Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, ath156 said:

Ολα δουλεύουν ΑΨΟΓΑ, Το έβαλα σε 2 smart TV και 4 TVbox. Εάν προσπάθησες να το κάνεις εχθές προφανώς και δεν πρόσεξες ότι ισχύει από 10/12/23 ή αλλιώς από ΚΥΡΙΑΚΗ 10/12/23😏

**Ειλικρινά δεν ξέρω με πόσο έντονα ή μεγάλα ή με άλλο χρώμα πρέπει να βάζω κάποια πράγματα για να τα προσέχουν οι φίλοι του νήματος.

Λινκ ΑΡΧΙΚΟΥ ποστ για δωρεάν ΕΟΝ από 10 Δεκεμβρίου

αδερφέ βουνό το δίκιο σου μάλλον μεγαλώσαμε λίγο.

Όντως αυτό δεν το είδα ειλικρινά.
 θα το προσπαθήσω πάλι και θα ενημερώσω

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

5 minutes ago, varajohn said:

αδερφέ βουνό το δίκιο σου μάλλον μεγαλώσαμε λίγο.

Όντως αυτό δεν το είδα ειλικρινά.
 θα το προσπαθήσω πάλι και θα ενημερώσω

Πρόσεξε μόνο γιατί πιθανόν να "κάηκε" ο κωδικός που είχες (και να μην τον δέχεται πλέον-τουλάχιστον για χρήση σε TV ή TVbox with apk).

Σε αυτή την περίπτωση βγάλε καινούργιο (με άλλο τηλ. & μειλ - κάποιοι λένε το έκαναν και με fake - αν και προσωπικά δεν το συνιστώ)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ath156 said:

Πρόσεξε μόνο γιατί πιθανόν να "κάηκε" ο κωδικός που είχες (και να μην τον δέχεται πλέον-τουλάχιστον για χρήση σε TV ή TVbox with apk).

Σε αυτή την περίπτωση βγάλε καινούργιο (με άλλο τηλ. & μειλ - κάποιοι λένε το έκαναν και με fake - αν και προσωπικά δεν το συνιστώ)

όπως ακριβώς το λες έγινε Έκανα καινούργιο και εντάξει δούλεψε Όποιος βιάζεται σκοντάφτει φίλε άσπρισαν τα μαλλιά μας αλλά το χούι δεν έφυγε

δεν υπάρχει η δυνατότητα να διαγράψεις μία συσκευή και να βάλεις μία άλλη?

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, varajohn said:

όπως ακριβώς το λες έγινε Έκανα καινούργιο και εντάξει δούλεψε Όποιος βιάζεται σκοντάφτει φίλε άσπρισαν τα μαλλιά μας αλλά το χούι δεν έφυγε

δεν υπάρχει η δυνατότητα να διαγράψεις μία συσκευή και να βάλεις μία άλλη?

Όχι με την προσφορά αυτή (τουλάχιστον όσον αφορά τις ΤV / μεγάλες οθόνες). Αλλά ποιο το θέμα? Βγάζεις απλά καινούργιο κωδικό 😉😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που πηρα το δευτερο μου gt king με wifi 6 κατεληξα να χρησιμοποιω την καθαρη ugoos 0.5.4 απο εναν ρωσο μονο και μονο γιατι ειχε καλυτερες συμβατοτητες με διαφορες εφαρμογες σε συγκριση με slimbox οπως αυτην της disney+...
Απο την αρχη ειχα καποια προβληματακια με το ηχο με την mobile βερσιον της EON ...
Προβληματακια που εστιαζοταν στο ''μπουκωμα'' στους δυνατους και ξαφνικους ηχους με αποτελεσμα να κοβεται για λιγο ο ηχος...
Με αφορμη λοιπον αυτο καθησα τις τελευταιες μερες να κανω μια δικια μου καθαρη port ugoos για να δω αν διορθωθει η κατασταση αυτη ...
Και το αποτελεμα ειναι το παρακατω που βλεπετε....

AOSP

0-02-05-7726f008528a69c20aaaee1b9e9e585725fd5f4c58e2e649e4663b3d166140c0_8905dd40e09ffc0b.thumb.jpg.dc7a6d43b8cfac91efd7dae52ccac993.jpg

0-02-05-70d9b5a8a1c2effc4163ef9d18fae3a412e5679256da2818897584de2a5b0a9e_c7c6241916f6f77e.thumb.jpg.41dfe46b0519e0cf5e3acdb9f12e47f8.jpg

 

ATV

0-02-05-d12b32fc8c181e986b232ccebd70533cb709bb8b6db0e6fb8acd46d90b9d728c_ea44b9a746773df6.thumb.jpg.6e3a3ce5bfd605ffe14048781a58b911.jpg

0-02-05-f49b11d69ec1aaf95176738284ac1e86a86b62b2aee839663d1ae9c21f677f2f_934df7f31d0cf78c.thumb.jpg.2b56bd225acf3d0f6a546f882317e166.jpg

