Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, taliban said:

Ερώτηξης.....
Τα δύο μπανερακια (αποστολή σχολίων και προσαρμογή) υπάρχει τρόπος να εξαφανιστούν χωρίς να χρειαστώ να βάλω κάτι από κανάλια youtube ή netflix κλπ ? 

Δύο box που έχω με android tv το παρουσιαζουν αυτό το θέμα20240215_002620.thumb.jpg.632ee8c12563248e465c5fb696d56dfe.jpg

Καλημέρα.

Νομίζω ότι αρκεί να κανεις "disable" τις "notifications" από κάποια απκς του system. Για αυτό θα μπορούσες να ακολουθήσεις την διαδρομή "Settings-Apps-See all apps-show system apps" όπου αυτές βρίσκονται στο τέλος της λίστας που εμφανίζεται. Κάνοντας κλικ εκεί λοιπόν θα δούμε όλα τα απκς του συστήματος και επιλέγοντας π.χ. "Android System Webview" θα δούμε ότι είναι πιθανότατα ενεργοποιημένο το "Notifications". Το απενεργοποιούμε. Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και για οποιαδήποτε app "υποψιαζόμαστε" ότι μπορεί να μας δίνει τα μπανεράκια που λες ή ίσως και κάποια άλλα notifications σε άλλο σημείο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Sorry για το άσχετο ερώτημα , το κάνω εδώ γιατί τα αντίστοιχα νήματα περί εφαρμογών είναι ψόφια από θέμα κίνησης σε σχέση με αυτό εδώ...

Φίλος μου ζήτησε εφαρμογή για android για να βλέπει Formula 1 από Μάρτη που ξεκινάει.Του βρήκα 2-3 site που παρέχουν live streaming αλλά το να κάθεται να πληκτρολογεί με το τηλεκοντρόλ τη διεύθυνση στην τηλεόραση είναι εκνευριστικό και δεν το θέλει.Υπάρχει κάτι σε εφαρμογή apk ; Έστω και σε pm αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tarantules999 said:

Sorry για το άσχετο ερώτημα , το κάνω εδώ γιατί τα αντίστοιχα νήματα περί εφαρμογών είναι ψόφια από θέμα κίνησης σε σχέση με αυτό εδώ...

Φίλος μου ζήτησε εφαρμογή για android για να βλέπει Formula 1 από Μάρτη που ξεκινάει.Του βρήκα 2-3 site που παρέχουν live streaming αλλά το να κάθεται να πληκτρολογεί με το τηλεκοντρόλ τη διεύθυνση στην τηλεόραση είναι εκνευριστικό και δεν το θέλει.Υπάρχει κάτι σε εφαρμογή apk ; Έστω και σε pm αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει.

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/823832-προσφορά-9-μήνες-δωρεάν-αντ1-plus-από-το-mydeideigr/page/10/#comment-60179513

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, taliban said:

Πολύ σωστό το λινκ που έβαλες είναι από δική μου ανάρτηση😉

Να διευκρινίσω μόνο ότι επειδή το έχω δοκιμάσει σε 4 TVbox που έχω, δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει, επειδή και τα 4 έχουν AOSP firmware......είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με ATV rom θα παίξει...δεν έχω όμως την διάθεση να ασχοληθώ με αυτό, εφόσον ήδη το έχω σε αρκετές συσκευές.....μέχρι και σε Android emulator το έβαλα στο λαπτοπ με Windows 11😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ath156 said:

Πολύ σωστό το λινκ που έβαλες είναι από δική μου ανάρτηση😉

Να διευκρινίσω μόνο ότι επειδή το έχω δοκιμάσει σε 4 TVbox που έχω, δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει, επειδή και τα 4 έχουν AOSP firmware......είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με ATV rom θα παίξει...δεν έχω όμως την διάθεση να ασχοληθώ με αυτό, εφόσον ήδη το έχω σε αρκετές συσκευές.....μέχρι και σε Android emulator το έβαλα στο λαπτοπ με Windows 11😁

πάτησα από όπου νάναι 🙂 Να σκεφτείς ότι TS είμαι εγώ 🙂 

Σε mibox s και nokia 8010 παίζει χαρτί η εφαρμογή σε ένα m8spro όχι 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν το HK1 Box (S905X3) ή και το ξαδελφάκι του με S905X4 καθώς και πρόσβαση σε 3D Printer μπορούν να κάνουν την εξής κατασκευή (όχι ότι είναι απαραίτητο, όμως αρκετοί κάνουν κάποια πράγματα για την εμπειρία τους, το "κέφι" τους, την τρέλλα τους κλπ). Βάζω και το σχετικό αρχείο για τον 3D Printer.

