Jump to content

[ROM] Omega AOKP Jelly Bean


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περίπου off topic

Ακόμη δεν ήλθε το τηλέφωνο GS3 στην Ελλάδα και ο Γιάννης έφτασε την omega για το S III στην v3.0 (τέσσερις στο σύνολο)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1663656

(περιμένω το τηλέφωνο σαν "τρελός" )

 

Ελπίζω να συνεχίσει να βγάζει roms για το S 2 , μιας και είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν (γενικά παραδεκτό) , θα φανεί...

 

Πιστεύω ότι θα είναι άδικο να εγκαταλειφθεί η ανάπτυξη των roms για το SII. Είναι σα να δηλώνουμε ότι είναι πλέον άχρηστο και ξεπερασμένο, κάτι που βέβαια δεν ισχύει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω την παρεα. Να κανω μια ερωτηση αν αντιμετωπιζει καποιος το ιδιο θεμα.... Περασα τον καινουριο kernel 3.2.7 και ενω στις αρχες ειδα διαφορα στο θεμα αυτονομιας και κυριως σε αναμονη σημερα διαπιστωνω οτι σε αναμονη και με κλειστο wifi/3G η μπαταρια πεφτει αρκετα γρηγορα. ειχα βαλει καποια themes live αλλα τα εβγαλα... γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ξαφνικα???
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω update στον kernel, τωρα φοραω τον siyah v3.2.6+ και θελω να περασω τον Siyah-v3.2.8.... το αρχειο που εχω κατεβασει ειναι για φλασαρισμα μεσω cwm... τι πρεπει να κανω πριν την περασω...(wipe κτλπ) και σε τι αρχειο να το φλασαρω οπως ειναι zip να το αφησω ή να το ξεzipαρω και να φλασαρω το zImage ???
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Να κανω μια ερωτηση αν αντιμετωπιζει καποιος το ιδιο θεμα.... Περασα τον καινουριο kernel 3.2.7 και ενω στις αρχες ειδα διαφορα στο θεμα αυτονομιας και κυριως σε αναμονη σημερα διαπιστωνω οτι σε αναμονη και με κλειστο wifi/3G η μπαταρια πεφτει αρκετα γρηγορα. ειχα βαλει καποια themes live αλλα τα εβγαλα... γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ξαφνικα???

Είναι περίεργος αυτός ο Kernel.... , τον δοκίμασα για λίγο στην v13 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο

ίσως το διόρθωσε στην νέα έκδοση

http://www.gokhanmoral.com/gm/2012/06/03/siyahkernel-v3-2-8/

 

Θελω να κανω update στον kernel, τωρα φοραω τον siyah v3.2.6+ και θελω να περασω τον Siyah-v3.2.8.... το αρχειο που εχω κατεβασει ειναι για φλασαρισμα μεσω cwm... τι πρεπει να κανω πριν την περασω...(wipe κτλπ) και σε τι αρχειο να το φλασαρω οπως ειναι zip να το αφησω ή να το ξεzipαρω και να φλασαρω το zImage ???

Όπως είναι χωρίς να το αποσυμπιέσεις το τοποθετείς στην sdcard εκεί που έβαλες και την rom

σε recovery κάνεις

wipe cache

advance/wipe dalvik cache

Advance/Fix permissions

και αν θέλεις

από kernel specific options , reset extweaks profil

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργος αυτός ο Kernel.... , τον δοκίμασα για λίγο στην v13 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο

ίσως το διόρθωσε στην νέα έκδοση

http://www.gokhanmoral.com/gm/2012/06/03/siyahkernel-v3-2-8/

 

 

Όπως είναι χωρίς να το αποσυμπιέσεις το τοποθετείς στην sdcard εκεί που έβαλες και την rom

σε recovery κάνεις

wipe cache

advance/wipe dalvik cache

Advance/Fix permissions

και αν θέλεις

από kernel specific options , reset extweaks profil

 

Εχει σημασια να ειναι στο ιδιο ακριβος σημειο με την rom??? αυτα απο που τα κανω δεν τα εχω δει καπου advance/wipe dalvik cache

Advance/Fix permissions.....(ειχα περασει πριν μια εβδομαδα ενα kernel αλλα δεν ειχα κανει αυτα που μου λες advance/wipe dalvik cache Advance/Fix permissions wipe cache και μετα το κινητο δεν ανοιγε καν...και αναγκαστηκα να ξανα περασω απο την αρχη απο το odin την rom...εφταιγε επειδη δεν εκανα αυτα η κατι αλλο??)