0-02-05-431131ecb5e1a2a3f8b8621ae1f2b8c7467590c84807f1e4da63baed3eba9621_136c18171266a061.thumb.jpg.92ef556a9bdbf195447302ff3d6ac27e.jpg

Δυο πεντακαθαρες port ugoos 0.5.4 που βασιζονται στα λογισμικα της σειρας ugoos AM6 ...
Μια AOSP  ...  δηλαδη το original λογισμικο AM6 ...
Και μια ATV  βερσιον που επισης εγινε με βαση το original AM6 ...
Και οι 2 εχουν ελαχιστες αλλαγες απο το μαμα λογισμικο κυριως σε παρωχημενες εφαρμογες...
Ειναι συμβατες σε ολα τα μποξακια Beelink gt king με DDR μνημες (οχι στα πιο παλια μποξακια με LPDDR μνημες) καθως και στα Beelink gt king pro που μοιραζονται ετσι και αλλιως το ιδιο hardware !

Και μιας που ερχονται και γιορτες και ο κοσμος μοιραζει δωρα ... ειπα και εγω να ''μοιρασω'' τα δικα μου δωρακια σε ολους τους χρηστες ugoos λογισμικων (port η original) ... 😃
Δωρακια που αφορουν 4 official streaming εφαρμογες που με την ... καμια δεν μπορουν να παιξουν στα αγαπημενα μας λογισμικα !

! Greek Magic Box !

magic.thumb.png.424aed971a503ea20527c12426a3fdd0.png

Εχουμε πει πολλες φορες οτι τα λογισμικα στα μποξακια μας με καθαρο Android βασιζονται σε μια μιξη λογισμικων τηλεφωνων ... tablets ... και φυσκικα πλεον και σε τυπου τηλεορασης για μεγαλυτερες συμβατοτητες...
Αυτες ολες οι εφαρμογες λοιπον ειναι τυπου τηλεορασης και παιζουν μια χαρα στα ... AOSP μποξακια μας !!!

Και μερικες πληροφοριες για τις παρακατω εφαρμογες και την χρηση τους...
Disneyplus : Για να εχει ηχο η εφαρμογη πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιειται σε τηλεοραση που να εχει τους αναλογους αποκωδικοποιητες ηχου αλλιως ... ΟΧΙ ηχος !!!
Δουλευεται μια χαρα με ποντικι και στις σειρες που εχουν πολλα επεισοδια για να κατεβεις και να διαλεξεις χρησιμοποιεις τα βελακια...
Ενα θεματακι που εχει ειναι με την πλαγια (αριστερη) γραμμη που λογο της αναλυσης που εχουν τα AOSP λογισμικα (240dpi) ''χανεται'' και δεν μπορεις να δεις το αναλυτικο μενου...
Προσωρινη λυση γι'αυτο ομως υπαρχει xρησιμοποιωντας μια εφαρμογη συντομευσεων οπως το Shortcut Maker ...
Απο εκει μπαινετε στα ''settings'' και ψαχνετε την ''προβολη''
Δοκιμαζοντας την συντομευση θα δειτε οτι εχετε αμεση προσβαση στο μενου της αναλυσης dpi (μεγεθος προβολης) του κουτιου σας...
Αν ανεβασετε την αναλυση στα 320dpi που ειναι και το επιθυμητο μεγεθος στα ATV λογισμικα θα δειτε το μενου να εμφανιζεται στα αριστερα της εφαρμογης και να κανετε μια χαρα την δουλεια σας!
Φυσικα μολις βγαινετε απο την εφαρμογη βαζετε παλι την αναλυση στο 240dpi και ειστε οκ !!!

E D I T  1 :

Να σημειωθει εδω οτι στο AOSP λογισμικο που εκανα για τα gt king παιζει μια χαρα η mobile εφαρμογη της Disneyplus !!!
EON TV : Εδω μιας και ειναι η ATV βερσιον οπως εχει ειπωθει πολλες φορες θα χρεωνεται σαν συσκευη Smart TV ... οποτε προσοχη...!

E D I T  2 :

Ισως να χρειαστει και εδω μια συντομευση αναλογως ποιο λογισμικο φορατε...
Αν ναι ... και εδω μεσα απο το Shortcut Maker διαλεγετε ''Activities'' ... βρισκετε την εφαρμογη της EΟΝ και την κανετε μια συντομευση στον launcher για να ξεκιναει !
Ertflix : Η εφαρμογη δουλευει μια χαρα στα AOSP μποξακια αλλα χρειαζεται να χαμηλωνουμε τις μπαρες στην οθονη (οσοι τις χρησιμοποιειτε) γιατι δεν εξαφανιζονται απο μονες τους !

