Jump to content

OAKA Calatrava: Το νέο μνημείο αρχιτεκτονικής & αισθητικής


alfisti147
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει πότε κάποιος αναγνωρίζει μια μεγαλοφυία από το να τον έχει κάποιον "είδωλο" τότε έχει πολύ δρόμο μπροστά του μέχρι την πνευματική ενηλικίωση.

 

Όποιος έχει πρόβλημα με το ότι οι περισσότεροι βλέπουμε τη στέγη σαν ορόσημο, σαν νέο μνημείο και σαν χειροπιαστό παράδειγμα του τι μπορεί να κάνει η Ελλαδα στην εποχή μας τότε δεν του φταίει άλλος από το κεφάλι του.

 

Προφανώς μερικοί θεωρούν ότι "καθαρίσαμε" με τον Παρθενώνα και δεν χρειάζεται πλέον να κάνουμε τίποτε άλλο στη χώρα μας. Είναι ακριβώς οι ίδιοι με τον ανάξιο κληρονόμο που πήρε το χρήμα από τον πρόγονο και δεν κάνει το παραμικρό από το να κοκορεύεται για το παρελθόν του.

 

Έχουν επαναπαυθεί μερικοί "στον ελληνισμό και την ορθοδοξία" και δεν βλέπουν μπροστά τους. Οι Έλληνες είναι ικανοί να κάνουν κατασκευές σαν εκείνη του ΟΑΚΑ αλλά δεν τους αρέσει επειδή την σχεδίασε ξένος και δεν έβαλε κίονες και εξαπτέρυγα.

 

Μερικοί βρίσκονται στην σωστή ήπειρο για τη νοοτροπία τους. Ας μας κάνουν τη χάρη να μείνουν εκεί για πάντα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φράσεις του αρχιτέκτονα τις οποίες οι αρχαιολάτρες ελληνορθόδοξοι "παρέβλεψαν".

 

Εχω ακούσει πολλούς να γκρινιάζουν ότι η Αθήνα έχασε τη μοναδική ευκαιρία να ανανεωθεί και να εξελιχθεί όπως έκανε και η Βαρκελώνη. Εγώ την ξέρω τη Βαρκελώνη, έχω κάνει πολλά έργα εκεί, τη ζω. Και ανεπιφύλακτα σας λέω ότι θα την ξεπεράσετε.

 

 

Νομίζω ότι η Ελλάδα έχει κερδίσει και της αξίζει ο σεβασμός μας για όλη αυτή την τεράστια προσπάθεια που έκανε τα τελευταία χρόνια. Και το βλέπεις αυτό παντού. Όχι μόνο στο Ολυμπιακό Στάδιο και το ΟΑΚΑ, αλλά σε όλα τα Ολυμπιακά έργα. Είμαι μηχανικός και βλέποντας όλα αυτά που έχουν γίνει καταλαβαίνω αυτή την τεράστια προσπάθεια για τις μεταφορές και τα γήπεδα. Έχω δει τη Βαρκελώνη, το Μόντρεαλ, το Μόναχο και, όταν ήμουν νεώτερος, το Μεξικό. Και νομίζω ότι αυτό που έκανε η Αθήνα δεν είναι απλά ισάξιο της Βαρκελώνης, είναι πιο σημαντικό

 

Αυτό που μ' αρέσει πολύ είναι πως όλη αυτή η δουλειά έχει γίνει από Έλληνες, Ιταλούς, Ισπανούς, Κινέζους, Πολωνούς. Υπάρχει μια οικουμενικότητα στην υλοποίηση αυτής της απόφασης της ελληνικής κυβέρνησης να φτιάξει την στέγη του Ολυμπιακού Σταδίου, νομίζω το πιο εξαιρετικό Ολυμπιακό Στάδιο που υπάρχει σήμερα

--------------------------

Υποψιάζομαι ότι αν η κατασκευή είχε κίονες ή τρούλο με τον Ιησού τότε κάποιοι από τους σημερινούς πολέμιους του σχεδίου θα έλεγαν "Μεγαλο επίτευγμα των Ελλήνων!".

 

Υποψιάζομαι ότι επειδή το μυαλό που το σχεδίασε είναι αλλοεθνές και αλλόθρησκο και τα χέρια που το έδεσαν είναι πιο σκούρα από τα δικά μας, κάποιοι δεν το θεωρούν ελληνική επιτυχία αλλά ούτε καν επιτυχία.

