Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και μπορείς. Από εδώ κατεβάζεις είτε το zip (για εγκατάσταση μέσω cwm recovery) είτε το .tar για φλασάρισμα μέσω odin. Μην βάλεις έκδοση που γράφει s.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και μπορείς. Από εδώ κατεβάζεις είτε το zip (για εγκατάσταση μέσω cwm recovery) είτε το .tar για φλασάρισμα μέσω odin. Μην βάλεις έκδοση που γράφει s.

 

Χμμμ....με την Slim Bean η έκδοση S ήταν αυτή που έπαιζε η εφαρμογή Spirit FM.Τώρα με τον δικό της kernel παίζει κανονικά,θα χάσω την εφαρμογή αν βάλω χωρίς το S?(ποιά η διαφορά αλήθεια?:blink:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....με την Slim Bean η έκδοση S ήταν αυτή που έπαιζε η εφαρμογή Spirit FM.Τώρα με τον δικό της kernel παίζει κανονικά,θα χάσω την εφαρμογή αν βάλω χωρίς το S?(ποιά η διαφορά αλήθεια?:blink:)

 

Ο "s" είναι για roms που έχουν hugemem (397MB - 409MB) όπως η slim....Θα σου παίζει η spiritFM και χωρίς το "s"....:)

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Απλά ίσως θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το FM Radio από το Semaphore manager> Modules (λογικά το είχες κάνει και στην slim με semaphore)
Link to comment
Share on other sites

Απλά ίσως θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το FM Radio από το Semaphore manager> Modules (λογικά το είχες κάνει και στην slim με semaphore)
Προσπάθησα εχθές το βράδυ να κατεβάσω από το κινητό τον 2.9.23 (χωρις το S) και δεν κατέβαινε τιποτα,μου εβγαζα αποτυχία σε όλα τα λινκ των kernel.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα εχθές το βράδυ να κατεβάσω από το κινητό τον 2.9.23 (χωρις το S) και δεν κατέβαινε τιποτα,μου εβγαζα αποτυχία σε όλα τα λινκ των kernel.

 

Από εδώ κατεβαίνει μια χαρά

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ κατεβαίνει μια χαρά

 

Πρέπει να είχε πρόβλημα την μέρα που δοκίμασα γιατι ήταν από την ίδια σελίδα.Εχθές κατέβηκε και τον έβαλα κιόλας.Δέν έκανα κανένα wipe όμως,δέν ξέρω αν έκανα καλά αλλά έψαξα για αλλαγή κέρνελ και δεν βρήκα κάτι σχετικά με wipes.:O

 

Καλύτερος φαίνεται αλλά δέν είναι τόσο smooth όσο αυτός που φόραγε από την cyanogenmod 10.1.'Εχει πολύ lag στον dialer αν δεν τον έχει ανόιξει πρόσφατα.Αν δηλαδή τερματίσω εφαρμογές και είναι και ο dialer τρέχων και τον τερματίσω,αργεί πολύ να ανοίξει (το ίδιο και επαφές και μυνήματα).

 

Στίς εφαρμογές μπαίνει με το που το πατάω,απίστευτα γρήγορα.Υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις για καλύτερη,πιό γρήγορη και πιό smooth λειτουργία?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είχε πρόβλημα την μέρα που δοκίμασα γιατι ήταν από την ίδια σελίδα.Εχθές κατέβηκε και τον έβαλα κιόλας.Δέν έκανα κανένα wipe όμως,δέν ξέρω αν έκανα καλά αλλά έψαξα για αλλαγή κέρνελ και δεν βρήκα κάτι σχετικά με wipes.:O

 

Καλύτερος φαίνεται αλλά δέν είναι τόσο smooth όσο αυτός που φόραγε από την cyanogenmod 10.1.'Εχει πολύ lag στον dialer αν δεν τον έχει ανόιξει πρόσφατα.Αν δηλαδή τερματίσω εφαρμογές και είναι και ο dialer τρέχων και τον τερματίσω,αργεί πολύ να ανοίξει (το ίδιο και επαφές και μυνήματα).

