Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το bb2 τελικά εκτός απο όλα τα προβλήματα που διορθώθηκαν με την ota πρόσθεσαν και την navigation bar που κατά λαθος είπα ότι δεν είχε.

 

Απλά έχει θερμοκρασίες, κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.

 

 

 

Να σε ρωτήσω μιας και αυτό είναι στα 912;

Όσον αφορα το kodi είναι σκοτεινό,και επίσης χρειάστηκε να απενεργοποιησεις το acceleration του amcodec?

Ρωτάω για να δω αν είναι θέμα της 912 ή μόνο το gt1

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι λίγο άσχετο με το gt1!!

Ενας φίλος σκέφτεται να πάρει Android stick,έχει δει αυτό

https://www.aliexpress.com/item/Mk809V-Amlogic-S805-TV-Stick-Air-mouse-keyboard-Quad-Core-1-5GHz-MINI-PC-1080P-Android/32305040773.html?spm=2114.10010108.1000014.30.vWojr7&scm=1007.13338.50051.0&pvid=685b1bae-9b82-49ab-af74-29f3afa806a2&tpp=1

 

Έχει κανείς άποψη,το χει κάνεις χρησιμοποιήσει;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Το bb2 τελικά εκτός απο όλα τα προβλήματα που διορθώθηκαν με την ota πρόσθεσαν και την navigation bar που κατά λαθος είπα ότι δεν είχε.

Απλά έχει θερμοκρασίες, κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.

Είδα κάπου ότι έβαλαν ένα thermal pad, κάτω από το κουτί, εξωτερικά και βοηθά όντως στο να φεύγει η θερμοκρασία.αυτό το κολλάνε με arctic silver ή έχει αυτοκόλλητο μόνο του;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στιχάκια Android περνάμε όταν πρώτο ξεκίνησε ή όλοι ιστορία πριν 5 χρόνια περίπου, δεν θα το συνηστουσα σήμερα με την πληθώρα από boxes που υπάρχουν, να ξέρεις ότι τα στιχάκια λόγο έλλειψης χώρου έχουν την τάση να υπερθερμαίνονται πράγμα το οποίο σε βάθος χρόνου κανει ζημιά στον επεξεργαστή, το ίδιο ισχύει και για τα boxakia βέβαια, αλλά είναι λίγα που ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες όπως το mecool bb2 αλλά και αυτά με λίγο σκάλισμα (thermal pads,heatsink) βελτιώνεται.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάπου ότι έβαλαν ένα thermal pad, κάτω από το κουτί, εξωτερικά και βοηθά όντως στο να φεύγει η θερμοκρασία.αυτό το κολλάνε με arctic silver ή έχει αυτοκόλλητο μόνο του;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

Το είδα και εγώ αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ που το έχω λίγες μέρες. κατ' αρχήν θα εκπλαγείς από το πόσο μικρό είναι σε διαστάσεις. ότι του δοκίμασα όμως το κάνει άνετα. σφαίρα το μικρό σε kodi που βασικά με ενδιέφερε).

 

Εγω αγορασα το συγκεκριμενο android box, απο το bangood.com την περιοδο με τη μεγαλη εκπτωση για την εκδοση 2gb=ram & 16gb=rom.

 

H εκδοση του ειναι η εξης:

NEXBOX-A95X-AP6330-6.0.1-201608060952

 

To μηχανημα εχει απαραδεκτη εικονα οτι player και να παιξει καποιος. Ειναι σκοτεινη και τα χρωματα σχετικα εντονα με το μπλε χρωμα να ειναι εντονο. Δεν υπαρχουν ρυθμισεις για τη βελτιωση της εικονας του.

 

Πολλα παραπανω και στο foroum της NEXBOX για τη συγκεκριμενη παρτιδα, που πουλουσε φθηνα το bangood για να γιορτασει τα γενεθλια του...

 

https://disqus.com/home/discussion/channel-nexbox/a95x_s905x_video_brightness_and_contrast_issue/

 

Επισης εχει θεμα και με το KODI, με το IPTV PVR Client δεν λειτουργει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα δει σε unboxing δεν είχε κάτω μπάρα.

 

Φίλε κάτοχε, το μηχανάκι είναι τζιτζί Από θερμοκρασίες;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

Και εγώ έχω προβλήματα με την μπάρα και την κουρτίνα ειδοποιήσεων με το m8s pro κάποιο πρόγραμμα για την εμφάνιση τους;

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα το συγκεκριμενο android box, απο το bangood.com την περιοδο με τη μεγαλη εκπτωση για την εκδοση 2gb=ram & 16gb=rom.

