Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα κι αυτό ,έχοντας το κινητό μου με ανοιχτό το Bluetooth δίπλα στο boxaki αλλά γράφει απλά δεν βρέθηκαν συσκευές Bluetooth κοντά 

Πήγα στις ρυθμίσεις, γενικές ρυθμίσεις, Bluetooth,το ενεργοποιω , προσθήκη αξεσουάρ κάνει αναζήτηση αλλά και πάλι τίποτα..

Δεν βγάζει ούτε εικονίδιο ενεργοποιοντας το στη μπάρα,που σημαίνει ότι όντως δεν λειτουργεί 

Ευχαριστώ πάντως 

Edited by johnstef33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

1 hour ago, ath156 said:

Why not? Αρκεί βέβαια να έχει BT το TVbox σου😁

Για να κάνεις το αρχικό pairing (ίσως) θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα mouse κλπ

Θα μπορούσε.

Στο box κάνεις αναζήτηση Bluetooth συσκευής, δοκιμάζεις να κάνεις ζεύξη καιετα βλέπεις ποια κουμπιά λειτουργούν 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, johnstef33 said:

Έκανα κι αυτό ,έχοντας το κινητό μου με ανοιχτό το Bluetooth δίπλα στο boxaki αλλά γράφει απλά δεν βρέθηκαν συσκευές Bluetooth κοντά 

Πήγα στις ρυθμίσεις, γενικές ρυθμίσεις, Bluetooth,το ενεργοποιω , προσθήκη αξεσουάρ κάνει αναζήτηση αλλά και πάλι τίποτα..

Δεν βγάζει ούτε εικονίδιο ενεργοποιοντας το στη μπάρα,που σημαίνει ότι όντως δεν λειτουργεί 

Ευχαριστώ πάντως 

Από ότι κατάλαβα έχεις το A95x F3. Ούτε το Air ούτε το slim. Σωστά; 

Εάν ναι, αυτό βγαίνει σε δύο εκδόσεις, μια με Mediathek και μια με Realtek wifi chip. 

Εάν επέλεξες λάθος Slimbox, μπορεί να ταιριάζουν οι wifi driver , αλλά να κλωτσάνε οι Bluetooth Driver. Μια φωτογραφία από το box και της μητρικής του θα μας διαφώτιζαν.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, makis1024 said:

Εδώ τι γράφει; επειδή δεν φαίνεται καθαρά;

IMG_20231216_175423.jpg

Από ότι είδα όμως στο σάιτ του slimbox νομίζω τη σωστή ρομ έβαλα ,αφού παρακάτω είναι η realtek ....

IMG_20231217_135612.jpg

Edited by johnstef33
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το θέμα δεν είναι ότι δεν αναγνωρίζει το control, αλλά δεν δουλεύει σωστά το Bluetooth του box , αφού ανοίγει και κλείνει χωρίς να βρει κάτι και δεν κάνει σωστή αναζήτηση. Με ποιά slimbox είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση θα κρατούσα Backup μέσω TWRP το Data Partition και θα του έβαζα μαμά Rom να δω τι παίζει με το Bluetooth. Και μετά αναλόγως θα έπρατα. Μου φαίνεται κουλό ο slimhouse να μην έχει προνοήσει για Bluetooth Driver στο A95X F3.

Εδώ είναι η μαμά Ρομ.

https://disk.yandex.ru/d/8tk8dBd95Lz5kg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Δυο τρια πραγαματακια απο τον μαγικο κοσμο των tv box ... με παρατηρησεις ... υποδειξεις και συμβουλες...!
Πρωτα πρωτα για το STREMIO ...
Οσοι αντιμετωπιζεται προβληματα τις τελευταιες ωρες/μερες με τους υποτιτλους ... μπειτε στα ... Addons--->Official και ψαξτε και εγκαταστηστε το  O...S...v3 ...
Αυτο ειναι...τωρα οι υποτιτλοι θα παιζουν ξανα κανονικα!
Για τα λογισμικα Slimbox τωρα αλλα και για οσα Ugoos η port Ugoos υπαρχει αυτη η λειτουργια  ...
Εχει μεσα στις ρυθμισεις και στο ''μερος'' που λεγεται ... ''Power'' ... μια ρυθμιση για να εχεται το maximum της αποδοσης απο την CPU και την GPU σας...
Απενεργοποιηστε το αυτο (αν ειναι ανοικτο  στο δικο σας μποξακι) και θα δειτε μια αισθητη διαφορα στις θερμοκρασιες χωρις να επηρεασει σημαντικα την αποδοση !
Για να το κανετε αυτο ομως θα πρεπει να εχετε ενεργοποιημενα τα ''Root''  δικαιωματα στο μποξακι σας που πολυ ευκολα θα ''παρετε'' αν ενεργοποιησετε την επιλογη ''Silent'' !

