Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, πρέπει να μιλήσεις μαζί τους να σε δώσουν κωδικό για ott , όσοι έχουν δορυφορική δικαιούνται 3 μήνες το ott μέχρι να καταργηθεί το Go!

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Το εκανες ενα factory reset;

Αν οχι δοκιμασε το!

;)

 

Το δοκίμασα... Έτσι κι αλλιώς δεν είχα κάνει και σπουδαίες ρυθμίσεις...

Αλλά... Τα ίδια...

Δεν πιστεύω πως φταίει μόνον το μποξάκι.... Μάλλον ο συνδυασμός την τηλεόραση.... :-)

Link to comment
Share on other sites

Η Ugoos ειναι απο τις λιγες εταιρειες με το πιο ολοκληρωμενο software στα Κινεζικα μποξακια!

Η αλλη σοβαροτερη εταιρεια και μια απο τις παλαιοτερες ειναι η Minix!

Γι'αυτο λοιπον και πολλοι απο τους developers χρησιμοποιουν διαφορα ''καλουδια'' απο τα λογισμικα τους !

Απο εκει και μετα υπαρχουν εταιρειες που προσπαθουν παρα πολυ , αλλες πιο πολυ αλλες πιο λιγο , οπως η Beelink , η Rikomagic κτλ αλλα ισως καποιες λογω marketing δεν ειναι και τοσο γνωστες!

Παντως και η Α95X (πρωην Nexbox) ειναι μια απο τις πιο παλιες δευτεροτριτες στην πιατσα !

Στο δια ταυτα τωρα ...

Το μονο που δεν μου αρεσει στο μποξακι ειναι οτι λογο χωρου δεν διαθετει ματακι IR για το remote και το εχει με εξτρα καλωδιο!

Κατα τα αλλα το wifi κυμαινεται στα γνωστα Κινεζικα πλαισια...

Στα 2.4GHz τα περισσοτερα (αν οχι ολα) ειναι ''καρφωμενα'' γυρω στα 50mbs ανεξαρτητως ταχυτητας (προς τα πανω φυσικα) ενω στα 5Ghz τα παει εξαιρετικα (οπως αλλωστε και αρκετα αλλα) !

Και τελειωνοντας να πω οτι εγω ισως να πηγαινα και στο X2 pro με τον s905x2 που εχει καλυτερες θερμοκρασιες , λιγοτερα bugs και λιγο πιο ολοκληρωμενο λογισμικο !

;)

Σε ευχαριστώ πολύ. Το X3 pro έχει κι αυτό ddr4; αν ξέρεις

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θες να δοκιμάσεις για ένα μηνα με χρέωση 0,01/πακέτο την υπηρεσία, την έχουν βγάλει στο παρακάτω link (θα πρέπει να θυμηθείς να το κόψεις όμως γιατί μετά το μήνα χρεώνουν κανονικά). Δίνουν δύο πακέτα προς 0,01€ αλλά και το πακέτο πολλών συσκευών. Οι κωδικοί αυτοί μπαίνουν στην εφαρμογή που αναφέρω.

 

https://www.cosmote.gr/eshop/jsp/configuratorPage.jsp

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα... Έτσι κι αλλιώς δεν είχα κάνει και σπουδαίες ρυθμίσεις...

Αλλά... Τα ίδια...

Δεν πιστεύω πως φταίει μόνον το μποξάκι.... Μάλλον ο συνδυασμός την τηλεόραση.... :-)

 

Δια της ατοπου μονο μπορεις να καταλαβεις τι φταιει ...

Δηλαδη για παραδειγμα ...

Αλαγη και δοκιμη αλλου καλωδιου hdmi

Δοκιμη σε μια αλλη θυρα hdmi

Δοκιμη και σε μια δευτερη τηλεοραση για να δεις αν και εκει κανει τα ιδια

Αλλαγη λογισμικου (πιο παλιου , πιο νεου η καποιου προσαρμοσμενου) στο μποξακι σου (αυτο προυποθετει και λιγες γνωσεις)

Δοκιμη ενος αλλου τριφοδοτικου στο μποξακι σου (αν υπαρχει)

Και τελος αναβαθμιση , αν υπαρχει , στο tv monitor που εχεις μηπως αλλαζει κατι ...