E D I T  3 :

Μεσα απο το Shortcut Maker διαλεγετε ''Activities'' ... βρισκετε την εφαρμογη της Ertflix και την κανετε μια συντομευση στον launcher για να ξεκιναει !
Και τελος η Vodafone TV  :
Πολυς κοσμος ''ψαχνοταν'' για το αν και πως μπορουν να εχουν Vodafone TV στα μποξακια τους...
Ω ναι λοιπον ...παιζει μια χαρα και αυτη η εφαρμογη στα AOSP μποξακια ... !!!
Ακομα και στα ... ρουταρισμενα !!!
Απλα οπως και στην Ertflix ... χρειαζεται να χαμηλωσουμε τις μπαρες στην οθονη ...

E D I T  4 :

Μεσα απο το Shortcut Maker διαλεγετε ''Activities'' ... βρισκετε την εφαρμογη της Vodafone TV και την κανετε μια συντομευση στον launcher για να ξεκιναει !

Αυτα λοιπον τα ... ολιγα 😄 !!!
Δοκιμαζετε και ... βλεπετε !
Καλες γιορτες σε ολους !

 

E D I T  5 :

Και κατι που θα το ξεχνουσα...
Σε συνεχεια με το προβλημα ηχου και την εφαρμογη mobile ΕΟΝ που σας ανεφερα  πιο πανω το προβλημα λυθηκε κατα 80%...
Ο ηχος λοιπον δεν χανεται τοσο ευκολα πλεον οπως πριν...
Ψαχνοντας ομως παραπανω την περιπτωση και την μονιμη λυση του προβληματος μου ''επεσα'' επανω σε μια μοντουλα του Magisk που ακουει στο ονομα JamesDSP
Και τι ειναι το JamesDSP...
Ενας Audio Manager Alternative του ViPER4Android !
Η εγκατασταση του γινεται μεσω του Magisk Manager πολυ ευκολα και δουλευει μια χαρα!
Σε εμενα παντως μια λειτουργεια του μου ελυσε το προβλημα μου και με την ευκαιρια αυτην ειπα να το μοιραστω και αυτο μαζι σας για οποιους θελουν να το δοκιμασουν !
Στο playstore εχει την Rootless βερσιον του που ... οκ... !
Μπορειτε απο εδω να δειτε για τι πραγμα μιλαμε ...
Playstore
και φυσικα εδω για ολα τα ... περαιτερω !
XDAForums
Προσοχη...
Αν θελετε να εχετε το μενου της εφαρμογης οπως το βλεπετε στο playstore (μιας και εχει 2 επιλογες) κατα την εγκατασταση της μοντουλας στο Magisk Manager οταν σας ζητηθει να διαλεξετε .. πατηστε το Volume Down κουμπι του κοντρολ σας και θα ειστε οκ !

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.
Να σας δώσω και ένα τιπ: Εάν σας βγάζει λάθος η σελίδα δοκιμάστε άλλο browser !!!
ή κάνετε refresh ή σβήστε το ιστορικό μέχρι την προηγούμενη ημέρα. Ήδη έχω 5 κωδικούς.
TIP No. 2:  Όσοι στο TVbox έχετε AOSP rom, πιθανότατα κατεβάζοντας την ΕΟΝ από το Playstore θα κατέβει μεν, δεν θα δουλεύει δε🥲....υπάρχει όμως λύση....στείλτε μου πμ να σας δώσω απκ να δοκιμάσετε.....ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.....θα σας χρεωθεί ως TV !!!....άρα εάν έχετε και smartTV μην το δοκιμάσετε. Κάντε το τιπ 3
TIP No. 3 Δείτε EON μέσω Browser (π.χ. Opera)
Ώρα δοκιμών λοιπόν
Πήγα να κάνω εγγραφή μέσω Opera και μου έβγαλε σφάλμα..
Δοκίμασα ξανά μου έβγαλε ότι ο αριθμός κινητού έχει ήδη καταχωρηθεί.
Δοκίμασα άλλο email και κινητό, μια από τα ίδια..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το έβαλα στο κινητό όλα οκ στην tv έχω το Google Smart TV Stick Chromecast  κατέβασα το app επέλεξα γλώσσα και nova και μου δείχνει έναν κωδικό που πρέπει κάπου να τον καταχώρησω, υπάρχει τελικά λύση ;

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, grlansin said:

Καλησπερα, το έβαλα στο κινητό όλα οκ στην tv έχω το Google Smart TV Stick Chromecast  κατέβασα το app επέλεξα γλώσσα και nova και μου δείχνει έναν κωδικό που πρέπει κάπου να τον καταχώρησω, υπάρχει τελικά λύση ;

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7227079

Πόσο πιο καθαρά να το γράψω?

1 ώρα πριν, johnybe said:

Πήγα να κάνω εγγραφή μέσω Opera και μου έβγαλε σφάλμα..
Δοκίμασα ξανά μου έβγαλε ότι ο αριθμός κινητού έχει ήδη καταχωρηθεί.
Δοκίμασα άλλο email και κινητό, μια από τα ίδια..

