Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, manthes4 said:

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το emuelec στο Hk1 box. Επειδη εχω ηδη σε sd card το coreelec η ερώτηση είναι αν υπάρχει δυνατότητα να εχω συγχρόνως και το emuelec χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω την καρτα. 

Καλημέρα.

 

Λύση 1

Νέα εγκατάσταση στην καρτούλα, οπότε θα έχεις ένα Triple Boot σύστημα (Coreelec, Emuelec.Android). Υποχρεωτικά θα παραμείνεις στις εκδόσεις (Coreelec + Emuelec) που υπάρχουν εκεί. Μπορείς να δεις και παλαιότερες αναρτήσεις μου.

https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/813/?tab=comments#comment-7180215

https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/841/?tab=comments#comment-7235473

Λύση 2

Κρατάς το Coreelec που έχεις και βάζεις το ειδικό Retroarch addon for Coreelec. Δεν είναι βέβαια Emuelec, όμως κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις τα πάντα όπως και με το Emuelec

https://github.com/spleen1981/retroarch-kodi-addon-CoreELEC

tripleboot.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Εχω βαλει το retroarch αλλα δεν δουλευει τιποτα σωστα. Δεν ξερω τι κανω λαθος ενω στον υπολογιστη το ειχα κανει παλαιοτερα για αυτο ψαχνω και την λυση του emuelec με ιδανικο σεναριο να μπορω να εχω στην ιδια καρτα σε ξεχωριστα partition (αλλα δεν εχω ιδεα αν γινεται αυτο) το coreeelec με το emuelec, να μπαινω παντα απο coreelec αφου αυτο χρησιμοποιω βασικα και μετα να μπορω να κανω reboot σε emuelec ή android

Edited by manthes4
Link to comment
Share on other sites

Εχω το HK1 X4 με slimbox.

Υπαρχει τροπος να το κανω να αναγνωριζεται σαν tablet στο Playstore; πχ ως κανα Samsung;

Χρησιμοποιω καποιες εφαρμογες που υπαρχουν στο Playstore αλλα επειδη εμφανιζονται σαν "μη συμβατες" με το TV Box αναγκαζομαι να τις περναω με sideload οποτε θελουν καθε τρεις και λιγο χειροκινητο update.
Και υπαρχουν εφαρμογες που εχουν χρησιμες και συχνες αναβαθμισεις. Οπως Daijishō και Moonlight.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, madmax said:

Εχω το HK1 X4 με slimbox.

Υπαρχει τροπος να το κανω να αναγνωριζεται σαν tablet στο Playstore; πχ ως κανα Samsung;

Χρησιμοποιω καποιες εφαρμογες που υπαρχουν στο Playstore αλλα επειδη εμφανιζονται σαν "μη συμβατες" με το TV Box αναγκαζομαι να τις περναω με sideload οποτε θελουν καθε τρεις και λιγο χειροκινητο update.
Και υπαρχουν εφαρμογες που εχουν χρησιμες και συχνες αναβαθμισεις. Οπως Daijishō και Moonlight.

Mε το μαμα λογισμικο εισαι ακομα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, madmax said:

Οχι εχω βαλει slimbox.

Δυστυχως ο slimhouse εχει  ... μαλλον για μεγαλυτερες συμβατοτητες σε καποιες Ρωσικες εφαρμογες ...  την δικη του λογικη σε αυτα ...!
Σου δινω κατι σε π.μ.
Δοκιμαζεις και μου λες αν κανεις την δουλεια σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε μήπως ξέρει κάποιος.

εχθές δοκίμασα να δούμε μία ελληνική ταινία με το kodi έχω το πρόσθετο AliveGR όσες  ταινίες  δοκίμασα να δω μου έβγαζε σφάλμα βρήκα μία στο τέλος. έχει συμβεί κάτι στο πρόσθετο ?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, varajohn said:

για να δούμε μήπως ξέρει κάποιος.