Οσοι απο την αλλη εχετε magisk ... ok !
Και τελος με αφορμη την φωτογραφια της μητρικης του @johnstef33 θα ηθελα να σας δειξω μια μικρη μικρη λεπτομερεια σε συγκριση με μια ρωσικη ιδια που σιγουρα κανει την ... διαφορα!

A95X F3 - @johnstef33

20742905_f3good.png.301991da42b3625c30d3b5ad1bae8189.png

A95X F3 - Ρωσικη

f3.thumb.png.0aeaa610382e98a300295b8e905bef51.png

 

Οπως θα δειτε στην ρωσικη πανω αριστερα στην φωτο υπαρχει ενα πολυ μικρο κομματι του βασικου chip ... ακαλυπτο ... !
Στου συμφορουμιτη μας ομως αυτο ειναι μια χαρα ... αλφαδιασμενο !
Τι σημαινει λοιπον πρακτικα αυτο ... ;;;
Μα φυσικα οτι του @johnstef33 εχει καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο την ιδια του Ρωσου!
Θα μου πειτε ... και αυτο το λιγο ;
ΝΑΙ ... και αυτο το λιγο !!!
Ακομα ακομα και η ποιοτητα του υλικου που βαζουν απο κατω και τις κολλανε παιζει ρολο ...!
Μου εχει τυχει αρκετες φορες με αυτον τον τροπο να χαμηλωσω λιγο ακομα θερμοκρασιες που ειχαν ''αποτυχημενα''  τοποθετημενες ψυκτρες !!!
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ !!!
Δεν ειναι κατι ευκολο που μπορουν να το κανουν ολοι και υπαρχει περιπτωση να αχρηστευτει το τσιπακι αν δεν ξεκολληθει σωστα η ψυκτρα !
Μα θα μου ξανα πειτε ... γιατι μας το λες τοτε ;
Μα γιατι σε καποια μποξακια οπως το X96 MAX PLUS S905x3 π.χ ... και γενικα σε αρκετα (θελει ανοιγμα απο κατω και ελεγχο) που εχουν την μητρικη τους αναποδα η ψυκτρα τους ξεκολλαει πολυ πολυ ευκολα ακομα και με το ανοιγμα της κατω πλευρας του κουτιου !
Αν προσπαθησετε να το ανοιξετε για να δειτε ... ειναι λιγο στραβα κολλημενη η ψυκτρα και αισθανθειτε οτι με μια απαλη κινηση δεν ξεκολλαει ... το αφηνετε οπως εχει ... και κλεινετε ξανα το καπακι αμεσως !!!

Οπως ειπα ομως και θα το ξαναπω ...
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, gatos814 said:

Δυο τρια πραγαματακια απο τον μαγικο κοσμο των tv box ... με παρατηρησεις ... υποδειξεις και συμβουλες...!
Πρωτα πρωτα για το STREMIO ...
Οσοι αντιμετωπιζεται προβληματα τις τελευταιες ωρες/μερες με τους υποτιτλους ... μπειτε στα ... Addons--->Official και ψαξτε και εγκαταστηστε το  O...S...v3 ...
Αυτο ειναι...τωρα οι υποτιτλοι θα παιζουν ξανα κανονικα!
Για τα λογισμικα Slimbox τωρα αλλα και για οσα Ugoos η port Ugoos υπαρχει αυτη η λειτουργια  ...
Εχει μεσα στις ρυθμισεις και στο ''μερος'' που λεγεται ... ''Power'' ... μια ρυθμιση για να εχεται το maximum της αποδοσης απο την CPU και την GPU σας...
Απενεργοποιηστε το αυτο (αν ειναι ανοικτο  στο δικο σας μποξακι) και θα δειτε μια αισθητη διαφορα στις θερμοκρασιες χωρις να επηρεασει σημαντικα την αποδοση !
Για να το κανετε αυτο ομως θα πρεπει να εχετε ενεργοποιημενα τα ''Root''  δικαιωματα στο μποξακι σας που πολυ ευκολα θα ''παρετε'' αν ενεργοποιησετε την επιλογη ''Silent'' !
Και τελος με αφορμη την φωτογραφια της μητρικης του @johnstef33 θα ηθελα να σας δειξω μια μικρη μικρη λεπτομερεια σε συγκριση με μια ρωσικη ιδια που σιγουρα κανει την ... διαφορα!