 

Υποψιάζομαι ότι κάποιοι δεν θέλουν τη σημερινή Ελλάδα να προοδεύσει μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν ότι "απειλείται" η σεπτή, απαραβίαστη και ολίγον ταμπού άποψη ότι το μεγαλείο των αρχαίων Ελλήνων και του Βυζαντίου δεν θα μείνει απλά αξεπέραστο στους αιώνες των αιώνων (κάτι που δεν αρνείται κανείς) αλλά είναι και προσβολή να συγκρίνεται με τα σημερινά μας επιτεύγματα.

 

Είμαι σίγουρος, και δεν υποψιάζομαι απλώς, ότι τα πιο κολημμένα, τα πιο επικίνδυνα και τα πιο σιχαμένα μυαλά έβαζαν πάντα μπροστά τους τη θρησκεία, τους αρχαίους και το Έθνος για να δικαιολογήσουν τις απόψεις τους.

 

Αλλά, ευτυχώς, αυτά τέλειωσαν.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

έχουμε ξεφύγει τελείως πάντως... άκου μνημείο η στέγη Καλατράβα... :!: ήμαρτον :γεωργίου:

 

να προσθέσω το μνημείο της ΑΟ καθώς και το μνημείο της γέφυρας Ρίου - Αντιρίου...

 

ρε παιδιά σε γήπεδο μπήκε, αξεσουάρ είναι, έστω ακριβό ή φτηνό...

 

αυτό ίσως δείχνει ότι η σύγχρονη ιστορία μας δεν έχει τπτ σημαντικό να επιδείξει οπότε ψάχνουμε τέτοιες "ευκαιρίες" να τις "υιοθετήσουμε" και να τις "μνημονεύσουμε"... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy (30 Ιούν. 2004 , 11:22)

 

έχουμε ξεφύγει τελείως πάντως... άκου μνημείο η στέγη Καλατράβα... :!: ήμαρτον :γεωργίου:

 

να προσθέσω το μνημείο της ΑΟ καθώς και το μνημείο της γέφυρας Ρίου - Αντιρίου...

 

ρε παιδιά σε γήπεδο μπήκε, αξεσουάρ είναι, έστω ακριβό ή φτηνό...

 

αυτό ίσως δείχνει ότι η σύγχρονη ιστορία μας δεν έχει τπτ σημαντικό να επιδείξει οπότε ψάχνουμε τέτοιες "ευκαιρίες" να τις "υιοθετήσουμε" και να τις "μνημονεύσουμε"... :worry:

 

 

Αρχιτεκτονικό Επίτευγμα το λένε! Μνημείο ίσως χαρακτηριστεί αργότερα αν αντέξει πολύ στο χρόνο! :cool:

Η σύγχρονη ιστορία έχει να επιδείξει πολλά τέτοια εντυπωσιακά έργα τα οποία όπως λέει και η λέξη είναι Σύγχρονα! Δε μπορεί να βρισκόμαστε στο 2004 και να περιμένουμε όλα τα μεγάλα έργα να μοιάζουν με την ...Ακρόπολη!

:o

Link to comment
Share on other sites

Γουάπι, τι θα χαρακτήριζες σήμερα "μνημείο"?. Ειμαι περίεργος να μου πεις τι θεωρεις μνημείο με τη σύγχρονη έννοια μια και έχεις την άποψη ότι στην εποχή μας δεν φτιάχνουμε τίποτε μεγαλειώδες.

 

Μνημείο, το λέει και η λεξη, είναι κάτι που μας θυμίζει κάτι, που ανεγέρθηκε για να θυμίζει μια μάχη, μια νίκη, ένα θαύμα, κάτι. Το στέγαστρο θα μας θυμίζει για πάντα τους Αγώνες του 2004, άρα ναι είναι μνημείο όσο κι αν δεν σας αρέσει.

 

Μνημείο επίσης είναι κάτι που με το πέρασμα των χρόνων έβαλε την σφραγίδα του στον τόπο που το φιλοξενεί. Όπως ο Πύργος του Άιφελ ή το Empire State Building.

 

Και η γέφυρα Golden Gate όταν κατασκευάστηκε στην δεκαετία του '30 ήταν επίτευγμα, όπως και η γέφυρα του Brooklyn πριν το 1900. Μνημεία έγιναν στη συνέχεια, όταν πέρασαν τα χρόνια και απέκτησαν χαρακτήρα τοπόσημου και χαρακτήρισαν τα ίδια τον τόπο τους και όχι το αντίθετο.

