Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια θα με τρελανετε εδω μεσα; η ομεγα ν.8 δεν ηταν με την BLFB;

 

Όχι, μη μας τρελαθείς! Lol

 

Δε τη πρόλαβα καλά καλά την v.8 μιας και νέος στη συσκευή.

Η LBFB δεν είναι στα info που παρέθεσα πιο καινούρια από BLG1?

Αλλά και στη περίπτωση που πες δε διαβάζω σωστά τα info, ποιος ο λόγος για λίγες μέρες διάφορα να πάμε από ένα ευρωπαϊκό firmware σε ένα ασιατικό, που είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάτι νέο, απλά δόθηκε για τη συγκεκριμένη περιοχή;

 

Συγγνώμη αν είναι βλακείες αυτά που ρωτάω..:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, μη μας τρελαθείς! Lol

 

Δε τη πρόλαβα καλά καλά την v.8 μιας και νέος στη συσκευή.

Η LBFB δεν είναι στα info που παρέθεσα πιο καινούρια από BLG1?

Αλλά και στη περίπτωση που πες δε διαβάζω σωστά τα info, ποιος ο λόγος για λίγες μέρες διάφορα να πάμε από ένα ευρωπαϊκό firmware σε ένα ασιατικό, που είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάτι νέο, απλά δόθηκε για τη συγκεκριμένη περιοχή;

 

Συγγνώμη αν είναι βλακείες αυτά που ρωτάω..:)

 

Ηλία κανεις σαν να μην ξέρεις τι παίζεται στο XDA. :lol:

Και απο την Μαδαγασκαρη να προέρχεται ένα firmware θα χρησιμοποιηθεί γιατι πρέπει να υπάρξουν νέες rom και να ασχολείται ο κόσμος.

Ακόμα και οι cookers που δεν τους αρέσει να βγάζουν άσκοπα updates αναγκάζονται να παίζουν το παιχνίδι των άλλων γιατι θε μείνουν απ έξω.

Αν δεν κρατάς απασχολημενους τους φλασαδορους :) με μια ρόμ την εβδομάδα θα βαρεθουν και θα πανε αλλου.

Οι αλλαγές ήλθαν με την LBFB. Απο εκει και πέρα δεν υπήρχε λόγος να πάμε στην ασιατική. Μια χαρα ήταν η 8.1 και δεν υπάρχει καμία διάφορα με την 9.0

Θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες προσθήκες και να συνεχίσουμε με 8.2 πάντα στην LBFB.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφησα το speedmod προς το παρων αρχισαν τα παγωματα της συσκευης εισικα στο φορτιστη,πισω σε nimph..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ηλία κανεις σαν να μην ξέρεις τι παίζεται στο XDA. :lol:

Και απο την Μαδαγασκαρη να προέρχεται ένα firmware θα χρησιμοποιηθεί γιατι πρέπει να υπάρξουν νέες rom και να ασχολείται ο κόσμος.

Ακόμα και οι cookers που δεν τους αρέσει να βγάζουν άσκοπα updates αναγκάζονται να παίζουν το παιχνίδι των άλλων γιατι θε μείνουν απ έξω.

Αν δεν κρατάς απασχολημενους τους φλασαδορους :) με μια ρόμ την εβδομάδα θα βαρεθουν και θα πανε αλλου.

Οι αλλαγές ήλθαν με την LBFB. Απο εκει και πέρα δεν υπήρχε λόγος να πάμε στην ασιατική. Μια χαρα ήταν η 8.1 και δεν υπάρχει καμία διάφορα με την 9.0

Θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες προσθήκες και να συνεχίσουμε με 8.2 πάντα στην LBFB.

 

Όσο και να μου τη "δίνει" μια συγκεκριμένη ομάδα στους xda (επειδή γνωρίζω διάφορα), δίνω ένα πόντο μιας και ήταν η μοναδική που κράτησε την LBFB σαν βάση, λέγοντας ότι η ασιατική δε πρόσφερε τίποτα παραπάνω.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι για τη δική μας "περιοχή", η LBFB είναι περισσότερο ενδεδειγμένη.

 

Θα ήθελα πολύ να ακολουθούσε τον ίδιο δρόμο και η omega μιας και είναι η δημοφιλέστερη αυτή τη στιγμή στη διεθνή κοινότητα.

Βέβαια, δεν είμαι εγώ που θα πει στα παιδιά τι να κάνουν..