A95X F3 - @johnstef33

20742905_f3good.png.301991da42b3625c30d3b5ad1bae8189.png

A95X F3 - Ρωσικη

f3.thumb.png.0aeaa610382e98a300295b8e905bef51.png

 

Οπως θα δειτε στην ρωσικη πανω αριστερα στην φωτο υπαρχει ενα πολυ μικρο κομματι του βασικου chip ... ακαλυπτο ... !
Στου συμφορουμιτη μας ομως αυτο ειναι μια χαρα ... αλφαδιασμενο !
Τι σημαινει λοιπον πρακτικα αυτο ... ;;;
Μα φυσικα οτι του @johnstef33 εχει καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο την ιδια του Ρωσου!
Θα μου πειτε ... και αυτο το λιγο ;
ΝΑΙ ... και αυτο το λιγο !!!
Ακομα ακομα και η ποιοτητα του υλικου που βαζουν απο κατω και τις κολλανε παιζει ρολο ...!
Μου εχει τυχει αρκετες φορες με αυτον τον τροπο να χαμηλωσω λιγο ακομα θερμοκρασιες που ειχαν ''αποτυχημενα''  τοποθετημενες ψυκτρες !!!
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ !!!
Δεν ειναι κατι ευκολο που μπορουν να το κανουν ολοι και υπαρχει περιπτωση να αχρηστευτει το τσιπακι αν δεν ξεκολληθει σωστα η ψυκτρα !
Μα θα μου ξανα πειτε ... γιατι μας το λες τοτε ;
Μα γιατι σε καποια μποξακια οπως το X96 MAX PLUS S905x3 π.χ ... και γενικα σε αρκετα (θελει ανοιγμα απο κατω και ελεγχο) που εχουν την μητρικη τους αναποδα η ψυκτρα τους ξεκολλαει πολυ πολυ ευκολα ακομα και με το ανοιγμα της κατω πλευρας του κουτιου !
Αν προσπαθησετε να το ανοιξετε για να δειτε ... ειναι λιγο στραβα κολλημενη η ψυκτρα και αισθανθειτε οτι με μια απαλη κινηση δεν ξεκολλαει ... το αφηνετε οπως εχει ... και κλεινετε ξανα το καπακι αμεσως !!!

Οπως ειπα ομως και θα το ξαναπω ...
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

 

Όσον αφορά το stremio δε τα λες ξεκάθαρα τα πράγματα.

Παιδιά εννοεί Open subtitles version 3.

Απλά πατάς ότι είναι σε open subtitles κ τσεκαρεις αν είναι version 3, σε κάποιους θα θέλει απλά update-upgrade 

Tip stremio:

Για υπότιτλους μπορούμε το βίντεο να το φορτώσουμε στο vlc μέσω του stremio και αφού φυσικά το έχουμε κατεβάσει και να επιλέξουμε υπότιτλους μέσω vlc που έχει πήγες από open subtitles κλπ.

Edited by xristosIT
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xristosIT said:

Όσον αφορά το stremio δε τα λες ξεκάθαρα τα πράγματα.

Παιδιά εννοεί Open subtitles version 3.

Απλά πατάς ότι είναι σε open subtitles κ τσεκαρεις αν είναι version 3, σε κάποιους θα θέλει απλά update-upgrade 

Tip stremio:

Για υπότιτλους μπορούμε το βίντεο να το φορτώσουμε στο vlc μέσω του stremio και αφού φυσικά το έχουμε κατεβάσει και να επιλέξουμε υπότιτλους μέσω vlc που έχει πήγες από open subtitles κλπ.