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια να ειναι στο ιδιο ακριβος σημειο με την rom??? αυτα απο που τα κανω δεν τα εχω δει καπου advance/wipe dalvik cache

Advance/Fix permissions.....(ειχα περασει πριν μια εβδομαδα ενα kernel αλλα δεν ειχα κανει αυτα που μου λες advance/wipe dalvik cache Advance/Fix permissions wipe cache και μετα το κινητο δεν ανοιγε καν...και αναγκαστηκα να ξανα περασω απο την αρχη απο το odin την rom...εφταιγε επειδη δεν εκανα αυτα η κατι αλλο??)

μέσα στην sdcard θα βάλεις τον Kernel (εκει θα δεις και το .zip της omega rom)

διάβασε αν θέλεις εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3795684#post3795684

δεν είναι για ics rom έτσι να πάρεις μια ιδέα

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος και ο SiyahKernel v3.2.8. .Τα σκορ στη benchmark έδειξαν 3614:superman: με max1400MHz και min 200MHz!Θα το βάλω να φορτίσει τώρα και αύριο θα δω αυτονομία μπαταρίας. Καλά φλασαρίσματα. Περιμένω εντυπώσεις.:wink:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ξετετε ποιο scaling governor ειναι πιο γρηγορο απ ολα.... hotplug, smartassV2, lulzactive, pegasusq, interactive, conservation, userspace, powersave, ondemand, performance ???? Και κατι ακομα... αν βαλω max cpu 1600mhz και min cpu 1600mhz, λετε να καει το κινητο???? :O
Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργος αυτός ο Kernel.... , τον δοκίμασα για λίγο στην v13 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο

ίσως το διόρθωσε στην νέα έκδοση

http://www.gokhanmoral.com/gm/2012/06/03/siyahkernel-v3-2-8/

 

Μαλλο διορθωθηκε αλλα δεν ξερω ακριβως πως... Οι αλλαγες που εκανα και επεφτε σφαιρα η μπαταρια ηταν να βαλω πλεγμα 5Χ5 αντι 4Χ4 που ειναι και εβαλα ενα widget task killer απο go launcher.... Tο γυρισα σε 4Χ4 πλεγμα παλι, και εβαλα ενα αλλο και ολα καλα

Ειχα το κινητο με full μπαταρια απο τις 17.30 και μεχρι τις 22.30 περιπου ειχε παει 97%. Νομιζω ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος και ο SiyahKernel v3.2.8. .Τα σκορ στη benchmark έδειξαν 3614:superman: με max1400MHz και min 200MHz!Θα το βάλω να φορτίσει τώρα και αύριο θα δω αυτονομία μπαταρίας. Καλά φλασαρίσματα. Περιμένω εντυπώσεις.:wink:

 

κατι δεν παει καλα ή δεν εχει ρυθμισει σωστα εαν θες ταχυτητα

(εφοσον μιλαμε για το quadrant advanced)

 

γιατι εχω πετυχει μεχρι 4711 στην 4.0.3 με siyah 3.2.x

με 1400 oc

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν παει καλα ή δεν εχει ρυθμισει σωστα εαν θες ταχυτητα

(εφοσον μιλαμε για το quadrant advanced)

 

γιατι εχω πετυχει μεχρι 4711 στην 4.0.3 με siyah 3.2.x

με 1400 oc

Δεν έχω πειράξει κάτι άλλο πέρα από το να ανεβάσω στα 1400max και 200min. Έχω quadrant standard edition. Την ξαναέτρεξα και μου έβγαλε total:3728, CPU:6510, Mem:2337, I/O:7247, 2D:601, 3D:1946. Τα δύο τελευταία τα βλέπω χαμηλά (2D και 3D). Έχεις περάσει κάτι στο κινητό που να ανεβάζει τα γραφικά ή υπάρχει σχετική ρύθμιση στη συσκευή; Βλέπεις κάτι άλλο περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργος αυτός ο Kernel.... , τον δοκίμασα για λίγο στην v13 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο

ίσως το διόρθωσε στην νέα έκδοση

http://www.gokhanmoral.com/gm/2012/06/03/siyahkernel-v3-2-8/

 

Μαλλο διορθωθηκε αλλα δεν ξερω ακριβως πως... Οι αλλαγες που εκανα και επεφτε σφαιρα η μπαταρια ηταν να βαλω πλεγμα 5Χ5 αντι 4Χ4 που ειναι και εβαλα ενα widget task killer απο go launcher.... Tο γυρισα σε 4Χ4 πλεγμα παλι, και εβαλα ενα αλλο και ολα καλα

Ειχα το κινητο με full μπαταρια απο τις 17.30 και μεχρι τις 22.30 περιπου ειχε παει 97%. Νομιζω ειναι καλα!

