Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρότι η συμβίωσή μου με το Swiftkey έχει σταθεροποιηθεί πλέον μετά από μερικούς μήνες, σίγουρα γράφω λιγότερο παραγωγικά απ' ότι παλιά με το Swype. Με όλα τα καλά που διαβάζω, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω το Touchpal.

Θα σας πω εντυπώσεις σύντομα :)

 

edit: Το Touchpal X κατεβάζουμε?

Ναι το Χ. Αξίζει να του δώσεις λίγο χρόνο. Είναι εξαιρετικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παρότι η συμβίωσή μου με το Swiftkey έχει σταθεροποιηθεί πλέον μετά από μερικούς μήνες, σίγουρα γράφω λιγότερο παραγωγικά απ' ότι παλιά με το Swype. Με όλα τα καλά που διαβάζω, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω το Touchpal.

Θα σας πω εντυπώσεις σύντομα :)

 

edit: Το Touchpal X κατεβάζουμε?

 

Ρε παιδιά το SwiftKey δεν παίζει με τίποτα emoticons ? Μόνο μερικά που έχει από μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Χ. Αξίζει να του δώσεις λίγο χρόνο. Είναι εξαιρετικό.

 

Αν μας έδινε και πρόσβαση στα subdictionaries και στα themes του θα ήταν τέλειο... Να δολυμε πότε θα το διορθώσουν

 

Ερώτηση: Πως ενεργοποιείς το CapsLock και πώς αποθηκεύεις μια λέξη;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αν μας έδινε και πρόσβαση στα subdictionaries και στα themes του θα ήταν τέλειο... Να δολυμε πότε θα το διορθώσουν

 

Ερώτηση: Πως ενεργοποιείς το CapsLock και πώς αποθηκεύεις μια λέξη;

Μια χαρά έχω πρόσβαση και στα θέματα και στα sub-dictionaries. Βέβαια δεν υπάρχουν ελληνικά.

 

Το Caps Lock με γρήγορο διπλό πάτημα του shift και το για αποθήκευση λέξης, όταν βάζεις μια καινούρια λέξη σου έχει πάνω στην μπάρα τη λέξη με το + κάτω για να την προσθέσεις. Επίσης μπορείς και από τις Ρυθμίσεις - Εξατομίκευση - Διαχείριση λεξικού χρήστη να προσθέσεις λέξεις.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στοTouchPal όταν μετά από μια ελληνική λέξη θέλω να γράψω μια αγγλική και πατήσω το κουμπί εναλλαγης της γλώσσας, γράφοντας το πρώτο αγγλικό γράμμα ΔΕΝ αφήνει κενό από το τελευταίο ελληνικό παρότι έχω ενεργοποιήσει την επιλογή αυτόματου κενού.

Bug or feature?

Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκη νέων λέξεων έχει επιλογή auto save, την κάνεις tick και απλώς κ μόνο γράφοντας μια καινούρια λέξη, την αποθηκεύει.

Όλα τα keyboards έχουν auto save feature που έχω δοκιμάσει.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκη νέων λέξεων έχει επιλογή auto save, την κάνεις tick και απλώς κ μόνο γράφοντας μια καινούρια λέξη, την αποθηκεύει.

Όλα τα keyboards έχουν auto save feature που έχω δοκιμάσει.

 

Αν απάντησες σε μένα δεν εννοώ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την εναλλαγή γλωσσών και το κενό, είναι ίσως το πιο σπαστικό πρόβλημα του TouchPal. Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι ένα αξιοπρεπέστατο πληκτρολόγιο.

Και με προσφορά με διαγωνισμό για τις γιορτές.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την εναλλαγή γλωσσών και το κενό, είναι ίσως το πιο σπαστικό πρόβλημα του TouchPal. Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι ένα αξιοπρεπέστατο πληκτρολόγιο.

Και με προσφορά με διαγωνισμό για τις γιορτές.

 

Τους έστειλα μήνυμα ήδη! Στείλε κι εσύ μπας και το διορθώσουν αν και όποιο πληκτρολόγιο και να δοκιμάσω πάλι στο Swype γυρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Swiftkey πως προσθετω λεξεις? Εψαξα Google αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κοιτάω και στις ρυθμίσεις και το λεξικό μου είναι άδειο.

