Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι πάντως θέλουν να κάνουν ακόμη πιο γρήγορο το κινητό σε απόκριση αλλά και σε εμφάνιση να μοιάζει με Jelly Bean, μπορούν να κατεβάσουν τον Nova launcher και το Jelly Bean Apex / Nova Theme, τα οποία αλλάζουν λίγο την εμφάνιση του κινητού, αλλά και προσθέτουν έναν πιο γρήγορο launcher από τον στοκ.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι πάντως θέλουν να κάνουν ακόμη πιο γρήγορο το κινητό σε απόκριση αλλά και σε εμφάνιση να μοιάζει με Jelly Bean, μπορούν να κατεβάσουν τον Nova launcher και το Jelly Bean Apex / Nova Theme, τα οποία αλλάζουν λίγο την εμφάνιση του κινητού, αλλά και προσθέτουν έναν πιο γρήγορο launcher από τον στοκ.

 

Σωστος και γω αυτον εχω. Ειναι πολυ πιο γρηγορος και γενικα καλυτερος απο τον στοκ. Με αναβαθμιση σε φασολι θα ειναι ακομα πιο γρηγορος πιστευω (και ευχομαι).

Link to comment
Share on other sites

στον apex πως γινεται πατωντας το μεσαιο κουμπι να σε πηγαινει στην μεσαια αρχικη σελιδα ?

οπως γινεται στον αρχικο launcher

 

Για screen protector ποιο να παρω απο ebay ?

Πηρα καποια αλλα ειναι πολυ λεπτα και τσαλακωνουν ευκολα

Αν τα βαλεις λαθος με την πρωτη τελειωσανε

Βεβαια κανανε 2ε τα 6 μαζι με τα μεταφορικα !

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Για όσους αναρωτιούνται για gps πιστεύω οτι η πλοήγηση της google είναι το καλύτερο.

Ανοίγεις τους χάρτες τις google και στην συνέχεια αφού κάνεις αναζήτηση αυτό που θές και πατήσεις οδηγίες, στο κάτω μέρος έχει αριστερά μια επιλογή που λέει πλοήγηση.

Δωρεάν και με απόλυτη προσέγγιση θα σας καλύψει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Για όσους αναρωτιούνται για gps πιστεύω οτι η πλοήγηση της google είναι το καλύτερο.

Ανοίγεις τους χάρτες τις google και στην συνέχεια αφού κάνεις αναζήτηση αυτό που θές και πατήσεις οδηγίες, στο κάτω μέρος έχει αριστερά μια επιλογή που λέει πλοήγηση.

Δωρεάν και με απόλυτη προσέγγιση θα σας καλύψει πιστεύω.

 

Σιγουρα ειναι μια καλη λυση για φωνητικη καθοδηγηση και πλοηγηση, απλα θελει συνεχεια ανοιχτα τα πακετα δεδομενων σου. Ενα προγραμμα πλοηγησης μπορει χωρις καθολου δεδομενα να κανει αυτο το πραγμα (ισως οχι το ιδιο καλα). Το λεω απλα γιατι ορισμενοι απο μας μπορει να μην εχουμε παντα mb δεδομενων (πχ οταν εχουμε καρτοκινητη) και αρα η πλοηγηση μεσω google εχει τη χρεωση των δεδομενων που ξοδευουμε.

 

Ασχετο, αλλα για browser μπορειτε να δοκιμασετε τον Dolphin Browser μαζι με την επεκταση (περα απο οποιοδηποτε αλλη επεκταση που εχει διαθεσιμη) Dolphin Jetpack. Το φορτωμα της καθε σελιδας γινεται απιστευτα γρηγορα, υπαρχει υποστηριξη flash player και ειναι πολυ σταθερος browser περα απο πολυ γρηγορος και παραμετροποιησιμος.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι. Πήρα προχθές το 997d και προσπαθώ να το συνδέσω με το car kit του αυτοκινήτου μου (yaris) . παρόλο που το car kit έχει βρει το κινητό και το αντίστροφο δεν μπορούν να συνδεθούν, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει κάτι πάνω σε αυτό, σκέπτομαι μήπως και έχει πρόβλημα το Bluetooth του κινητό η μήπως θέλει αναβάθμιση το λογισμικό του yaris. Σας ευχαριστώ και ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι πάνω σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι. Πήρα προχθές το 997d και προσπαθώ να το συνδέσω με το car kit του αυτοκινήτου μου (yaris) . παρόλο που το car kit έχει βρει το κινητό και το αντίστροφο δεν μπορούν να συνδεθούν, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει κάτι πάνω σε αυτό, σκέπτομαι μήπως και έχει πρόβλημα το Bluetooth του κινητό η μήπως θέλει αναβάθμιση το λογισμικό του yaris. Σας ευχαριστώ και ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι πάνω σε αυτό.