Ακριβως αυτο εννοουσα!
Αλλα για ... ευνοητους λογους δεν το εγραψα ολο !

😀

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2023 at 7:23 ΜΜ, ath156 said:

Κάνε αυτό που λέω στο ποστ μου και θα μας πεις εσύ https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7228116

***Για να βάλεις shortcut θα σου στείλω με πμ μία εφαρμογή να δοκιμάσεις και μου λες εάν είναι ΟΚ

 

Για την Cosmote TV δεν πρόλαβα ν ασχοληθώ να το ενεργοποιήσω ακόμη, αλλά αυτό που προτείνεις στο link το εκανα ήδη για το Vodafone tv και δούλεψε!

Για την εφαρμογή που λες για να κάνω shortcut την Vodafone tv app, απλά σου θυμίζω, περιμένω  στο  inbox μου με την ευχέρεια σου!  Να σου θυμισω απλά ότι δεν εχω Android tv αλλά GT King με "κανονικό" Android και τον μαμά launcher και os.

Edited by gilbaba
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gilbaba said:

Για την Cosmote TV δεν πρόλαβα ν ασχοληθώ να το ενεργοποιήσω ακόμη, αλλά αυτό που προτείνεις στο link το εκανα ήδη για το Vodafone tv και δούλεψε!

Για την εφαρμογή που λες για να κάνω shortcut την Vodafone tv app, απλά σου θυμίζω, περιμένω  στο  inbox μου με την ευχέρεια σου!  Να σου θυμισω απλά ότι δεν εχω Android tv αλλά GT King με "κανονικό" Android και τον μαμά launcher και os.

Ωχ......έχεις δίκιο ξέχασα να την στείλω🤔 Την στέλνω άμεσα.

Το "κανονικό" Android που λες είναι αυτό που λέμε αλλιώς ως "AOSP"". Τέτοιο έχω και εγώ σε όλα τα TVboxes μου. Ακριβώς εξαιτίας αυτού του λόγου πολλές φορές όταν βάλεις ένα apk που είναι για Android TV δεν σου δημιουργεί shortcut !!!

Εδώ δοκιμάζεις αυτό που θα σου στείλω και λες εάν έκανε δουλειά !😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, gilbaba said:

Για την Cosmote TV δεν πρόλαβα ν ασχοληθώ να το ενεργοποιήσω ακόμη, αλλά αυτό που προτείνεις στο link το εκανα ήδη για το Vodafone tv και δούλεψε!

Για την εφαρμογή που λες για να κάνω shortcut την Vodafone tv app, απλά σου θυμίζω, περιμένω  στο  inbox μου με την ευχέρεια σου!  Να σου θυμισω απλά ότι δεν εχω Android tv αλλά GT King με "κανονικό" Android και τον μαμά launcher και os.

E D I T  4 :

Μεσα απο το Shortcut Maker διαλεγετε ''Activities'' ... βρισκετε την εφαρμογη της Vodafone TV και την κανετε μια συντομευση στον launcher για να ξεκιναει !

 

Στο E D I T  4  του ποστ μου πιο πισω εξηγω αναλυτικα τι πρεπει να γινει !!!

ΑΧ ... ΑΧ...!
Σου ... ξεφυγε !!!

😉

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gatos814 said:

Δυο τρια πραγαματακια απο τον μαγικο κοσμο των tv box ... με παρατηρησεις ... υποδειξεις και συμβουλες...!
Πρωτα πρωτα για το STREMIO ...
Οσοι αντιμετωπιζεται προβληματα τις τελευταιες ωρες/μερες με τους υποτιτλους ... μπειτε στα ... Addons--->Official και ψαξτε και εγκαταστηστε το  O...S...v3 ...
Αυτο ειναι...τωρα οι υποτιτλοι θα παιζουν ξανα κανονικα!
Για τα λογισμικα Slimbox τωρα αλλα και για οσα Ugoos η port Ugoos υπαρχει αυτη η λειτουργια  ...
Εχει μεσα στις ρυθμισεις και στο ''μερος'' που λεγεται ... ''Power'' ... μια ρυθμιση για να εχεται το maximum της αποδοσης απο την CPU και την GPU σας...
Απενεργοποιηστε το αυτο (αν ειναι ανοικτο  στο δικο σας μποξακι) και θα δειτε μια αισθητη διαφορα στις θερμοκρασιες χωρις να επηρεασει σημαντικα την αποδοση !
Για να το κανετε αυτο ομως θα πρεπει να εχετε ενεργοποιημενα τα ''Root''  δικαιωματα στο μποξακι σας που πολυ ευκολα θα ''παρετε'' αν ενεργοποιησετε την επιλογη ''Silent'' !