Δοκίμασε και με Firefox or Chrome. Μήπως την 1η φορά τελικά πήρε τα στοιχεία εγγραφήσ? Δοκίμασε και με άλλο τηλ/μειλ (συγγενη, φιλου κλπ)  ή Δοκίμασε και με fake τηλ (παρόλο που δεν το θεωρώ σωστό) & temporary mail

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ath156 said:

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7227079

Πόσο πιο καθαρά να το γράψω?

Δοκίμασε και με Firefox or Chrome. Μήπως την 1η φορά τελικά πήρε τα στοιχεία εγγραφήσ? Δοκίμασε και με άλλο τηλ/μειλ (συγγενη, φιλου κλπ)  ή Δοκίμασε και με fake τηλ (παρόλο που δεν το θεωρώ σωστό) & temporary mail

Ευχαριστώ για την απάντηση, μετά το = βάζω αυτό που μου βγάζει η tv και μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα: Δεν υπάρχει ενεργό νοικοκυριό για διακριτικό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, grlansin said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, μετά το = βάζω αυτό που μου βγάζει η tv και μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα: Δεν υπάρχει ενεργό νοικοκυριό για διακριτικό.

ΟΧΙ !!!!!

Πατάς το λινκ όπως είναι στο μέιλ σου/sms (εγώ έχω σβύσει με το κόκκινο τα στοιχεία του δικού μου λινκ😁). Αφού πατήσεις το δικο σου λινκ βάζεις τον κωδικό😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ath156 said:

ΟΧΙ !!!!!

Πατάς το λινκ όπως είναι στο μέιλ σου/sms (εγώ έχω σβύσει με το κόκκινο τα στοιχεία του δικού μου λινκ😁). Αφού πατήσεις το δικο σου λινκ βάζεις τον κωδικό😉

Είσαι αρχηγός!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με Firefox or Chrome. Μήπως την 1η φορά τελικά πήρε τα στοιχεία εγγραφήσ? Δοκίμασε και με άλλο τηλ/μειλ (συγγενη, φιλου κλπ)  ή Δοκίμασε και με fake τηλ (παρόλο που δεν το θεωρώ σωστό) & temporary mail
Σε chrome δοκίμασα ξανά με το κινητό μου, αλλα δεν το έπαιρνε οπότε έβαλα ένα στην τύχη.... Και πέτυχε.. Απλά ο άλλος έχει τα στοιχεία μου πχ. Username & password..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnybe said:

Σε chrome δοκίμασα ξανά με το κινητό μου, αλλα δεν το έπαιρνε οπότε έβαλα ένα στην τύχη.... Και πέτυχε.. Απλά ο άλλος έχει τα στοιχεία μου πχ. Username & password..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

 

Αυτό δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα. Το πολύ πολύ να μπλοκαρισθεί η σύνδεσή σου (εάν πάει να συνδεθεί και αυτός την ίδια στιγμή-άσε που δεν θα τον αφήσει σε TV εφόσον έχεις ενεργοποιήσει εσύ πρώτος😉)  και να πρέπει να βγάλεις καινούργιο κωδικό.

Το πρόβλημα (εάν πράγματι υπάρχει ο εν λόγω αριθμός) είναι είτε ότι μπορεί να τρομοκρατηθεί ότι του χάκαραν το τηλέφωνο😅 είτε να αρχίσει να βρίζει την ΝΟΒΑ που αυθαίρετα προσπαθεί να τον κάνει συνδρομητή !!😂😁

Για αυτό λέω ότι δεν είναι σωστό να βάζουμε φεικ αριθμούς....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σε ένα Nokia 8000 μέσω stremio προσπαθώ να χρησιμοποιήσω εξωτερικό πρόγραμμα αναπαραγωγής. Κάθε φορά που πάω να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής για ανοίγει μόνιμα τα αρχεία βιντεο crashαρει και κλείνει το stremio. Πρέπει να επιλέγω κάθε φορά για μόνο μια φορά για να το ανοίξει. Αυτό είναι θέμα των Android tv ή στο συγκεκριμένο boxακι ;

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον @ath156  για την επικοινωνία που είχαμε κ την προθυμία να ανταλλάξουμε πληροφοριες

 

 

 

Edited by xristosIT
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, gatos814 said:

Απο τοτε που πηρα το δευτερο μου gt king με wifi 6 κατεληξα να χρησιμοποιω την καθαρη ugoos 0.5.4 απο εναν ρωσο μονο και μονο γιατι ειχε καλυτερες συμβατοτητες με διαφορες εφαρμογες σε συγκριση με slimbox οπως αυτην της disney+...
Απο την αρχη ειχα καποια προβληματακια με το ηχο με την mobile βερσιον της EON ...
Προβληματακια που εστιαζοταν στο ''μπουκωμα'' στους δυνατους και ξαφνικους ηχους με αποτελεσμα να κοβεται για λιγο ο ηχος...
Με αφορμη λοιπον αυτο καθησα τις τελευταιες μερες να κανω μια δικια μου καθαρη port ugoos για να δω αν διορθωθει η κατασταση αυτη ...
Και το αποτελεμα ειναι το παρακατω που βλεπετε....

