Jump to content

Από win98se σε xp home greek


jog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cmaniac (28 Μάι. 2004 , 17:39)

to spysweeper ksekinaei mazi me to systhma...

 

Καλό είναι να ξεκινάνε προγράμματα που είναι απαραίτητα για τον υπολογιστή και να μη γεμίζουμε το system tray και την μνήμη με εικονίδια απο προγράμματα που δεν χρειάζονται(τουλάχιστον στην εκκίνηση των Windows) :) ;)

 

@cmaniac : Φίλε μου δεν πηγαίνει για σένα. ;) Είναι γενικό tip :) :alien:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Jog, το σύστημα σου τελικά δε θα είναι πολύ πιο αργό με τα windows xp, αφού ήδη με τόσα περιττά προγράμματα που έχεις φορτώσει τα 98 μάλλον σέρνεται :whistle:

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι το πιο σημαντικό στην περίπτωση των spyware είναι να προσέχουμε κατά την περιήγηση μας στο διαδίκτυο και να μη μπαίνουμε σε σελίδες σκουπίδια (τύπου astalavista) που φορτώνουν το pc μας με spyware.

 

Ακόμα όμως κι αν το spyware καταφέρει να εισχωρήσει στο σύστημα, τρέχεις είτε το ad-aware, είτε το spybot, είτε το spy-sweeper και καθαρίζει εντελώς το σύστημα.

 

Προς Θεού, τα spyware είναι ενοχλητικά, ίσως είναι και σπαστικά, άμα πχ μας αλλάζουν την κεντρική σελίδα, αλλά σε καμία περίπτωση δε πρέπει να μας πιάνει υστερία σαν να είναι ιοί ή κάτι χειρότερο.

 

Έχω το πιο αδύναμο πρόγραμμα antispyware από τα 3, δηλαδή το ad-aware και ειλικρινά εδώ κι ένα περίπου χρόνο το μόνο που βρίσκει είναι cookies! :D

 

Με το παραπάνω δεν προσπαθώ να φορτώσω την ευθύνη στους χρήστες που κολάνε spyware απλά να επισημάνω πως κατά τη δική μου, υποκειμενική κρίση υπηρεσίες που ξεκινάν μαζί με τα windows σα το ad-watch είναι καθαρή σπατάλη πόρων.

 

Τέλος, για να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός οφείλω να παραδεχτώ ότι υπάρχει και μια επικίνδυνη κατηγορία, τα λεγόμενα dialers τα οποία θεωρούνται (κακώς) ότι ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία spyware. Αυτά είναι επικίνδυνα, γιατί μπορούν να υπερχρεώσουν το λογαριασμό μας με τις κλήσεις τους προς χώρες του εξωτερικού (Ασία κατά προτίμηση). Και πάλι όμως οι διεργασίες τύπου adwatch είναι περιττές, αφού ένα οποιοδήποτε firewall που σέβεται τον εαυτό του δε θα επιτρέψει να κάνουν κλήση χωρίς τη συναίνεση μας. :)

 

Σχετικά με το pop up stopper δε μπορώ ακόμα να καταλάβω σε τι χρησιμεύει αφού την ίδια δουλειά μπορεί να κάνει το zone alarm pro. Εν τέλει τόσο πολύ σε ενοχλούν τα pop up παράθυρα; :rolleyes:

 

"Η υπερβολή βλάπτει τη φυσικότητα"

c DrMaslow

 

Άρα, καλό είναι να μη παραφορτώνουμε το σύστημα μας, με περιττά ή διπλά προγράμματα, ιδιαίτερα μάλιστα όταν είναι αδύναμο όπως του jog. :o

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως εγώ όταν είχα τα 98 και δουλεύαν τέλεια(φόρτωναν γρήγορα-έμπαινα μια χαρά στο νετ-έφτιαχνα τις εργασίες μου-έπαιζα παιχνιδάκια-DVD και άλλα) προβληματιζόμουν έντονα για το αν θα έκανα την υπέρβαση για να περάσω σε XP... Μετά απο αρκετό καιρό είπα δε μαμιέται... και πέρασα σε XP! :D Έκανα backup και πέρασα τα XP με καθαρό format ;) :)