εχθές δοκίμασα να δούμε μία ελληνική ταινία με το kodi έχω το πρόσθετο AliveGR όσες  ταινίες  δοκίμασα να δω μου έβγαζε σφάλμα βρήκα μία στο τέλος. έχει συμβεί κάτι στο πρόσθετο ?

Απο δικια σου προσθηκη η απο καποιο ετοιμο build ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, varajohn said:

δική μου προσθήκη

Για αρχη ... τσεκαρε τις εξαρτισεις μηπως καποια θελει update και δεν μπορει να την κανει ισως επειδη λειπει το repo ...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, varajohn said:

αδερφέ κάντο δίφραγκα γιατί χάθηκα xaxaxa

Καταρχας να σου πω πως σε μενα σε ετοιμο build manalab παιζει μια χαρα...
Λοιπον...
Πας ρυθμισεις-προσθετα-προσθετα βιντεο...
Εκει μεσα βρισκεις το AliveGR και το πατας ...
Κατω κατω στην αριστερη κολωνα θα δεις να λεει εξαρτησεις...
Μπενεις εκει μεσα και στην καθε μια εξαρτηση πατας και τσεκαρεις αν εχει update ...
Αν καποιο η καποια δεν μπορει να τα κανει update ισως να ειναι αυτο/α που φταιει/φταινε ...
Για να μην μπορει να γινει το update ισως λειπει καποιο repo (η ''αποθηκη'' που θα εχει την αναβαθμιση αυτη)
Και τι κανεις θα μου πεις....
Για αρχη...ισως μια επαναληψη εγκαταστασης να λυσει το προβλημα σου...
Αλλιως ....!

0-02-05-3474fb1f0bd087e10f92d74a0d64ad120aca03862096638962378b2e9b7c7706_f8526b246b57baf0.thumb.jpg.e9b8ea7829172d97f5ace2ab9c96bb9e.jpg

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες δεν μου στέλνεις το δικό σου να το περάσω να τελειώνει και τι χρειάζεται να κάνω ευχαριστώ πολύ

Κάνε μου μία χάρη για ψάξε να βρεις τη λεωφόρο του μίσους με τον καζάκο σε σένα βρίσκει τίποτα

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, varajohn said:

Δεν μου λες δεν μου στέλνεις το δικό σου να το περάσω να τελειώνει και τι χρειάζεται να κάνω ευχαριστώ πολύ

Κάνε μου μία χάρη για ψάξε να βρεις τη λεωφόρο του μίσους με τον καζάκο σε σένα βρίσκει τίποτα

Παμε να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...
1ον ... Υπαρχουν ετοιμα ελληνικα builds ...
Πηγαινεις στο σαιτ grecotm ... κανεις εγγραφη και διαλεγεις ποιο build θελεις να εχεις ...
Εμενα μου αρεσει το manalab ... αλλα με ενα fork kodi μπορεις να εχεις και αλλο συγχρονως ... αναλογως ποσες fork kodi εφαρμογες θα βαλεις !
Σε οποιοδηποτε μποξακι με Χ2,Χ3,Χ4 και πανω θα εισαι μια χαρα απο θεμα δυναμης και οχι μονο !
Και 2ον ... Γινεται το εξης περιεργο ...
Η ταινια που μου λες δεν υπαρχει πουθενα στην αρχειοθετηση που εχουν με τα γραμματα (ουτε στο η ουτε στο λ) ...
Αμα την κανω αναζητηση ομως την βρισκει αλλα οπως και σε σενα δεν βγαζει κανενα σερβερ...
Αρα ... μηπως αυτες τις ταινιες η σειρες που δεν εχουν σερβερ δεν τις εμφανιζει καθολου ; !
Χμμ...μου φαινεται να εχει μια λογικη !!!
Οτι παντως υπαρχει στην γραμματικη αρχειοθετηση τους παιζει μια χαρα!
Και οταν βλεπεις καποιον σερβερ να μην ξεκιναει ... δοκιμασε και κανενα βπν !!!
Θα εκπλαγεις!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το vpn δεν το είχα σκεφτεί . Θυμάμαι παλιότερα αυτές τις ταινίες γιατί έψαξα καμιά δεκαριά της εμφάνιζε τώρα τι να πω σε ευχαριστώ πολύ πάντως