Οσοι απο την αλλη εχετε magisk ... ok !
Και τελος με αφορμη την φωτογραφια της μητρικης του @johnstef33 θα ηθελα να σας δειξω μια μικρη μικρη λεπτομερεια σε συγκριση με μια ρωσικη ιδια που σιγουρα κανει την ... διαφορα!

A95X F3 - @johnstef33

20742905_f3good.png.301991da42b3625c30d3b5ad1bae8189.png

A95X F3 - Ρωσικη

f3.thumb.png.0aeaa610382e98a300295b8e905bef51.png

 

Οπως θα δειτε στην ρωσικη πανω αριστερα στην φωτο υπαρχει ενα πολυ μικρο κομματι του βασικου chip ... ακαλυπτο ... !
Στου συμφορουμιτη μας ομως αυτο ειναι μια χαρα ... αλφαδιασμενο !
Τι σημαινει λοιπον πρακτικα αυτο ... ;;;
Μα φυσικα οτι του @johnstef33 εχει καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο την ιδια του Ρωσου!
Θα μου πειτε ... και αυτο το λιγο ;
ΝΑΙ ... και αυτο το λιγο !!!
Ακομα ακομα και η ποιοτητα του υλικου που βαζουν απο κατω και τις κολλανε παιζει ρολο ...!
Μου εχει τυχει αρκετες φορες με αυτον τον τροπο να χαμηλωσω λιγο ακομα θερμοκρασιες που ειχαν ''αποτυχημενα''  τοποθετημενες ψυκτρες !!!
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ !!!
Δεν ειναι κατι ευκολο που μπορουν να το κανουν ολοι και υπαρχει περιπτωση να αχρηστευτει το τσιπακι αν δεν ξεκολληθει σωστα η ψυκτρα !
Μα θα μου ξανα πειτε ... γιατι μας το λες τοτε ;
Μα γιατι σε καποια μποξακια οπως το X96 MAX PLUS S905x3 π.χ ... και γενικα σε αρκετα (θελει ανοιγμα απο κατω και ελεγχο) που εχουν την μητρικη τους αναποδα η ψυκτρα τους ξεκολλαει πολυ πολυ ευκολα ακομα και με το ανοιγμα της κατω πλευρας του κουτιου !
Αν προσπαθησετε να το ανοιξετε για να δειτε ... ειναι λιγο στραβα κολλημενη η ψυκτρα και αισθανθειτε οτι με μια απαλη κινηση δεν ξεκολλαει ... το αφηνετε οπως εχει ... και κλεινετε ξανα το καπακι αμεσως !!!

Οπως ειπα ομως και θα το ξαναπω ...
!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

 

Όντως έχει δίκιο ο φίλος

Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το ρωσικό αλλά αναφέρω ενδεικτικά ότι τώρα το χειμώνα χωρίς ανεμιστήρα φτάνει μέχρι 50-53 και το καλοκαίρι μέχρι 60-65 βία...

Με τον ανεμιστήρα 10 βαθμούς περίπου κάτω 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef33 said:

Όντως έχει δίκιο ο φίλος

Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το ρωσικό αλλά αναφέρω ενδεικτικά ότι τώρα το χειμώνα χωρίς ανεμιστήρα φτάνει μέχρι 50-53 και το καλοκαίρι μέχρι 60-65 βία...