 

Κώστα επειδή θα συμφωνήσω μαζί σου, θα γυρίσω σε v.8.1(ελπίζω να τη βρω), θα τη τροποποιήσω με ότι νέο έχει η 9+ και προσωπικά θα μείνω μέχρι την επόμενη, ουσιαστική αναβάθμιση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να μου τη "δίνει" μια συγκεκριμένη ομάδα στους xda (επειδή γνωρίζω διάφορα), δίνω ένα πόντο μιας και ήταν η μοναδική που κράτησε την LBFB σαν βάση, λέγοντας ότι η ασιατική δε πρόσφερε τίποτα παραπάνω.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι για τη δική μας "περιοχή", η LBFB είναι περισσότερο ενδεδειγμένη.

 

Θα ήθελα πολύ να ακολουθούσε τον ίδιο δρόμο και η omega μιας και είναι η δημοφιλέστερη αυτή τη στιγμή στη διεθνή κοινότητα.

Βέβαια, δεν είμαι εγώ που θα πει στα παιδιά τι να κάνουν..

 

Κώστα επειδή θα συμφωνήσω μαζί σου, θα γυρίσω σε v.8.1(ελπίζω να τη βρω), θα τη τροποποιήσω με ότι νέο έχει η 9+ και προσωπικά θα μείνω μέχρι την επόμενη, ουσιαστική αναβάθμιση.

 

Αν βρεις όλα τα σχετικά πες μου κι εμένα. Έχω την έχω την ROM.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για τα τελευταία σχόλια σας:

To XXBLG1 Android 4.0.4 (Date: 05/07/2012) είναι νεότερο από το XXBLFB Android 4.0.4 (Date: 26/06/2012)

και έχουν το ίδιο Changelist 782020 άρα είναι ίδια, το οποίο έχει αναφερθεί πολλές φορές στο thread τις Omega.

Τώρα η Omega πατάει πάνω στο Ελληνικοτατο csc άρα η βάση (firmware) δεν παίζει κανένα ρόλο από που προέρχεται,

το ίδιο κάνει αν είναι από Βραζιλία ή αν είναι από Βουλγαρία.

Σε κάθε νέα έκδοση δεν αλλάζει μόνο το firmware άλλα και άλλα τα οποία είναι γραμμένα στο changelog και έχουν πρόσβαση όλοι ανά τον κόσμο να τα διαβάσουν, οποίος ασχολείται διαβάζει και αποφασίζει αν αξίζει να αναβαθμίσει, οποίος δεν κατέχει πολλά βάζει την τελευταία έκδοση και καθάρισε.

Στην v9.0 για παράδειγμα έχουμε νέο Busybox v1.20.2 και Samsung Music App - Fully Resizable Widget και στην v9.1 full init.d support και νέα

mms/sms app.

Στην επόμενη θα έχουμε και άλλα στα οποία δουλεύω καθημερινά.

Και φυσικά δεν υπάρχει νόημα να γυρίσετε σε προηγούμενη έκδοση, κανένα όφελος :)

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Για τα τελευταία σχόλια σας:

To XXBLG1 Android 4.0.4 (Date: 05/07/2012) είναι νεότερο από το XXBLFB Android 4.0.4 (Date: 26/06/2012)

και έχουν το ίδιο Changelist 782020 άρα είναι ίδια, το οποίο έχει αναφερθεί πολλές φορές στο thread τις Omega.

Τώρα η Omega πατάει πάνω στο Ελληνικοτατο csc άρα η βάση (firmware) δεν παίζει κανένα ρόλο από που προέρχεται,

το ίδιο κάνει αν είναι από Βραζιλία ή αν είναι από Βουλγαρία.

Σε κάθε νέα έκδοση δεν αλλάζει μόνο το firmware άλλα και άλλα τα οποία είναι γραμμένα στο changelog και έχουν πρόσβαση όλοι ανά τον κόσμο να τα διαβάσουν, οποίος ασχολείται διαβάζει και αποφασίζει αν αξίζει να αναβαθμίσει, οποίος δεν κατέχει πολλά βάζει την τελευταία έκδοση και καθάρισε.

Στην v9.0 για παράδειγμα έχουμε νέο Busybox v1.20.2 και Samsung Music App - Fully Resizable Widget και στην v9.1 full init.d support και νέα

mms/sms app.

Στην επόμενη θα έχουμε και άλλα στα οποία δουλεύω καθημερινά.

Και φυσικά δεν υπάρχει νόημα να γυρίσετε σε προηγούμενη έκδοση, κανένα όφελος :)

 

Έχω διαβάσει σε αλλά threads ότι δεν υπάρχει τπτ νεότερο στη τελευταία Singapore.

Αλλά η αλήθεια είναι επίσης ότι μια εβδομάδα τώρα είμαι συνέχεια στη δουλειά και δε μπορώ να "δω" μέσα στα firmwares.Έχω να αλλάξω ROM 6 μέρες και είναι ρεκόρ για μένα εδώ και 2 χρόνια.

Τα τελευταία σου mods δεν έχουν να κάνουν με ότι μιλάμε μιας και θα μπορούσαν να μπουν στη προηγούμενη έκδοση firmware.