AOSP

0-02-05-7726f008528a69c20aaaee1b9e9e585725fd5f4c58e2e649e4663b3d166140c0_8905dd40e09ffc0b.thumb.jpg.dc7a6d43b8cfac91efd7dae52ccac993.jpg

0-02-05-70d9b5a8a1c2effc4163ef9d18fae3a412e5679256da2818897584de2a5b0a9e_c7c6241916f6f77e.thumb.jpg.41dfe46b0519e0cf5e3acdb9f12e47f8.jpg

 

ATV

0-02-05-d12b32fc8c181e986b232ccebd70533cb709bb8b6db0e6fb8acd46d90b9d728c_ea44b9a746773df6.thumb.jpg.6e3a3ce5bfd605ffe14048781a58b911.jpg

0-02-05-f49b11d69ec1aaf95176738284ac1e86a86b62b2aee839663d1ae9c21f677f2f_934df7f31d0cf78c.thumb.jpg.2b56bd225acf3d0f6a546f882317e166.jpg

0-02-05-431131ecb5e1a2a3f8b8621ae1f2b8c7467590c84807f1e4da63baed3eba9621_136c18171266a061.thumb.jpg.92ef556a9bdbf195447302ff3d6ac27e.jpg

Δυο πεντακαθαρες port ugoos 0.5.4 που βασιζονται στα λογισμικα της σειρας ugoos AM6 ...
Μια AOSP  ...  δηλαδη το original λογισμικο AM6 ...
Και μια ATV  βερσιον που επισης εγινε με βαση το original AM6 ...
Και οι 2 εχουν ελαχιστες αλλαγες απο το μαμα λογισμικο κυριως σε παρωχημενες εφαρμογες...
Ειναι συμβατες σε ολα τα μποξακια Beelink gt king με DDR μνημες (οχι στα πιο παλια μποξακια με LPDDR μνημες) καθως και στα Beelink gt king pro που μοιραζονται ετσι και αλλιως το ιδιο hardware !

Και μιας που ερχονται και γιορτες και ο κοσμος μοιραζει δωρα ... ειπα και εγω να ''μοιρασω'' τα δικα μου δωρακια σε ολους τους χρηστες ugoos λογισμικων (port η original) ... 😃
Δωρακια που αφορουν 4 official streaming εφαρμογες που με την ... καμια δεν μπορουν να παιξουν στα αγαπημενα μας λογισμικα !

! Greek Magic Box !

magic.thumb.png.424aed971a503ea20527c12426a3fdd0.png

Εχουμε πει πολλες φορες οτι τα λογισμικα στα μποξακια μας με καθαρο Android βασιζονται σε μια μιξη λογισμικων τηλεφωνων ... tablets ... και φυσκικα πλεον και σε τυπου τηλεορασης για μεγαλυτερες συμβατοτητες...
Αυτες ολες οι εφαρμογες λοιπον ειναι τυπου τηλεορασης και παιζουν μια χαρα στα ... AOSP μποξακια μας !!!

Και μερικες πληροφοριες για τις παρακατω εφαρμογες και την χρηση τους...
Disneyplus : Για να εχει ηχο η εφαρμογη πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιειται σε τηλεοραση που να εχει τους αναλογους αποκωδικοποιητες ηχου αλλιως ... ΟΧΙ ηχος !!!
Δουλευεται μια χαρα με ποντικι και στις σειρες που εχουν πολλα επεισοδια για να κατεβεις και να διαλεξεις χρησιμοποιεις τα βελακια...
Ενα θεματακι που εχει ειναι με την πλαγια (αριστερη) γραμμη που λογο της αναλυσης που εχουν τα AOSP λογισμικα (240dpi) ''χανεται'' και δεν μπορεις να δεις το αναλυτικο μενου...
Προσωρινη λυση γι'αυτο ομως υπαρχει xρησιμοποιωντας μια εφαρμογη συντομευσεων οπως το Shortcut Maker ...
Απο εκει μπαινετε στα ''settings'' και ψαχνετε την ''προβολη''
Δοκιμαζοντας την συντομευση θα δειτε οτι εχετε αμεση προσβαση στο μενου της αναλυσης dpi (μεγεθος προβολης) του κουτιου σας...
Αν ανεβασετε την αναλυση στα 320dpi που ειναι και το επιθυμητο μεγεθος στα ATV λογισμικα θα δειτε το μενου να εμφανιζεται στα αριστερα της εφαρμογης και να κανετε μια χαρα την δουλεια σας!
Φυσικα μολις βγαινετε απο την εφαρμογη βαζετε παλι την αναλυση στο 240dpi και ειστε οκ !!!