 

H εκδοση του ειναι η εξης:

NEXBOX-A95X-AP6330-6.0.1-201608060952

 

To μηχανημα εχει απαραδεκτη εικονα οτι player και να παιξει καποιος. Ειναι σκοτεινη και τα χρωματα σχετικα εντονα με το μπλε χρωμα να ειναι εντονο. Δεν υπαρχουν ρυθμισεις για τη βελτιωση της εικονας του.

 

Πολλα παραπανω και στο foroum της NEXBOX για τη συγκεκριμενη παρτιδα, που πουλουσε φθηνα το bangood για να γιορτασει τα γενεθλια του...

 

https://disqus.com/home/discussion/channel-nexbox/a95x_s905x_video_brightness_and_contrast_issue/

 

Επισης εχει θεμα και με το KODI, με το IPTV PVR Client δεν λειτουργει καθολου.

 

Καλησπέρα φίλε. Έχεις ρωτήσει γενικά αν έχει αυτά τα θέματα ή είναι η παρτίδα αυτή προβληματική;

Link to comment
Share on other sites

Για να οργανωθούμε λίγο:

α) Πρόβλημα με hardware accleration στο Kodi έχουν όσα κουτιά είναι με 912 και 905X επεξεργαστή ?

β) Για όσους δεν εμφανίζεται η navigation μπάρα: Έχετε δοκιμάσει να συνδέσετε ενα ποντίκι και να σύρετε απο κάτω προς τα πάνω? Στο δικό μου (M18) έτσι την εμφανίζει...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και παλιότερα, ένα κουτί έπαιζε σε χώμα τιμή αλλά ήταν Β διαλογής και έβγαζε ότι έβγαζε προβλήματα, το είχαν γράψει σε πολλά φόρουμ.Δεν θυμάμαι πιο ήταν

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Για να οργανωθούμε λίγο:

α) Πρόβλημα με hardware accleration στο Kodi έχουν όσα κουτιά είναι με 912 και 905X επεξεργαστή ?

β) Για όσους δεν εμφανίζεται η navigation μπάρα: Έχετε δοκιμάσει να συνδέσετε ενα ποντίκι και να σύρετε απο κάτω προς τα πάνω? Στο δικό μου (M18) έτσι την εμφανίζει...

1)Εγω δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στο m8sii ουτε στο bb2.

Αλλά πείτε τι ακριβώς να κοιτάξω για να μην λεω μπούρδες.

Μεσα εχω exodus/castaway .

2) Το bb2 απέκτησε τις μπάρες μετά το update.

 

Ρωτάω πάλι το gt1 τι θερμοκρασίες έχει?

 

Και ακόμα καλύτερα τι θερμοκρασίες έχουν τα κουτιά σας πως και με τι μετρημένες?

Link to comment
Share on other sites

1)Εγω δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στο m8sii ουτε στο bb2.

 

Αλλά πείτε τι ακριβώς να κοιτάξω για να μην λεω μπούρδες.

 

Μεσα εχω exodus/castaway .

 

2) Το bb2 απέκτησε τις μπάρες μετά το update.

 

 

 

Ρωτάω πάλι το gt1 τι θερμοκρασίες έχει?

 

 

 

Και ακόμα καλύτερα τι θερμοκρασίες έχουν τα κουτιά σας πως και με τι μετρημένες?

 

 

 

Το gt1 έχει θερμοκρασίες μετά από κάνα δώρο 58-60.

Μετρημενο και από το kodi και από το cpu widget (κάπως έτσι λέγεται...)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Νίκο βάλε το cpu temp από play store, μπορείς να βλέπεις την θερμοκρασία στο μέσο της status bar.μια χαρά είναι αυτές οι θερμοκρασίες.θα δοκιμάσω περισσότερα μόλις παραλάβω

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το gt1 κι εγώ. Ξηλωσα το kodi που είχε και το έβαλα από το playstore...Δεν μου έχει την επιλογή για amccodec που αναφέρεται πιο πάνω. Μου έχει στο ίδιο σημείο μια αλλη επιλογή που λέγεται MediaCodec, το άφησα ενεργοποιημενο, και προς το παρόν βλέπω live έναν αγώνα γερμανικού μπάσκετ που έβαλα για να δοκιμάσω... Επίσης το kodi δεν είναι σκοτεινό όπως αναφερθηκε(εκτός κι αν είναι ανεπαισθητο) και ακόμα δεν έκανα το update(δεν νομίζω να το κάνω όσο δουλεύει σωστα)

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το gt1 κι εγώ. Ξηλωσα το kodi που είχε και το έβαλα από το playstore...Δεν μου έχει την επιλογή για amccodec που αναφέρεται πιο πάνω. Μου έχει στο ίδιο σημείο μια αλλη επιλογή που λέγεται MediaCodec, το άφησα ενεργοποιημενο, και προς το παρόν βλέπω live έναν αγώνα γερμανικού μπάσκετ που έβαλα για να δοκιμάσω... Επίσης το kodi δεν είναι σκοτεινό όπως αναφερθηκε(εκτός κι αν είναι ανεπαισθητο) και ακόμα δεν έκανα το update(δεν νομίζω να το κάνω όσο δουλεύει σωστα)

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Και μην το κάνεις!!!!!!