 

Στίς εφαρμογές μπαίνει με το που το πατάω,απίστευτα γρήγορα.Υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις για καλύτερη,πιό γρήγορη και πιό smooth λειτουργία?:blink:

 

Προσωπικά την χρησιμοποιώ από την αρχή με τον stock kernel και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αν όμως θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις το semaphore βρήκα κάτι ρυθμίσεις εδώ

 

1140 MHz

Ondemand/Interactive

No-op/SIO

Bigmem

512 kB read ahead

Sensitive Touchscreen

 

Μπορείς όμως να κοιτάξεις και εδώ για να καταλάβεις τι ρόλο παίζουν αυτές οι ρυθμίσεις.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Εχθές κατέβασα μία εφαρμογή και έκανα επανεκκίνηση για να κάτσει καλά και μόλις το άνοιξε μου έβγαλε ότι το android αναβαθμίζεται.Μπήκα στο market ξανά και ναί!!Αναβαθμίστηκε στο καινούριο!:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

 

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο . Εγω εχω στο Galaxy S την Cyanogenmod 10.1 me baseband i9000ugjk4 kai kernel 3.0.75-g8966a0a .

 

Κανω κατι λαθος και δεν πιανει σημα το Κινητο μου ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

 

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο . Εγω εχω στο Galaxy S την Cyanogenmod 10.1 me baseband i9000ugjk4 kai kernel 3.0.75-g8966a0a .

 

Κανω κατι λαθος και δεν πιανει σημα το Κινητο μου ??

Δε πιάνει καθόλου;δοκίμασε να την ξαναπεράσεις και δώσε προσοχή στα βήματα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιανει σημα ,αλλα σε περιπτωσεις οπου με το Galaxy s δεν εχω καθολου σημα και βαλω την καρτα σε ενα κινητο της σειρας , εχω πολυ καλο σημα .

 

Τι λετε να φταιει σε αυτο ? Λετε ο συνδιασμος Kernel - baseband klp να μην ειναι ο καταλληλος ?

 

Εχετε κανενα link με τα καταλληλα αρχεια να μου προτενεται ??

Link to comment
Share on other sites

Πιανει σημα ,αλλα σε περιπτωσεις οπου με το Galaxy s δεν εχω καθολου σημα και βαλω την καρτα σε ενα κινητο της σειρας , εχω πολυ καλο σημα .

 

Τι λετε να φταιει σε αυτο ? Λετε ο συνδιασμος Kernel - baseband klp να μην ειναι ο καταλληλος ?

 

Εχετε κανενα link με τα καταλληλα αρχεια να μου προτενεται ??

 

αυτά που έχει να αφήσεις.kernel αν θέλεις βάλε semaphore

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! Εχω ενα θεμα με την εγκατασταση του CyanogenMod 10.1. Ακολουθαω κανονικα τις οδηγιες για την εγκατασταση, κατεβασα την cm-10.1-20130504-NIGHTLY-galaxysmtd) και google apps κανονικα, ειμαι σε 2.3.6 και semahore 2.6.35.7-I9000XXJVU-CL851880stratosk@semaphore #Semaphore_2.5.0, αλλα το προβλημα ειναι μετα το Nandroid Backup και τα data/factory reset + cache partition + dalvik cache οταν παω να κανω εγκατασταση του zip που κατεβασα μεσω install zip from sdcard> choose zip from sdcard μου βγαζει μηνυμα NO FILE FOUND ενα θα επρεπε να βλεπει και το zip του 10.1 αλλα και του google apps. Τα αρχεια τα περναω κανονικα στην sd card. Τι λετε να φταιει; Μηπως εχει να κανει με το kernel που εχει το κινητο και πρεπει να το αλλαξω πρωτα;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποια άλλη έκδοση του Semaphore γιατί η 2.5.0 έχει κάποια προβλήματα και αυτός είναι ο λόγος που δεν σου βρίσκει το αρχείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποια άλλη έκδοση του Semaphore γιατί η 2.5.0 έχει κάποια προβλήματα και αυτός είναι ο λόγος που δεν σου βρίσκει το αρχείο.

 

Εγω που εχω την 2.3.6 μπορω να περασω τη τελευταια semaphore 2.9.24 η πρωτα πρεπει να βαλω καποια που ειναι συμβατη με την 2.3.6 και μετα οταν αναβαθμισω σε 10.1 CM θα μπορεσω να περασω την 2.9.24?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις Semaphore που να είναι συμβατός με την Gingerbread. Λογικά χρειάζεσαι τον 2.4.0 εκτός και αν φοράς μία από τις JW4, JW5, JW6, JW7, JW8 και JW9 για τις οποίες θα πρέπει να περάσεις τον 2.7.4.