E D I T  1 :

Να σημειωθει εδω οτι στο AOSP λογισμικο που εκανα για τα gt king παιζει μια χαρα η mobile εφαρμογη της Disneyplus !!!
EON TV : Εδω μιας και ειναι η ATV βερσιον οπως εχει ειπωθει πολλες φορες θα χρεωνεται σαν συσκευη Smart TV ... οποτε προσοχη...!
Ertflix : Η εφαρμογη δουλευει μια χαρα στα AOSP μποξακια αλλα χρειαζεται να χαμηλωνουμε τις μπαρες στην οθονη (οσοι τις χρησιμοποιειτε) γιατι δεν εξαφανιζονται απο μονες τους !
Και τελος η Vodafone TV  :
Πολυς κοσμος ''ψαχνοταν'' για το αν και πως μπορουν να εχουν Vodafone TV στα μποξακια τους...
Ω ναι λοιπον ...παιζει μια χαρα και αυτη η εφαρμογη στα AOSP μποξακια ... !!!
Ακομα και στα ... ρουταρισμενα !!!
Απλα οπως και στην Ertflix ... χρειαζεται να χαμηλωσουμε τις μπαρες στην οθονη ...

Αυτα λοιπον τα ... ολιγα 😄 !!!
Δοκιμαζετε και ... βλεπετε !
Καλες γιορτες σε ολους !

 

E D I T  2 :

Και κατι που θα το ξεχνουσα...
Σε συνεχεια με το προβλημα ηχου και την εφαρμογη mobile ΕΟΝ που σας ανεφερα  πιο πανω το προβλημα λυθηκε κατα 80%...
Ο ηχος λοιπον δεν χανεται τοσο ευκολα πλεον οπως πριν...
Ψαχνοντας ομως παραπανω την περιπτωση και την μονιμη λυση του προβληματος μου ''επεσα'' επανω σε μια μοντουλα του Magisk που ακουει στο ονομα JamesDSP
Και τι ειναι το JamesDSP...
Ενας Audio Manager Alternative του ViPER4Android !
Η εγκατασταση του γινεται μεσω του Magisk Manager πολυ ευκολα και δουλευει μια χαρα!
Σε εμενα παντως μια λειτουργεια του μου ελυσε το προβλημα μου και με την ευκαιρια αυτην ειπα να το μοιραστω και αυτο μαζι σας για οποιους θελουν να το δοκιμασουν !
Στο playstore εχει την Rootless βερσιον του που ... οκ... !
Μπορειτε απο εδω να δειτε για τι πραγμα μιλαμε ...
Playstore
και φυσικα εδω για ολα τα ... περαιτερω !
XDAForums
Προσοχη...
Αν θελετε να εχετε το μενου της εφαρμογης οπως το βλεπετε στο playstore (μιας και εχει 2 επιλογες) κατα την εγκατασταση της μοντουλας στο Magisk Manager οταν σας ζητηθει να διαλεξετε .. πατηστε το Volume Down κουμπι του κοντρολ σας και θα ειστε οκ !

 

Έπεσα εδώ γιατί έψαχνα κάτι για το GT King μου που τρώει άκυρο απο το VodafoneTV app ως  rooted.   Δηλαδή το apk που εχεις στο Greek Magic Box θα παίξει  ή χρειάζομαι και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν για 1 μήνα το πλήρες πακέτο ΕΟΝ+ μαζί με τα αθλητικά κανάλια   10 Δεκεμβρίου  με 10 Ιανουαρίου  2024

https://techblog.gr/internet/dorean-to-plires-paketo-nova-eon-1-mina/

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alex222800 said:

Δωρεάν για 1 μήνα το πλήρες πακέτο ΕΟΝ+ μαζί με τα αθλητικά κανάλια   10 Δεκεμβρίου  με 10 Ιανουαρίου  2024

https://techblog.gr/internet/dorean-to-plires-paketo-nova-eon-1-mina/

Και αυτό που ανήρτησα εγώ εδώ και μέρες τι είναι? Κάτι διαφορετικό?😟

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7226364

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gilbaba said:

Έπεσα εδώ γιατί έψαχνα κάτι για το GT King μου που τρώει άκυρο απο το VodafoneTV app ως  rooted.   Δηλαδή το apk που εχεις στο Greek Magic Box θα παίξει  ή χρειάζομαι και κάτι άλλο;

