Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ειναι το Multiling O Keyboard + emoji (Beta) για οσους δεν ανοιγει

 

 

Εχει μια ρυθμιση να αποθηκευει αυτοματα οποια λεξη γραψεις, την ενεργοποιησα, πολυ βολικη. Αλλιως επιλεγεις λεξη και πατας το μικρο τικ

 

Μοναδικο αρνητικο για την ωρα στα ελληνικα λειπουν αρκετες λεξεις αλλα ενταξει, υπομονη και θα προστεθουν :lol: Το θετικο το λεξικο ειναι διαμοιρασιμο ευκολα οποτε μπορουμε απλως να ενωσουμε πολλα λεξικα μαζι αμα μαζευτουμε αρκετοι να το χρησιμοποιουμε :D

 

συγχρονισμο εχει γιατι εχουμε και δυο συσκευες;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Οχι :/

 

Μονη λυση που βλεπω να κανεις Share το λεξικο απο τη μια συσκευη στην αλλη αλλα προφανως αυτο βολευει για μια στο τοσο, οχι συνεχεια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν το έβρισκα να το περάσω πάλι... Πάντως όσο και να θέλουμε πιστεύω ότι το SwiftKey ακόμα θέλει ψωμιά να το φτάσει ειδικά στο τομέα με τα shortcuts της αντιγραφής - επικόλλησης, του μαρκαρίσματος της τελευταίας λέξης με το πάτημα ενός πλήκτρου, το να βάλεις αποστρόφους μέσω swiping καθώς και την ακρίβεια που απαιτεί το SwiftKey για να πετύχεις την λέξη που θες μέσω swiping αντίθεση με το swype που και λάθος γράμματα να πατούσες σου έβγαζε την λέξη που θέλεις...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Η φωνητική πληκτρολόγηση δεν με νοιάζει, δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Σκέφτομαι το λεξικό μου. Τόσα χρόνια αποθηκεύω λέξεις, και σκέφτομαι ότι αν σταματήσει το support ίσως να "σκοτώσουν" και τους σέρβερ που αποθηκεύει λέξεις...

Πάντως πολύ κρίμα, εμένα προσωπικά με είχε κερδίσει με την ευκολία που προσθέτεις λέξεις. Πραγματικά πανεύκολο. Προσπάθησα εχθές μόλις διάβασα τα νέα να δουλέψω λίγο το gboard, και ζορίστηκα πάρα πολύ.

Για μένα θα είναι μεγάλο πλήγμα... :p

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Οχι :/

 

Μονη λυση που βλεπω να κανεις Share το λεξικο απο τη μια συσκευη στην αλλη αλλα προφανως αυτο βολευει για μια στο τοσο, οχι συνεχεια

 

οταν λες share εννοεις οτι το λεξικο του ειναι... αρχειο;

αν ναι, αυτο ειναι καλο γιατι λογικα μπορουμε και να το επεξεργαστουμε και

να περασουμε τις λεξεις που εχουμε στο swype, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ κρίμα, εμένα προσωπικά με είχε κερδίσει με την ευκολία που προσθέτεις λέξεις. Πραγματικά πανεύκολο. Προσπάθησα εχθές μόλις διάβασα τα νέα να δουλέψω λίγο το gboard, και ζορίστηκα πάρα πολύ.

Για μένα θα είναι μεγάλο πλήγμα... :p

 

Sent from my One Plus 5T

 

Όπως το γράφεις.

Ακόμη να βρω τρόπο να αποθηκεύσω λέξεις στο Gboard (και ναι έχω κάνει ό,τι λένε οι διάφοροι οδηγοί που έχω διαβάσει ή δει).

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

οταν λες share εννοεις οτι το λεξικο του ειναι... αρχειο;

αν ναι, αυτο ειναι καλο γιατι λογικα μπορουμε και να το επεξεργαστουμε και

να περασουμε τις λεξεις που εχουμε στο swype, σωστα;

Δεν υπάρχει τρόπος να περάσεις λεξικό από ένα πρόγραμμα σε άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις.