σε πέντε ώρες αν το χρησιμοποίησες το κινητό , μια χαρά είναι , σε αναμονή όμως , για την omega , είναι πάρα πολύ ,

με ανοιχτό το wifi χωρίς να το πειράζω σε 8 ώρες χάνει 1 με 2 % το πολύ , χωρίς όμως να τρέχουν στο παρασκήνιο πολλά προγράμματα,μόνο όσα πρέπει (με το system tuner pro/startup/ξετικάρω)

χωρίς φυσικά τον siyahkernel που φτιάχνει κάτι και χαλάει κάτι άλλο

είχαμε πολλά προβλήματα μ αυτόν τον Kernel , ελπίζω να διορθώθηκαν , τον siyah τον εγκαθιστώ μόνο για να έχω DUAL- BOOT (και τις 2 ics omega rom στο κινητό μου) ,

δεν μ ενδιαφέρει το σκορ στη benchmark γιατί είναι μια τιμή άσχετη (μπορώ να την αυξήσω αν το τρέξω πάνω από μία φορά και δείχνει παραπάνω , δεν το κουράζω πάντα max1200MHz) , όσοι ασχολούνται καλά κάνουν , μιας και το κινητό μας έχει πολλές δυνατότητες και θέλουν να τις αποκαλύψουν

προσέχω όσο γίνεται και τα προγράμματα που βάζω να είναι συμβατά

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

σε πέντε ώρες αν το χρησιμοποίησες το κινητό , μια χαρά είναι , σε αναμονή όμως , για την omega , είναι πάρα πολύ ,

με ανοιχτό το wifi χωρίς να το πειράζω σε 8 ώρες χάνει 1 με 2 % το πολύ , χωρίς όμως να τρέχουν στο παρασκήνιο πολλά προγράμματα,μόνο όσα πρέπει (με το system tuner pro/startup/ξετικάρω)

χωρίς φυσικά τον siyahkernel που φτιάχνει κάτι και χαλάει κάτι άλλο

 

Εμενα το λιγοτερο μου με νοιαζει ειναι τα στατηστικα σε benchmarks. Αλλα οσο εχω omega μου φανηκε το πιο καλο σε αυτονομια με το 3.2.7+... Εσυ τι χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την συγκεκριμένη ρομ είναι o siyAh o ιδανικός kernel? Δεν με ενδιαφέρει το dual boot...

Θα ήθελα,ει δυνατόν,απο τα εμπειρα μέλη του forum να καταθέσουν την άποψη τους για τον <ιδανικό> kernel για την aokp omega.Νομίζω θα βοηθούσε ιδιαίτερα τα νέα μέλη...

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με τον SiyahKernel v3.2.7 που εχω τωρα σε benchmark quadrant μου βγαζει 2278 στα 1300mhz... με τον SiyahKernel v3.2.6 μου εβγαλε 2965 στα 1200mhz. Οχι οτι με ενδιαφερει και ιδιαιτερα το τι αποτελεσμα βγαζει απλα σαν αναφορα :). Εμενα με ενδιαφερει το οτι δεν κολλαει σαν συσκευη και το θεμα αυτονομιας φυσικα ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα το λιγοτερο μου με νοιαζει ειναι τα στατηστικα σε benchmarks. Αλλα οσο εχω omega μου φανηκε το πιο καλο σε αυτονομια με το 3.2.7+... Εσυ τι χρησιμοποιεις?

είχα πρόβλημα με το dual boot , και έχω μόνο την omega 14 για την ώρα , πρόλαβα να δοκιμάσω τον νέο Siyah στην AOKP και μου φάνηκε καλός

υπαρχει τροπος να κανω φορματ στην internal sd και μετα εγκατασταση την omega?

Ρυθμίσεις/Απόρρητο/ Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

ή στον dialer του τηλεφώνου γράψε *2767*3855# , και θα σβηστούν τα πάντα , θα γίνει όπως το αγόρασες αλλά με την rom που φοράει τώρα . Προσοχή πριν από τέτοιες ενέργειες κάνουμε πάντα nandroid backup (και ότι κάνουμε το κάνουμε με δικιά μας ευθύνη , φιλτράρουμε ότι μας λένε)

Τελικά για την συγκεκριμένη ρομ είναι o siyAh o ιδανικός kernel? Δεν με ενδιαφέρει το dual boot...

Θα ήθελα,ει δυνατόν,απο τα εμπειρα μέλη του forum να καταθέσουν την άποψη τους για τον <ιδανικό> kernel για την aokp omega.Νομίζω θα βοηθούσε ιδιαίτερα τα νέα μέλη...