 

Ο Παρθενώνας και η Αγία Σοφία κατασκευάστηκαν ως ναοί και όχι ως μνημεία. Μνημεία έγιναν στη συνέχεια. Η Αψίδα του Θριάμβου στο Παρίσι κατασκευάστηκε ως μνημείο εξαρχής.

 

Το ΟΑΚΑ θα γίνει μνημείο με το πέρασμα των χρόνων. Όπως έγινε το Καλλιμάρμαρο, όπως θα γίνει και η γέφυρα στο Ρίο-Αντίρριο σε 70 χρόνια.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Ovelix και κυρίως στο παρακάτω:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (30 Ιούν. 2004 , 13:29)

 

Μνημείο, το λέει και η λεξη, είναι κάτι που μας θυμίζει κάτι, που ανεγέρθηκε για να θυμίζει μια μάχη, μια νίκη, ένα θαύμα, κάτι. Το στέγαστρο θα μας θυμίζει για πάντα τους Αγώνες του 2004, άρα ναι είναι μνημείο όσο κι αν δεν σας αρέσει.

 

Όποιος έχει διαφορετική γνώμη ευπρόσδεκτη. Ακόμα, όποιος έχει ερμηνευτικό λεξικό κοντά του μας γράφει και τον ορισμό του «μνημείου». Όχι, δεν κάνω πλάκα...

Γιατρέ, έχω τρελλαθεί... Νομίζω ότι βλέπω την εθνική Ελλάδος στο τελικό του Euro 2004!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρο τον Μπαμπινιώτη μου τώρα αλλά μπορεί όποιος θέλει να δει τον ορισμό της λέξης Monument=μνημείο στο λεξικό της Encarta στο http://encarta.msn.com/dictionary_/monument.html

 

1. large stone statue or carving: something designed and built as a lasting public tribute to a person, a group of people, or an event

 

2. famous place or building: a site or structure that is preserved because of its historical, cultural, or aesthetic importance

 

3. carved headstone: a tombstone, plaque, or ornamental stone structure placed on somebody’s grave. A monument in a cemetery is usually inscribed with the name and dates of birth and death of the deceased person, and often a religious quotation or verse.

 

4. worthy reminder of something: something that remains as a reminder of something, especially something fine or distinguished

 

5. memorial tribute: a memorial to somebody in the form of a written or spoken tribute

 

6. boundary marker: an object such as a stone that marks a boundary

 

[13th century. Via French from Latin monumentum , from monere “to remind.”]

--------------------------------------------

Αν κάποιος φίλτατος διαφωνεί και με τον ορισμό του λεξικού είναι ευπρόσδεκτος να γράψει ένα δικό του :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένιωσα πως εγκαλούμαι με το ότι στο τίτλο του θέματος έχω χαρακτηρίσει το ΟΑΚΑ μνημείο, θα απαντήσω ότι δεν το χαρακτήρισα έτσι λόγω της σύνδεσής του με τους ΟΑ2004 για να τους θυμίζει χρόνια αργότερα, αλλά λόγω του τρόπου προετοιμασίας, κατασκευής, συναρμολόγησης και ολίσθησης ενός υπέροχου και πρωτοποριακού αισθητικά κατασκευάσματος 18.000 τόνων με την αναγκαία συνθήκη να μην συμβούν έστω και το παραμικρό λάθος ή αστοχία στους υπολογισμούς σε όλη αυτή την φάση (κάτι σαν "χειρουργική επέμβαση") και δεδομένων των ασφυκτικά περιορισμένων χρονικών περιθωρίων, που καθιστούσαν το όλο εγχείρημα εξαιρετικά risky. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει ποτέ παγκοσμίως σε στάδιο και για αυτό η λέξη μνημείο περιέχει τις έννοιες πρωτοπορία και μοναδικότητα. Τα μεγέθη ήταν απίστευτα. Και αν το δούμε γενικότερα, η ομαλή ενσωμάτωσή του σε ένα Ολυμπιακό πάρκο και το δέσιμό του με τα άλλα στοιχεία που φτιάχτηκαν, δημιουργούν μια ολότητα εντυπωσιακή. Συνεπώς το μνημείο δεν αναφέρεται μόνο στην μονάδα (στέγη), αλλά στο σύνολο. Σίγουρα είναι ένα αρχιτεκτονικό επίτευγμα, αλλά λόγω των μοναδικών χαρακτηριστικών του στον τομέα του, είναι από τώρα μνημείο και τοπόσημο.

 

Ακολουθούν φώτος του MolBio από stadia.gr.

1, 2, 3, 4, 5,

6, 7, 8, 9, 10,

11, 12

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας δεν απάντησες όμως.

