Jump to content

[ROM] Omega AOKP Jelly Bean


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα χθες test benchmark σε 2 GS2 με την AOKP 4.0.4. O ένας είχε siyah 3.2.6+ και εγώ είχα fluxi kernel. Σαν σύνολο ο fluxi kernel ήταν λίγο πιο πάνω αλλά με siyah ήταν αισθητά πιο γρήγορος ο επεξεργαστής στο test. Ο fluxi δίνει καλύτερες τιμές σε I/O και σε γραφικά. Σαν αυτονομία σε κατάσταση αναμονής είχα με τον siyah 3.2.7+ ενώ σε κατάσταση λειτουργίας νιώθω ότι έχω με τον fluxi. Καθαρά προσωπική άποψη με τελείως ερασιτεχνικές μετρήσεις μου :)
:)

 

Aρα ποιόν προτιμάς?Μάλλον siyah...

p.s:Σήμερα <βγαίνει> αναβάθμιση του fluxi..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:)

 

Aρα ποιόν προτιμάς?Μάλλον siyah...

p.s:Σήμερα <βγαίνει> αναβάθμιση του fluxi..

 

Αν και ακόμα έχω τον fluxi αλλά μάλλον για τον siyah θα πάω. Η έκδοση 3.3 τελικά είναι καλή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακόμα έχω τον fluxi αλλά μάλλον για τον siyah θα πάω. Η έκδοση 3.3 τελικά είναι καλή ή όχι.

Εγώ δοκίμασα χθές για λίγο τον fluxi,μου φάνηκε οτι ο siyah 3.3.1 είναι πιο γρήγορος γενικά..

Κάτι που δεν μου άρεσε στον fluxi είναι οτι o cwm του chainfire δεν τον αναγνωρίζει και πρέπει να χρησιμοποιείς τον rom manager απο τα xx tweaks.

Νομίζω οτι ο fluxi ενδείκνυται περισσότερο για CM9 rom.

 

Tελικά βγήκε καινούργιος fluxi.

Πάλι εχω πρόβλημα να τον κατεβάσω σαν zip απο το xda και απο το Γερμανικό forum.

Mπορεί κάποιος να μου στείλει link απο dropbox/download?

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Το fluxi τον πέρασα χθες. Έχω την αίσθηση ότι το κινητό είναι πιο αργό σε σχέση με τον 3.2.7.2 και 3.2.8 του Siyah που είχα πριν. Τα σκορ στην benchmark είναι καλύτερα με τον Siyah. Σε αυτονομία τώρα πάνω κάτω τα ίδια βλέπω ίσως λίγο καλύτερος ο fluxi. Τον 3.3 πήγα να τον περάσω και μου κόλλησε στο booting και αναγκάστηκα να κάνω restore. Κάποιοι τον πέρασαν κανονικά. Μου κόλλησε μάλλον γιατί τις τελευταίες δύο εβδομάδες πέρασα αρκετούς kernel. Πρέπει να τρέχεις το ultimate kernel cleaning scirpt για να καθαρίζει το κινητό από τους παλιούς Kernel.
Link to comment
Share on other sites

Το fluxi τον πέρασα χθες. Έχω την αίσθηση ότι το κινητό είναι πιο αργό σε σχέση με τον 3.2.7.2 και 3.2.8 του Siyah που είχα πριν. Τα σκορ στην benchmark είναι καλύτερα με τον Siyah. Σε αυτονομία τώρα πάνω κάτω τα ίδια βλέπω ίσως λίγο καλύτερος ο fluxi. Τον 3.3 πήγα να τον περάσω και μου κόλλησε στο booting και αναγκάστηκα να κάνω restore. Κάποιοι τον πέρασαν κανονικά. Μου κόλλησε μάλλον γιατί τις τελευταίες δύο εβδομάδες πέρασα αρκετούς kernel. Πρέπει να τρέχεις το ultimate kernel cleaning scirpt για να καθαρίζει το κινητό από τους παλιούς Kernel.

 

Από ότι βλέπω έχεις ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με αυτά που ανέφερα εγώ. :O

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με αυτά που ανέφερα εγώ. :O

 

Βγήκε τώρα αναβάθμιση του fluxi και xxtweaks με επιλογή ota!

Τελικά θα τον κρατήσεις η θα γυρίσεις σε siyah?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε τώρα αναβάθμιση του fluxi και xxtweaks με επιλογή ota!

Τελικά θα τον κρατήσεις η θα γυρίσεις σε siyah?

 

Έλα μου ντε...?!! Νομίζω ότι θα γυρίσω σε siyah 3.2.7+ που είχα καλή αυτονομία στο θέμα αναμονής σίγουρα. Διάβασα ότι ο 3.3 δεν έπαιζε σωστά. Είμαι σε σκέψη, δεν ξέρω πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε...?!! Νομίζω ότι θα γυρίσω σε siyah 3.2.7+ που είχα καλή αυτονομία στο θέμα αναμονής σίγουρα. Διάβασα ότι ο 3.3 δεν έπαιζε σωστά. Είμαι σε σκέψη, δεν ξέρω πραγματικά!

