάρκεια μπαταριας?

 

Μέχρι πρόσφατα είχα την cm 10.1.3 και έτρωγε πολύ μπαταρία μόνο που καθόταν!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρόσφατα είχα την cm 10.1.3 και έτρωγε πολύ μπαταρία μόνο που καθόταν!

 

Πρόβλημα μπρος γκρεμός και πίσω Ρέμα. Το πρόβλημα είναι τι δεν εμπιστεύομαι να πάω σε nightly version γιατί σίγουρα θα προκύψουν θεματάκια με την λειτουργικότητα. Παιδιά όμως εκεί που νόμιζα ότι η ωμέγα τα σπάει τώρα με την cm τα έχω δει όλα. Πλέων σε s3 για πρώτη φορά βλέπω αποδωση και σταθερότητα ιφον

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μπρος γκρεμός και πίσω Ρέμα. Το πρόβλημα είναι τι δεν εμπιστεύομαι να πάω σε nightly version γιατί σίγουρα θα προκύψουν θεματάκια με την λειτουργικότητα. Παιδιά όμως εκεί που νόμιζα ότι η ωμέγα τα σπάει τώρα με την cm τα έχω δει όλα. Πλέων σε s3 για πρώτη φορά βλέπω αποδωση και σταθερότητα ιφον

 

Εδώ είναι thread για το Galaxy S, όχι το S3. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, προβλημα,

 

προσπαθώντας να βαλω την cyanogen 10.1 την ωρα που εκανε rebbot το tablet στο odin το εβγαλα και τωρα νεκρωσε.

προσπαθω να το επαναφερω με kies αλλα τιποτα.

τι μπορω να κανω τωρα;

υπαρχει λυση η να το στειλω στη samsung;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...