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα μετά από καιρό. Το X96 Max plus συνεχίζει να είναι η go-to επιλογή για slimbox; 

Eίδα του Θανάση ότι χάλασε, αλλά εγώ το έχω στήσει για τρία μπαρμπάδια εδώ και καιρό και παίζουν τα πάντα, οπότε αν δεν υπάρχει κάτι ανώτερο σε αυτά τα λεφτά θα πάρω κι άλλο για έναν φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το ΑΝΤ1+ στο HK1 BOX; Η εφαρμογή μπαίνει κανονικα αλλά δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή και βγαζει μια μαύρη οθονη οποτε δεν εχει να κανει με το root γιατί στο κινητό μου εβγαλε κατευθειαν μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή σε συσκευες με root. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, gatos814 said:

Παμε να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...
1ον ... Υπαρχουν ετοιμα ελληνικα builds ...
Πηγαινεις στο σαιτ grecotm ... κανεις εγγραφη και διαλεγεις ποιο build θελεις να εχεις ...
Εμενα μου αρεσει το manalab ... αλλα με ενα fork kodi μπορεις να εχεις και αλλο συγχρονως ... αναλογως ποσες fork kodi εφαρμογες θα βαλεις !
Σε οποιοδηποτε μποξακι με Χ2,Χ3,Χ4 και πανω θα εισαι μια χαρα απο θεμα δυναμης και οχι μονο !
Και 2ον ... Γινεται το εξης περιεργο ...
Η ταινια που μου λες δεν υπαρχει πουθενα στην αρχειοθετηση που εχουν με τα γραμματα (ουτε στο η ουτε στο λ) ...
Αμα την κανω αναζητηση ομως την βρισκει αλλα οπως και σε σενα δεν βγαζει κανενα σερβερ...
Αρα ... μηπως αυτες τις ταινιες η σειρες που δεν εχουν σερβερ δεν τις εμφανιζει καθολου ; !
Χμμ...μου φαινεται να εχει μια λογικη !!!
Οτι παντως υπαρχει στην γραμματικη αρχειοθετηση τους παιζει μια χαρα!
Και οταν βλεπεις καποιον σερβερ να μην ξεκιναει ... δοκιμασε και κανενα βπν !!!
Θα εκπλαγεις!

τι έγινε θέλουνε ειδική παραγγελία για να μας δεχθούνε στο site grecotm?

έκανα εγγραφή τους έστειλα και στο facebook και ακόμα δεν μπορώ να μπω γιατί δεν το έχει εγκρίνει ο administration

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, manthes4 said:

Εχει καταφερει κανεις να δουλεψει το ΑΝΤ1+ στο HK1 BOX; Η εφαρμογή μπαίνει κανονικα αλλά δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή και βγαζει μια μαύρη οθονη οποτε δεν εχει να κανει με το root γιατί στο κινητό μου εβγαλε κατευθειαν μήνυμα οτι δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή σε συσκευες με root. 

 

Δοκιμασες με Magisk ;

 

2 ώρες πριν, varajohn said:

τι έγινε θέλουνε ειδική παραγγελία για να μας δεχθούνε στο site grecotm?

έκανα εγγραφή τους έστειλα και στο facebook και ακόμα δεν μπορώ να μπω γιατί δεν το έχει εγκρίνει ο administration

Σε μενα θυμαμαι εκανε μια μερα πριν πολυ καιρο...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα κανονικά με το magisk. Αν ειδα καλά θελει τουλάχιστον android 10 για να βλέπεις τα pixel τους και δεν νομίζω να έχει βγει τέτοια έκδοση 

Edited by manthes4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, manthes4 said:

Ναι όλα κανονικά με το magisk. Αν ειδα καλά θελει τουλάχιστον android 10 για να βλέπεις τα pixel τους και δεν νομίζω να έχει βγει τέτοια έκδοση 

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7256242

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7256350

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7256167

Χ88 King + H96 max X3 + ΗΚ1 Βοχ , Android 9, Ugoos Ports + Magisk ΟΛΑ τζάμι με ΑΝΤ1+ (Θέλει λίγη προσπάθεια μόνο)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πρόβλημα να μην ανοίγει η εφαρμογή ουτε βρίσκει πως είναι root. 