Με τον ανεμιστήρα 10 βαθμούς περίπου κάτω 

Κοιταξε πρωτα τι θα κανεις με το ΒΤ ... !
Ακολουθησε τις συμβουλές του @makis1024 και αν ολα πανε καλα στο τελος ριξε και μια ματια σε αυτο για την max ισχυ που γραφω και θα εισαι ... ακομα πιο οκ (αν την εχει τσεκαρισμενη ο Ρωσος) !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη που την έχω εκφράσει εδώ και χρόνια......μην "παίζετε" με την αφαίρεση της ψύκτρας για να πετύχετε καλύτερες θερμοκρασίες, εκτός εάν ξέρετε εξαιρετικά καλά τι και πως να το κάνετε και τις ενδεχόμενες επιπτώσεις....δηλαδή πολύ απλά να "χάσετε" τον επεξεργαστή σας😉

Στην φωτογραφία είναι μόλις μία σημερινή περίπτωση χρήστη που αφαιρώντας την ψύκτρα του "πήρε" και κομμάτι του επεξεργαστή !!🥲Όμως ο συγκεκριμένος χρήστης ήταν εξαιρετικά τυχερός εφόσον τελικά το κουτί του λειτουργεί κανονικά.

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις όμως μπορεί να "πάρεις" και τον επεξεργαστή μαζί (φωτογραφία 2) ή απλά να πάψει να λειτουργεί το TVbox. Σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο ένα reballing σώζει (δεν είναι καθόλου εύκολο - είναι και ακριβό).

Απλά λοιπόν χρησιμοποιήστε έναν USB ανεμιστήρα που στοιχίζει από 0,00 ευρώ εάν τον κάνετε μόνοι σας (DIY) έως κάτω από 5-7 ευρώ εάν τον αγοράσετε. Ταυτόχρονα αυτή η λύση είναι Removable and Reusable to any other TVbox😉😎

 

2.jpg

IMG_20201224_165139.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2023 at 7:58 ΜΜ, johnstef33 said:

Έκανα κι αυτό ,έχοντας το κινητό μου με ανοιχτό το Bluetooth δίπλα στο boxaki αλλά γράφει απλά δεν βρέθηκαν συσκευές Bluetooth κοντά 

Πήγα στις ρυθμίσεις, γενικές ρυθμίσεις, Bluetooth,το ενεργοποιω , προσθήκη αξεσουάρ κάνει αναζήτηση αλλά και πάλι τίποτα..

Δεν βγάζει ούτε εικονίδιο ενεργοποιοντας το στη μπάρα,που σημαίνει ότι όντως δεν λειτουργεί 

Ευχαριστώ πάντως 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι το Coreelec από μία micro sd card ή και ένα απλό στικάκι. ΧΩΡΙΣ να πειράξεις καθόλου την Android εγκατάστασή σου😉

Δεν ξέρω εάν έχεις ασχοληθεί ποτέ, όμως θα γράψω μερικά πράγματα για αυτό εδώ, τόσο για εσένα όσο και για οποιονδήποτε άλλο τυχόν θέλει να δοκιμάσει. Στην περίπτωσή σου βασικός λόγος θα είναι να ΤΕΣΤΑΡΕΙΣ το ΒΤ, όμως ταυτόχρονα μπορεί να σου ανοίξει η όρεξη και για άλλα. Γράφω τηλεγραφικά ορισμένες χρήσεις του Coreelec:

- Εγκαθίσταται παράλληλα με το κυρίως σύστημα (χωρίς να το πειράξεις) ως dual boot system σε μία καρτούλα ή στικάκι. Βγάζεις το στικάκι η την καρτούλα και έχεις μόνο το Android σου.

- Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένα εξαιρετικό διαγνωστικό εργαλείο. Εάν δηλαδή λειτουργεί σωστά το wifi, BT, LAN κλπ Έχει εξαιρετικούς drivers.

- Σε περίπτωση που το wifi είναι η μοναδική σου επιλογή και έχει τυχόν πάθει ζημιά το wifi module (πράγμα που συμβαίνει συχνά εάν δεν λάβεις μέτρα για υψηλές θερμοκρασίες), μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχεδόν οποιονδήποτε εξωτερικό USB wifi adapter !!

- Βάζοντας ένα Ελληνικό build έχεις ένα εξαιρετικό και γρήγορο σύστημα KODI. Επιπλέον έχει καλύτερη διαχείριση ήχου και εικόνας.

