Jump to content

[ROM] Omega AOKP Jelly Bean


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα οmega 12 η omega AOKP?

τις δοκιμασε κανενας και τις 2 να μας πει που κατασταλαζει?

Εγώ θα έλεγα Omega 12 αλλά και πάλι, νομίζω πως η Omega 10.4 (Gingerbread) είναι καλύτερη και από τις δύο. Οι βασικοί παράγοντες που εξετάζω για να παραμείνω σε μία ROM είναι: αυτονομία, ταχύτητα, αξιοπιστία (πόσα κολλήματα θα έχει κλπ.) και γραφικό περιβάλλον. Μεταξύ των τριών, προσωπικά θεωρώ πως η Omega 10.4 Gingerbread δεν έχει ξεπεραστεί (ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανενας γιατι οταν περναω ενα θεμα χανεται τελειως το πληκτρολογιο?

και το κακο ειναι πως δεν δουλευει και το swiftkey....

το swiftkey χωρίς θέμα δουλεύει

δεν έχω αλλάξει θέμα ακόμη , γιατί έβαλα το DUAL- BOOT για να έχω δύο omega rom στο κινητό , και είναι λίγο περίεργο με τις αλλαγές,

(εσύ σίγουρα θα έχεις κάποιο μαύρο) , οπότε περίμενε απάντηση από κάποιον άλλο

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

το swiftkey χωρίς θέμα δουλεύει

δεν έχω αλλάξει θέμα ακόμη , γιατί έβαλα το DUAL- BOOT για να έχω δύο omega rom στο κινητό , και είναι λίγο περίεργο με τις αλλαγές,

(εσύ σίγουρα θα έχεις κάποιο μαύρο) , οπότε περίμενε απάντηση από κάποιον άλλο

 

αυτο προσπαθω να περασω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429170 αλλα οπως ειπα χανεται το πληκτρολογιο και το swiftkey δεν δουλευει και χωρις να αλλαξω θεμα...

με την ομεγα 1 χανοταν το ελληνικο πληκτρολογιο αλλα δουλευε το αγγλικο οποτε δεν ειχα και θεμα με το swiftkey...δεν ξερω τι μπορει

να φταιει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω να περασω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429170 αλλα οπως ειπα χανεται το πληκτρολογιο και το swiftkey δεν δουλευει και χωρις να αλλαξω θεμα...

με την ομεγα 1 χανοταν το ελληνικο πληκτρολογιο αλλα δουλευε το αγγλικο οποτε δεν ειχα και θεμα με το swiftkey...δεν ξερω τι μπορει

να φταιει...

όταν θα βαρεθώ η θα μου κάνει καμιά στραβή το DUAL- BOOT θα εγκαταστήσω το θέμα

χωρίς θέμα δουλεύει

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

τελικα οmega 12 η omega AOKP?

τις δοκιμασε κανενας και τις 2 να μας πει που κατασταλαζει?

 

Μάλλον τη 12... Η ΟΑΚΡ θέλει λίγη δουλειά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

όταν θα βαρεθώ η θα μου κάνει καμιά στραβή το DUAL- BOOT θα εγκαταστήσω το θέμα

χωρίς θέμα δουλεύει

 

λαθος συνεννοηση....εννοω οτι δεν δουλευει το swiftkey αν περασω το μαυρο θεμα για την aokp...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

λαθος συνεννοηση....εννοω οτι δεν δουλευει το swiftkey αν περασω το μαυρο θεμα για την aokp...

σωστή συνεννόηση ,το κατάλαβα , απλά το ανέφερα για να μην έχει ίσως κάποιος λανθασμένη εντύπωση ότι έχει πρόβλημα το swiftkey σε σχέση με την rom

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4101889#post4101889

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

σωστή συνεννόηση ,το κατάλαβα , απλά το ανέφερα για να μην έχει ίσως κάποιος λανθασμένη εντύπωση ότι έχει πρόβλημα το swiftkey σε σχέση με την rom

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4101889#post4101889

 

οχι ενταξει ξερω οτι δεν εχει προβλημα το swift αφου και στην v1 αυτο χρησιμοποιούσα

 

ουτε το SlideIT Keyboard δουλευει με το μαυρο θεμα...περιεργα πραγματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το overclocking γνωρίζει κάποιος για τη συγκεκριμένη rom ποιο είναι το ανώτερο ασφαλές σετάρισμα στον επεξεργαστή ? Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλο που είχα την v1 εκανα full wipe και όλα καλά!

Εχει overclocking εως 1600mhz ενώ η v1 είχε εως 1400mhz.

