Jump to content

Laptop ξαφνικα νεκρο!


xsertex
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα λαπτοπ Τοσιμπα Α300 17Ν αγορασμεενο πριν 4 χρο νια.Σε γενικες γραμμες δεν ειχα κανενα σημαντικο προβλημα και οι εντυπωσεις που μου εχει αφησειειναι πολυ καλες.Επαναπαυμενος λοιπον απο την καληλειτουργεια του δεν του εκανα ποτε φορματ.Φυσικο κ επομενο ητανμετα απο τοσα χρονια να μου παρουσισει καποια πρροβληματακια-το εεχω δουλεψει φουλ καθημερινα για πολλες πολλες ωρες-.

 

Το πρωτο προβλημα ητανμε την οθονη η οποια τρεμοπαιζε μονο σε μια συγκεκριμενη θεση-κλειση αλλα δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα.

 

Το δευτερο ηταν με την θερμοκρασια.Απο την αρχγ που το πηρα ανεβαζε λιγο πιο πανω απο το κανονικο και τον τελευταιο χρονο εκαιγε!Σ αυτη την περιπτωση το δουλευα με την ρυθμιση...χαμηλες επιδοσεις...

 

Χθες λοιπον το εκλεισα κανονικα και οταν πηγα να το ανοιξω δεν εκανε απολυτως τπτ,λες και δεν πατουσα καθολου το κουμπι.Τον πηγα σε εναν τεχνικο και μου λεει...τροφοδοσια δεν ειναι μαλλον,γτ δεν ανοιγει ουτε με μπαταρια.Μαλλον τεζαρε η μητρικη κ καλυτερα να αρχισεις να σκεφτεσαι να αγορασεις καινουργιο.

Περναω λοιπον σημερα απο εκει κ μου λεει...δεν ειχε τπτ σοβαρο ευτυχως...ανοιξε κανονικα κ λειτουργει

Απλα μου λεει εβγαλα την μπαταρια του ττο εβαλα στην μπριζα κ ξεκινησε κανονικα.

Μουειπε πως ουτε αυτος μπορει ακριβως να καταλαβει αλλα θα τον ανοιξει κ θα δει,θα τον καθαρισει για να μην ανεβαζει θερμοκρασια,θα φτιαξει την επαφγ της οθονης,και ενα φορματ.

 

Οι ερωτησεις ειναι...

Τι μπορει να επαθε κ δεν ξεκινουσε?

 

Για ολα αυτα μ ζητησε 70 ευρω,ειναι καλα

 

Και τριτο να τον φττιαξω,αξιζει..φοβαμαι μην εχω τα ιδια κ χειροτερρα,μηπως δλδ αυτο το περιστατικο ηταν η αρχη του τελους...

Ευχαριστω προκαταβολικα καισυγνωμη για το μεγεθος του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά είναι τα λεφτά.

 

Το είχες καθαρίσει ποτέ? Μάλλον όχι. Λόγω υψηλών θερμοκρασιών πολλά μπορούν να γίνουν.

Ρώτα τον για την κατάσταση των παστών (σε cpu όχι το γλυκό :rtfm:) και ίσως μια αλλαγή να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά είναι τα λεφτά.

 

Το είχες καθαρίσει ποτέ? Μάλλον όχι. Λόγω υψηλών θερμοκρασιών πολλά μπορούν να γίνουν.

Ρώτα τον για την κατάσταση των παστών (σε cpu όχι το γλυκό :rtfm:) και ίσως μια αλλαγή να βοηθήσει.

 

θα συμφωνήσω με το φίλο μας..γενικά καλό είναι να το ανοίγεις που και πού γιατί μαζεύει τρελή σκόνη μέσα..και όπως είναι φυσικό ανεβάζει θερμοκρασία..έχω ακούσει οτι στη τοσίμπα γενικότερα είναι συχνό να ανεβάζει θερμοκρασία (δεν είχα ποτέ μου) αλλά καταλαβαίνεις οτι με τόσων χρόνων σκόνη συσσωρευμένη πολλά μπορούν να συμβούν..όσον αφορά τα χρήματα είναι λίγο τσιμπημένο μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Kεμενα μου φανηκαν αρκετα τα χρηματα που μου ζητησε,ισως κοιταξω και αλλου.

Γνωριζω οτι πρεπει να τον καθαριζω που και που γτ μαζευει σκονες κτλ και αυτο αυξανει την θερμοκρασια με ασχημα αποτελεσματα αλλα ελα που το φοβαμαι,να τον ανοιξω...μην κανω καμια βλακεια...