Ξεχασα να αναφερω πιο πανω στις ATV εφαρμογες οτι θα χρειαστει συντομευση για να ξεκινησουν ...
Οποτε...
Αν εχεις AOSP λογισμικό και καποιον launcher που δεχεται συντομευσεις θα παιξει 100% !
Αν εισαι τωρα με μαμα λογισμικο θεωρω οτι και παλι θα παιξει κανονικα πανω απο 95% !
Αληθεια πια βερσιον του gtking εχεις και ποιο λογισμικο φορας εσυ ;

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Και αυτό που ανήρτησα εγώ εδώ και μέρες τι είναι? Κάτι διαφορετικό?😟

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7226364

 

Συγνώμη  δεν το είχα  δει...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gatos814 said:

Ξεχασα να αναφερω πιο πανω στις ATV εφαρμογες οτι θα χρειαστει συντομευση για να ξεκινησουν ...
Οποτε...
Αν εχεις AOSP λογισμικό και καποιον launcher που δεχεται συντομευσεις θα παιξει 100% !
Αν εισαι τωρα με μαμα λογισμικο θεωρω οτι και παλι θα παιξει κανονικα πανω απο 95% !
Αληθεια πια βερσιον του gtking εχεις και ποιο λογισμικο φορας εσυ ;

 

Ναι το μαμα λογισμικό εχω τώρα, αν και εχω δοκιμάσει και Nova Launcher παλιά.  Κοίτα, για τη ver του δεν ξερω ποια είναι, ουτε τι είναι το ΑΟSP.

Αν σε βοηθάει, το εχω 3.5 χρόνια και στις "Πληροφορίες" μου βγάζει Kernel 4.9.113 και ver 915PO_wol ,  και στις"Ενημερώσεις" μου βγαζει "galilei-userdebug 9 PPR1.180610.011  της 23.12 2020 -1632.

Αν σου δώσω τα στοιχεία της ετικέτας του box με το sn θα σε βοηθούσε;

Πάντως στο tab που έβαλες Greek Magic Box με πάει μεν σε ενα link αλλά δεν κατεβαίνει κάτι, ούτε apk ουτε κατι άλλο.

Επισης, επειδη αναφέρεις προς το τέλος το magisk , αν το κάνεις γιατι ειναι απαραίτητο για ολο αυτο, δεν υπάρχει ο κίνδυνος να μου μείνει "τούβλο"?

Στην περσινή προσφορά της Nova ΕΟΝ μια βδομάδα δωρεαν, μια χαρά επαιζε το επίσημο app της, μόνο τωρα στο app της VodaTV εχει πρόβλημα rooted.

Περισσότερο για browsing και για καποια apps παιχνιδιών κινητών το χρησιμοποιώ, για Cinobo, αντε και λιγο Kodi...

 

 

Edited by gilbaba
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gilbaba said:

Ναι το μαμα λογισμικό εχω τώρα, αν και εχω δοκιμάσει και Nova Launcher παλιά.  Κοίτα, για τη ver του δεν ξερω ποια είναι, ουτε τι είναι το ΑΟSP.

Αν σε βοηθάει, το εχω 3.5 χρόνια και στις "Πληροφορίες" μου βγάζει Kernel 4.9.113 και ver 915PO_wol ,  και στις"Ενημερώσεις" μου βγαζει "galilei-userdebug 9 PPR1.180610.011  της 23.12 2020 -1632.

Αν σου δώσω τα στοιχεία της ετικέτας του box με το sn θα σε βοηθούσε;

Πάντως στο tab που έβαλες Greek Magic Box με πάει μεν σε ενα link αλλά δεν κατεβαίνει κάτι, ούτε apk ουτε κατι άλλο.

Επισης, επειδη αναφέρεις προς το τέλος το magisk , αν το κάνεις γιατι ειναι απαραίτητο για ολο αυτο, δεν υπάρχει ο κίνδυνος να μου μείνει "τούβλο"?

Στην περσινή προσφορά της Nova ΕΟΝ μια βδομάδα δωρεαν, μια χαρά επαιζε το επίσημο app της, μόνο τωρα στο app της VodaTV εχει πρόβλημα rooted.

Περισσότερο για browsing και για καποια apps παιχνιδιών κινητών το χρησιμοποιώ, για Cinobo, αντε και λιγο Kodi...

