Jump to content

[CAR] Mazda MX5


sailorman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το προηγ. μοντελο απο αυτο που κυκλοφορει τωρα σου προτεινω(το 1800cc)!εκτος&αν εχεις τα λεφτα&μπορεις να παρεις το καινουργιο,την sport εκδοση με το εξαρι κιβωτιο,την καλη αναρτηση&τα 36χιλλιαρικα...αξιζει πιστευω!
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.miatamania.gr/forum/picture.php?albumid=20&pictureid=118

http://www.miatamania.gr/forum/picture.php?albumid=20&pictureid=115

 

οπως λεει και ο τιτλος...ΚΟΣΜΗΜΑ

υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι..Αυτοί που ξέρουν binaries και αυτοί που δεν ξέρουν :D
Link to comment
Share on other sites

το προηγ. μοντελο απο αυτο που κυκλοφορει τωρα σου προτεινω(το 1800cc)!εκτος&αν εχεις τα λεφτα&μπορεις να παρεις το καινουργιο,την sport εκδοση με το εξαρι κιβωτιο,την καλη αναρτηση&τα 36χιλλιαρικα...αξιζει πιστευω!

 

Και το μπλοκε φυσικα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

όλοι λένε τα καλύτερα για το mx-5 NB sporty.Βέβαια αγοράζοντας το καινούριο NC είναι σαφώς πιο αυτοκίνητο..

Σαν τιμές ευκαιρίες υπάρχουν...μόλις έμαθα για ενα με 5000χλμ (NC) κλειστό σε γκαράζ στα 20000ευρώ... :X

από κει και πέρα για όποιον θέλει να δει τι θέλει και τι υπάρχει ας ρίξει μια ματιά στα αντίστοιχα φορουμ που υπάρχουν.

Τέλος για όποιον δν βιάζεται ας περιμένει στο NCfl (aka facelift) με το οποίο θα πέσουν οι τιμές του τωρινού μοντέλου.

υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι..Αυτοί που ξέρουν binaries και αυτοί που δεν ξέρουν :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

http://photos.autoexpress.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_982/car_photo_491440_7.jpg

 

http://www.autoexpress.co.uk/news/autoexpressnews/277357/new_mazda_mx5.html

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν καθυστερησει αρκετα το επομενο. Αμα θυμαστε καλα ελεγαν οτι το 2012 θα βγαινει στην απραγωγη το καινουργιο και παρολα αυτα τιποτα. Ειναι κριμα γιατι ειναι ενα αυτοκινητο θρυλος και δεν μπορουν προφανως να καταλαβουν οτι ειναι απο το 2005 αν θυμαμαι καλα, οτι εχει τουλαχιστον 1800αρα μηχανη και με ολη την κριση που υπαρχει ειναι δυσκολο, συν το γεγονος οτι το 1800αρι αποδισει μονο 127 αλογα.

Ακομα και η honda αφηνει την ατμοσφαιρα για παραδειγμα και πηγαινει στα τουρμπο και μπραβο της γιατι συνηδητοποιει την εποχη. Εαν το αρθρο εχει δικιο και βγει το 2014 τοτε fail. Ακομα και η Ζ2 νωριτερα θα βγει. (Λεμε τωρα)

Αντε με το καλο παντως γιατι ειναι θρυλος το αυτοκινητο.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα θελα να το βλεπα με τον ροτοράτο του rx. Χαμηλά κυβικά, αρκετά άλογα και αν είναι καλοδιατηρημένο και 0 λάδια. Λίγο με την βενζίνη θα χαμε θέμα αλλά όλα τα παιχνίδια κοστίζουν :D
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Ειχε βγει μια φημη οτι η mazda εξελιζει wankel οικονομικο. Δεν ξερω βεβαια εαν οντως ισχυει και πως μπορει να πηγαινει το ολο θεμα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

ροτορατο ρε παιδια εχω ακουσει απο φιλους οτι ειναι εντελως αντιοικονομικο. διπλασια βενζινη καινε αυτα.

ασε που οι περισσοτεροι σε RX στις 100000χλμ ελεγαν οτι θελει αλλαγμα η μηχανη.

στην πολη μου παλια γινοτανε χαμος με RX και τωρα δεν βλεπω κανενα.

πιστευω οτι αν μπορεσει να βγαλει κανα 1400 ή 1600 τουρμπατο θα ειναι ιδανικο σε σχεση και με το βαρος του.

εδω την Ζ2 θελουνε να την βγαλουν 1,6 τουρμπο.βεβαια εκει ακουω για μπροστιοκινηση οποτε αν γινει αυτο το ΜΧ-5 θα ειναι μονοπωλιο μετα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

ροτορατο ρε παιδια εχω ακουσει απο φιλους οτι ειναι εντελως αντιοικονομικο. διπλασια βενζινη καινε αυτα.

ασε που οι περισσοτεροι σε RX στις 100000χλμ ελεγαν οτι θελει αλλαγμα η μηχανη.

