Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από έλεγχο στα x96 max plus που έχουν περάσει από τα χέρια τα δικά μου αλλά και κάποιον άλλων κατόχων του συγκεκριμένου box. Έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

Δεν παρατηρούνται κάποιες αυξημένες θερμοκρασίες στα κάτωθι μποξάκια , που κυμαίνοται στους 44-54 βαθμούς.

Τα x96 max plus 2 (αρχική έκδοση)

Τα x96 max plus Q1

Τα x96 max plus Q2

Τα x96 max plus M

Τα x96 max plus 2 M

Τα x96 max plus T

Αντίθετα τα μποξάκια που παρατηρείται ειδικά το καλοκαίρι θερμοκρασία πάνω από 70-75 που αναφέρουν κάτοχοι και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω , είναι τα κάτωθι 

Τα x96 max plus 100W

Τα x96 max plus 2101 W.

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι δεν τα έχω δοκιμάσει.

Επειδή εάν παραγγείλει κάποιος το συγκεκριμένο box σήμερα , πρώτον δεν θα μπορεί να ελέγξει από ποιά παρτίδα θα παραλάβει και δεύτερον κατά 99,9% θα παραλάβει μποξάκι που τείνει σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Διότι από ότι κατάλαβα οι τελευταίες παρτίδες έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.

Οπότε ή παίρνεις μποξάκι άλλης εταιρείας με s905x3 , εάν βρεις , όπου δεν ξέρω τι παίζει. 

Πλην GT king με s922 ή Ugoos AM7 με s905x4 που ως κάτοχος μπορώ να πω ότι τα δουλεύω χωρίς ανεμιστήρα και χωρίς πρόβλημα θερμοκρασίας. 

Όλα τα υπόλοιπα μποξάκια s905x4 λόγω υψηλότερου χρονισμού και κάποια  με λαμπάκια led τείνουν σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Επικεντρώθηκα σε μποξάκια με επεξεργαστές με s905x4 γιατί τα μεν s905x3 δεν υπάρχουν πολλά πλέον στην πιάτσα , τα s905x4 υπάρχουν, αλλά παίρνεις γουρούνι στο σακί όσων αφορά τις θερμοκρασίες, τα s922 έχουν τσιμπημένες τιμές. Οπότε για τώρα δύσκολη η απόφαση. 

Στα 45€ ίσως το A95x F3 Air , λόγω της διαθεσιμότητας, του χαμηλότερου χρονισμού και συνεπώς χαμηλότερων θερμοκρασιών , ύπαρξη custom Rom , ύπαρξη μόνο τριών εκδόσεων αντί για δεκαπέντε του x96 max plus και του s905x3 δηλαδή android 9 έναντι του android 11 των s905x4. Θα με κέρδιζε εάν δεν θέλω να ξοδέψω πάνω από 100€ για tv box για τώρα.

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

15 ώρες πριν, madmax said:

Πως γινεται αναβαθμιση custom firmware χωρις να χαθουν τα δεδομενα;
Σε ενα HK1 S905X4 ειχα βαλει slimbox αλλα βλεπω πλεον οτι εχει μεινει λιγο πισω σε εκδοσεις.

Ειχα δοκιμασει στο burning tool να βγαλω ολα τα τικ απο το configuration δεξια, φλασαρα αλλα μετα στο boot μου κολλησε στο logo.
Εχει καποια αλλη διαδικασια;

Δοκίμασε να αφήσεις τικαρισμένο μόνο το δεύτερο κουτάκι , δηλαδή σβήσε το τικ στο erase flash ( normal erase). Εάν δεν δουλέψει , δοκίμασε να κρατήσεις backup τα data μέσω TWRP σε εξωτερική sd, και restore backup όταν φλασάρεις την νέα Rom πάλι από την SD.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντα με restore μέσω backup από TWRP επαναφέρω τις εφαρμογές μου. Μέσω ξετικαρισμένου erase flash όταν δεν το αναφέρει ειδικά ο slimhouse για clean install, δουλεύει. Όταν έχει κάνει μεγάλες αλλαγές στην Ρομ , ο slimhouse προτείνει clean install και στήσιμο από την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

το αφήνω εδώ για κάθε ενδιαφερόμενο  . . . .. . . . 

 

https://androidpctv.com/vontar-c1-cool-android-box/

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αντε...να ''αφησω'' και εγω κατι προς πληροφορηση ολων!

 

UGOOS-AM8-1024x568.jpg.webp

 

https://androidtvbox.eu/ugoos-am8-is-an-upcoming-8k-s928x-j-tv-box-with-dolby-vision-and-dolby-audio/

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, taliban said:

το αφήνω εδώ για κάθε ενδιαφερόμενο  . . . .. . . . 