Καταρχας ναι ... το s/n θα βοηθουσε στον εντοπισμο της βερσιον του tv box σου...
Και πιο συγκεκριμενα τα 3-4 πρωτα γραμματα και αριθμοι...
Π.χ :  C922 / SA9X / SB9X / 6A9X / 6B9X ...
Η 915PO_wol παντως παραπεμπει σε κατι απο αυτους τους πιο πανω s/n και ειναι και αρκετα παλια...
Προφανως βεβαια ... αν δεν το εχεις αλλαξει καθολου το λογισμικο του μεχρι σημερα!
Τωρα για το λογισμικο AOSP...
Θεωρητικα ειναι ενα καθαρο Android λογισμικο βασισμενο σε ενα γενικο Open Source συστημα ...
Android Open Source Project = AOSP
Πρακτικα ομως στην περιπτωση μας σε ολα αυτα τα Amlogic μποξακια δεν ισχυει μιας και δεν ειναι βασισμενα σε Open Source Project αλλα σε Ugoos Source Project λογισμικο !!!
Απλα ''εμεινε'' σαν χαρακτηρισμος ... πλεον ... απο τους φιλους μας τους Ρωσους περισσοτερο για να διαχωριζεται απο τα λογισμικα τυπου τηλεορασης (ATV) !!!
Στην περιπτωση μας το gt king λοιπον εχει ενα τυπου καθαρο Android λογισμικο απλα ... δυστυχως ομως ... αν ποτε βαλεις καποιο port λογισμικο βασισμενο σε Ugoos θα καταλαβεις ...τι εχανες τοσα χρονια !!!
Εφ'οσον ομως η χρηση του ειναι αυτη που περιγραφεις ... καλα εισαι και με αυτο το λογισμικο που ετσι και αλλιως παιζει και την mobile βερσιον του ΕΟΝ μια χαρα (για οποτε την βγαζει δωρο) !!!
Αν ομως θελεις καποια στιγμη να την αλλαξεις ... τωρα ξερεις τι να ψαξεις και να βαλεις !
Για το magisk τωρα...
Ειναι ενα φοβερο προγραμμα που κανει πολλα ''μαγικα'' πραγματα και εχει σχεση με το να σου δωσει τον απολυτο ελεγχο της συσκευης σου...!
Και οχι ... δεν υπαρχει θεμα ... ''τουβλου''...!
Στα port Ugoos λογισμικα (οπως και στα μαμα φυσικα) τα ''αλανια'' (προγραμματιστες) της Ugoos το εχουν απλοποιησει απιστευτα και ολα γινονται με εναν διακοπτη on/off και ενα reboot !!!
Τελος για το λινκ ...
Φανταζομαι πηγες να το κατεβασεις στο μποξακι σου...
Δεν ξερω ποιον browser χρησιμοποιεις αλλα δοκιμασε να το κατεβασεις αφου πρωτα τικαρεις την λειτουργεια υπολογιστη...
Καλυτερα ομως για πιο σιγουρια κατεβασε το στον υπολογιστη σου και αφου ξεζιπαρεις το συνημμενο ... μετεφερε το στο μποξακι με ενα usb στικακι και κανε την εγκατασταση χειροκινητα !
Δοκιμασε κανοντας αυτα που λεω και πες μας αν τελικα θα παιξει στο μαμα λογισμικο!

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά όσοι έχουν "boxακι" ή TV Android δοκιμάστε τον browser TVBro για να βρείτε την υγεία σας.

Το γράφω με αφορμή που διάβασα κάτι παραπανω

Σε BOX της ΕΟΝ με Android 10 έχει περάσει κανείς Netflix που να το εμφανίζει στην αρχική οθόνη και να μη βγάζει error;; αν ΝΑΙ ας μου γράψει την έκδοση.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristosIT said:

Καλησπέρα παιδιά όσοι έχουν "boxακι" ή TV Android δοκιμάστε τον browser TVBro για να βρείτε την υγεία σας.

Το γράφω με αφορμή που διάβασα κάτι παραπανω

Σε BOX της ΕΟΝ με Android 10 έχει περάσει κανείς Netflix που να το εμφανίζει στην αρχική οθόνη και να μη βγάζει error;; αν ΝΑΙ ας μου γράψει την έκδοση.

Ευχαριστώ 

Θα βοηθουσε αν ελεγες τι εχεις δοκιμασει μεχρι τωρα και δεν σου δουλεψε...
Αντε ομως ... για αρχη ας ξεκινησουμε απο εδω :
https://github.com/aidanmacgregor/Netflix_ATV_L3_DRM_Uncertified_Mod

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Θα βοηθουσε αν ελεγες τι εχεις δοκιμασει μεχρι τωρα και δεν σου δουλεψε...
Αντε ομως ... για αρχη ας ξεκινησουμε απο εδω :
https://github.com/aidanmacgregor/Netflix_ATV_L3_DRM_Uncertified_Mod

Την δοκίμασα αλλά είναι ΧΑΛΙΑ εικόνα, είναι υποβαθμισμένη δε μπορείς να δεις.

Εννοούσα κάποια κανονική για Android 10 για BOX - TV δηλ NETFLIX για TV και συγκεκριμένα να εμφανίζεται η εφαρμογή στο αρχικό μενού.

Μέχρι στιγμής έχω τρέξει όλες που είναι για mobile τις τρέχει κανονικά αλλά δε δημιουργεί συντόμευση στην αρχική οθόνη.

Πρέπει να πας settings - apps - Netflix - open.

Συντόμευση φτιάχνει μόνο Netflix για TV αλλά βγάζει σφάλμα -13 όχι συμβατή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...