- Σε περίπτωση που έχεις συνδρομή σε Netflix, αυτό είναι σχεδόν ο μοναδικός τρόπος για να πάρεις High Definition (HD) or Full High Definition (FHD). Θέλει κάποια δουλίτσα βέβαια αυτό.

Όποιος θέλει μπορεί να βρει τις οδηγίες για εγκατάσταση, μπορώ να βοηθήσω και εγώ. Θα λειτουργήσει άμεσα με το σωστό αρχείο "dtb" (για S905X3 4/32 & lan 1 gbit συνήθως είναι αυτο που επισημαίνω στην 2η φωτο) και ένα mouse. Για να λειτουργήσει το στοκ χειριστήριο και η μπροστινή οθόνη του όμως θέλει κάτι επιπλέον (εδώ είμαστε όμως για όποιον έχει την διάθεση😁). Επιπλέον ως κερασάκι στην τούρτα, στο Coreelec μπορεις να έχεις συνεχώς την θερμοκρασια του στην μικρή οθόνη ή θερμοκρασια+ώρα κλπ😎

1703051680792.jpg

1.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κι ειπα χρονιαρες μερες να μην ασχοληθω... αλλα με αυτα που διαβαζω ... δεν μπορω !
Δεν δουλευει λεει ο συμφορουμιτης μας το ΒΤ στο μποξακι του και ενω ο ενας του λεει το αυτονοητο ... να δοκιμασει δηλαδη το μαμα λογισμικο ο αλλος του προτεινει την απιστευτη λυση ... δοκιμης με Coreelec ...!!!
Και εδω ερχομαι να ρωτησω εγω ο ... ''μπερδεμενος'' ...!
Αν δουλεψει με το Coreelec δηλαδη τι ακριβως θα καταλαβει ο συμφορουμιτης μας που εχει το προβλημα ;;;;;;;;;
Οτι ειναι καλο το ... Coreelec σαν λογισμικο ;;;;;;;;
Οτι δεν εχει προβλημα το μποξακι ;
Οτι δεν εχει προβλημα το ΒΤ ;
Οτι πρεπει να ''μεινει'' με ενα λογισμικο τυπου Kodi για να εχει ΒΤ και Netflix HD η FHD στο προβληματικο μποξακι του ;
Και μετα τι ;;;;;;;;;;;;
Δεν θα πρεπει να κανει αλλες δοκιμες δηλαδη ;
To μαμα λογισμικο δεν θα πρεπει να το δοκιμασει ;
Η μηπως επειδη θα το βαλει σε καρτουλα και θα το εχει ως dual boot system δεν ... θα θελει επιπλεον κοπο ; !
Τα συμπεραματα ...δικα σας!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την φράση "διαγνωστικό εργαλείο" που έβαλα με πολύ μεγάλα γράμματα και Bold δεν ξέρω με ποιο άλλο πιο "έντονο" τρόπο έπρεπε να την επισημάνω!😁

Άσε που τελικά και αυτοί οι Ρώσοι στο 4pda δεν πρέπει να "σκαμπάζουν" και πολλά, εφόσον έχουν καρφιτσώσει το τιπ μου από τις 26/8/2022 (και με την "στάμπα" του 4pda) επάνω επάνω. Το ότι γίνεται και παραπομπή και από άλλα νήματα σε αυτό το ποστ μου (όταν υπάρχουν hardware προβλήματα) προφανώς και γίνεται λόγω ασχετοσύνης. Δεν ξέρουν αυτοί τίποτα προφανώς😉

Συνεχίζουμε μόνο με θετικά μηνύματα (είτε είναι χρονιάρες οι μέρες είτε όχι).

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

1.jpg

2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάνε οι Ρώσοι; δουλεύει δεν δουλεύει το Bluetooth με Coreelec. Η μαμά Rom (εάν υπάρχει γιατί μερικά μποξάκια μέχρι πρότινος δεν είχαν καν μαμά Rom Public) θα δείξει προς τα πού θα κινηθεί το παλικάρι. Διότι android λογισμικό θα δουλέψει κατά 95% και όχι Coreelec.