***Βέβαια στο Aliexpress υπάρχουν και έτοιμες παρόμοιες λύσεις (όπως στην τελευταία φωτογραφία), όμως αλλιώς είναι να το κάνεις μόνος σου και για την τρέλλα σου.

 

1.png

2.jpg

3.jpg

Vontar_x3.zip

4.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ενω εχθές στο bee tv έβλεπα ταινίες με ανάλυση 1080, σήμερα που το άνοιξα όλες μα όλες τις ταινίες τις βγάζει μόνο  σε 720. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης υπάρχει κάποια άλλη τέτοια εφαρμογή;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

βάζω την εφαρμογή ας πούμε bee tv και ενω όλα δουλεύουν κανονικά μόλις πάω να επιλέξω τους ελληνικούς υπότιτλους δεν πατιούνται και αυτό μου το κάνει  σε όλες τις παρόμοιες εφαρμογές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έχει κάποιος κάποια ιδέα?

το μηχανάκι είναι ένα tx3 tanix με την τελευταία rom slim box

 την εφαρμογή την κατεβάζω από το apk time αν έχει σημασία αυτό

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Καλησπέρα! Ενω εχθές στο bee tv έβλεπα ταινίες με ανάλυση 1080, σήμερα που το άνοιξα όλες μα όλες τις ταινίες τις βγάζει μόνο  σε 720. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης υπάρχει κάποια άλλη τέτοια εφαρμογή;

Αυτα με τους σερβερς αλλαζουν σε τακτα διαστηματα...
Ακομα ακομα αλλους σερβερς βγαζει βραδυ αλλους πρωι...!
Συνηθως μετα απο καποια αναβαθμιση της εφαρμογης επανερχονται...
Αλλες τετοιες εφαρμογες ειναι :
Cinema HD (η πρωτη αυτου του ειδους)
TeaTv
FilmPlus
Και φυσικα το Stremio που ειναι τορενταδικο...
Μαζι με το Βee tv ειναι πανω κατω οι ιδιες στην ουσια εφαρμογες (εκτος stremio) και βασιζονται ολες στο Cinema HD που ηταν και η πρωτη εφαρμογη αυτης της λογικης (των scrapers) ...
Αυτες οι παραπανω εφαρμογες υπαρχουν και μοντιφαριζμενες αν ψαξεις λιγο ... χωρις διαφημισεις !
Οπως π.χ στο ΑpkΤime...

 

1 hour ago, varajohn said:

βάζω την εφαρμογή ας πούμε bee tv και ενω όλα δουλεύουν κανονικά μόλις πάω να επιλέξω τους ελληνικούς υπότιτλους δεν πατιούνται και αυτό μου το κάνει  σε όλες τις παρόμοιες εφαρμογές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έχει κάποιος κάποια ιδέα?

το μηχανάκι είναι ένα tx3 tanix με την τελευταία rom slim box

 την εφαρμογή την κατεβάζω από το apk time αν έχει σημασία αυτό

Ολη η φασαρια γινεται απο τους opensubtitles ...
Πλεον θελει και εκει εγγραφη για να παιζουν...!
Αν τις περασεις ομως απο κανενα παλιο backup αυτες τις εφαρμογες και απο πανω κανεις τις αναβαθμισεις τοτε θα συνεχισουν να δουλευουν!
Σε μενα παντως δουλευουν μια χαρα !
Επισης ... για δοκιμασε και με κανενα vpn να δεις αν αλλαξει κατι ...
Και αν εχεις και dns Google ... ακομα καλυτερα !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gatos814 said:

Αυτα με τους σερβερς αλλαζουν σε τακτα διαστηματα...
Ακομα ακομα αλλους σερβερς βγαζει βραδυ αλλους πρωι...!
Συνηθως μετα απο καποια αναβαθμιση της εφαρμογης επανερχονται...
Αλλες τετοιες εφαρμογες ειναι :
Cinema HD (η πρωτη αυτου του ειδους)
TeaTv
FilmPlus
Και φυσικα το Stremio που ειναι τορενταδικο...
Μαζι με το Βee tv ειναι πανω κατω οι ιδιες στην ουσια εφαρμογες (εκτος stremio) και βασιζονται ολες στο Cinema HD που ηταν και η πρωτη εφαρμογη αυτης της λογικης (των scrapers) ...
Αυτες οι παραπανω εφαρμογες υπαρχουν και μοντιφαριζμενες αν ψαξεις λιγο ... χωρις διαφημισεις !
Οπως π.χ στο ΑpkΤime...