 

Για δοκίμασε να δεις αν το κινητό συνδεετε με αλλό hands free (οχι αυτοκινητού).

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ αν έχει βρει

πουθενά θήκη και ζελατίνες προστασίας για το alcatel OT-997d;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτες

http://viewitem.eim.ebay.gr/6x-Schutzfolie-UltraClear-fr-Alcatel-One-Touch-997D-Ultra/360515864823/item?transId=397275691023

μολις με 1,5ε μαζι με τα μεταφορικα οι 6 και ηρθαν σε 5 μερες

Αλλα ειναι καπως λεπτες και χαλασα 5 για να τα καταφερω

Ευτυχως η τελευταια πετυχε απολυτα

Παρηγγειλα και αυτες να δοκιμασω

http://viewitem.eim.ebay.gr/3x-Golebo-Crystal-Displayfolie-Schutz-Folie-Alcatel-One-Touch-997D-Ultra/380556877211/item?transId=377809747025

 

Παντως μετα απο 20 μερες που το εχω ειναι σουπερ το κινητο

Εχω βαλει καμια 300αρια εφαρμογες και δεν εχει κολησει ποτε

Η μπαταρια του κραταει πολυ

Το ιντερνετ παει σφαιρα με το που πατας wireless συνδεεται σε 2''

Εχω βαλει τον APEX launcher και ενα app για αλλο background σε καθε οθονη και εχει γινει πιο ομορφο και πιο γρηγορο το κινητο

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Οχι, μονο η μια ειναι 3G και η αλλη 2G

 

Σύμφωνα με το βιβλίο του, είναι και οι δύο κάρτες 3G ( For dual SIM models, both SIM 1 and SIM2 can support 2G and 3G networks. )

Αυτός είναι ο λόγος που το προτίμησα από το galaxy s. Το παράγγειλα στο play247 που είχε ένδειξη "Ελληνικής Αντιπροσωπείας"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Αποφασισα τελικα οτι θα το αγορασω γιατι μετα απο τα οσα διαβασα εδω μεσα φαινεται να ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του.Βλεπω ομως οτι στα εισαγωγης (που ειναι και πιο φθηνα) υπαρχει η ενδειξη DE ή EU. Υπαρχει καμια σημαντικη διαφορα αναμεσα σ ' αυτες τις δυο εκδοσεις; Ποια να προτιμισω;

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά, απλά η DE θα έχει σαν αρχική γλώσσα τα Γερμανικά όταν το ξεκινήσεις. Επιλέγεις την Αγγλική και είσαι έτοιμος. Η EU, ίσως να έχει και το ελληνικό πακέτο γλώσσας.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

τις επαφες ειναι καλο να τις εχουμε στις SIM η στο τηλεφωνο ?

περισσοτερα στοιχεια σε καθε επαφη μπορουμε να βαζουμε οταν ειναι στο τηλεφωνο ετσι ? (πχ σημειωσεις φωτογραφιες)

υπαρχει καποια εφαρμογη που να τις συγχρονιζει ωστε να ειναι ολες πχ στο τηλεφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

τις επαφες ειναι καλο να τις εχουμε στις SIM η στο τηλεφωνο ?

περισσοτερα στοιχεια σε καθε επαφη μπορουμε να βαζουμε οταν ειναι στο τηλεφωνο ετσι ? (πχ σημειωσεις φωτογραφιες)

υπαρχει καποια εφαρμογη που να τις συγχρονιζει ωστε να ειναι ολες πχ στο τηλεφωνο ?

 

Καλο ειναι να εχεις τις επαφες και στα 2 (σιμ, τηλεφωνο). Το πιθανοτερο σεναριο ειναι να σου χαλασει η κολλησει η συσκευη (οχι οτι κολλαει ή χαλαει η συγκεκριμενη, απλο παραδειγμα :lol:) κ να χασεις τις επαφες σου αν δεν ειναι στη σιμ.

Απο την αλλη μου εχει τυχει να χαλασει κ η ιδια η σιμ με αποτελεσμα να χασω τις επαφες που ειχα μεσα.

