Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς!Με το πρώτο build να δουκεύει έτσι φαντάζομαι πώς θα πηγαίνει όταν λυθούν τα θεματάκια.:)

 

Πάντως εγώ το έχω 100-1200mb και δεν έχω reboots.Δοκίμασα και όλες τις ROM 4.4 που έχουν κυκλοφορήσει και του Patwip νομίζω είναι πιό smooth από όλες όπότε θα μείνω εδώ.:happy:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά όταν έχουμε περάσει cyanogenmod με installer πως κανεις update σε νέα έκδοση; χρειάζεται παλι PC? Δεν το κανει όπως όταν περάσεις τη Ρομ χειροκίνητα;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν έχουμε περάσει cyanogenmod με installer πως κανεις update σε νέα έκδοση; χρειάζεται παλι PC? Δεν το κανει όπως όταν περάσεις τη Ρομ χειροκίνητα;

 

update γίνεται άμα θέλεις πολύ εύκολα μέσω ota από τις ρυθμίσεις

η αλλιώς περνάς τη ρομ στην εσωτερική κάρτα και τη φλασάρεις μέσω cwm

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

την καινουρια rom την περναμε στην SDcard σαν zip αρχειο γιατι εχω την gingerbread 2.3.3 και παω να περασω αυτη

cm-10.2-20131102-SNAPSHOT-M1-galaxysmtd.zip και δεν το βλεπει το αρχειο τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

την καινουρια rom την περναμε στην SDcard σαν zip αρχειο γιατι εχω την gingerbread 2.3.3 και παω να περασω αυτη

cm-10.2-20131102-SNAPSHOT-M1-galaxysmtd.zip και δεν το βλεπει το αρχειο τι να κανω?

 

Έχεις cwm με κάποιον κέρνελ για να την φλασάρεις μεσα απο το κινητό?Την τοποθέτησες κάπου που μπορείς να την βρείς στην SD?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

cwm εχω κερνελ shemaphore 2.5.0 και εχω βαλει το αρχειο σε zip στην SDCARD και προσπαθω να το περασω με το κινητο δεω ξερω αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος αν ναι πες μου γιατι εχω πολλα κολληματα με αυτη που εχω τωρα και πες μου αν γνωριζεις αν εχει ραδιο η

cm-10.2-20131102-SNAPSHOT-M1-galaxysmtd.zip πολλα ερωτηματα αλλα τη να κανω ειμαι λιγο ασχετος με αυτα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

cwm εχω κερνελ shemaphore 2.5.0 και εχω βαλει το αρχειο σε zip στην SDCARD και προσπαθω να το περασω με το κινητο δεω ξερω αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος αν ναι πες μου γιατι εχω πολλα κολληματα με αυτη που εχω τωρα και πες μου αν γνωριζεις αν εχει ραδιο η

cm-10.2-20131102-SNAPSHOT-M1-galaxysmtd.zip πολλα ερωτηματα αλλα τη να κανω ειμαι λιγο ασχετος με αυτα ευχαριστω

 

την βαζεις στην εσωτερική SD και ακολουθείς την ίδια διαδικασία που είναι και στη πρώτη σελίδα, απλα φλασαρεις αλλο gapps

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

cwm εχω κερνελ shemaphore 2.5.0 και εχω βαλει το αρχειο σε zip στην SDCARD και προσπαθω να το περασω με το κινητο δεω ξερω αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος αν ναι πες μου γιατι εχω πολλα κολληματα με αυτη που εχω τωρα και πες μου αν γνωριζεις αν εχει ραδιο η

cm-10.2-20131102-SNAPSHOT-M1-galaxysmtd.zip πολλα ερωτηματα αλλα τη να κανω ειμαι λιγο ασχετος με αυτα ευχαριστω

 

την βαζεις στην εσωτερική SD και ακολουθείς την ίδια διαδικασία που είναι και στη πρώτη σελίδα, απλα φλασαρεις αλλο gapps

 

Ότι σου γράφει ο suspect21.ΔΙάβασε καλά τις οδηγίες και θα τα καταφέρεις εφόσον έχεις cwm ειναι πανέυκολο.Πήγαινε στο backup and restore και πάρε ένα backup πρίν κάνεις ότιδήποτε.