Με σύρσιμο γράφω έχει αρκετά καλή πρόβλεψη, όχι όσο καλή το swype, αλλά στο τελευταίο δεν μου αρέσει ο τρόπος αλλαγης γλώσσας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη η μπαρα πανω απο τα γραμματα στο touchpal δεν φευγει ετσι? Γιατι μου αρεσει πολυ το keyboard αλλα αυτο με ενοχλει! Δεν θελω να γραφω με προβλεψη κτλπ! Τα εχω απενεργοποιησει ολα και αυτο παραμενει!
Link to comment
Share on other sites

Swiftkey πως προσθετω λεξεις? Εψαξα Google αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κοιτάω και στις ρυθμίσεις και το λεξικό μου είναι άδειο.

Με σύρσιμο γράφω έχει αρκετά καλή πρόβλεψη, όχι όσο καλή το swype, αλλά στο τελευταίο δεν μου αρέσει ο τρόπος αλλαγης γλώσσας

 

Δεν σου άρεσε η αλλαγή γλώσσας με σύρσιμο;

Άν δεν σού άρεσε που κάποιες φορές αυτός ο τρόπος δεν λειτουργούσε,να σε ενημερώσω ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση αυτό δεν συμβαίνει ποτέ.Πλέον η αλλαγή γλώσσας με σύρσιμο λειτουργεί πάντα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την εναλλαγή γλωσσών και το κενό, είναι ίσως το πιο σπαστικό πρόβλημα του TouchPal. Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι ένα αξιοπρεπέστατο πληκτρολόγιο.

Και με προσφορά με διαγωνισμό για τις γιορτές.

 

" Thank you for your feedback. It is really important to us as we strive for continuous improvement.

It's not a bug. We're planning to add this feature."

Απάντηση από ομάδα touchpal.

Καλά είναι δυνατόν να μην είναι bug?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Γράφοντας την ελληνική λέξη και πατώντας πάνω σε αυτή που προτείνει, μου αφήνει πάντα κενό. Αλλάζω τη γλώσσα και γράφω και την αγγλική λέξη κανονικά με κενό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Γράφοντας την ελληνική λέξη και πατώντας πάνω σε αυτή που προτείνει, μου αφήνει πάντα κενό. Αλλάζω τη γλώσσα και γράφω και την αγγλική λέξη κανονικά με κενό.

 

Εάν γράφεις σέρνοντας δεν βολεύει να πατάς την προτεινόμενη λέξη! Μετά βάζει μόνο του κενό ενώ εσύ γράφεις συνεχόμενα.αλλά στην αλλαγή γλώσσας δεν αφήνει κενό.

Link to comment
Share on other sites

" Thank you for your feedback. It is really important to us as we strive for continuous improvement.

It's not a bug. We're planning to add this feature."

Απάντηση από ομάδα touchpal.

Καλά είναι δυνατόν να μην είναι bug?

 

Α, είναι και feature, μάλιστα. Το κράτησα μάλλον περισσότερο απο όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Εάν γράφεις σέρνοντας δεν βολεύει να πατάς την προτεινόμενη λέξη! Μετά βάζει μόνο του κενό ενώ εσύ γράφεις συνεχόμενα.αλλά στην αλλαγή γλώσσας δεν αφήνει κενό.

 

Δεν γράφω έτσι για αυτό δεν το είχα προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρησα οτι το touchpal πιανει 32 ραμ :O! Νομιζω οτι ειναι πιο βαρυ απο τα αλλα!

 

Εμένα μου λέει 58 τώρα. Δεν είναι πολλά τα 32 είναι ανάλογα σε τί "φάση" θα το βρεις, αν έχεις γράψει ακριβώς πριν θα σου έχει παραπάνω ram και το αντίστροφο. Δεν αποφασίζει μόνο η εφαρμογή πόση ram θα δεσμευτεί, αλλά και το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Swiftkey πως προσθετω λεξεις? Εψαξα Google αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Κοιτάω και στις ρυθμίσεις και το λεξικό μου είναι άδειο.

Με σύρσιμο γράφω έχει αρκετά καλή πρόβλεψη, όχι όσο καλή το swype, αλλά στο τελευταίο δεν μου αρέσει ο τρόπος αλλαγης γλώσσας

 

γραφεις ποια λεξη θελεις και την επιλεγεις απο την μπαρα με τις προβλεψεις..μια δυο τρεις θα την μαθει την λεξη,...:lol:

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...