Έχει σχέσει με τον Kernel

Οσον αφορά το overclocking γνωρίζει κάποιος για τη συγκεκριμένη rom ποιο είναι το ανώτερο ασφαλές σετάρισμα στον επεξεργαστή ?

max cpu frequency 1200 MHz , αν βάλεις παραπάνω και ίσως με κακό χειρισμό , η τυχαία , θα έχεις τα άσχημα αποτελέσματα που ανέφερες σε άλλο site

(αν θέλεις να κάνεις overclocking , undervolting , διαλέγεις Kernel που τα υποστηρίζει , το ίδιο αν θέλεις το BLN , η να κρατάει η μπαταρία περισσότερο , η δυνατότερο σήμα wifi , κ.λ.π. (για να τα πετύχουν όλα αυτά οι dev των Kernels , κάνουν κάποιες φορές τους κέρνελ τους επικίνδυνους για το κινητό μας )

O developer ενός σωστού Kernel πρέπει να προσπαθεί να τον κρατήσει όσο πιο στοκ γίνεται βάζοντας λίγα μόνο και αναγκαία tweaks . για να είναι πιο σταθερός ο Kernel και πιο σμουθ και πάνω απ όλα με τα λιγότερα προβλήματα )

Όλα αυτά στα είπα για να μην έχεις την εντύπωση , ότι όταν έχουμε προβλήματα , ότι φταίει η rom (ξέρω ότι δεν το πιστεύεις και προτιμάς τις omega roms)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έβαλα χτες τη ρομ, πολύ καλές εντυπώσεις αλλά: samsung keyboard δεν μπορούμε να έχουμε; Αν όχι αλλαγή γλώσσας με slide στο space χωρίς παραπανίσια ταπ/κλικ; Επίσης οι επαφές και τα σμσ δεν γίνεται να έχουν μαύρο φόντο; Πολύ customise ψάχνω μάλλον ε; :p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πέρασα την ΑΟΚΡ και ομολογώ είνια πολύ καλή rom, βέβαι χρειάζεται ακόμη δουλειά όπως ανέφερε και κάποιος φίλος νωρίτερα. Είνια όμως πολύ γρήγορη και πολύ σταθερή χωρίς κολλήματα.

Οι επαφές "περάσανε" κατευθείαν.

ΤοΤtitanium δεν μου "περνά" το σύνολο των εφαρμογών μου και παρόλο που δοκίμασα διαφορετικούς kernels δεν έχω πετύχει τίποτε. Μερικές εφαρμογές δεν εγκαθίστανται.

Το wifi δουλεύει κανονικά, όπως επίσης και το bluetooth.

Το θέμα με την sdcard λύθηκε και αυτό.

Το μόνο που δεν κατάφερα ακόμη είναο το πως θα μπορέσω να συγχρονίσω το ημερολόγιο με το gmail για να μπορέσω να δω όσα έχω περασμένα. Ενώ στην 4.0.3 όταν φτιάχνεις τον λογαριασμό όλα γίνονται αυτόματα στην ΑΟΚΡ ενημερώνει μόνο τα emails και όσο και αν έψαξα δεν μόρεσα να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πέρασα την ΑΟΚΡ και ομολογώ είνια πολύ καλή rom, βέβαι χρειάζεται ακόμη δουλειά όπως ανέφερε και κάποιος φίλος νωρίτερα. Είνια όμως πολύ γρήγορη και πολύ σταθερή χωρίς κολλήματα.

Οι επαφές "περάσανε" κατευθείαν.

ΤοΤtitanium δεν μου "περνά" το σύνολο των εφαρμογών μου και παρόλο που δοκίμασα διαφορετικούς kernels δεν έχω πετύχει τίποτε. Μερικές εφαρμογές δεν εγκαθίστανται.

Το wifi δουλεύει κανονικά, όπως επίσης και το bluetooth.

Το θέμα με την sdcard λύθηκε και αυτό.

Το μόνο που δεν κατάφερα ακόμη είναο το πως θα μπορέσω να συγχρονίσω το ημερολόγιο με το gmail για να μπορέσω να δω όσα έχω περασμένα. Ενώ στην 4.0.3 όταν φτιάχνεις τον λογαριασμό όλα γίνονται αυτόματα στην ΑΟΚΡ ενημερώνει μόνο τα emails και όσο και αν έψαξα δεν μόρεσα να βγάλω άκρη.

 

 

Για το ημερολόγιο αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής, πρέπει όταν ανοίγει για πρώτη φορά το τηλέφωνο μετά το φλασάρισμα να το αφήσεις να κάνει αυτόματο συγχρονισμό μετά αν θες βγάλε τον αυτόματο. Δεν το βασίζω πουθενά απλώς το έχω παρατηρήσει.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την v2 πανω απο την v1 αλλα εχει χαθει ο λογαριασμος Google και δεν υπαρχει και σαν επιλογη στο accounts and sync για να τον φτιαξω παλι.Μηπως ξερει καποιος αν μπορω να κανω κατι για να τον επαναφερω??
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την v2 πανω απο την v1 αλλα εχει χαθει ο λογαριασμος Google και δεν υπαρχει και σαν επιλογη στο accounts and sync για να τον φτιαξω παλι.Μηπως ξερει καποιος αν μπορω να κανω κατι για να τον επαναφερω??