 

Μπές εδώ και κατέβασε την stable εκδοση που βγήκε πρόσφατα για την 10.2 http://download.cyanogenmod.org/?device=galaxysmtd και μετά κατέβασε από εδώ τα τελευταία gapps για την 4.3 http://goo.im/gapps

 

Σβήσε την snapshotm1 από το κινητό σου δεν χρειάζεται.

 

Αφού τα βάλεις όλα στην καρτα sd (εγώ τα έχω πάντα στον φακελλο download) ξεκίνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και θα τα πάς μιά χαρά.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

SOS

Καλημέρα, πέρασα την τελευταία κατά λάθος cm-11-20131209-NIGHTLY-galaxysmtd , νομίζοντας ότι είναι cm 10.2 και δεν δούλευε το πληκτρολόγιο. Με τα πολλά και για να μην σας μπερδεύω έφτασα να ξανακάνω μέσω odin την επίσημη I9000XWJW1, και άνοιξε το τηλέφωνο κανονικά. Πήγα να περάσω sema 2.7.4. και δεν ξανά άνοιξε. Μπαίνει σε download mode με τα τρία κουμπιά, προσπαθώ να περάσω GT_I9000_XWJW5 και το odin δεν ολοκληρώνει την διαδικασία (γράφει fail) .

Όταν το ανοίγω βγάζει στην οθόνη (ένα κινητό .... ένα θαυμαστικό .... Η/Υ ) . Τι κάνουμε υπάρχει λύση...

Link to comment
Share on other sites

SOS

Καλημέρα, πέρασα την τελευταία κατά λάθος cm-11-20131209-NIGHTLY-galaxysmtd , νομίζοντας ότι είναι cm 10.2 και δεν δούλευε το πληκτρολόγιο. Με τα πολλά και για να μην σας μπερδεύω έφτασα να ξανακάνω μέσω odin την επίσημη I9000XWJW1, και άνοιξε το τηλέφωνο κανονικά. Πήγα να περάσω sema 2.7.4. και δεν ξανά άνοιξε. Μπαίνει σε download mode με τα τρία κουμπιά, προσπαθώ να περάσω GT_I9000_XWJW5 και το odin δεν ολοκληρώνει την διαδικασία (γράφει fail) .

Όταν το ανοίγω βγάζει στην οθόνη (ένα κινητό .... ένα θαυμαστικό .... Η/Υ ) . Τι κάνουμε υπάρχει λύση...

Ξαναπέρνα την I9000XWJW1 να δεις αν την περάσει.Αν την περάσει η GT_I9000_XWJW5 ειναι corrupted σαν αρχείο.

 

Δές σίγουρα αν ειναι ο ο sema 2.7.4 για την jw1 μήπως γι αυτό δεν άνοιξε την πρώτη φορά.

 

edit:Πέρνα καλύτερα αυτή εδώ.

http://www.mediafire.com/download/93rwq38n1cim9i9/GT_I9000_XXJW4_XXJW4_OXAJW4_Sbl.7z

 

Semaphore <= 2.6.6 for 4.1.2

Semaphore >= 2.8.0 for 4.2

Semaphore >= 3.1.0 for 4.3

Semaphore >= 3.4.0 for 4.4

Πέρασε καλύτερα τον 2.5.0 για την 2.3.6.

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα την I9000XWJW1 να δεις αν την περάσει.Αν την περάσει η GT_I9000_XWJW5 ειναι corrupted σαν αρχείο.

 

Δές σίγουρα αν ειναι ο ο sema 2.7.4 για την jw1 μήπως γι αυτό δεν άνοιξε την πρώτη φορά.

 

edit:Πέρνα καλύτερα αυτή εδώ.

http://www.mediafire.com/download/93rwq38n1cim9i9/GT_I9000_XXJW4_XXJW4_OXAJW4_Sbl.7z

 

Semaphore <= 2.6.6 for 4.1.2

Semaphore >= 2.8.0 for 4.2

Semaphore >= 3.1.0 for 4.3

Semaphore >= 3.4.0 for 4.4

Πέρασε καλύτερα τον 2.5.0 για την 2.3.6.