Ακόμη να βρω τρόπο να αποθηκεύσω λέξεις στο Gboard (και ναι έχω κάνει ό,τι λένε οι διάφοροι οδηγοί που έχω διαβάσει ή δει).

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Υπάρχει τρόπος, τουλάχιστον πριν 2-3 χρόνια που το είχα για ένα φεγγάρι, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο του Swype. Ενεργοποιείς το spell checker από τις ρυθμίσεις του κινητού και τυχόν λάθος υπογραμμίζεται με κόκκινο και το πατάς και βγαίνει ένα μενού.

Αλλά νταξ ΚΑΜΙΑ σχέση με το Swype. Το λέω και το ξαναλέω και ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αυτή είναι η αλήθεια...

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την ανακοίνωση της Nuance για το Swype, είπα να δοκιμάσω το GBoard. Αυτό που με ενδιέφερε να δω ήταν το λεξικό του, τις προτάσεις λέξεων ( όχι πρόβλεψη επόμενης λέξης αλλά της λέξης που γράφω) και επίσης αν άλλαξε ο μη φιλικός τρόπος προσθήκης νέας άγνωστης λέξης στο λεξικό. Από το λεξικό έμεινα ικανοποιημένος. Από τις προτάσεις λιγότερο ικανοποιημένος μιας και ήταν πολύ λιγότερες από εκείνες του Swype. Aπό τον τρόπο προσθήκης νέας λέξης απογοητεύτηκα μιας και η Google ακόμα δεν έχει εφαρμόσει τον έξυπνο τρόπο του Swype. Συμπέρασμα : Παραμένω στο εκπληκτικό Swype 2.2.3 (η καλύτερη για μένα έκδοση).
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος, τουλάχιστον πριν 2-3 χρόνια που το είχα για ένα φεγγάρι, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο του Swype. Ενεργοποιείς το spell checker από τις ρυθμίσεις του κινητού και τυχόν λάθος υπογραμμίζεται με κόκκινο και το πατάς και βγαίνει ένα μενού.

Αλλά νταξ ΚΑΜΙΑ σχέση με το Swype. Το λέω και το ξαναλέω και ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αυτή είναι η αλήθεια...

 

Sent from my One Plus 5T

Ακόμη κι έτσι τζίφος.

 

Δεν αποθηκεύει τίποτα!!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι, λέξη που γράφω μια φορά και την διορθώνω μόνος μου, την επόμενη φορά την θυμάται χωρίς όμως αυτή η λέξη να φαίνεται στο λεξικό μου. Μόνο τις λέξεις που υπογραμμίζει και πατάω αποθήκευση κρατάει στο υπομενού των ρυθμίσεων.

Το έχω συνηθίσει τόσο, που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο πληκτρολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι, λέξη που γράφω μια φορά και την διορθώνω μόνος μου, την επόμενη φορά την θυμάται χωρίς όμως αυτή η λέξη να φαίνεται στο λεξικό μου. Μόνο τις λέξεις που υπογραμμίζει και πατάω αποθήκευση κρατάει στο υπομενού των ρυθμίσεων.

Το έχω συνηθίσει τόσο, που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο πληκτρολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Τις θυμάται ακόμη και όταν γράφεις με swiping;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παραμένω στο εκπληκτικό Swype 2.2.3 (η καλύτερη για μένα έκδοση).

 

γιατι ειναι η καλυτερη; δεν σ αρεσει το number row;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι, λέξη που γράφω μια φορά και την διορθώνω μόνος μου, την επόμενη φορά την θυμάται χωρίς όμως αυτή η λέξη να φαίνεται στο λεξικό μου. Μόνο τις λέξεις που υπογραμμίζει και πατάω αποθήκευση κρατάει στο υπομενού των ρυθμίσεων.