Δε χρειάζεται να μιλάς επιθετικά του τύπου -οποίος διαβάζει και οποίος δε διαβάζει-, γιατί έθεσα ένα ερώτημα απλά, μιας και τα 2 firmwares είναι χρονικά κοντά και το ένα είναι Europe ενώ το άλλο lost the series.Και όσο γνωρίζω από HTC, ξέρω τι γίνεται με τις ασιατικές εκδόσεις που είναι συνήθως test build.

Εδώ, εκτός από σένα και την ομάδα σου, είμαστε όσοι στηρίζουμε τη προσπάθεια σου και όχι απέναντι.Δεν είπα πχ ότι θα βάλω ROM κάποιου αλλου.Είπα θα βάλω τη δική σου τη προηγούμενη.

 

Φιλικά,

Ηλίας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ποτέ δεν μιλάω επιθετικά, το ότι πολλοί δεν διαβάζουν το changelog είναι ένα γεγονός και το post μου είχε ενημερωτικό χαρακτήρα και τίποτα περισσότερο :)

Και φυσικά σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη στην δουλειά μου.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γίνεται όταν θέλουμε να ανοίξουμε τα δεδομένα να χρειάζεται να ανοίξουμε το wifi η το bluetooth η κάτι άλλο για να ανοίξει k όταν κλείσουμε να θέλει ξανά το ίδιο!?έτσι πρέπει να γίνεται η έχω κάποιο θέμα?αυτό το παρατήρησα όταν πέρασα την v9.1 με foul wipe! Edited by Nemios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!γίνεται όταν θέλουμε να ανοίξουμε τα δεδομένα να χρειάζεται να ανοίξουμε k το wifi για να ανοίξει k όταν κλείσουμε να θέλει ξανά το ίδιο!?έτσι πρέπει να γίνεται η έχω κάποιο θέμα?αυτό το παρατήρησα όταν πέρασα την v9.1 με foul wipe!

 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο σε μένα που την πέρασα κι εγώ full wipe την ίδια έκδοση με σένα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κάτι τέτοιο σε μένα που την πέρασα κι εγώ full wipe την ίδια έκδοση με σένα..
την ξαναπέρασα k δυστυχώς δεν έγινε τίποτα!καμια ιδέα κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι δεν κατεβάζεις data απο το wifi και οχι τον gsm provider?

άνοιξε το whatismyip.com απο τον browser του sii αλλα και απο το pc σου και δες αν λέει την ιδια ip

Edited by a66fm
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι δεν κατεβάζεις data απο το wifi και οχι τον gsm provider?

άνοιξε το whatismyip.com απο τον browser του sii αλλα και απο το pc σου και δες αν λέει την ιδια ip

την ίδια λέει
Link to comment
Share on other sites

τα apn είναι μέσα δεν είναι όμως κάποιο τσεκαρισμένο!

 

checkαρε και δοκιμασε

το δοκίμασα k αυτό όπως k το χωρίς κάρτα,κάτι άλλο είναι νομίζω καμια άλλη γνώμη κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς καρτα sim γιατι? αυτο που θές ειναι να εχεις data μεσω του gsm παρόχου (wifi off) σωστά?
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

χωρίς καρτα sim γιατι? αυτο που θές ειναι να εχεις data μεσω του gsm παρόχου (wifi off) σωστά?

έχω data απλά το πρόβλημα μου είναι το πως για να ενεργοποιηθούν πρέπει να ενεργοποιήσω k κάτι άλλο πχ bluetooth wifi η ότι άλλο έχουμε πάνω η στην οθόνη μας,για να κλείσουμε πρέπει ξανά να κλείσουμε k κάτι άλλο!συγγώμη για την λάθος διατύπωση!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς με το οτι αλλο εχουμε πάνω στην οθόνη μας? αν έχεις τσεκαρει τοsettings>more settings>mobile networks>use packet data δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι αλλο
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

 

Kernel GalaxSih v2.6p

 

Με διαφορά ότι καλύτερο έχω δει ως τώρα από άποψη οικονομίας μπαταρίας στο S3. Μέχρι τώρα η συσκευή δεν πήγαινε πάνω από 24ώρο με κανονική χρήση. Πέρασα την Omega 9 με full wipe, έβαλα τον GalaxSih v2.6p και μετά το φόρτισα full και το άφησα να δω πως θα τα πάει. Τα αποτελέσματα τα βλέπετε...

 

http://i50.tinypic.com/2r5wchw.png

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Kernel GalaxSih v2.6p

 

Με διαφορά ότι καλύτερο έχω δει ως τώρα από άποψη οικονομίας μπαταρίας στο S3. Μέχρι τώρα η συσκευή δεν πήγαινε πάνω από 24ώρο με κανονική χρήση. Πέρασα την Omega 9 με full wipe, έβαλα τον GalaxSih v2.6p και μετά το φόρτισα full και το άφησα να δω πως θα τα πάει. Τα αποτελέσματα τα βλέπετε...