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι αλλα αυτο ειναι πανω κατω ενα πλανο για να σε βοηθησει να βρεις τι φταιει !

Καλη τυχη!

:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Το X3 pro έχει κι αυτό ddr4; αν ξέρεις

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://ugoos.com/x3-tv-box-family-series-devices-based-on-android-9-0

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δια της ατοπου μονο μπορεις να καταλαβεις τι φταιει ...

 

Δηλαδη για παραδειγμα ...

 

Αλαγη και δοκιμη αλλου καλωδιου hdmi

 

Δοκιμη σε μια αλλη θυρα hdmi

 

Δοκιμη και σε μια δευτερη τηλεοραση για να δεις αν και εκει κανει τα ιδια

 

Αλλαγη λογισμικου (πιο παλιου , πιο νεου η καποιου προσαρμοσμενου) στο μποξακι σου (αυτο προυποθετει και λιγες γνωσεις)

 

Δοκιμη ενος αλλου τριφοδοτικου στο μποξακι σου (αν υπαρχει)

 

Και τελος αναβαθμιση , αν υπαρχει , στο tv monitor που εχεις μηπως αλλαζει κατι ...

 

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι αλλα αυτο ειναι πανω κατω ενα πλανο για να σε βοηθησει να βρεις τι φταιει !

 

Καλη τυχη!

 

:)

 

 

 

 

 

 

 

https://ugoos.com/x3-tv-box-family-series-devices-based-on-android-9-0

 

:)

To είδα αφου ρώτησα φίλε gatos αλλά ξέχασα να σβήσω το ποστ. Η ερώτηση μου κανονικά αφορούσε το X2 που πρότεινες και μου το διόρθωσε ο κορεκτορας.

 

Έτσι κι αλλιώς στην Ευρώπη υπάρχει μόνο το X2 cube (που έχει 2Gb RAM ενώ εγώ θέλω 4,πιο futureproof) και το Χ3 Pro (που ανέφερες ότι ανεβάζει θερμοκρασίες και σε εμπιστεύομαι οπότε μπα)

Αν τελικά δεν πάρω Α95Χ F3 ή δεν φέρουν το GT mini2 με βλέπω χωρίς μποξακι στο υπνοδωμάτιο για κάποιο διάστημα... Θα κοιμάμαι στο σαλόνι...

Edited by johnakis25
Link to comment
Share on other sites

To είδα αφου ρώτησα φίλε gatos αλλά ξέχασα να σβήσω το ποστ. Η ερώτηση μου κανονικά αφορούσε το X2 που πρότεινες και μου το διόρθωσε ο κορεκτορας.

 

Έτσι κι αλλιώς στην Ευρώπη υπάρχει μόνο το X2 cube (που έχει 2Gb RAM ενώ εγώ θέλω 4,πιο futureproof) και το Χ3 Pro (που ανέφερες ότι ανεβάζει θερμοκρασίες και σε εμπιστεύομαι οπότε μπα)

Αν τελικά δεν πάρω Α95Χ F3 ή δεν φέρουν το GT mini2 με βλέπω χωρίς μποξακι στο υπνοδωμάτιο για κάποιο διάστημα... Θα κοιμάμαι στο σαλόνι...

 

 

Η απαντηση ειναι ναι!

https://ugoos.com/x2-cube-amlogic-tv-box-android-9-0-s905x2

Και αυτος ειναι ddr4 και μαλιστα τυπου LP , δλδ μια μνημη 4γιγα ddr4 !

Βαζω και 2 reviews του Χ2 Pro και Χ3 Pro του ιδιου τυπου για να δεις καλυτερα τι παιζει με το ενα και το αλλο εχοντας καποιος το ιδιο μετρο συγκρισης οπως το wifi , τα ιδια δειγματα βιντεο και τα παιχνιδια!

:up::bow: :up:

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι ναι!

https://ugoos.com/x2-cube-amlogic-tv-box-android-9-0-s905x2

Και αυτος ειναι ddr4 και μαλιστα τυπου LP , δλδ μια μνημη 4γιγα ddr4 !