Το έχω συνηθίσει τόσο, που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο πληκτρολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Τις θυμάται για λίγο καιρό. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποιες μέρες ή και ώρες τις "ξεχνάει"...

Δεν ξέρω αν γίνεται μόνο σε μένα, αλλά γίνεται και σε ένα LG G3 και σε ένα 1+5t που έχω.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Τις θυμάται για λίγο καιρό. Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποιες μέρες ή και ώρες τις "ξεχνάει"...

Δεν ξέρω αν γίνεται μόνο σε μένα, αλλά γίνεται και σε ένα LG G3 και σε ένα 1+5t που έχω.

 

Sent from my One Plus 5T

Τι να σου πω. Δεν θυμάμαι να κάνω "λάθος" ξανά την ίδια λέξη.

 

Όλες μου οι συσκευές έχουν καθαρό Android ,mi a1, note 4 με pixel 2 ROM, nexus 6p.

 

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο όμως.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ χρησιμοποιώ ακόμα το TouchPal? Όσο και αν προσπάθησα να πάω σε άλλο πληκτρολόγιο πάντα σε αυτό γυρνάω. Μακράν το καλύτερο λεξικό
Link to comment
Share on other sites

οταν λες share εννοεις οτι το λεξικο του ειναι... αρχειο;

αν ναι, αυτο ειναι καλο γιατι λογικα μπορουμε και να το επεξεργαστουμε και

να περασουμε τις λεξεις που εχουμε στο swype, σωστα;

 

Δεν υπάρχει τρόπος να περάσεις λεξικό από ένα πρόγραμμα σε άλλο.

 

δεν ρωτησα εγω αυτο, θα τις περασω εγω τις λεξεις με τα χερακια μου

(αλλα αν δουλευει με αρχειο π.χ. θα τις περασω στο pc και να κανω εισαγωγη μετα),

εγω ρωτησα αν βγαινει μετα σε αρχειο (του multiling) ωστε να το περασω απο το ενα κινητο στο αλλο...

 

ξαναρωταω λοιπον,

@pgetsopoulos αν καταλαβα καλα, γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ χρησιμοποιώ ακόμα το TouchPal? Όσο και αν προσπάθησα να πάω σε άλλο πληκτρολόγιο πάντα σε αυτό γυρνάω. Μακράν το καλύτερο λεξικό

Και γω με TouchPal είμαι αλλά με παλιά έκδοση χωρίς το spam των καινούργιων εκδόσεων. Χρησιμοποιώ phonepad στυλ με τ9 και λεξικό με αποθηκευμένες λέξεις 4+ χρονών, που να φύγω πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Και γω με TouchPal είμαι αλλά με παλιά έκδοση χωρίς το spam των καινούργιων εκδόσεων. Χρησιμοποιώ phonepad στυλ με τ9 και λεξικό με αποθηκευμένες λέξεις 4+ χρονών, που να φύγω πλέον!
Κι εγώ το χρησιμοποιώ 5 χρόνια σχεδόν και έχω φτιάξει απίστευτο λεξικό. Το έχω με τη συνδρομή και δεν βλέπω καθόλου διαφημίσεις
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το καλύτερο πληκτρολόγιο για swyping μετά το Swype κατά την γνώμη σας; Πριν κάποια χρόνια για εμένα το TouchPal έκανε καλύτερη δουλειά από άλλα όπως το SwiftKey, αλλά έχω καιρό να δοκιμάσω τώρα τελευταία κάποια εκτός του Gboard που είναι αρκετά μέτριο.
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι η καλυτερη; δεν σ αρεσει το number row;

 