Το σύστημα που είχα ήταν PIII 800MHz, 512MB, 10GB HD

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (28 Μάι. 2004 , 21:19)

 

Jog, το σύστημα σου τελικά δε θα είναι πολύ πιο αργό με τα windows xp, αφού ήδη με τόσα περιττά προγράμματα που έχεις φορτώσει τα 98 μάλλον σέρνεται :whistle:

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι το πιο σημαντικό στην περίπτωση των spyware είναι να προσέχουμε κατά την περιήγηση μας στο διαδίκτυο και να μη μπαίνουμε σε σελίδες σκουπίδια (τύπου astalavista) που φορτώνουν το pc μας με spyware.

 

Ακόμα όμως κι αν το spyware καταφέρει να εισχωρήσει στο σύστημα, τρέχεις είτε το ad-aware, είτε το spybot, είτε το spy-sweeper και καθαρίζει εντελώς το σύστημα.

 

Προς Θεού, τα spyware είναι ενοχλητικά, ίσως είναι και σπαστικά, άμα πχ μας αλλάζουν την κεντρική σελίδα, αλλά σε καμία περίπτωση δε πρέπει να μας πιάνει υστερία σαν να είναι ιοί ή κάτι χειρότερο.

 

Έχω το πιο αδύναμο πρόγραμμα antispyware από τα 3, δηλαδή το ad-aware και ειλικρινά εδώ κι ένα περίπου χρόνο το μόνο που βρίσκει είναι cookies! :D

 

Με το παραπάνω δεν προσπαθώ να φορτώσω την ευθύνη στους χρήστες που κολάνε spyware απλά να επισημάνω πως κατά τη δική μου, υποκειμενική κρίση υπηρεσίες που ξεκινάν μαζί με τα windows σα το ad-watch είναι καθαρή σπατάλη πόρων.

 

Τέλος, για να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός οφείλω να παραδεχτώ ότι υπάρχει και μια επικίνδυνη κατηγορία, τα λεγόμενα dialers τα οποία θεωρούνται (κακώς) ότι ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία spyware. Αυτά είναι επικίνδυνα, γιατί μπορούν να υπερχρεώσουν το λογαριασμό μας με τις κλήσεις τους προς χώρες του εξωτερικού (Ασία κατά προτίμηση). Και πάλι όμως οι διεργασίες τύπου adwatch είναι περιττές, αφού ένα οποιοδήποτε firewall που σέβεται τον εαυτό του δε θα επιτρέψει να κάνουν κλήση χωρίς τη συναίνεση μας. :)

 

Σχετικά με το pop up stopper δε μπορώ ακόμα να καταλάβω σε τι χρησιμεύει αφού την ίδια δουλειά μπορεί να κάνει το zone alarm pro. Εν τέλει τόσο πολύ σε ενοχλούν τα pop up παράθυρα; :rolleyes:

 

"Η υπερβολή βλάπτει τη φυσικότητα"

c DrMaslow

 

Άρα, καλό είναι να μη παραφορτώνουμε το σύστημα μας, με περιττά ή διπλά προγράμματα, ιδιαίτερα μάλιστα όταν είναι αδύναμο όπως του jog. :o

 

Προσέχω στα spyware,και εννοείται ότι δε μπαίνω στην astalavista,όμως η αδερφή μου το κάνει? :whistle: :whistle: Για τα dialers,όσο και να προσέχω,και με τακτικό update του spysweeper,και με το firewall ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ,γίνονται 2 κλήσεις στην Ασία,(συνολικά περίπου 1 ευρώ αξίας) :mad:

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις για diallers είναι να βάλεις φραγή διεθνών κλήσεων από ΟΤΕ. Να βρεις λίγη ram ακόμα θα σου πρότεινα να δοκίμασεις τα xp... κάνε πρώτα ένα back-up με 98 και άμα δεις ότι με xp σέρνεται format και πάλι 98...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SE T610: SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ego exo p3 650mhz 320 sdram kai 20 giga disko me f-secure kai ala programata kai ta xp pane telia.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...