Βαζω και 2 reviews του Χ2 Pro και Χ3 Pro του ιδιου τυπου για να δεις καλυτερα τι παιζει με το ενα και το αλλο εχοντας καποιος το ιδιο μετρο συγκρισης οπως το wifi , τα ιδια δειγματα βιντεο και τα παιχνιδια!

:up::bow: :up:

Δεν έχει κουμπάκι thanks αλλιώς θα στο πατούσα 5-6 φορές... Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δια της ατοπου μονο μπορεις να καταλαβεις τι φταιει ...

Δηλαδη για παραδειγμα ...

Αλαγη και δοκιμη αλλου καλωδιου hdmi

Δοκιμη σε μια αλλη θυρα hdmi

Δοκιμη και σε μια δευτερη τηλεοραση για να δεις αν και εκει κανει τα ιδια

Αλλαγη λογισμικου (πιο παλιου , πιο νεου η καποιου προσαρμοσμενου) στο μποξακι σου (αυτο προυποθετει και λιγες γνωσεις)

Δοκιμη ενος αλλου τριφοδοτικου στο μποξακι σου (αν υπαρχει)

Και τελος αναβαθμιση , αν υπαρχει , στο tv monitor που εχεις μηπως αλλαζει κατι ...

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι αλλα αυτο ειναι πανω κατω ενα πλανο για να σε βοηθησει να βρεις τι φταιει !

Καλη τυχη!

:)

:)

 

 

Θα δοκιμάσω σε άλλη τηλεόραση και σε μόνιτορ και με διαφορετικά καλώδια, αλλά αλλαγές λογισμικού κτλ.... όχι...

Αν κάτι δουλεύει, δεν το πειράζουμε....:p

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε άλλη τηλεόραση και σε μόνιτορ και με διαφορετικά καλώδια, αλλά αλλαγές λογισμικού κτλ.... όχι...

Αν κάτι δουλεύει, δεν το πειράζουμε....:p

 

Χμμ ...

Δουλευει .... ; !

Προφανως και κατι δεν δουλευει σωστα...!

Με τον τροπο αυτο (δοκιμη αλλου λογισμικου) θα σιγουρευτεις μεταξυ αλλων οπως ειπα , για το τι ακριβως φταιει!

Υπαρχει βεβαια και η δυνατοτητα ενος πληρους backup μεσω μιας twrp recovery για να ξανα εχεις τα παντα ολα οπως τα ... αφησες και να κανεις τις δοκιμες σου , αλλα δυστυχως θελει λιγο παιδεμα!

Τεσπα...

Δοκιμασε αυτα που μπορεις και μακαρι να ειναι κατι απο αυτα !

Καλη τυχη!

:up:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Custom Rom σε Android 9 με βάση αυτή του ΗΚ1 Χ3 u219 (28.12.19/28.2.2020).

Σύντομη Περιγραφή

- Magisk 20.3 (που μπορεί να αναβαθμισθεί άμεσα σε 20.4)

- Viper4Xandroid

- TWRP μόνιμο (recovery)

- Υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για navigation (που την ρυθμίζεις όπως θέλεις και με επιπλέον χαρακτηριστικά/λειτουργικότητα)

- Εγκατεστημένη εφαρμογή για notifications (και αυτή έχει πολλές ρυθμίσεις- ανάλογα με το τι θέλει κάποιος)

- Εφαρμογή (κουμπί) POWER Menu (OFF, Reboot,Soft Reboot, Recovery,Bootloader)

- 2ος Launcher το Square Home 3 (συνιστάται)

- Έχει διορθωθεί το bug του ENTER (που όπως έχω δείξει παλιότερα είναι πολύ εύκολο να διορθωθεί, αλλά κάποιοι φοβούνται να το κάνουν ή δεν μπορούν επειδή είναι σε αρχείο συστήματος)

- Εγκατάσταση με Αγγλικό/ελληνικό μενού και έτοιμη ώρα Ελλάδος.

- Πρέπει να της δώσετε 4-5 λεπτά προκειμένου να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές.

Έχει δοκιμασθεί σε H96 max X3 όμως είναι κατάλληλη και για όλους του κλώνους του (HK1X3, BqeelY8max κλπ).