 

Εγώ με τον 3.2.7 είχα πρόβλημα με την camera, δεν μου αποθήκευε στην sd card.

Άλλα από την άλλη να έχω kernel που μάλλον δεν θα αναβαθμιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 3.2.7 είχα πρόβλημα με την camera, δεν μου αποθήκευε στην sd card.

Άλλα από την άλλη να έχω kernel που μάλλον δεν θα αναβαθμιστεί?

 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποθηκεύω στην sd card στο δικό του πρόγραμμα κάμερας. Με όποιον kernel και αν έχω βάλει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

fluxi kernel δεκα ηωρα το πρωι 100% μπαταρια μια ηωρα το μεσημερι 90% χωρις να

πειραξω καθολου το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

fluxi kernel δεκα ηωρα το πρωι 100% μπαταρια μια ηωρα το μεσημερι 90% χωρις να

πειραξω καθολου το τηλεφωνο.

 

Αυτό ακριβώς είδα και εγώ, ενώ σαν λειτουργία συσκευής ανταποκρίνεται καλύτερα ο fluxi για μένα αλλά θα καταλήξω μάλλον στον 3.2.7.2 γιατί από ότι είδα στην 3.3 έκδοση έχει αφαιρέσει πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με αυτά που ανέφερα εγώ. :O

 

Δεν είναι περίεργο αυτό. Τα υψηλά σκορ τα έπιασα με τον 3.2.8 (τον έχει αποσύρει από το site). Τα σκορ δεν είναι πάντα τα ίδια ούτε με την ίδια συσκευή και τον ίδιο kernel. Κάνε το τεστ δυο φορές με την ίδια συσκευή και τον ίδιο kernel και θα δεις ότι θα σου βγάλει διαφορετικά σκορ. Ήταν πάντως σχετικά κοντά τα σκορ. Συμφωνούμε πάντως στο ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο με Siyah πάνω από 3.2.7.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίεργο αυτό. Τα υψηλά σκορ τα έπιασα με τον 3.2.8 (τον έχει αποσύρει από το site). Τα σκορ δεν είναι πάντα τα ίδια ούτε με την ίδια συσκευή και τον ίδιο kernel. Κάνε το τεστ δυο φορές με την ίδια συσκευή και τον ίδιο kernel και θα δεις ότι θα σου βγάλει διαφορετικά σκορ. Ήταν πάντως σχετικά κοντά τα σκορ. Συμφωνούμε πάντως στο ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο με Siyah πάνω από 3.2.7.

 

Πέρα από τα σκορ που βλέπει κανείς η ουσία είναι στην πράξη πως ανταποκρίνεται. Με τον siyah 3.2.7 έχω και πολύ καλή ανταπόκριση συσκευής αλλά και την αυτονομία που την θεωρώ συμαντικό κομμάτι σε ένα από τα top smartphones της αγοράς!!! Όσο για την αποθήκευση στην sd card? Έχω βολευτεί με το lgcamera και στην ''χειρότερη'' αποθηκεύω στην internal (16gb είναι αυτά) ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα σκορ που βλέπει κανείς η ουσία είναι στην πράξη πως ανταποκρίνεται. Με τον siyah 3.2.7 έχω και πολύ καλή ανταπόκριση συσκευής αλλά και την αυτονομία που την θεωρώ συμαντικό κομμάτι σε ένα από τα top smartphones της αγοράς!!! Όσο για την αποθήκευση στην sd card? Έχω βολευτεί με το lgcamera και στην ''χειρότερη'' αποθηκεύω στην internal (16gb είναι αυτά) ;)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αυτό ήθελα και εγώ να πω.Τα σκορ δε λένε πάντα την αλήθεια. Επίσης θέλω να σημειώσω ότι με το fluxi kernel είμαι ήδη στην τρίτη ημέρα μετά την τελευταία φόρτιση και η μπαταρία αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι στο 30%. Λογικά την ημέρα θα την βγάλει. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έλιωσα στη χρήση αλλά πρώτη φορά με κρατάει τρεις μέρες. Το φλασάρισμα το έκανα αφού είχα φορτίσει το κινητό (όταν το φλασάρεις σου ''τρώει'' λίγο μπαταρία). Έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο αργό το κινητό σε σχέση με πριν χωρίς να είναι πρόβλημα όμως.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αυτό ήθελα και εγώ να πω.Τα σκορ δε λένε πάντα την αλήθεια. Επίσης θέλω να σημειώσω ότι με το fluxi kernel είμαι ήδη στην τρίτη ημέρα μετά την τελευταία φόρτιση και η μπαταρία αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι στο 30%. Λογικά την ημέρα θα την βγάλει. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έλιωσα στη χρήση αλλά πρώτη φορά με κρατάει τρεις μέρες. Το φλασάρισμα το έκανα αφού είχα φορτίσει το κινητό (όταν το φλασάρεις σου ''τρώει'' λίγο μπαταρία). Έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο αργό το κινητό σε σχέση με πριν χωρίς να είναι πρόβλημα όμως.