Ωραίο είναι το number row αλλά μετά στις 3Χ εκδόσεις μειώθηκε η ικανότητά του να καταλαβαίνει τι γράφω όταν το δάχτυλο δεν πέφτει ακριβώς στα γράμματα κατά την κύλιση. Αυτό με νοιάζει περισσότερο. Επίσης κατά το γλύστριμα στην εναλλαγή γλώσσας, αν το δάχτυλο ξεκινούσε λίγο πιο αριστερά την κίνηση, μου πέταγε ένα πινακάκι (κάτι με βέλη θυμάμαι) αντί να αλλάξει τη γλώσσα. Αυτά τα δύο πράγματα με ενόχλησαν περισσότερο και έτσι έψαξα να βρω την 2.2.3 και έμεινα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι το number row αλλά μετά στις 3Χ εκδόσεις μειώθηκε η ικανότητά του να καταλαβαίνει τι γράφω όταν το δάχτυλο δεν πέφτει ακριβώς στα γράμματα κατά την κύλιση. Αυτό με νοιάζει περισσότερο. Επίσης κατά το γλύστριμα στην εναλλαγή γλώσσας, αν το δάχτυλο ξεκινούσε λίγο πιο αριστερά την κίνηση, μου πέταγε ένα πινακάκι (κάτι με βέλη θυμάμαι) αντί να αλλάξει τη γλώσσα. Αυτά τα δύο πράγματα με ενόχλησαν περισσότερο και έτσι έψαξα να βρω την 2.2.3 και έμεινα εκεί.

 

Το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό ότι οι προβλέψεις δεν είναι τόσο καλά όσο παλιά και θέλει περισσότερο accuracy. Το έχω αγορασμένο, ξέρεις πως μπορώ να κάνω rollback στην 2.2.3 και εγώ;

Link to comment
Share on other sites

ναι, κι εγω το πρωτο, οντως, και μαλιστα το διαβασα και στο reddit απο καποιον που επισης εμεινε στην 2.2.3 που ηταν/ειναι η καλυτερη,

το number row ουτως ή αλλως μπορουμε να το βαλουμε με swypetweaks (οσοι εχουμε xposed),

το θεμα ειναι πως την βαζουμε γιατι κι εγω πηγα να την βαλω το πρωι, αλλα βρηκα μια trial στο apkmirror

(ειχα πληρωσει παλιοτερα, αλλα δεν θυμαμαι για τι/για θεμα σιγουρα) και

αλλου που κοιταξα εγραφε για λακιπατσερ και ιστοριες που οταν το ειχα δοκιμασει δεν το συμπαθησα ιδιαιτερα,

αν θελεις στειλε μας οδηγιες, αν ξερεις κιολας ή εδω ή σε πμ,

ευχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

ναι, κι εγω το πρωτο, οντως, και μαλιστα το διαβασα και στο reddit απο καποιον που επισης εμεινε στην 2.2.3 που ηταν/ειναι η καλυτερη,

το number row ουτως ή αλλως μπορουμε να το βαλουμε με swypetweaks (οσοι εχουμε xposed),

το θεμα ειναι πως την βαζουμε γιατι κι εγω πηγα να την βαλω το πρωι, αλλα βρηκα μια trial στο apkmirror

(ειχα πληρωσει παλιοτερα, αλλα δεν θυμαμαι για τι/για θεμα σιγουρα) και

αλλου που κοιταξα εγραφε για λακιπατσερ και ιστοριες που οταν το ειχα δοκιμασει δεν το συμπαθησα ιδιαιτερα,

αν θελεις στειλε μας οδηγιες, αν ξερεις κιολας ή εδω ή σε πμ,

ευχαριστουμε!

 

Μετά από κάποιες σελίδες google search, βρήκα αυτό.

 

https://dailyuploads.net/n5vfjxnbyxwe

Link to comment
Share on other sites

ναι, απο λινκς εχω μαζεψει κι εγω αρκετα, σβηστο κιολας γιατι νομιζω δεν επιτρεπεται...

το εχει δοκιμασει ομως κανενας, παιζει ευκολα;

χωρις λακι και μπουδες;

 

χωρια που πρεπει να ξαναστησουμε τον συγχρονισμο (με sms, απο την αρχη) γιατι δεν αναγνωριζει συσκευες κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...