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άς στείλει PM για λινκ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Custom Rom σε Android 9 με βάση αυτή του ΗΚ1 Χ3 u219 (28.12.19/28.2.2020).

Σύντομη Περιγραφή

- Magisk 20.3 (που μπορεί να αναβαθμισθεί άμεσα σε 20.4)

- Viper4Xandroid

- TWRP μόνιμο (recovery)

- Υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για navigation (που την ρυθμίζεις όπως θέλεις και με επιπλέον χαρακτηριστικά/λειτουργικότητα)

- Εγκατεστημένη εφαρμογή για notifications (και αυτή έχει πολλές ρυθμίσεις- ανάλογα με το τι θέλει κάποιος)

- Εφαρμογή (κουμπί) POWER Menu (OFF, Reboot,Soft Reboot, Recovery,Bootloader)

- 2ος Launcher το Square Home 3 (συνιστάται)

- Έχει διορθωθεί το bug του ENTER (που όπως έχω δείξει παλιότερα είναι πολύ εύκολο να διορθωθεί, αλλά κάποιοι φοβούνται να το κάνουν ή δεν μπορούν επειδή είναι σε αρχείο συστήματος)

- Εγκατάσταση με Αγγλικό/ελληνικό μενού και έτοιμη ώρα Ελλάδος.

- Πρέπει να της δώσετε 4-5 λεπτά προκειμένου να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές.

Έχει δοκιμασθεί σε H96 max X3 όμως είναι κατάλληλη και για όλους του κλώνους του (HK1X3, BqeelY8max κλπ).

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άς στείλει PM για λινκ.

 

Καλημέρα αναφέρεσαι στην rom πού υπάρχει στο 4pda?

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αναφέρεσαι στην rom πού υπάρχει στο 4pda?

 

Την έχω επεξεργαστεί και εμπλουτίσει (notification/navigation bars, διορθώσεις, γλώσσα, ώρα κλπ).:):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ...

Δουλευει .... ; !

Προφανως και κατι δεν δουλευει σωστα...!

Με τον τροπο αυτο (δοκιμη αλλου λογισμικου) θα σιγουρευτεις μεταξυ αλλων οπως ειπα , για το τι ακριβως φταιει!

Υπαρχει βεβαια και η δυνατοτητα ενος πληρους backup μεσω μιας twrp recovery για να ξανα εχεις τα παντα ολα οπως τα ... αφησες και να κανεις τις δοκιμες σου , αλλα δυστυχως θελει λιγο παιδεμα!

Τεσπα...

Δοκιμασε αυτα που μπορεις και μακαρι να ειναι κατι απο αυτα !

Καλη τυχη!

:up:

 

Μωρέ εσύ δίκιο έχεις, αλλά όπως σου είπα, δεν το έχω πολύ με τα μποξάκια....

Χθες άνοιξα την τηλεόραση να δv κάτι στην nova. To μποξάκι δεν άνοιξε.....

Μετά από καμια ώρα, την γύρισα στο hdmi του box, και αμέσως άνοιξε... από μόνο του...:p

To twrp recovery το έψαξα λίγο, αλλά είναι πολλά... ιδέα δεν έχω ποιο κάνει για το δικό μου....

Θα το δοκιμάσω κατ αρχήν σε άλλο μόνιτορ ή τηλεόραση και μετά βλέπουμε....:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Custom Rom σε Android 9 με βάση αυτή του ΗΚ1 Χ3 u219 (28.12.19/28.2.2020).

Σύντομη Περιγραφή

- Magisk 20.3 (που μπορεί να αναβαθμισθεί άμεσα σε 20.4)

- Viper4Xandroid

- TWRP μόνιμο (recovery)

- Υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για navigation (που την ρυθμίζεις όπως θέλεις και με επιπλέον χαρακτηριστικά/λειτουργικότητα)

- Εγκατεστημένη εφαρμογή για notifications (και αυτή έχει πολλές ρυθμίσεις- ανάλογα με το τι θέλει κάποιος)

- Εφαρμογή (κουμπί) POWER Menu (OFF, Reboot,Soft Reboot, Recovery,Bootloader)

- 2ος Launcher το Square Home 3 (συνιστάται)

- Έχει διορθωθεί το bug του ENTER (που όπως έχω δείξει παλιότερα είναι πολύ εύκολο να διορθωθεί, αλλά κάποιοι φοβούνται να το κάνουν ή δεν μπορούν επειδή είναι σε αρχείο συστήματος)

- Εγκατάσταση με Αγγλικό/ελληνικό μενού και έτοιμη ώρα Ελλάδος.