Οπως και φορματ εχω δει απο φιλους μου να κανουν αλλα και αυτο το φοβαμαι...

Πρεπει ομως να μαθω γτ ζητανε τρελλα λεφτα για δουλειες ποθ πραγματικα μπορει ο καθενας μας να κανει.

Καμια ιδεα κανεις βρε παιδια για το τι μπορει να συνεβει και να μην ανοιγε το λαπτοπ?

Ηταν κρυο και απενεργοποιημενο για πολλες ωρες...

Παιζει να φταει η μπαταρια του που ειναι σχεδο νεκρη και την εχω παντα πανω?

Link to comment
Share on other sites

ειδικά το φορματ δεν είναι τίποτα..υπάρχουν τόσοι οδηγοί και είναι πλέον πολύ εύκολο.δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Κοίτα ούτε να το ανοίξεις είναι κάτι τραγικό!!επίσης θα βρείς πολλούς οδηγούς και βίντεο πως να τα ανοίγεις.στην αρχή μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος φίλος που να ξέρει τη διαδικασία.απλά να προσέξεις μην τραβήξεις κάτι απότομα.Τώρα γιατι δεν άνοιγε το λαπτοπ δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι...μπορεί και απο θερμοκρασία να έσβησε και από αλλα πολλά δυστυχώς..ψάξε και αλλού να δείς τι θα σου πούν κ αναμένουμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως φαινομενο ειχα κι εγω με το toshiba του γιου μου. Νεκρωσε στα καλα καθουμενα και το πρωτο που ειχα κανει ηταν να το βαλω στην πριζα χωρις μπαταρια κι αναψε. Μπαταρια ειναι φιλε, εχει πεσει και τι τσιπακι της κανει νουμερα. Το δουλευεις για λιγες μερες με ρευμα μονο και την μπαταρια εκτος.Ξαναβαλτην μετα απο 4-5 μερες και πιθανον να εισαι οκ. Κουφο βεβαια αλλα σε μενα επιασε και ειναι ενταξει τωρα (και μολις τωρα μου χαλασε η υποδοχη τροφοδοσιας στο asus, αμαν με αυτα τα laptop!! :banghead: )
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Τα παραδοξα συνεχιζονται.Σημερα πηρα τον υπολογιστη καθαρισμενο + αλλαγη παστων και οντως η θερμοκρασια επεσε αισθητα,απο 90-95 στο 65-70.

Μεχρι εδω ολα καλα...Κανω ενα τερματισμο λειτουργιας και εκκινηση μετα απο λιγο και τι να δω...με το που ανοιξε ο υπολογιστης ειχε με το καλημερα 90 θερμοκρασια και επεφτε σταδιακα αλλα οχι πολυ τωρα που γραφω ειαι στους 77...

Τι τρελο ειναι παλι και τουτο δεν μπορω να καταλαβω....

Επισης οταν τον ανοιξα για δευτερη φορα αφου τον πητα μου εβγαλε στην αρχη μια μαυρη με οθονη και με ειδοποιουσε οτι πρεπει να γινει ενα check στον C...

Αφου τελειωσε προσπαθουσε αλλα δεν....

στην συνεχεια εκανε μια αυτοματη επιδιορθωση προβληματων και τωρα λειτουργει κανονικα με θερμοκρασια 73....Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Τα παραδοξα συνεχιζονται.Σημερα πηρα τον υπολογιστη καθαρισμενο + αλλαγη παστων και οντως η θερμοκρασια επεσε αισθητα,απο 90-95 στο 65-70.

Μεχρι εδω ολα καλα...Κανω ενα τερματισμο λειτουργιας και εκκινηση μετα απο λιγο και τι να δω...με το που ανοιξε ο υπολογιστης ειχε με το καλημερα 90 θερμοκρασια και επεφτε σταδιακα αλλα οχι πολυ τωρα που γραφω ειαι στους 77...

Τι τρελο ειναι παλι και τουτο δεν μπορω να καταλαβω....

Επισης οταν τον ανοιξα για δευτερη φορα αφου τον πητα μου εβγαλε στην αρχη μια μαυρη με οθονη και με ειδοποιουσε οτι πρεπει να γινει ενα check στον C...

Αφου τελειωσε προσπαθουσε αλλα δεν....

στην συνεχεια εκανε μια αυτοματη επιδιορθωση προβληματων και τωρα λειτουργει κανονικα με θερμοκρασια 73....Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τιποτα...

 

μήπως αν έβαζες επιπλέον ψύκτρα ή ανεμιστήρα?μήπως έτσι λυθεί..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...