Επαναλαμβάνω: πότε κάποιος χαρακτήρισε τον Καλατράβα είδωλο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην τρελαθούμε τελείως!! Πιστεύει κανείς ότι το Καλατράβα, η Γέφυρα του Ρίου (παρόλο που είναι καταπληκτική) θα έχουν διάρκεια ζωής 25 ΑΙΩΝΕΣ που έχει η Ακρόπολη. Τα μπετά και οι λαμαρίνες θα κρατήσουν όσο τα μάρμαρα του Παρθενώνα, που έχουν περάσει τόσους σεισμούς, μία κανονιά στη στέγη και άπειρες λεηλασίες (λόρδος Έλγιν);;;;

Η Ακρόπολη θα στέκεται εκεί και όταν θα κατεδαφίζονται τα σύγχρονα έργα για να φτιαχτούν άλλα στη θέση τους. Μην ακούω λοιπόν ότι το Καλατράβα θα έιναι πάντα (?!) εκεί για να μας θυμίζει τους Ολυμπιακούς.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΜΗΜΕΙΟ!, ΠΩς ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ???

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι ότι στις φωτογραφίες που έχω δει δεν μου αρέσει ιδιαίτερα (όχι ότι ήταν καλύτερα ξεσκέπαστο το ΟΑΚΑ).

 

Επιφυλάσσομαι να εκφράσω τελική άποψη για την τελετή έναρξης σε ένα περίπου μήνα, οπότε θα δω από κοντά και ελπίζω να εντυπωσιαστώ (τόσα λεφτά γαρ) :o .

 

Πάντως τα περί μνημείων κ.λπ. μου φαίνονται γραφικά και τυπικά χαρακτηριστικά μεσογειακής νοοτροπίας. Άλλωστε δε νομίζω να έρχονται οι τουρίστες από την άλλη άκρη του κόσμου να δουν ως αξιοθέατο το ΟΑΚΑ. Καλό και εντυπωσιακό, αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα (νέα Ακρόπολη; για μπάστα ρε φίλε :wacko: )

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (28 Ιούν. 2004 , 17:41)

 

Πόσο κόστισε, λοιπόν, συνολικά, όλο το έργο στο οποίο είχε συμβολή ο διάσημος Ισπανός αρχιτέκτονας;

 

«Εκατόν ογδόντα εκατ. ευρώ», η πρώτη του απάντηση.

 

* Συμπεριλαμβανομένης της αμοιβής σας;

 

* Οχι. Αλλά αυτή ήταν πολύ χαμηλή. Ρωτήστε τον κ. Βενιζέλο ή την κ. Πετραλιά, και θα σας πούνε.

 

Λεω «πρώτη απάντηση», γιατί κάμποσες ώρες μετά τη συνέντευξη επικοινώνησε μαζί μας ο συνεργάτης του ο Σάιμον, και έκανε την εξής διόρθωση:

 

«Εκατό εκατ. ευρώ κόστισε μόνο το στέγαστρο-κατασκευή και τοποθέτηση. Για το συνολικό έργο, δηλαδή το υπόλοιπο στάδιο, συν περιβάλλοντες χώροι, υπολογίστε άλλα εκατό εκατ. ευρώ. Αρα, τελικό κόστος, κοντά στα 300 εκατ. ευρώ».

 

Μου φαίνονται πάρα πολλά, αλλά δεν είμαι ούτε αρχιτέκτων ούτε μηχανικός για να κρίνω. Ομως, ξέρω ότι ο αρχικός προϋπολογισμός ήταν 140 εκατ. ευρώ. Πάω γυρεύοντας, λοιπόν...

 

Που ειναι το λαθος??

 

ο λαθος ειναι οτι 100+100 =300 !!!!!! :eek:

 

Λοιπόν...το λάθος είναι του δημοσιογράφου.

Ο κ. Καλατράβα αναφέρει ότι το έργο κόστισε 180 εκατομμύρια ευρώ. Ο κύριος Σαιμον μετά αναφέρει ότι κόστισε 100 εκατομμύρια επιπλέον άρα 180+100=280 δηλ. περίπου 300. Απλά ο δημοσιογράφος έκανε λάθος σε αυτά που είπε ο κύριος Σαιμον και είπε 100+100...