- Πρέπει να της δώσετε 4-5 λεπτά προκειμένου να εγκατασταθούν όλες οι εφαρμογές.

Έχει δοκιμασθεί σε H96 max X3 όμως είναι κατάλληλη και για όλους του κλώνους του (HK1X3, BqeelY8max κλπ).

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άς στείλει PM για λινκ.

 

Αυτό όλο, για το δικό μου κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτό όλο, για το δικό μου κάνει ;

 

ΟΧΙ!:(:(:(:(:(:(:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Την έχω επεξεργαστεί και εμπλουτίσει (notification/navigation bars, διορθώσεις, γλώσσα, ώρα κλπ).:):)

 

Εγώ έχω το ΗΚ1 BOX έχω την μαμά ακόμα επάνω, έχω και την εν λόγω ρομ απο 4pda

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=976667

στο αρχείο μου όπως είπα ο λόγος που δεν την πέρασα ακόμα είναι γιατί έχω να ασχοληθώ από εποχή Beelink gtq ίσως και πιο παλιά, μόλις θα πάρω και ένα δεύτερο box για εφεδρεία μάλλον τείνω στο magicsee n5 max τότε θα ξεκινήσω πάλι τα φλασαρισματα αν και είναι κάτι που δεν το ξεχνάς αλλά ''φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα'' μην μείνουμε χωρίς μποξακι εν μεσώ πανδημίας.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ΗΚ1 BOX έχω την μαμά ακόμα επάνω, έχω και την εν λόγω ρομ απο 4pda

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=976667

στο αρχείο μου όπως είπα ο λόγος που δεν την πέρασα ακόμα είναι γιατί έχω να ασχοληθώ από εποχή Beelink gtq ίσως και πιο παλιά, μόλις θα πάρω και ένα δεύτερο box για εφεδρεία μάλλον τείνω στο magicsee n5 max τότε θα ξεκινήσω πάλι τα φλασαρισματα αν και είναι κάτι που δεν το ξεχνάς αλλά ''φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα'' μην μείνουμε χωρίς μποξακι εν μεσώ πανδημίας.

Η όλη διαδικασία είναι piece of cake. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να κάνεις backup αυτή που έχεις και μετά με ένα κλικ να επιστρέψεις στην κατάσταση που είσαι σήμερα εάν δεν σου αρέσει κάτι. Έχω αλλάξει 6-7 φορές έτσι για πλάκα. Το δε magisk προσωπικά δεν μου χρησιμεύει, αλλά το έκανα έτσι για εμπειρία:lol:

Από την άλλη βέβαια δεν θα επιμείνω σε κανέναν να αλλάξει rom ειδικά εάν αυτή που έχει τον καλύπτει απόλυτα.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εσύ δίκιο έχεις, αλλά όπως σου είπα, δεν το έχω πολύ με τα μποξάκια....

Χθες άνοιξα την τηλεόραση να δv κάτι στην nova. To μποξάκι δεν άνοιξε.....

Μετά από καμια ώρα, την γύρισα στο hdmi του box, και αμέσως άνοιξε... από μόνο του...:p

To twrp recovery το έψαξα λίγο, αλλά είναι πολλά... ιδέα δεν έχω ποιο κάνει για το δικό μου....