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Μήπως ξέρεις πώς γίνεται στο stremio, μαζί με την ταινία που κατεβάζω να κατεβάζει και τους ελληνικούς υπότιτλους;

Οταν το βλέπω απευθείας έχει κανονικά υπότιτλους. Αν όμως την βάλω για κατέβασμα (έχει ξεκινήσει να παίζει η ταινία, και εχει φορτωθεί ο υπότιτλος) δεν τους κατεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, memostrikas said:

Ευχαριστώ πολύ!

Μήπως ξέρεις πώς γίνεται στο stremio, μαζί με την ταινία που κατεβάζω να κατεβάζει και τους ελληνικούς υπότιτλους;

Οταν το βλέπω απευθείας έχει κανονικά υπότιτλους. Αν όμως την βάλω για κατέβασμα (έχει ξεκινήσει να παίζει η ταινία, και εχει φορτωθεί ο υπότιτλος) δεν τους κατεβάζει.

Δεν το γνωριζω αυτο γιατι δεν κατεβαζω...
Συνηθως στριμαρω!!!
Αν παντως καμια φορα χρειαζομαι υποτιτλους τους κατεβαζω απο το Subs4free η απο το Subs4series και κανω την δουλεια μου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες δωρεάν appple tv 

Όπως έχω γράψει παραπάνω στο δικό μου mecool km1 δεν παίζει. Σε TLC τηλεόραση παίζει μια χαρά. 

 

https://unboxholics.com/news/tech/112412-dorean-2-mines-apple-tv

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, μετά από καιρό έχω 2 ερωτησούλες 😊

είμαι με το Χ96 air P3  και με SLIMBOXTV PIE 042.4 (sbxtv_x96max_plus2_pie_042_4) από link του makis1024
πάει σφαίρα και δεν έχω προβλήματα, αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποιο update που θα άξιζε να γίνει, 
(δεν βγάζω άκρη με εκείνα τα παλιά links και τα ρώσικα...)
 

και 2ον, υπάρχει τελικά καμιά περίπτωση να παίξει σε AOSP το ANT1+ app?(η προσφορά γαρ...)
ούτε μέσω browser?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xnikos said:

καλησπέρα παιδιά, μετά από καιρό έχω 2 ερωτησούλες 😊

είμαι με το Χ96 air P3  και με SLIMBOXTV PIE 042.4 (sbxtv_x96max_plus2_pie_042_4) από link του makis1024
πάει σφαίρα και δεν έχω προβλήματα, αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποιο update που θα άξιζε να γίνει, 
(δεν βγάζω άκρη με εκείνα τα παλιά links και τα ρώσικα...)
 

και 2ον, υπάρχει τελικά καμιά περίπτωση να παίξει σε AOSP το ANT1+ app?(η προσφορά γαρ...)
ούτε μέσω browser?

https://disk.yandex.ru/d/mB8YdmPr-QTwvw/sbx_x96max_plus2_aosp_54_15.zip

Το x96 air P3 , παίρνει το ίδιο λογοσμικό με το x96 max plus 2 , αρχική έκδοση με το 1000 lan.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, makis1024 said:

https://disk.yandex.ru/d/mB8YdmPr-QTwvw/sbx_x96max_plus2_aosp_54_15.zip

Το x96 air P3 , παίρνει το ίδιο λογοσμικό με το x96 max plus 2 , αρχική έκδοση με το 1000 lan.

σ'ευχαριστώ!  μπορεί να περαστεί από πάνω σαν update?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xnikos said:

καλησπέρα παιδιά, μετά από καιρό έχω 2 ερωτησούλες 😊

είμαι με το Χ96 air P3  και με SLIMBOXTV PIE 042.4 (sbxtv_x96max_plus2_pie_042_4) από link του makis1024
πάει σφαίρα και δεν έχω προβλήματα, αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει κάποιο update που θα άξιζε να γίνει, 
(δεν βγάζω άκρη με εκείνα τα παλιά links και τα ρώσικα...)
 

και 2ον, υπάρχει τελικά καμιά περίπτωση να παίξει σε AOSP το ANT1+ app?(η προσφορά γαρ...)
ούτε μέσω browser?

Επειδη δεν εχω Ant1 plus ... τι κανει η τι δεν κανει ακριβως σε AOSP ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, xnikos said:

σ'ευχαριστώ!  μπορεί να περαστεί από πάνω σαν update?

Όχι, με ubt.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gatos814 said:

Επειδη δεν εχω Ant1 plus ... τι κανει η τι δεν κανει ακριβως σε AOSP ;

πάει να ανοίξει και κλείνει αμέσως το app. εννοείται με εξαίρεση στο magisk,άδειες κτλ
ούτε με κανέναν browser που δοκίμασα στο box (ακόμη και chrome που λένε ότι δουλεύει)
στο PC(linux) επίσης όχι με chromium based, και μόλις ανακάλυψα ότι δουλεύει κανονικά με firefox!!! που υποτίθεται ότι ΔΕΝ δουλεύει...!!!
στο τηλ χωρίς root κανονικά
θα δοκιμάσω firefox στο box...