 

https://androidpctv.com/vontar-c1-cool-android-box/

ενδιαφερον....αλλα παραδοση Νοεμβριο???

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, gatos814 said:

Αντε...να ''αφησω'' και εγω κατι προς πληροφορηση ολων!

 

UGOOS-AM8-1024x568.jpg.webp

 

https://androidtvbox.eu/ugoos-am8-is-an-upcoming-8k-s928x-j-tv-box-with-dolby-vision-and-dolby-audio/

Πολύ ωραίο αλλά 200 ευρώ δεν τα δίνω

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, varajohn said:

Πολύ ωραίο αλλά 200 ευρώ δεν τα δίνω

Ουτε και εγω!
Αν εχει καποια αξια στο σαιτ της ugoos το εχει προσφορα στα 163 !
Παντως μιλαμε για ενα ''τερατακι'' με πολυ πολυ καλα χαρακτηριστικα τοσο σε επεξεργαστικη ισχυ οσο και σε επιπεδο καρτας γραφικων και με την υπογραφη της Ugoos  ....!
Εξου και το πανω απο 200000 Antutu!
Ιδωμεν...!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ τουμπανιάρικο φαίνεται και με πρωτοεμφανιζόμενο επεξεργαστή.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση πολυ συντομη, ξεθαψα το cs968 (rk3188) android 4.4 το οποιο παραδοξως λειτουργει. Υπαρχει τροπος να βαλω coreelec ή οτιδηποτε αλλο ή ακομα και απλα ενα apk που να υποστηριζει 4.4 ωστε να βλεπω ταινιες τυπου kodi? Ειπα να ρωτησω πριν το πεταξω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billyme said:

Μια ερωτηση πολυ συντομη, ξεθαψα το cs968 (rk3188) android 4.4 το οποιο παραδοξως λειτουργει. Υπαρχει τροπος να βαλω coreelec ή οτιδηποτε αλλο ή ακομα και απλα ενα apk που να υποστηριζει 4.4 ωστε να βλεπω ταινιες τυπου kodi? Ειπα να ρωτησω πριν το πεταξω.

Θα έλεγα ότι αξίζει πλέον σχεδόν μόνο για να το βάλεις σε καμιά παλιά τηλεόραση και να παίζεις εκεί "κατεβασμένες" ταινίες, σειρές κλπ. Έχω κάτι χρόνια που έδωσα το δικό μου και νομίζω ότι δεν αξίζει να χάνεις τον χρόνο σου (και τα "νεύρα" σου) με κάτι αντίστοιχο.

***Το τελευταίο που είχα βάλει και δούλευε ήταν κάποιο MygicaMediacenter...το έχω ακόμα κρατημένο εάν δεν το βρεις, όμως δεν νομίζω ότι αξίζει πλέον (έτος 2017)

"mygicaMediaCenter2017413_sign.apk"  LINK

***Το εγκαθιστάς σαν apk δηλαδή και έχεις ένα νέο "KODI"....δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις αν και δεν νομίζω πλέον να έχει κάποια αξία.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ath156 said:

Θα έλεγα ότι αξίζει πλέον σχεδόν μόνο για να το βάλεις σε καμιά παλιά τηλεόραση και να παίζεις εκεί "κατεβασμένες" ταινίες, σειρές κλπ. Έχω κάτι χρόνια που έδωσα το δικό μου και νομίζω ότι δεν αξίζει να χάνεις τον χρόνο σου (και τα "νεύρα" σου) με κάτι αντίστοιχο.

***Το τελευταίο που είχα βάλει και δούλευε ήταν κάποιο MygicaMediacenter...το έχω ακόμα κρατημένο εάν δεν το βρεις, όμως δεν νομίζω ότι αξίζει πλέον (έτος 2017)

"mygicaMediaCenter2017413_sign.apk"  LINK

σε ευχαριστω το ειχα δει αυτο αλλα ειναι απαρχαιωμενο. ποιο μποξακι θα προτεινες (το πιο φτηνο) για απλη χρηση κοντι και στρεμιο?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, billyme said:

σε ευχαριστω το ειχα δει αυτο αλλα ειναι απαρχαιωμενο. ποιο μποξακι θα προτεινες (το πιο φτηνο) για απλη χρηση κοντι και στρεμιο?