Για το σκοτεινό,βάλε κανένα Game of thrones που έχει σκοτάδι να δεις πως φαίνεται

Επίσης για το amcodec,κάτω έχεις επιλογή,standard Menu ή expert?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161007/3980bacec5dcbfa8a9f2710c283e16c0.jpg

 

Αυτό μου φαίνεται...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εγώ δεν έχω παρατηρήσει σκοτεινότητα στο kodi. (βέβαια ό,τι πληρώνεις παίρνεις).

και μια ερώτηση. μια λίστα m3u που έχω με το vlc στον υπολογιστή παίζει κανονικά. σε δύο android κουτιά με όποιον player και να δοκίμασα (δε μιλάω για το vlc που κλείνει αμέσως αλλά για mx player, iptv pro player κλπ) ανοίγει για λίγο ένα κανάλι και μετά από μισό λεπτό κλείνει. υπάρχει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161007/3980bacec5dcbfa8a9f2710c283e16c0.jpg

 

Αυτό μου φαίνεται...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ναι σωστα εισαι,μαλλον το αλλο πρεπει να το βαλανε στην αναβαθμιση!!

Απο σημα wifi πως εισαι ,ή δουλευεις με ethernet?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εγώ δεν έχω παρατηρήσει σκοτεινότητα στο kodi. (βέβαια ό,τι πληρώνεις παίρνεις).

και μια ερώτηση. μια λίστα m3u που έχω με το vlc στον υπολογιστή παίζει κανονικά. σε δύο android κουτιά με όποιον player και να δοκίμασα (δε μιλάω για το vlc που κλείνει αμέσως αλλά για mx player, iptv pro player κλπ) ανοίγει για λίγο ένα κανάλι και μετά από μισό λεπτό κλείνει. υπάρχει καμιά ιδέα;

Κι εκεί ίσως παίζει ρόλο το hardware acceleration. Μου το έκανε και εμένα ο mx player σε κάτι βίντεο και το (απ)ενεργοποίησα και έπαιζε κομπλε μετά.
Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί ίσως παίζει ρόλο το hardware acceleration. Μου το έκανε και εμένα ο mx player σε κάτι βίντεο και το (απ)ενεργοποίησα και έπαιζε κομπλε μετά.

 

αυτό από που το απενεργοποιώ; από το kodi και ισχύει και για άλλους player ή από τις ρυθμίσεις του android;

Link to comment
Share on other sites

Από τα settings του εκάστοτε player, αν το έχει. Πχ το kodi και ο mx player το έχουν. Αν ειναι ενεργοποιημένο απεργοποίησέ το, αν είναι απενεργοποιημένο ενεργοποίησε.
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα εισαι,μαλλον το αλλο πρεπει να το βαλανε στην αναβαθμιση!!

Απο σημα wifi πως εισαι ,ή δουλευεις με ethernet?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Δουλεύω με το καλώδιο και δεν μπορώ να σου πω, γιατί και στο πρώτο μισάωρο που δούλευα WiFi το είχα τοποθετημένο ακριβώς δίπλα στο ρουτερ .

Λοιπόν, για να ανακεφαλαιωσω, μέχρι στιγμής σε ταινίες και σειρές έπαιξε εξαιρετικά τα πάντα, και σε live επίσης από sportsdevil(δοκιμασα και το castaway για πρώτη μου φορά και δεν δούλευε τίποτα, δεν ξέρω γιατι). Από άποψη θερμοκρασιών το νιώθω καλό. Το μόνο κακό που βρήκα είναι ότι κάποιες φορές (πχ στο kodi όταν αποτυγχάνει να παίξει το link στο live, μερικές φορές ομως) κρασαρουν οι εφαρμογές και με πετάει στην επιφάνεια εργασίας. Μου έχει τύχει και ενώ επεξεργαζομαι τις ρυθμίσεις απλά. Αλλά είμαι πολύ ικανοποιημενος... Συνδεσα και ένα ποντίκι που έχω για το λαπτοπ και το χειρίζομαι από αυτό και το τηλεκοντρόλ που είχε στο κουτί χωρίς κανένα θέμα...

 

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...