Θα το δοκιμάσω κατ αρχήν σε άλλο μόνιτορ ή τηλεόραση και μετά βλέπουμε....:)

 

 

Αν παρεις εσυ την αποφαση κατι θα κανουμε!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία είναι piece of cake. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να κάνεις backup αυτή που έχεις και μετά με ένα κλικ να επιστρέψεις στην κατάσταση που είσαι σήμερα εάν δεν σου αρέσει κάτι. Έχω αλλάξει 6-7 φορές έτσι για πλάκα. Το δε magisk προσωπικά δεν μου χρησιμεύει, αλλά το έκανα έτσι για εμπειρία:lol:

Από την άλλη βέβαια δεν θα επιμείνω σε κανέναν να αλλάξει rom ειδικά εάν αυτή που έχει τον καλύπτει απόλυτα.:)

 

Οπότε δώσε κανένα tutorial για αρχή να πέσει διάβασμα, λογικά αναφέρεσαι σε rwrp backup και μόλις αισθανθώ σίγουρος για την διαδικασία τότε προχωράω και παρακάτω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δώσε κανένα tutorial για αρχή να πέσει διάβασμα, λογικά αναφέρεσαι σε rwrp backup και μόλις αισθανθώ σίγουρος για την διαδικασία τότε προχωράω και παρακάτω

 

Λοιπόν τόσο για εσένα όσο και για όποιον έχει κουτί με S905X2 & X3 ιδού ο πιο εύκολος τρόπος για να κάνετε backup τα βασικά partitions σας με ένα "προσωρινό" TWRP.

1. Κατεβάστε το αρχείο TWRP σε zip μορφή https://mega.nz/file/UsMyGKKZ#NhWNZVL0Fk0bbkIgS14PfmAbXv_vFIhOZW7BC_igzHY

2. Πάρτε μία sd ή καλύτερα ένα στικάκι και κάντε του φόρματ σε NTFS.

3. Κατεβάστε από το Playstore το apk "Terminal Emulator". Αντί για αυτό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το reset button του κουτιού σας, όμως θεωρώ ότι είναι απείρως ευκολότερο αυτό που προτείνω εδώ.

4. Αντιγράψτε στο στικάκι (ή sd) το αρχείο που κατεβάσατε στο βήμα 1 (το αρχείο "χύμα" ως zip).

5. Ανοίξτε τον terminal emulator και γράψτε (χωρίς τα ομοιοματικά) "reboot update" .Μετά ENTER.

6. Στο recovery menu που θα ανοίξει επιλέγετε να κάνετε update από εξωτερική πηγή SD (update from sd) ή στικ (update from udisk -νομίζω ότι λέει).Επιλέγετε μετά το αρχείο TWRP_322.zip.

7. Μετά το ΕΝΤΕΡ το κουτί επανεκκινεί σε TWRP (προσωρινό). Κάνετε backup όσα partitions θέλετε (στην sd ή στο στικάκι).

8. Όταν τελειώσετε καλό είναι να μην κάνετε reboot αλλά απλώς να το κλείσετε από το TWRP.

Καλή επιτυχία.:):):):):)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τόσο για εσένα όσο και για όποιον έχει κουτί με S905X2 & X3 ιδού ο πιο εύκολος τρόπος για να κάνετε backup τα βασικά partitions σας με ένα "προσωρινό" TWRP.

1. Κατεβάστε το αρχείο TWRP σε zip μορφή https://mega.nz/file/UsMyGKKZ#NhWNZVL0Fk0bbkIgS14PfmAbXv_vFIhOZW7BC_igzHY

2. Πάρτε μία sd ή καλύτερα ένα στικάκι και κάντε του φόρματ σε NTFS.

3. Κατεβάστε από το Playstore το apk "Terminal Emulator". Αντί για αυτό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το reset button του κουτιού σας, όμως θεωρώ ότι είναι απείρως ευκολότερο αυτό που προτείνω εδώ.

4. Αντιγράψτε στο στικάκι (ή sd) το αρχείο που κατεβάσατε στο βήμα 1 (το αρχείο "χύμα" ως zip).

5. Ανοίξτε τον terminal emulator και γράψτε (χωρίς τα ομοιοματικά) "reboot update" .Μετά ENTER.

6. Στο recovery menu που θα ανοίξει επιλέγετε να κάνετε update από εξωτερική πηγή SD (update from sd) ή στικ (update from udisk -νομίζω ότι λέει).Επιλέγετε μετά το αρχείο TWRP_322.zip.