 

Εμενα μου κανει εντυπωση σε αυτο που λες. Με τον flyxi μετα απο full φορτηση απο τις 8 το πρωι, εφτασε το μεσημερι, χωρις να του κανω σχεδον τιποτα, στο 65%. Αρα το θεμα 3 ημερων δεν το συζηταω καν. Δεν ξερω τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει εντυπωση σε αυτο που λες. Με τον flyxi μετα απο full φορτηση απο τις 8 το πρωι, εφτασε το μεσημερι, χωρις να του κανω σχεδον τιποτα, στο 65%. Αρα το θεμα 3 ημερων δεν το συζηταω καν. Δεν ξερω τι φταιει

Δεν έχω περάσει την τελευταία έκδοση. Εσύ έχεις περάσει την τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει την τελευταία έκδοση. Εσύ έχεις περάσει την τελευταία;

 

οχι την τελευταια. Η τελευταια βγηκες χθες. Ειχα περασει μια ΧΧ.01 V1 νομιζω. Λες να φταιει το οτι εχω κανει install πανω σε install και να πρεπει να κανω full wipe σε ολα και να τα περασω ολα απο την αρχη??? Δεν ξερω. Αν κατι παθει το κινητο παντως και χρειαστει να το στειλω samsung θα χασω την εγγυηση σιγουρα με ολα αυτα που εχω περασει. :P

 

Το κακο ειναι οτι ξαναγυρισα σε siyah 3.2.7 αλλα κατι φταιει και κανει το ιδιο. Δηλαδη χωρις τιποτα σε 2 ωρες μου εχει φαει 4%. Ετσι πρεπει να κανει αραγε????!!!!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι ξαναγυρισα σε siyah 3.2.7 αλλα κατι φταιει και κανει το ιδιο. Δηλαδη χωρις τιποτα σε 2 ωρες μου εχει φαει 4%. Ετσι πρεπει να κανει αραγε????!!!!

 

Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και το τυχόν προβλήματα λήψης, εμένα αλλιώς καταναλώνει όταν είμαι στο γραφείο και αλλιώς τα σαββατοκύριακα.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και το τυχόν προβλήματα λήψης, εμένα αλλιώς καταναλώνει όταν είμαι στο γραφείο και αλλιώς τα σαββατοκύριακα.

 

Θεμα δικτυου εννοεις να φανταστω οταν λες προβληματα ληψης!

Link to comment
Share on other sites

οχι την τελευταια. Η τελευταια βγηκες χθες. Ειχα περασει μια ΧΧ.01 V1 νομιζω. Λες να φταιει το οτι εχω κανει install πανω σε install και να πρεπει να κανω full wipe σε ολα και να τα περασω ολα απο την αρχη??? Δεν ξερω. Αν κατι παθει το κινητο παντως και χρειαστει να το στειλω samsung θα χασω την εγγυηση σιγουρα με ολα αυτα που εχω περασει. :P

 

Προτού πάω από τον Siyah στον fluxi, φλάσαρα το Ultimate Kernel cleanig script για να καθαρίσει το κινητό από τον Siyah. Αν δεν το έκανες καλό είναι να τον κατεβάσεις από την κουζίνα (τον πάει στα download) να τον βάλεις στην sdcard και φλάσαρετε τον πριν περάσεις το νέο kernel. Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Θεμα δικτυου εννοεις να φανταστω οταν λες προβληματα ληψης!

 

Off topik, στο γραφείο με το ζόρι έχω μια γραμμή λήψης, υποθέτω ότι για να βρει σήμα πρέπει να καίει πιο πολύ μπαταρία.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Προτού πάω από τον Siyah στον fluxi, φλάσαρα το Ultimate Kernel cleanig script για να καθαρίσει το κινητό από τον Siyah. Αν δεν το έκανες καλό είναι να τον κατεβάσεις από την κουζίνα (τον πάει στα download) να τον βάλεις στην sdcard και φλάσαρετε τον πριν περάσεις το νέο kernel. Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.

 

Ωραια. Και τωρα ποιον να φλασαρω??? ΟΕΟ???? :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Και τωρα ποιον να φλασαρω??? ΟΕΟ???? :p

 

Δοκίμασε τον fluxi. Εγώ πάντως έκανα την ίδια διαδικασία όπως πάντα απλά πριν περάσω το νέο kernel εγκατέστησα τον Ultimate Kernel cleanig script.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές έβαλα την v14 ics στο galaxy s2 σαν αναβάθμιση από την προηγούμενη έκδοση, παρατηρώ έντονη υπερθέρμανση σε λειτουργεία παρόμοια με όταν είχα την 13η έκδοση, παράλληλα παρατήρησα ένα bug όπου μου ανάβει το φλας χωρίς να το ζητάω. πάντως το πρόβλημα είναι η υπερθέρμανση, έχει κανείς άποψη για το θέμα; τι κάνουμε;
angeldust
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...