Για τόσο απλή χρήση υπάρχουν αρκετά (ακόμα και με Rockchip επεξεργαστή, παρόλο που πιστεύω ότι με Amlogic είναι πάντα καλύτερα). Εάν βέβαια δεν θέλεις να ασχοληθείς με το σπορ των κάστομ ρομ ίσως δεν έχει και μεγάλη σημασία. Επειδή φεύγω τώρα εάν θέλεις μπορείς και με προσωπικό μήνυμα. Θα σου δώσω λινκς και αποφασίζεις (για το πιο φθηνό?).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το S96 MAX Plus 4GB/32GB (Android 10) με επεξεργαστή τον RK3318.

Τίμιο boxάκι από άποψη ταχυτήτων. Παλιότερα είχα ασχοληθεί πολύ με kodi και πρόσθετα αλλά πλέον το έχω παρατήσει το άθλημα. Έχουμε τίποτα σε ROM για εγκατάσταση με προεγκατεστημένες επεκτάσεις και εφαρμογές και διαφορετικό UI; Έτσι να παίξω λιγάκι.

Επίσης, ποια εφαρμογή προτείνετε για καλύτερη απόδοση σε βίντεο από USB; Που να παίζει όλα τα formats με υπότιτλους κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, konstantinoslp said:

Έχω το S96 MAX Plus 4GB/32GB (Android 10) με επεξεργαστή τον RK3318.

Τίμιο boxάκι από άποψη ταχυτήτων. Παλιότερα είχα ασχοληθεί πολύ με kodi και πρόσθετα αλλά πλέον το έχω παρατήσει το άθλημα. Έχουμε τίποτα σε ROM για εγκατάσταση με προεγκατεστημένες επεκτάσεις και εφαρμογές και διαφορετικό UI; Έτσι να παίξω λιγάκι.

Επίσης, ποια εφαρμογή προτείνετε για καλύτερη απόδοση σε βίντεο από USB; Που να παίζει όλα τα formats με υπότιτλους κλπ.

Έχεις δοκιμάσει mxplayer, vlc κλπ? Ακόμα και το ίδιο το KODI είναι εξαιρετικός player.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ath156 said:

Έχεις δοκιμάσει mxplayer, vlc κλπ? Ακόμα και το ίδιο το KODI είναι εξαιρετικός player.

Ναι ναι τα έχω δοκιμάσει αυτά. Ισχύει αυτό που λες για το  ΚODI. Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχω πάρει είδηση. Οπότε μένω σε αυτά. 🙂

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, billyme said:

Μια ερωτηση πολυ συντομη, ξεθαψα το cs968 (rk3188) android 4.4 το οποιο παραδοξως λειτουργει. Υπαρχει τροπος να βαλω coreelec ή οτιδηποτε αλλο ή ακομα και απλα ενα apk που να υποστηριζει 4.4 ωστε να βλεπω ταινιες τυπου kodi? Ειπα να ρωτησω πριν το πεταξω.

Για ριξε μια ματια εδω

https://forum.xda-developers.com/search/68330597/?q=CS968&o=relevance

Εχει πολυ πραμα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και ψάχνοντας να βρω πωλητή που διαθέτει το HK1 Box S905X3 (ευτυχώς υπάρχει ακόμα στο επίσημο σαιτ Vontar) στο Aliexpres βρήκα ότι πιο ΜΟΥΦΑ πωλητή και TVbox υπάρχει εκεί😁🤣😂

ΛΙΝΚ ΜΟΥΦΑ πωλητής

Τιμή? Μόνο 234,64 ευρώ !!! (τύφλα να έχει το ΑΜ8🤣)  (έχει όμως δωρεάν μεταφορικά !!!😁)

Επεξεργαστής? S905X3 αριστερά πάνω από το κουτί - Η616 στην περιγραφή !!!! Μαγεία!!

Μνήμη (επιλογή)? Διαλέγεις χρώμα😂

Λειτουργικό? Android 9 αριστερά Android 10 στην περιγραφή Android 12 πιο κάτω (θέλετε και άλλο λειτουργικό δηλαδή?)

0.0% Positive feedback   11 Followers (αλήθεια που βρέθηκαν τέτοιοι?😁)

Στα σοβαρά τώρα, ψωνίζετε στο Αλι, αλλά ψάξτε πωλητές που έχουν πολύ υψηλό Positive feedback (93% +), πολλούς followers, πιθανόν πολλές πωλήσεις στο ίδιο είδος και γενικά, πολλές κριτικές κάτω κλπ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ath156 said:

Και ψάχνοντας να βρω πωλητή που διαθέτει το HK1 Box S905X3 (ευτυχώς υπάρχει ακόμα στο επίσημο σαιτ Vontar) στο Aliexpres βρήκα ότι πιο ΜΟΥΦΑ πωλητή και TVbox υπάρχει εκεί😁🤣😂

ΛΙΝΚ ΜΟΥΦΑ πωλητής

Τιμή? Μόνο 234,64 ευρώ !!! (τύφλα να έχει το ΑΜ8🤣)  (έχει όμως δωρεάν μεταφορικά !!!😁)

Επεξεργαστής? S905X3 αριστερά πάνω από το κουτί - Η616 στην περιγραφή !!!! Μαγεία!!