7. Μετά το ΕΝΤΕΡ το κουτί επανεκκινεί σε TWRP (προσωρινό). Κάνετε backup όσα partitions θέλετε (στην sd ή στο στικάκι).

8. Όταν τελειώσετε καλό είναι να μην κάνετε reboot αλλά απλώς να το κλείσετε από το TWRP.

Καλή επιτυχία.:):):):):)

 

Πολύ σωστός ευχαριστώ από ότι θυμάμαι ίδια διαδικασία όπως έκανα backup σε ένα Samsung note 3 μόλις έχω χρόνο θα το επιχειρήσω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε φάση αγοράς tv BOX. Είμαι άσχετος με το άθλημα. Εχω μια Smart tv Samsung η οποία έχει πάνω της Netflix. Η χρήση για την οποία το θέλω είναι για VIBER - SKYPE (πιστεύω να γίνονται βιντεοκλήσεις), κανενα Livestreaming, κανενα παιχνιδι για τα παιδια, κλπ. Τι γνώμη έχετε για αυτό που είδα στο ALI το οποίο έχει τις ποιο πολλές αγορές και καλές κριτικές και ιδίως από όσους Έλληνες αγόρασαν? https://www.aliexpress.com/item/33017414051.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4e184c4d93pyFO

Με 4gb ROM & 64gb RAM στα 35,24 ΕΥΡΩ + 8, 35 ΕΥΡΩ μεταφορικά από την αποθήκη τους στην Γαλλία.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλό Πάσχα να έχετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε φάση αγοράς tv BOX. Είμαι άσχετος με το άθλημα. Εχω μια Smart tv Samsung η οποία έχει πάνω της Netflix. Η χρήση για την οποία το θέλω είναι για VIBER - SKYPE (πιστεύω να γίνονται βιντεοκλήσεις), κανενα Livestreaming, κανενα παιχνιδι για τα παιδια, κλπ. Τι γνώμη έχετε για αυτό που είδα στο ALI το οποίο έχει τις ποιο πολλές αγορές και καλές κριτικές και ιδίως από όσους Έλληνες αγόρασαν? https://www.aliexpress.com/item/33017414051.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4e184c4d93pyFO

Με 4gb ROM & 64gb RAM στα 35,24 ΕΥΡΩ + 8, 35 ΕΥΡΩ μεταφορικά από την αποθήκη τους στην Γαλλία.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλό Πάσχα να έχετε!!

Επειδή βάζεις link για το H96 max με RK όμως επεξεργαστή θα σου έλεγα να πας σίγουρα σε amlogic S905X2 ή X3 της ίδιας εταιρίας (Η96maxX2 & H96maxX3). Έχω και τα 2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτά.Πιθανόν μάλιστα να ήταν καλύτερα να πας σε Χ2 (το Χ3 το μόνο σίγουρο πλεονέκτημα που έχει είναι 1000Μ θύρα ethernet /εάν έχεις ή πρόκειται να αποκτήσεις πολύ καλή σύνδεση Internet).

Γυρίζοντας λίγο πίσω θα βρεις και άλλες προτάσεις (η κάθε μία με υπέρ/κατά), πάντως νομίζω η γενική κατεύθυνση είναι επεξεργαστής Amlogic S905X2 ή Χ3.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βάζεις link για το H96 max με RK όμως επεξεργαστή θα σου έλεγα να πας σίγουρα σε amlogic S905X2 ή X3 της ίδιας εταιρίας (Η96maxX2 & H96maxX3). Έχω και τα 2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτά.Πιθανόν μάλιστα να ήταν καλύτερα να πας σε Χ2 (το Χ3 το μόνο σίγουρο πλεονέκτημα που έχει είναι 1000Μ θύρα ethernet /εάν έχεις ή πρόκειται να αποκτήσεις πολύ καλή σύνδεση Internet).

Γυρίζοντας λίγο πίσω θα βρεις και άλλες προτάσεις (η κάθε μία με υπέρ/κατά), πάντως νομίζω η γενική κατεύθυνση είναι επεξεργαστής Amlogic S905X2 ή Χ3.

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης και τα 2 τα πήρα από banggood με Priority Direct Mail.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...