Η εφαρμογή ανοίγει κανονικά, γίνεται η περιήγηση σε ολες τις ενότητες αλλά μόλις παω να δω κάτι δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή με το μήνυμα λάθους να είναι ANPE 8002 αν θυμάμαι καλά. 

 

Εχω πάντως την έκδοση του slimbox για android tv 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manthes4 said:

Δεν εχω πρόβλημα να μην ανοίγει η εφαρμογή ουτε βρίσκει πως είναι root. 

Η εφαρμογή ανοίγει κανονικά, γίνεται η περιήγηση σε ολες τις ενότητες αλλά μόλις παω να δω κάτι δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή με το μήνυμα λάθους να είναι ANPE 8002 αν θυμάμαι καλά. 

 

Εχω πάντως την έκδοση του slimbox για android tv 

Σου εχω στειλει κατι να δοκιμασεις σε π.μ. !

10 ώρες πριν, bebius said:

Καλησπέρα στην παρέα μετά από καιρό. Το X96 Max plus συνεχίζει να είναι η go-to επιλογή για slimbox; 

Eίδα του Θανάση ότι χάλασε, αλλά εγώ το έχω στήσει για τρία μπαρμπάδια εδώ και καιρό και παίζουν τα πάντα, οπότε αν δεν υπάρχει κάτι ανώτερο σε αυτά τα λεφτά θα πάρω κι άλλο για έναν φίλο.

Δυστυχως πλεον οτι κυκλοφορει ειναι η αντιγραφη της αντιγραφης...
Οποτε ειναι καθαρα θεμα τυχης τι βερσιον θα σου ερθει !
Εγω ειχα στα χερια μου 7 απο αυτα και δεν ειχα τετοιο θεμα σε κανενα μεχρι τωρα !
Αν πρεπει λοιπον οπως και δηποτε να πας σε Χ3 νομιζω ... μην εχεις δευτερες σκεψεις... !
Κανε τον σταυρο σου και ''χτυπα'' ενα ακομα !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι θεμα εφαρμογής αλλά δεν παίζει στο box τίποτα που να αφορά το αποκλειστικό περιεχόμενο του αντ1+ ενω παίζουν τα παντα από τα ελευθερα προγράμματα οπως σειρες κτλ. 

Απο την αλλη επειδη η συνδεση αφορά το αντ1+ παίζουν τα παντα στο κινητό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Δυστυχως πλεον οτι κυκλοφορει ειναι η αντιγραφη της αντιγραφης...
Οποτε ειναι καθαρα θεμα τυχης τι βερσιον θα σου ερθει !
Εγω ειχα στα χερια μου 7 απο αυτα και δεν ειχα τετοιο θεμα σε κανενα μεχρι τωρα !
Αν πρεπει λοιπον οπως και δηποτε να πας σε Χ3 νομιζω ... μην εχεις δευτερες σκεψεις... !
Κανε τον σταυρο σου και ''χτυπα'' ενα ακομα !

Καταλαβαίνω τι λες, διάφοροι κάνουν τα δικά τους assembly. Bέβαια λογικά είναι ιδια πάνω κατω τα περιεχόμενα από τα ιδια εργοστάσια, άρα και η τελική ποιότητα θα είναι παρόμοια (διόρθωσε με αν λέω βλακείες - πιστευω τα ιδια γενικά για όλα τα κινέζικα generic electronics).

Ειδικά για το geekbuying, πιστεύω ότι εχει στάνταρ προμηθευτές. Άσε που αποζημιώνει σε περίπτωση στραβής. Θα το πυροβολήσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...