 

Και τώρα μια ερώτηση. Ο κ. Καλτράβα επιλέχτηκε μετά από διαγωνισμό ή απλά είπαν ας πάρουμε τον Καλατράβα??? :confused:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

γαμπρός του Σάμαρανκ είναι, χρειαζόταν διαγωνισμός? :worry:

 

απορία το χω πάντως αν και στην χώρα του όλα τα έργα που χει κάνει κόστισαν τόσα τρελά και απίστευτα λεφτά όπως στη χώρα μας...

 

και κάτι άλλο.. μη ξεχνάμε ότι η Ισπανία έχει φοβερή παράδοση και είναι μοναδική σχολή στην Αρχιτεκτονική... ο Καλατράβα δεν είναι ο ένας και μοναδικός και ο μεγαλοφυής, αλλά ένας ανάμεσα σε 100 άλλους και όχι και ο καλύτερος... (πρόσφατα ήρθε από σεμινάριο αρχιτεκτονικής στην Ισπανία φίλος μου ο οποίος και μου ανέφερε ότι ο Καλατράβα εκεί θεωρείται λίγο πιό πάνω από τη βάση, καθώς υπάρχουν εκεί μοναδικοί και ασύλπτης εφυίας και τέχνης αρχιτέκτονες, των οποίων κάλλιστα τα έργα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν μηνμειώδη).

 

και κάτι άλλο... ο Καλατράβα κλήθηκε κατ αρχάς στην Ελλάδα για να λύσει το κυκλοφοριακό πρόβλημα της Αθήνας, κάτι το οποίο έκανε με επιτυχία στη Μαδρίτη, δίνοντάς της 15ετή ανάσα.

Εδώ στο Ελλάντα, κόψανε ανισόπεδες, κόμβους, δρόμους και παράδρομους, για να έχουμε σήμερα αυτό που έχουμε... όλοι οι δρόμοι να οδηγούν στην ΑΟ... και με μία στέγη από πάνω... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy ( 8 Ιούλ. 2004 , 13:17)

 

γαμπρός του Σάμαρανκ είναι, χρειαζόταν διαγωνισμός? :worry:

 

απορία το χω πάντως αν και στην χώρα του όλα τα έργα που χει κάνει κόστισαν τόσα τρελά και απίστευτα λεφτά όπως στη χώρα μας...

 

και κάτι άλλο.. μη ξεχνάμε ότι η Ισπανία έχει φοβερή παράδοση και είναι μοναδική σχολή στην Αρχιτεκτονική... ο Καλατράβα δεν είναι ο ένας και μοναδικός και ο μεγαλοφυής, αλλά ένας ανάμεσα σε 100 άλλους και όχι και ο καλύτερος... (πρόσφατα ήρθε από σεμινάριο αρχιτεκτονικής στην Ισπανία φίλος μου ο οποίος και μου ανέφερε ότι ο Καλατράβα εκεί θεωρείται λίγο πιό πάνω από τη βάση, καθώς υπάρχουν εκεί μοναδικοί και ασύλπτης εφυίας και τέχνης αρχιτέκτονες, των οποίων κάλλιστα τα έργα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν μηνμειώδη ).

Mηπως μπορουμε να μαθουμε λεπτομεριες απο τον φιλο σου για να ξεκαθαρισουν μερικα πραγματα με τους <οπαδους>του! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κυριολεκτικά είναι τέλειο!!!!!!!!!!!! :D

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 (23 Ιούλ. 2004 , 20:00)

 

http://www.ana.gr/anaweb/getimage?action=getimg&docid=1890341

ana.gr

 

Δεν κατάλαβα....

Τι δείχνει η φωτο???? :confused: :stupid:

 

γαμπρός του Σάμαρανκ είναι, χρειαζόταν διαγωνισμός? :worry:

 

Μα καλά γιατί πρέπει να κάνουμε όλο μ@λ@κίες οι Έλληνες??? :(

Δε μπορούσαν να κάνουν ένα διαγωνισμό και να επιλέξουν την πιο καλή (και συμφέρουσα) πρόταση? Και πιο φτηνά θα έβγαινε αφού θα υπήρχε ανταγωνισμός και πιθανότατα θα φτιάχναμε και μια ακόμα πιο εντυπωσιακή στέγη (όχι ότι αυτή είναι άσχημη, αλλά....)....

 

Αλλά πουυυ. :whistle:

Ελλαδάρα forever :cool:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε περίπτωση που δεν το κατάλαβε κάποιος ότι στη φωτό φαίνεται και το είδωλο της αψίδας πάνω στην τεχνητή λίμνη που δημιουργήθηκε...
KCB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε alfisti147 όπως πάντα εκπληκτικές οι φωτογραφίες.

Μα πού τις βρίσκεις;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...