Μνήμη (επιλογή)? Διαλέγεις χρώμα😂

Λειτουργικό? Android 9 αριστερά Android 10 στην περιγραφή Android 12 πιο κάτω (θέλετε και άλλο λειτουργικό δηλαδή?)

0.0% Positive feedback   11 Followers (αλήθεια που βρέθηκαν τέτοιοι?😁)

Στα σοβαρά τώρα, ψωνίζετε στο Αλι, αλλά ψάξτε πωλητές που έχουν πολύ υψηλό Positive feedback (93% +), πολλούς followers, πιθανόν πολλές πωλήσεις στο ίδιο είδος και γενικά, πολλές κριτικές κάτω κλπ.

Ο τυπος ΔΕΝ πουλαει tv box !!!!!!!!!!

Αλλο ...πουλαει!!!!!!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gatos814 said:

Ο τυπος ΔΕΝ πουλαει tv box !!!!!!!!!!

Αλλο ...πουλαει!!!!!!!!

Μιλάς με γρίφους γέροντα.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή κάποιος μου το θύμισε....το Emuelec που έχω σε εξωτερικό HDD enclosure 320GB (41.983 games) τρέχει "αυτούσιο" και στο H96 max X3 & HK1 Box & X96 max Plus 2101W & X88 King (στο X88 King απλά αλλάζοντας dtb file).

Μάλιστα έχω ενεργοποιήσει και την εξωτερική του led οθόνη....είναι cool να δείχνει την έκδοσή του "CE4"😉😎

1694178703212_new.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για μποξάκια με amlogic 905X & amlogic 905X3 υπάρχει καμιά ATV με android 11ή 12. Έχω slimbox custom ROM έχει μείνει σε android 9 και δεν το βλέπω να αναβαθμίσει το android version. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zacharis said:

Καλησπέρα για μποξάκια με amlogic 905X & amlogic 905X3 υπάρχει καμιά ATV με android 11ή 12. Έχω slimbox custom ROM έχει μείνει σε android 9 και δεν το βλέπω να αναβαθμίσει το android version. 

Καλησπέρα. Ούτε πρόκειται να το δεις σε 11 ή 12. Μάλλον πρέπει να είσαι "ευτυχισμένος" με το Android 9, εφόσον οι παραπάνω εκδόσεις έχουν σχεδόν μόνο περιορισμούς και άλλα "θεματάκια"....διάβασε λίγο για τα προβλήματα που έχουν στις ανώτερες και πιο καινούργιες εκδόσεις (11 ή 12 κλπ).Πίστεψέ με δεν χάνεις τίποτα με το Android 9. Τα έχει όλα και συμφέρει.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

Εχω το HK1 S905x4 με slimbox rom.
Προσπαθω να συνδεσω επανω καποια gamepads για το Retroarch.
Οποιοδηποτε και αν συνδεσω, αναγνωριζεται σαν virtual.
Παραθετω εικονα.

virtual.thumb.jpg.c92437d8e82192e92fd7197b758688ed.jpg

Το ενα gamepad λειτουργει κανονικα μεν, αλλα εμφανιζεται προβλημα οταν παω να συνδεσω παραπανω απο ενα:
Αναγνωριζονται επισης σαν virtual και αυτο εχει σαν αποτελεσμα διενεξεις. Τα κουμπια του ενος μπερδευονται με τα κουμπια του αλλου.
Εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους και ολους τους τυπους συνδεσης. Ασυρματα, καλωδιο, bluetooth.

Αντιθετα στην stock rom αναγνωριζονται με το ονομα τους και δεν υπαρχει κανενα προβλημα οσα και να συνδεσω.
normal.thumb.jpg.b984bf982e3f3ef6e003c0a7ed8ccf00.jpg

Με βαση λοιπον τα παραπανω φαινεται οτι ειναι 100% θεμα rom.
Εχω δοκιμασει να περασω ενα module μεσω magisk υποτιθεται ειναι για gamepads αλλα απο οτι καταλαβα ειναι μονο για mapping πληκτρων και ουσιαστικα δεν αλλαξε κατι.
Υποψιαζομαι οτι απο την slimbox λειπουν drivers.

Εχετε γενικα κατι υποψιν σας ωστε να μπορεσουν να προστεθουν απο πανω η καποια αλλη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...