Τι πιο εύκολο από το να κρατήσει Backup όλης της Slimbox Rom , να δοκιμάσει μαμά Rom , βλέπει Bluetooth λειτουργία που είτε δουλεύει και δοκιμάζει άλλη custom Rom , είτε δεν δουλεύει και γυρίζει στην Slimbox που είναι τώρα μέσω TWRP.

Επί του πρακταίου , σφραγίδες και παράσημα δεν λένε κάτι από μόνα τους , όταν δεν συμβαδίζουν με την λογική. Ούτε θα πάμε Αθήνα - Θεσσαλονίκη μέσω Πατρών.

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Χρονιαρες μερες πραγματικα δε βλεπω το λογο για εκφρασεις-μπηχτες που σκοπο εχουν να μειωσουν τον οποιοδηποτε, μπορειτε καλιστα να εκφρασετε τις ενστασεις σας με κοσμιο τροπο,ειναι κριμα να γινεται αυτο και το παρατηρω καμποσο καιρο για αστειους λογους.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ! ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ !

Σας ευχαριστω πολυ οχι μονο για τις γνωσεις που απλοχερα μοιραζεστε αλλα και που με ακουσατε κι ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Καλες γιορτες σε ολους σας.

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, kek said:

Χρονιαρες μερες πραγματικα δε βλεπω το λογο για εκφρασεις-μπηχτες που σκοπο εχουν να μειωσουν τον οποιοδηποτε, μπορειτε καλιστα να εκφρασετε τις ενστασεις σας με κοσμιο τροπο,ειναι κριμα να γινεται αυτο και το παρατηρω καμποσο καιρο για αστειους λογους.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ! ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ !

Σας ευχαριστω πολυ οχι μονο για τις γνωσεις που απλοχερα μοιραζεστε αλλα και που με ακουσατε κι ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Καλες γιορτες σε ολους σας.

Δυστυχως καλε μου συμφορουμιτη οι λογοι δεν ειναι καθολου αστειοι ...!
Πιστεψε με!
Δεν γινεται παντα καποιοι να ξεκινανε και να τελειωνουν την ''βοηθεια''  τους με τετοιους τροπους δηλαδη την αυτοπροβολη τους !!!
Αν αρχισουμε ολοι να γραφουμε τι εχει κανει ο καθενας μας δεν θα τελειωσουμε ποτε την ... αντιπαραθεση!
Αυτη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ !
Σε μια τετοια περιπτωση οπως η σημερινη ΔΕΝ κολλαει πουθενα η λυση που προτεινεται...!
Αν γνωριζει καποιος τα στοιχειωδη ... καταλαβαινει πολυ καλα τι εννοω !
Ειμαι λιγο πανω απο 10 χρονια στο χωρο των tv box ... εχω δει πολλα ... εχω ακουσει ακομα πιο πολλα και εχω γνωρισει κοσμο και κοσμακι απο ολο τον πλανητη εστω και ... ηλεκτρονικα!
Δεν εχω βγει ποτε ομως public ... οπως καποιοι αλλοι να το διαλαλω αριστερα και δεξια οσα χρονια γραφω εδω στο φορουμ και φυσικα εδω σε αυτο το νημα!
Τελος παντων!
Καλες γιορτες ευχομαι σε σενα προσωπικα και στην οικογενεια σου καθως και σε ολους τους συμφορουμιτες μας και στις οικογενειες τους !
Και καλες και ... πολλες τηλεθεασεις !

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές, ολοι μας έχετε βοηθήσει πάρα πολύ κι ο εν λόγω κύριος που λες το έχει κάνει πολλές φορές με εμένα χωρίς να φαίνεται δημόσια πουθενά, επαναλαμβάνω αναγνωρίζω ότι και εσύ βοηθάς πολύ όπως 3 - 4  ακόμη φίλοι εδώ μέσα, εγώ πιστεύω προκειτε περί παρεξήγησης του γραπτού λόγου και δε πρόκειται για λόγους αυτοπροβολης. 

Ας τα βρούμε βρε σεις, ολοι μαζί μια πάρειτσα είμαστε. Υγεία να έχουμε όλοι μας. 

Να είσαι πάντα καλά, καλά Χριστούγεννα! 

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...