 

http://i50.tinypic.com/2r5wchw.png

 

Με συγχωρείς αλλά αυτό είναι χρήση ΝΟΚΙΑ 3210.

Δεν μπορεί να αποδώσει πραγματική εικόνα αυτονομίας με 10% οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου φίλε Κώστα αλλά θεωρώ ότι έχεις άδικο. Η χρήση του κινητού ήταν όπως πρέπει και κυρίως όπως συνηθίζω (μπήκα στο internet όταν χρειάστηκε, είδα email προσωπικά αλλά και της δουλειάς, μίλησα και με το παραπάνω σε διάφορες κλήσεις, αντάλλαξα sms, αναβάθμισα εφαρμογές και εγκατέστησα και δυο καινούργιες). Επίσης έχω συνεχώς data και wifi ανοικτά. Στην τελική αυτό που ανέφερα και πιστεύω έχει σημασία είναι πως με ανάλογη χρήση προηγουμένως δεν έβγαζα εύκολα ολόκληρο 24ώρο. Συνεπώς ο kernel έκανε σημαντική διαφορά. Αυτό ήθελα να δείξω...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου φίλε Κώστα αλλά θεωρώ ότι έχεις άδικο. Η χρήση του κινητού ήταν όπως πρέπει και κυρίως όπως συνηθίζω (μπήκα στο internet όταν χρειάστηκε, είδα email προσωπικά αλλά και της δουλειάς, μίλησα και με το παραπάνω σε διάφορες κλήσεις, αντάλλαξα sms, αναβάθμισα εφαρμογές και εγκατέστησα και δυο καινούργιες). Επίσης έχω συνεχώς data και wifi ανοικτά. Στην τελική αυτό που ανέφερα και πιστεύω έχει σημασία είναι πως με ανάλογη χρήση προηγουμένως δεν έβγαζα εύκολα ολόκληρο 24ώρο. Συνεπώς ο kernel έκανε σημαντική διαφορά. Αυτό ήθελα να δείξω...

 

Αν είσαι σίγουρος ότι με την ίδια χρήση είχες τόσο μεγάλη διάφορα οκ.

Μην νομίζεις ότι κι εγω κάνω τρελή χρήση. Έχω το iPad για τα περισσότερα. Εφόσον αυτη ειναι η χρηση σου, τότε καλώς έκανες το τεστ έτσι.

Αν όμως κάποιος που δεν το αφηνει απο τα χερια του, κανει αυτο το τεστ δεν θα καταλάβει τίποτα.

 

Προσωπικά η αυτονομία μ ενδιαφέρει μόνο σε περιπτώσεις που θα βρεθώ για πολλές ώρες μακριά απο φορτιστη. Συνεπώς προτιμω αυτονομία στο μέσο όρο της συσκευής και όσο το δυνατόν λειτουργία χωρίς lag. Όπως είμαι με φυσιολογικη χρήση βγάζω 2 μέρες άνετα και τρεις μπορει όταν το έχω στην φόρτιση στην διαδρομή απο το σπίτι στο γραφείο και αντιστρόφως.

 

Μετα απο αρκετα τεστ, κατέληξα ότι στο Siii , η αυτονομια σε αδράνεια επηρεάζεται περισσότερο απο τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις συγχρονισμού τους παρα απ οτιδήποτε άλλο. Δεν έχω δει διάφορες πάνω 2% σ ένα 5ωρο αναμονής.

Δοκίμασα για μια ώρα μόνο τον συγκεκριμένο kernel. Εμπιστεύομαι τις απόψεις σας ότι είναι απο τους πιο οικονομικούς και φαίνεται απο την συμπεριφορα του.

Αλλα κάποια πράγματα που είδα με κάνουν να πιστεύω ότι έχει γίνει untervolt.

Είχα πει και στο Ηλία ότι αργούσε χαρακτηριστικά να ανοίξει κάποια μενου και να ενεργοποιήσει την οθόνη. Γι αυτο και τον έβγαλα αμέσως.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αλλα κάποια πράγματα που είδα με κάνουν να πιστεύω ότι έχει γίνει untervolt.

Είχα πει και στο Ηλία ότι αργούσε χαρακτηριστικά να ανοίξει κάποια μενου και να ενεργοποιήσει την οθόνη. Γι αυτο και τον έβγαλα αμέσως.

Δεν είναι απλά η εντύπωσή σου. Ο developer το αναφέρει ξεκάθαρα στο 1ο ποστ του θέματος στο xda ότι έχει γίνει undervolt...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...