Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν το Swype υπάρχει άλλο με συντομεύσεις για επιλογή κειμένου, αντιγραφή, επικόλληση κλπ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τα μόνα Gestures που πραγματικά μου έχουν λείψει από το Swype. Κατά τ' άλλα είμαι σχετικά εντάξει με Gboard.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σαν το Swype υπάρχει άλλο με συντομεύσεις για επιλογή κειμένου, αντιγραφή, επικόλληση κλπ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τα μόνα Gestures που πραγματικά μου έχουν λείψει από το Swype. Κατά τ' άλλα είμαι σχετικά εντάξει με Gboard.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Σαν συντομεύσεις υπάρχουν και στο gboard.

Επιλέγεις το βελάκι ή το λογότυπο της Google πάνω αριστερά (πάνω από το q) και στη συνέχεια το εικονίδιο <I>.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συντομεύσεις υπάρχουν και στο gboard.

Επιλέγεις το βελάκι ή το λογότυπο της Google πάνω αριστερά (πάνω από το q) και στη συνέχεια το εικονίδιο <I>.

Καλό κι αυτό ευχαριστώ για το tip! Συνεχίζω βέβαια να ελπίζω σε gestures συντομεύσεις στο μέλλον.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με Samsung Galaxy S7 αρνείται να αποθηκεύσει νέες λέξεις στο λεξικό. Είναι κάποιο bug;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σαν το Swype υπάρχει άλλο με συντομεύσεις για επιλογή κειμένου, αντιγραφή, επικόλληση κλπ;

 

Μονο στο Multiling τα εχω βρει, το οποιο ειναι σε αλλο επιπεδο σε τετοιες συντομευσεις. Μεχρι και undo εχει

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο στο Multiling τα εχω βρει, το οποιο ειναι σε αλλο επιπεδο σε τετοιες συντομευσεις. Μεχρι και undo εχει
το multiling έχει γράψιμο με συρσιμο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχει κι απο αυτο, λεξικο δεν εχει :p
Υπερβολεεεεεες, απλώς είναι αρκετά μικρό :P

 

Προσωπικά με σχεδόν 1 χρόνο χρήσης, το λατρεύω. ΑΛΛΆ δε το προτείνω σε άτομα που θέλουν το it just works Ή δεν έχουν μπόλικη υπομονή. Έχει άπειρο customization, και μπορείς να φτιάξεις τέλεια την ιεραρχία των λέξεων σε κάθε swipe πχ αντί να βασιζεσαι στο τι αρέσει στο πληκτρολόγιο μονο, αλλά δεν είναι καθαρά προαιρετικο. Λείπουν πολλές λέξεις. + πλέον γράφω με taps αντί για swipe κατά 90%, οπότε δε ξέρω αν μπορώ να το κρίνω τόσο καλά σε αυτό το κομμάτι

 

Εγώ πλέον δε το αλλάζω με τίποτα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

στοTouchPalακόμα όπως βλέπετε να βάζει κενό όταν αλλάξει η γλώσσα η όταν γράφεις ένα ψηφίο5για παράδειγμα το νούμερο 5.τους το έχω γράψει αλλά μας γειωνουν! υπάρχει λύση που δεν έχω δει ακόμα;

μιλάω για γράψιμο με σύρσιμο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά... Πώς μπορώ να βάλω σημεία στίξης στη φωνητική πληκτρολόγηση σε Android 9;;

 

Εάν τα μιλήσεις, δεν τα βάζει;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όταν του μιλάς δεν τα βάζει όπως το IOS

Ξέρει κανείς τι γίνεται;;

Μόνο πληκτρολογώντας τα.. δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς!
Δυστυχώς τη συγκεκριμένη λειτουργία την έχω δει μόνο στη φωνητική πληκτρολόγηση του Swype.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τη συγκεκριμένη λειτουργία την έχω δει μόνο στη φωνητική πληκτρολόγηση του Swype.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

 

Από εκεί την ξέρω και εγώ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω ρε παιδια απο το swipe η το πληκτρολογιο της google καθως γραφω να κανω εισαγωγη καποιο αρχειο word, pdf κτλ. που εχω αποθηκευμενο στο κινητο; γινεται;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

δε σε βόλευει το παραδοσιακο copy-paste?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ αλλα δεν με βολευει και τοσο οταν γραφω, γι αυτο ρωτησα αν γινεται με καποιο τροπο που δεν ξερω εισαγωγη απο το πληκρολογιο. Ξερουμε αν γινεται;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ αλλα δεν με βολευει και τοσο οταν γραφω, γι αυτο ρωτησα αν γινεται με καποιο τροπο που δεν ξερω εισαγωγη απο το πληκρολογιο. Ξερουμε αν γινεται;

Στο Swype κάνεις copy με σύρσιμο από το κουμπί Swype μέχρι το C, cut μέχρι το X και επικόλληση μέχρι το V.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Στο Swype κάνεις copy με σύρσιμο από το κουμπί Swype μέχρι το C, cut μέχρι το X και επικόλληση μέχρι το V.

 

Ευχαριστω αλλα εκανα λαθος swiftkey εννοουσα και κατα λαθος μου βγηκε swype....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είχε ανακοινώσει η Nuance ότι σταματάει την υποστήριξη του Swype γύρισα στο Gboard και του είχα 'μάθει' αρκετές λέξεις χρησιμοποιώντας το κινητό μου (OnePlus 3).

Οι λέξεις αυτές βέβαια έβλεπα ότι δεν εμφανίζονται στο λεξιλόγιο μου και στο tablet (Nexus 7).

 

Την προηγούμενη βδομάδα έστειλα το κινητό για αλλαγή μπαταρίας, και δυστυχώς λόγω GDPR μου το έκαναν full wipe, και μετά το στήσιμο του κινητού από την αρχή βλέπω κι εδώ να λείπει το λεξιλόγιο.

 

Τελικά δεν υπάρχει λύση/σωτηρία για να μην χάνουμε το λεξιλόγιο μας στο Gboard;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει συγχρονισμό;; απαράδεκτο..

επίσης, backup; δεν έχει ή δεν πήρες;

Δεν γνωρίζω.

 

Μόνο sync με το Google account βλέπω να υπάρχει, το οποίο λογικά δεν λειτουργεί μιας και δεν βλέπω να εμφανίζεται το λεξιλόγιο μου στο tablet μου, αλλά και ούτε στο κινητό μετά το format που 'έφαγε' !!!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο tip για να μειώσω τα λάθη που κάνω όταν πληκτρολογώ; Παρατηρώ ότι πολλές φορές πατιέται το διπλανό γράμμα από αυτό που θέλω να πατήσω και άλλες φορές δεν πατιέται το κενό. Επίσης δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά όταν κάνω φορματ το κινητό φαίνεται να στρώνει και μετά απο λίγες ημέρες τα παίζει ξανα.. Εχω το SwiftKey. Τώρα να φταίει το screen protector δεν το νομίζω. Επίσης το έχω στο μεγαλύτερο μέγεθος το πληκτρολόγιο, αλλά και παλι μικρό μου φαίνεται. Στο ταμπλετ μου φαίνεται ότι κάνω λιγότερα λάθη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...