δεν εγκαταστάθηκε καλά , γνώμη μου αν κάτι δεν πάει καλά την φλασάρουμε πάλι , (ίσως να φανούν κι άλλα προβλήματα)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες με την AOKP Omega v.2 έχω να πω τα εξής:

1) H Rom είναι αρκετά καλή και δυνατή. Δεν κολάει πουθενά

2) Το Boot είναι πιο γρήγορο από την 12 στο δικό μου κινητό τουλάχιστον

3) Το vibration δεν βρήκα πως να το απενεργοποιήσω στην πληκτρολόγηση.

4) Το Wifi κλειδώνει <<σφαίρα>>.

5) Το σήμα Cosmote είναι λίγο καλύτερο.

6) Το ROM control είναι πολύ καλό με πολλές επιλογές.

7) Το widget accuweather πρέπει να επανέλθει οπωσδήποτε.

8) Το radio-RDS του S2 πρέπει να επανέλθει οπωσδήποτε. Τέτοιο τέλειο ραδιόφωνο είναι πραγματικά κρίμα να μην παίζει.

9) Η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Αυτό οφείλεται και στον τελευταίο Siyah 3.2b7 που είναι πολύ φιλικός με την μπαταρία. Εγώ tweakαρα το κινητό από 50MHz-1300MHz

10) Αν το scrolling κάποιον δεν ικανοποιεί υπάρχει tweak που το κάνει πιο smooth.

11) Έχω πρόβλημα με το MyExplorer που μερικές φορές κολάει το system στο κινητό και στον υπολογιστή κλείνει βιαίως. Επίσης δεν μπόρεσα να το κάνει να δουλέψει με blootooth με τίποτα.

12) Το κουμπάκι αυτόματη φωτεινότητα το πατάς και ενεργοποιείται μετά από 8-10 sec.

 

Αυτά προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

δεν εγκαταστάθηκε καλά , γνώμη μου αν κάτι δεν πάει καλά την φλασάρουμε πάλι , (ίσως να φανούν κι άλλα προβλήματα)

ευχαριστω για την απαντηση

ειχα ξεχασει να περασω το gapps γι αυτι ειχα το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

ειχα ξεχασει να περασω το gapps γι αυτι ειχα το προβλημα

πολύ σημαντικό , πολλοί το ξεχνάν , και μετά η rom δείχνει χάλια

 

Το μόνο που δεν κατάφερα ακόμη είναο το πως θα μπορέσω να συγχρονίσω το ημερολόγιο με το gmail για να μπορέσω να δω όσα έχω περασμένα.

από @creative

 

μεταφέρουμε το calender widget (Ημερολόγιο) σε μια επιφάνεια ( screen )

το επιλέγουμε (το ανοίγουμε)

μενού/ημερολόγια/ημερολόγια για συγχρονισμό…

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Kostaza για πιο tweak λες που βελτιωνει το scrolling?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση v2.1 είναι σχεδόν έτοιμη :)

Changelog ανέβασα εδω

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega ◄AOKP► v2.1

 

Changelog Omega v2.1 :

Based on AOKP Build-35

New:

Kernel: Siyah-v3.2.2

Swype 3.26.92.39062 with all available languages (with download and update options and Dragon Go! addon)

RemountSD by gundalbert - (mounts emmc to sdcard/external_sd - mass storage does not work with this change - only MTP)

ColorNote v3.8.6

Compass v3.0

ConvertPad v2.1.02

FasterFix v1.6.1

NoLed v5.2

Hide It Pro v2.9.2.1

MixZing Media Player v3.7.2

Tiny Flashlight + LED v4.9.1

Google Translate v2.3.1

any.do v2.03

MIUI FileExplorer

Car Home by Google

Updates:

Es File explorer v1.6.1.5

hosts

Mods:

Camera mod, allows saving photos/videos to external sd card by D4rKn3sSyS

Tweaks

Removed:

CM9 Flashlight

Rom is no full Wipe - but full wipe is highly recommended

 

Tips:

For better performance with scrolling disabled scrolling cache in rom control and reboot for changes to take effect.

For FM Radio use Spirit FM from market

 

Instructions:

Boot in CWM Recovery

Make a Nadroid backup

Highly recommended: Wipe data/factory reset - absolutely required if coming from another ROM or AOKP that is running Android 4.0.3

Flash Omega

Flash Gapps

Reboot

 

Αν δοκιμάσετε την νέα Omega ◄AOKP► v2.1 και σας αρέσει, βοηθήστε στην περαιτέρω ανάπτυξη της με το donate σας.

 

Απολαύστε με την νέα Omega :cool:

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

το theme manager τι ακριβως ειναι?

λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει σαν επιλογη στις ρυθμισεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...