στην πολη μου παλια γινοτανε χαμος με RX και τωρα δεν βλεπω κανενα.

πιστευω οτι αν μπορεσει να βγαλει κανα 1400 ή 1600 τουρμπατο θα ειναι ιδανικο σε σχεση και με το βαρος του.

εδω την Ζ2 θελουνε να την βγαλουν 1,6 τουρμπο.βεβαια εκει ακουω για μπροστιοκινηση οποτε αν γινει αυτο το ΜΧ-5 θα ειναι μονοπωλιο μετα.

 

Στα 100Κ χλμ έλεγαν ότι θέλει άλλαγμα γιατί χρειάζεται προσεκτικά και συχνά σέρβις. Οι περισσότεροι δεν το τηρούσαν αυτό με αποτέλεσμα η μηχανή να τα φτύνει εκεί γύρω στα 100Κ χλμ. Για την βενζίνη, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν βλέπεις κανένα γιατί η ελληνική αντιπροσωπία σταμάτησε την επίσημη εισαγωγή των rx8!

Αν είναι να πάρω μπροστοκίνητο 2θέσιο roadster αγοράζω το copen που είναι και διαφορετικό και 1,3L και σίγουρα δεν κοστίζει 30 χιλιάρικα όπως θα κάνει η Ζ2!

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Τα rx8 τα σκοτωσε η αντιπροσωπεια απο μονη της. Εκανε τοσες προσφορες τοτε που ξαφνικα γεμισε ο τοπος και στις μαντρες δεν εβλεπες ουτε ενα. Οταν βεβαια ειδαν και την αντιθετη πλευρα του wankel, λαδια βενζινες και πληρωνε πληρωνε, σιγα σιγα οι μαντρες γεμισαν.

Οντως η Ζ2 παιζει να ειναι μπορστοκινητη και σιγουρα δεν θα ειναι στην ιδια τιμη που θα ιεναι και το ΜΧ5 μονο και μονο λογω μαρκας.

Πρεπει για εμενα να βιαστουν λιγο. Να το κανουν πιο ελαφρυ, να βαλουν μικρου κυβισμου μηχανη με τουρμπο. Μονο ετσι θα κινηθει η αγορα. Πραγματικα πιστευω οτι πλεον η ζητηση του ΜΧ5 πρεπει να εχει πεσει αρκετα.

1800 αρι με 125 αλογα?:X:blink: Ειδικα στην Ελλαδα πληρωνεις τα κερατα σου. Γιατι οντως αμα το πατησεις κατεβαζει την βενζινη σαν την κοκα κολα μετα απο σουβλακια.

 

ΥΓ. Το αγαπημενο μου concept σχεδιο.. http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2011/12/mazda-mx-5.jpg

 

ΥΓ1 και ενα αρθρο που ηρθε το Δεκεμβριο με φημες για το επομενο..

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα μαζι σου. αυτοκινητο που αν το ψιλοπατας σου δειχνει καταναλωση 18 οπως μου ειχαν πει δεν παιζει να πουλησει ελλαδα. εναν 14αρι τουρμπατο και ενα 16αρι τουρμπατο ειναι μια χαρα πιστευω.

to concept που εχεις ειναι τρελα ομορφο.

οσο για την bmw αν βγει μπροστιοκινητο θα το χασει το παιχνιδι. γνωμη μου βεβαια αλλα bmw ειναι πισω κινηση και παιχνιδια.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα μαζι σου. αυτοκινητο που αν το ψιλοπατας σου δειχνει καταναλωση 18 οπως μου ειχαν πει δεν παιζει να πουλησει ελλαδα. εναν 14αρι τουρμπατο και ενα 16αρι τουρμπατο ειναι μια χαρα πιστευω.

to concept που εχεις ειναι τρελα ομορφο.

οσο για την bmw αν βγει μπροστιοκινητο θα το χασει το παιχνιδι. γνωμη μου βεβαια αλλα bmw ειναι πισω κινηση και παιχνιδια.

Συμφωνω!!

Μου κανει εντυπωση που δεν εχουν κανει πιο γρηγορες κινησεις. Απο την αλλη βεβαια κραταει μια κατηγορια μονο του και ειναι λογικο να μην αγχονωντε για το επομενο αφου δδεν υπαρχει ανταγωνισμος. Η Ζ2 θα καθυστεηρσει αρκετα, τελευταια διαβασα για το '15, η VW που σκεφτεται να βγαλει ενα roadster εχει μεινει νομιζω σε concept level οπως και η skoda.

Οπως τα λες για τους κινητηρες. Συμφνωνω απολυτα μαζι σου.

Οσο για τις BMW επισης συμφωνω και για αυτο το λογο δεν μ αρεσε ποτε η σειρα 1. Λογω φιλοσοφιας.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα μαζι σου. αυτοκινητο που αν το ψιλοπατας σου δειχνει καταναλωση 18 οπως μου ειχαν πει δεν παιζει να πουλησει ελλαδα. εναν 14αρι τουρμπατο και ενα 16αρι τουρμπατο ειναι μια χαρα πιστευω.

to concept που εχεις ειναι τρελα ομορφο.