Γιάννη δύσκολη απάντηση , αν ρωτήσεις 3 άτομα θα πάρεις ίσως 3 απαντήσεις διαφορετικές , είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας απο κάποιον Kernel , είναι και πως θα καθήσει στην κάθε συσκευή , ελπίζω να σου απαντήσουν (αν κάποιος δοκίμασε στην rom πάνω από 2 Kernels)

Παντως εγω με τον SiyahKernel v3.2.7 που εχω τωρα σε benchmark quadrant μου βγαζει 2278 στα 1300mhz... με τον SiyahKernel v3.2.6 μου εβγαλε 2965 στα 1200mhz. Οχι οτι με ενδιαφερει και ιδιαιτερα το τι αποτελεσμα βγαζει απλα σαν αναφορα :). Εμενα με ενδιαφερει το οτι δεν κολλαει σαν συσκευη και το θεμα αυτονομιας φυσικα ;)

δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι τιμές , είναι μόνο τιμές (ανάλογα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς , πόσες φορές κάνεις το test συνεχόμενα.... αυξάνετε και το σκορ)

(ξαναγυρίζω στην omega 14 , σαν νέα , να την χορτάσω....)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

είχα πρόβλημα με το dual boot , και έχω μόνο την omega 14 για την ώρα , πρόλαβα να δοκιμάσω τον νέο Siyah στην AOKP και μου φάνηκε καλός

 

Ρυθμίσεις/Απόρρητο/ Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

ή στον dialer του τηλεφώνου γράψε *2767*3855# , και θα σβηστούν τα πάντα , θα γίνει όπως το αγόρασες αλλά με την rom που φοράει τώρα . Προσοχή πριν από τέτοιες ενέργειες κάνουμε πάντα nandroid backup (και ότι κάνουμε το κάνουμε με δικιά μας ευθύνη , φιλτράρουμε ότι μας λένε)

 

Γιάννη δύσκολη απάντηση , αν ρωτήσεις 3 άτομα θα πάρεις ίσως 3 απαντήσεις διαφορετικές , είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας απο κάποιον Kernel , είναι και πως θα καθήσει στην κάθε συσκευή , ελπίζω να σου απαντήσουν (αν κάποιος δοκίμασε στην rom πάνω από 2 Kernels)

 

δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι τιμές , είναι μόνο τιμές (ανάλογα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς , πόσες φορές κάνεις το test συνεχόμενα.... αυξάνετε και το σκορ)

(ξαναγυρίζω στην omega 14 , σαν νέα , να την χορτάσω....)

Ποια είναι η γνώμη σου για τον fluxi?
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σου για τον fluxi?

αν εννοείς αυτόν , δεν το δοκίμασα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1644648

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς αυτόν , δεν το δοκίμασα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1644648

 

Ναι,αυτόν,διαβάζω αρκετές καλές κριτικές..

Μήπως ο siyah είναι υπερτιμημενος?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/Απόρρητο/ Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

ή στον dialer του τηλεφώνου γράψε *2767*3855# , και θα σβηστούν τα πάντα , θα γίνει όπως το αγόρασες αλλά με την rom που φοράει τώρα . Προσοχή πριν από τέτοιες ενέργειες κάνουμε πάντα nandroid backup (και ότι κάνουμε το κάνουμε με δικιά μας ευθύνη , φιλτράρουμε ότι μας λένε)

 

το root θα υπαρχει ?

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς αυτόν , δεν το δοκίμασα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1644648

 

εγω τον περασα, πριν ειχα το siyah 3.2.8+ αλλα διαφορα δεν βλεπω... :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,o 3.2.8 ήταν προβληματικός,παραλίγο να μου βράσει την συσκευή...

Βγήκε o 3.3,λέει ότι επειδή θα δώσει το s2 στην γυναικα του θέλει να είναι απροβλημάτιστο..

Όσοι έχουν εγκαταστήσει τον 3.2.8 έχει πρόβλημα,ήδη τον έχει αποσύρει από download, να τον αλλάξετε με 3.3

Link to comment
Share on other sites

εγω τον περασα, πριν ειχα το siyah 3.2.8+ αλλα διαφορα δεν βλεπω... :P

 

Δεν ξερω για τον siyah 3.2.8+ αλλα εγω ειχα siyah 3.2.7+ (με τον οποια ημουν σχετικα ικανοποιημενος) και τωρα για δοκιμη περασα τον fluxi xx.01+ και σαν πρωτη εικονα ειναι σουπερ... θα δω και αυριο μετα απο full charged στο θεμα αυτονομιας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...