Διάβασε προσεκτικά τους οδηγούς και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις Semaphore που να είναι συμβατός με την Gingerbread. Λογικά χρειάζεσαι τον 2.4.0 εκτός και αν φοράς μία από τις JW4, JW5, JW6, JW7, JW8 και JW9 για τις οποίες θα πρέπει να περάσεις τον 2.7.4.

Διάβασε προσεκτικά τους οδηγούς και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια, τελικα αυτο ηταν! Απλα δε μου ειχε περασει απο το μυαλο να περασω μια πιο παλια εκδοση του semaphore κι ετσι ειχα κολλησει! Τωρα με 2.9.24 και 10.1 ολα μια χαρα! Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

cm-10.1.0-RC1 released!:up:

Δεν βγήκε changelog ακόμη

 

Αν κάνεις αναβάθμιση μέσω του τηλεφώνου από το update manager και επιλέξεις την RC1 σου εμφανίζει changelog.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες μου κάνει κάτι κουλό στην πληκτρολόγηση με swype και το ποστάρω μήπως το κάνει και σε εσάς.Είναι το swype του Tyxerakias,το είχα σε πολλές ROM και δουλευε υποδειγματικά μέχρι και τώρα.

Εκεί που πάς να πληκτρολογήσεις σύρωντας το δάχτυλο η με τον κλασικό τρόπο σου βγάζει μέν την λέξη,αλλά δεν την ενσωματώνει στο κείμενο.Για να το διορθώσω πρέπει να αλλάξω από swype σε πληκτρολόγιο android και μετά φτιάχνει μέχρι την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω.(στην ουσία του κάνω restart με την εναλλαγή.)

 

Το κάνει και σε έσάς?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες μου κάνει κάτι κουλό στην πληκτρολόγηση με swype και το ποστάρω μήπως το κάνει και σε εσάς.Είναι το swype του Tyxerakias,το είχα σε πολλές ROM και δουλευε υποδειγματικά μέχρι και τώρα.

Εκεί που πάς να πληκτρολογήσεις σύρωντας το δάχτυλο η με τον κλασικό τρόπο σου βγάζει μέν την λέξη,αλλά δεν την ενσωματώνει στο κείμενο.Για να το διορθώσω πρέπει να αλλάξω από swype σε πληκτρολόγιο android και μετά φτιάχνει μέχρι την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω.(στην ουσία του κάνω restart με την εναλλαγή.)

 

Το κάνει και σε έσάς?:blink:

 

Μου παρουσίαζε κάποια προβλήματα, δεν θυμάμαι αν ήταν το συγκεκριμένο, αλλά το έλυσα κατεβάζοντας την beta έκδοση του swype από εδώ

Στην ουσία όμως δεν το χρειάζεσαι αφού την ίδια δουλειά σου κάνει και το android.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσίαζε κάποια προβλήματα, δεν θυμάμαι αν ήταν το συγκεκριμένο, αλλά το έλυσα κατεβάζοντας την beta έκδοση του swype από εδώ

Στην ουσία όμως δεν το χρειάζεσαι αφού την ίδια δουλειά σου κάνει και το android.

 

Κί'ομως το android πληκτρολόγιο είναι πιό αργό και μπερδεύεται πολύ συχνά ενώ με το swype είναι όλα πολύ πιό γρήγορα και ακριβέστατα στις λέξεις που σέρνεις.:)

Θα το δοκιμάσω και αυτό που προτείνεις και άν μου ξανακάνει τα ίδια θα το διαγράψω εντελώς και θα το αγοράσω μήπως είναι καλύτερο.Ευχαριστώ!

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν τη στιγμή συμφέρει η αγορά του Swype αφού είναι σε προσφορά στα 0,76€!

Πιστεύω ότι αξίζει να το πάρει κάποιος τώρα αφού λογικά η τιμή του αργότερα θα ανέβει αρκετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κί'ομως το android πληκτρολόγιο είναι πιό αργό και μπερδεύεται πολύ συχνά ενώ με το swype είναι όλα πολύ πιό γρήγορα και ακριβέστατα στις λέξεις που σέρνεις.:)

Θα το δοκιμάσω και αυτό που προτείνεις και άν μου ξανακάνει τα ίδια θα το διαγράψω εντελώς και θα το αγοράσω μήπως είναι καλύτερο.Ευχαριστώ!

 

Αλήθεια είναι για κάποιον που χρησιμοποιεί πολύ το πληκτρολόγιο.

Για απλή όμως καθημερινή χρήση είναι ότι πρέπει το android άσε που με το swype επιβαρύνεις την RAM του κινητού χωρίς λόγο.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...