 

α, και σε ευχαριστώ για εκείνα τα apks😉, επιτέλους δουλεύει το vodafone TV!

11 minutes ago, makis1024 said:

Όχι, με ubt.

ωχ, δεν ξέρω αν αξίζει να το ξαναστήσω μιας και τρέχει καλά
καμιά έκδοση νεότερη απ την δική μου που να κάθεται απλά από πάνω δεν παίζει?😄

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, xnikos said:

πάει να ανοίξει και κλείνει αμέσως το app. εννοείται με εξαίρεση στο magisk,άδειες κτλ
ούτε με κανέναν browser που δοκίμασα στο box (ακόμη και chrome που λένε ότι δουλεύει)
στο PC(linux) επίσης όχι με chromium based, και μόλις ανακάλυψα ότι δουλεύει κανονικά με firefox!!! που υποτίθεται ότι ΔΕΝ δουλεύει...!!!
στο τηλ χωρίς root κανονικά
θα δοκιμάσω firefox στο box...

 

α, και σε ευχαριστώ για εκείνα τα apks😉, επιτέλους δουλεύει το vodafone TV!

 

Αν θελεις πες μου να σου δωσω κατι να δοκιμασεις σε π.μ ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2024 at 8:36 ΜΜ, xnikos said:

πάει να ανοίξει και κλείνει αμέσως το app. εννοείται με εξαίρεση στο magisk,άδειες κτλ
ούτε με κανέναν browser που δοκίμασα στο box (ακόμη και chrome που λένε ότι δουλεύει)
στο PC(linux) επίσης όχι με chromium based, και μόλις ανακάλυψα ότι δουλεύει κανονικά με firefox!!! που υποτίθεται ότι ΔΕΝ δουλεύει...!!!
στο τηλ χωρίς root κανονικά
θα δοκιμάσω firefox στο box...

Εγώ πάντως τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να το εγκαταστήσω στο X88 King με AOSP 0.5.4 (Ugoos Port).

Ενεργοποίηση zygisk - Deny List - Ant1+ στην Deny List (όμως έχω κάνει και άλλα που δεν ξέρω εάν έπαιξαν ρόλο ή όχι)😎

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Εγώ πάντως τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να το εγκαταστήσω στο X88 King με AOSP 0.5.4 (Ugoos Port).

Ενεργοποίηση zygisk - Deny List - Ant1+ στην Deny List (όμως έχω κάνει και άλλα που δεν ξέρω εάν έπαιξαν ρόλο ή όχι)😎

 

ποια είναι τα άλλα?😃 γιατί με τα παραπάνω μόνο δυστυχώς δεν έπαιζε...
με το app του play? παίζει τα πάντα κανονικά?

* ο gatos814 μου έδωσε κάτι που δουλεύει "μερικώς" και τον ευχαριστώ

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, xnikos said:

ποια είναι τα άλλα?😃 γιατί με τα παραπάνω μόνο δυστυχώς δεν έπαιζε...
με το app του play? παίζει τα πάντα κανονικά?

* ο gatos814 μου έδωσε κάτι που δουλεύει "μερικώς" και τον ευχαριστώ

Παίζει "τα πάντα όλα"...το μόνο που κάνει καποιες φορές είναι ότι "χάνει" τους κωδικούς και πρέπει να τους ξαναβάζεις....μικρό το κακό βέβαια...από εκεί και πέρα έχω κάνει διάφορα..δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ήταν το "κρίσιμο" στο να παίξει τελικά το apk από το Playstore σε AOSP version.....δεν αξίζει να ασχοληθούμε και παραπάνω ίσως. Το έχω βάλει σε τόσες διαφορετικές συσκευές (διαγράφοντας βέβαια κάποιες κάθε φορά, για να μην υπερβούν τις 5 επιτρεπόμενες).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις βρήκα λίγο χρόνο (και κάποιες τηλεοράσεις ελεύθερες😁) εγκατέστησα το app Ant1+ και σε H96 max X3 και σε HK1 Box (S905X3)......άρα Mission accomplished !!😎😉😁

H96maxX3_Ant1.jpg

Ant1_All_TVbox.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Τελικά μόλις βρήκα λίγο χρόνο (και κάποιες τηλεοράσεις ελεύθερες😁) εγκατέστησα το app Ant1+ και σε H96 max X3 και σε HK1 Box (S905X3)......άρα Mission accomplished !!😎😉😁

 

κανονικά από Play? στο δικό μου X96 με SLIMBOXTV δεν ανοίγει καν το original app
ποιο magisk έχεις?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...