 

 

Ευχαριστώ όλα καλά.. πέρασα 2.5.0 και ξεκόλλησε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποια εφαρμογή για σημειώσεις που να αναγνωρίζει τις σημειώσεις του s memο? Έχω ένα galaxy s4 mini και αφού έβαλα το cyanogenmod 10.2 έχασα την δυνατότητα να βλέπω τις σημειώσεις μου. Τις έχω κρατήσει σαν αρχεία .snb

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Για να κάνω αναβάθμιση σε μια νεότερη εκδοση της cm 10.1 θα κατεβάσω μια stable εκδοση; Ειναι πιο σταθερές;

 

Κάτι άλλο, επειδή αργεί πολύ όταν εκκινεί, υπάρχει κάποιος τρόπος να εκκινεί πιο γρήγορα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Για να κάνω αναβάθμιση σε μια νεότερη εκδοση της cm 10.1 θα κατεβάσω μια stable εκδοση; Ειναι πιο σταθερές;

 

Κάτι άλλο, επειδή αργεί πολύ όταν εκκινεί, υπάρχει κάποιος τρόπος να εκκινεί πιο γρήγορα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παιδιά, αν έχω 10.1 μπορώ να αναβαθμίσω σε κάποια έκδοση της 10.2 μεσω CWM ή να πάω σε νεότερη της 10.1?

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και σε cm11, και στις δύο θέλει factory reset :p

 

Ευχαριστώ πολύ.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τις έχει χρησιμοποιήσει, έχει διαφορά στη ταχύτητα τελικά η CM11 από CM10.2/CM10.1 ?

 

Η stable 10.2 υπερτερεί σε ταχύτητα κατά ένα κλίκ.Η 11 είναι πιό snappy γενικά σε όλα και με άλλο κέρνελ (semaphore πχ) το κινητάκι μεταμορφώνεται.

 

'Οσοι έχουν semaphore manager δοκιμάστε το ondemand ,smooth io-is on,smooth ui on,LIVE oc 114% και minimum sto perfomance 456ghz.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χρόνια Πολλά. Μια ερώτηση: από stable cm.10. 2 γίνεται να περάσω μέσω ota την τελευταία cm11;

 

Γίνεται αλλά πρέπει να περάσεις και τα σωστά gapps, αν τα θέλεις, από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2526478 . Χρόνια πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η stable 10.2 υπερτερεί σε ταχύτητα κατά ένα κλίκ.Η 11 είναι πιό snappy γενικά σε όλα και με άλλο κέρνελ (semaphore πχ) το κινητάκι μεταμορφώνεται.

 

'Οσοι έχουν semaphore manager δοκιμάστε το ondemand ,smooth io-is on,smooth ui on,LIVE oc 114% και minimum sto perfomance 456ghz.:)

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Οι ρυθμίσεις αυτές είναι για την 11; Τι ακριβώς κάνει η καθεμία;

Link to comment
Share on other sites

Η stable 10.2 υπερτερεί σε ταχύτητα κατά ένα κλίκ.Η 11 είναι πιό snappy γενικά σε όλα και με άλλο κέρνελ (semaphore πχ) το κινητάκι μεταμορφώνεται.

 

'Οσοι έχουν semaphore manager δοκιμάστε το ondemand ,smooth io-is on,smooth ui on,LIVE oc 114% και minimum sto perfomance 456ghz.:)

 

Λες καλυτερα την 11 δηλαδή; Απλα δεν εχει stable...:(

 

Επίσης, αφου είμαι σε cm 10.1 θα κάνω τα ίδια βήματα αναβάθμισης που περιγράφονται στην πρωτη σελίδα του εν λόγω νήματος και αφορούν τις 10.1/10.2 και παραθέτω και παρακάτω:

 

Αναβάθμιση CyanogenMod 10.1 / 10.2:

 

Κατέβασε την τελευταία έκδοση της CM10.1 (cm-10.1-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) ή της CM10.2 (cm-10.2-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) καθώς και τα Google Apps (gapps-jb-xxxxxxxx-signed.zip) και βάλε τα αρχεία στην εσωτερική SDCard.

Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).

Κάνε ένα Nandroid Backup (προαιρετικό αλλά συνιστάται).

Κάνε Wipe (cache partition + dalvik cache). Αν αναβαθμίζεις από CM7/CM9 τότε κάνε και data/factory reset.