οσο για την bmw αν βγει μπροστιοκινητο θα το χασει το παιχνιδι. γνωμη μου βεβαια αλλα bmw ειναι πισω κινηση και παιχνιδια.

 

Γενικά πάντως 1,8L-2,0L που βγαίνει το miata για εξωτερικό δεν είναι μεγάλοι κινητήρες. Και στην Ελλάδα πλέον όσα αυτοκίνητα αγοράζονται μετά το 11 δεν τα φορολογούν βάσει κυβικών αλλά βάσει ρύπων. Βέβαια το μέχρι πότε θα ισχύσει με αυτούς τους βλάκες είναι άλλο θέμα και με τα έξτρα χαράτσια η τιμή χρήσης πάει στα ύψη :mad:

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οσο πιο πολλα κυβικα ειναι τοσο περισσοτερους ρυπους δεν εχει?

οποτε στα ιδια θα σου βγει.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι στο εξωτερικο δεν θεωρουντε μεγαλοι κινητηρες. Οι συγκεκριμενοι ομως 2 πλεον εχουν παλιωσει να το πω ετσι. Κακα τα ψεματα οταν υπαρχουν τοσοι κινητηρες δεν μπορεις στο νο1 μοντελο σου ναν φορας αυτους τους δυο. Αποψη μου.

Καπου ειχα διαβασει το κορυφαιο σε μια συζητηση που ενας φιλος εξεφρασε την αποψη του οτι η κυβερνηση μας σε λιγο καιρο δεν θα φορολογει με βαση τα κυβικα αλλα τα αλογα της μηχανης.. :X:cry::p

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεστε ολοι με τα χαμηλα κυβικα του wankel??? Το οτι ειναι 1300 δε σημαινει πως εχει και την καταναλωση ενος 1300, η λειτουργεια του ειναι τελειως διαφορετικη και συμπεριφερετε σαν 2λιτρο και πανω. Επισης το λαδι που καιει δεν το καει λογω κακης λειτουργειας, απλα ετσι λειτουργει ο wankel, θελει λαδι και φυσικα οι καταναλωσεις ειναι στο θεο.

Το μικρο θα πρεπει καποια στιγμη να του ανεβασουν αλογα ειτε ατμοσφαιρικα ειτε τουρπο γιατι ειναι αργο. Ολα τα MX5 ηταν αργα αλλα αυτο που εξισοροπει την κατασταση ειναι καλη οδηγικη του συμπεριφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν λεμε για wankel 1300αρι. Ολοι ξερουμε οτι δυστυχως αυτος ο κινητηρας μονο οικονομικος δεν ειναι.

Λεμε για κανονικο με καποιο τουρμπο. Δεν ειμαι υποστηρικτης στο να βαλουν ατμοσφαιρα, προτιμω τουρμπο προσωπικα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εγινε αναφορα στον βανκελ το ανεφερα.

Για το τουρμπο ειμαι και γω υπερ μιας και ειναι μονοδρομος.Βεβαια το θεμα με τα κυβικα ειναι προβλημα της ελληνικης φορολογιας και σιγουρα δεν ειναι σοβαρος λογος για τη Mazda για να μας κανει το χατηρι αλλα γενικα το MX5 χρειαζεται αλογα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ωραιο ρε παιδια ναι! Αλλα και παλι. Δεν γινεται να προσθεσει εναν κινητηρα χαμηλοτεορυ κυβισμου?

Σκεφτομαι οτι σε συμφερει να το αγορασεις και να παρεις τον κινητηρα απο το ΜΚ2.5...

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ρε παιδια ναι! Αλλα και παλι. Δεν γινεται να προσθεσει εναν κινητηρα χαμηλοτεορυ κυβισμου?

Σκεφτομαι οτι σε συμφερει να το αγορασεις και να παρεις τον κινητηρα απο το ΜΚ2.5...

 

O 1600άρης δεν έχει καμια σημαντική διαφορά σε τέλη/ασφάλεια από τον 1800άρι. Και η κατανάλωση παρόμοια θα ήταν! Το πρόσθετο κόστος ανά έτος για 10.000χλμ σε σχέση με ένα 1600άρι είναι 100 ευρώ, άντε 200!

Επιπλέον ο 1800άρης του ΜΚ3 είναι πιο ροπάτος και έχει (από ότι λένε) παρόμοια ισχύ με το ΜΚ2,5. Τελικά δηλαδή δεν ισχύει η ονομαστική διαφορά ιπποδύναμης που έχουν!

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι 1400 ή 1600 κυβικα turbo. αν δεν παιξει με τουρμπο η Mazda και λιγα κυβικα πλεον δεν μπορει να κανει πωλησεις.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...