 

3η επιλογη να κανεις backup των εφαρμογων στην sd.

 

Οι επαφες στο τηλεφωνο εχουν οντως πολυ περισσοτερες επιλογες απο αυτες των σιμ. Οσο για καποια εφαρμογη, δε γνωριζω καποια.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

οκ

θα κοιταξω να βρω καποια εφαρμογη που να κανει συγχρονισμο γιατι δεν μπορουμε σωζουμε τις νεες επαφες σε 2 sim και 1 τηλεφωνο μη πω και στο λογαριασμο gmail

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα. Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος του 997. Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Το κινητο ειναι παρα πολυ καλο για τα 175 που εδωσα. Μου εδωσε και αναβαθμιση δεν την εχω κανει ακομα. Τι δινει?

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα. Απο σημερα ειμαι και εγω κατοχος του 997. Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Το κινητο ειναι παρα πολυ καλο για τα 175 που εδωσα. Μου εδωσε και αναβαθμιση δεν την εχω κανει ακομα. Τι δινει?

 

Φτιαχνει το προβλημα της πιξιδας και καποια αλλα μικροπροβληματα πχ οτι η εφαρμογη για email τα εδειχνε σε μορφη html (ή κατι τετοιο).

Καντην αφοβα δε υπαρχει καποιο μειονεκτημα ή ασταθεια στην αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει να παει 100% η μπαταρια και μετα θα το κανω. Πολυ καλο το κινητο. Ειχα μια αμφιβολία λόγω 4.0.4 επειδη η 4.1.2 ειναι πολυ καλη αλλα το κινητο ειναι σφαιρα. Ελπιζω να την παρει την 4.1.2 αλλα και να μην την παρει no problemo!!

Καμια θηκη tpu παιζει? Ξέρουμε που πως ποσο?

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει να παει 100% η μπαταρια και μετα θα το κανω. Πολυ καλο το κινητο. Ειχα μια αμφιβολία λόγω 4.0.4 επειδη η 4.1.2 ειναι πολυ καλη αλλα το κινητο ειναι σφαιρα. Ελπιζω να την παρει την 4.1.2 αλλα και να μην την παρει no problemo!!

Καμια θηκη tpu παιζει? Ξέρουμε που πως ποσο?

 

Θα την παρει την 4.1 συμφωνα με την Αλκατελ στη γερμανικη της σελιδα στο facebook. Οποτε μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να δεις αν το κινητό συνδεετε με αλλό hands free (οχι αυτοκινητού).

Σε ευχαριστώ φίλε θα το δοκιμάσω να το συνδέσω με αλλό hands free (για bluetooth εννοεις).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα από play247 και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας. Έχει Ελληνική ετικέτα επάνω και φυσικά Ελληνικά μενού. Τα sms υποστηρίζουν 160 Ελληνικούς χαρακτήρες χωρίς να χρειάζομαι πρόσθετη εφαρμογή. Η ποιότητά του είναι πολύ καλή, ιδιαίτερα αν δούμε και την τιμή του. Το σήμα δείχνει καλό, αν και αυτό θα φανεί στην πορεία. Είναι και οι δύο sim 3G και μπορείς από την μπάρα να επιλέξεις με πια sim θέλεις τα data. Εγώ είδα ότι έχω λίγα στην cosmote και το γύρισα στη vodafone. :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατεβασω απο την εφαρμογή gmail όταν παταω πανω σε κάτι να κατέβει,ενω στο ταμπλετ απο την εφαρμογη μπορω και το κατεβαζω και απο κινητό μπορω αν μπω απο browser. Απο την εφαρμογή όμως όχι. Ξέρει κάτι κάποιος;

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,παρηγγειλα και εγω το alcatel 997d απο το κωτσοβολο. Υπαρχει κανενας χρηστης του κινητου που να εβαλε στη θεση της sim 3G, καρτα για mobile internet(only data) και στην αλλη θεση της sim 2G να εβαλε να εβαλε μια απλη sim μονο για ομιλια?Αν ναι να μας πει εντυπωσεις απο καταναλωση και επιδοσεις του κινητου.Το εκανα αυτο γιατι η wind δινει 1gb internet στη data sim και στη καρτοκινητη wind με 5€ εχεις 200 λεπτα ομιλιας.Με 15€ δεν εχω δει καπου αλλου ποιο οικονομικο πακετο με τετοιες παροχες.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...