Κάνε εγκατάσταση της CM10.1/CM10.2 (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) από το αντίστοιχο αρχείο που κατέβασες.

Εγκατέστησε τα Google Apps με τον ίδιο τρόπο όπως στο βήμα 5 (προαιρετικό).

Κάνε πάλι Wipe (cache partition + dalvik cache).

Κάνε επανεκκίνηση του κινητού σου.

Edited by limas

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω και εγώ τον αθάνατο γαλαξία και του έχω περάσει εδώ και καιρό CM και κυρίως διάφορες εκδόσεις Jelly beans (κυρίως nightly, δεν μπόρεσα να βάλω την stable ούτε μέσω των αυτόματων αναβαθμίσεων έβγαζε κάποιο error) και γενικά ένιωθα σαν να έχω καινούργιο κινητό!

Πριν λίγες μέρες εκανα μέσω του CMW αναβάθμιση σε CM 11 και αν και μου άρεσε σαν έκδοση προτιμώ να γυρίσω σε Jelly Beans γιατί:

1)τα έχω συνηθήσει σαν μενού

2)έχω την αίσθηση πως κάτι πειράχτηκε στο radio και δεν έχω καλό σήμα και με ενοχλεί κάπως το κεφάλι αν μιλήσω πολύ ώρα (γίνεται αυτό;ή είναι ιδέα μου;)

 

Προσπαθώντας όμως να βάλω την stable 10.2 ή κάποια nightly μου βγάζει ένα error (error 7).

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Χρειάζεται να αλλάξω CMW ή kernel ;(και αν ναι πως;)

 

Θυμάμαι πως το root το είχα κάνει με Odin 1.85 και μάλλον CF-Root.

Έκδοση CMW 6.0.4.5

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω και εγώ τον αθάνατο γαλαξία και του έχω περάσει εδώ και καιρό CM και κυρίως διάφορες εκδόσεις Jelly beans (κυρίως nightly, δεν μπόρεσα να βάλω την stable ούτε μέσω των αυτόματων αναβαθμίσεων έβγαζε κάποιο error) και γενικά ένιωθα σαν να έχω καινούργιο κινητό!

Πριν λίγες μέρες εκανα μέσω του CMW αναβάθμιση σε CM 11 και αν και μου άρεσε σαν έκδοση προτιμώ να γυρίσω σε Jelly Beans γιατί:

1)τα έχω συνηθήσει σαν μενού

2)έχω την αίσθηση πως κάτι πειράχτηκε στο radio και δεν έχω καλό σήμα και με ενοχλεί κάπως το κεφάλι αν μιλήσω πολύ ώρα (γίνεται αυτό;ή είναι ιδέα μου;)

 

Προσπαθώντας όμως να βάλω την stable 10.2 ή κάποια nightly μου βγάζει ένα error (error 7).

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Χρειάζεται να αλλάξω CMW ή kernel ;(και αν ναι πως;)

 

Θυμάμαι πως το root το είχα κάνει με Odin 1.85 και μάλλον CF-Root.

Έκδοση CMW 6.0.4.5

 

Σας ευχαριστώ!

 

Αν έχεις κάποιο nandroid backup από την 10.2 πέρασε το και θα επιστρέψεις στην 10.2 χωρίς error.:)

Για το radio αυτο δεν γίνεται γιατι όλες οι CM δεν πειράζουν το modem.bin.Τι modem φοράς επάνω μπορείς να μας πείς?

 

To root στα τελευταία cm 10.2,11 είναι ήδη εκεί και το ενεργοποιείς από το διαχείριση για προγραμματιστές.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, όντως πιστεύω ήταν ιδέα μου.

Κοιτάζοντας στο about phone-> baseband λέει I9000XXJVT άρα το modem είναι το JVT?

 

Edit: Πέρασα την τελευταία nightly και βλέπω πολύ καλές επιδόσεις στην RAM (από 80-130 mb free) οπότε σκέφτομαι να την κρατήσω προς το παρών. Άρχισα και να το συνηθίσω σαν μενού, και χρησιμοποιώ όπως και να έχει πλέον περισσότερο και το hands free οπότε όλα οκ.

 

Υ.γ. πάντως είναι φοβερό το τι υποστήριξη έχει αυτό το μοντέλο..!

Edited by vezyros13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...