Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο swiftkey υπάρχει κάπου επιλογή να ΜΗΝ γράφει την λέξη που προτείνει στην πρόταση αλλά αυτή που έχω γράψει;(εννοώ εάν δεν υπάρχει αυτή που θέλω, το swiftkey προσθέτει στην πρόταση μια πλησιέστερη δική του και αναγκάζομαι να την σβήνω κλπ

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Στο swiftkey υπάρχει κάπου επιλογή να ΜΗΝ γράφει την λέξη που προτείνει στην πρόταση αλλά αυτή που έχω γράψει;(εννοώ εάν δεν υπάρχει αυτή που θέλω, το swiftkey προσθέτει στην πρόταση μια πλησιέστερη δική του και αναγκάζομαι να την σβήνω κλπ

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

 

στις ρυθμίσεις typing εχει μια επιλογή το space να μην βαζει αυτόματα την προτεινόμενη λεξη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στο swiftkey υπάρχει κάπου επιλογή να ΜΗΝ γράφει την λέξη που προτείνει στην πρόταση αλλά αυτή που έχω γράψει;(εννοώ εάν δεν υπάρχει αυτή που θέλω, το swiftkey προσθέτει στην πρόταση μια πλησιέστερη δική του και αναγκάζομαι να την σβήνω κλπ

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

Το ξετικαρεις

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/531ecd0433cb574385fc2cefc95509d2.jpg

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να γράψω ότι γράφω μόνο με συρσιμο όχι με typing!

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/d244d1c870b08257f8e650e1244afe4f.jpg

 

έτσι το έχω

Link to comment
Share on other sites

@ilka71

Στο Gesture Input "Flow" σημαίνει ότι τρόπος γραφής με συρσιμο, δεν χρειάζεται να το αλλάξεις ώπος βλέπω στην εικόνα είσαι OK.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πχ γραφω την λεξη (που δεν υπαρχει στο λεξικο του) "μηνυματακι" και βλεπω οτι στην προταση εχει γραψει μια δικη του λεξη!δεν γινεται απλα να μου δειξει οτι ΔΕΝ την βρισκει και απλα να την γραψω χειροκινητα οπως στο swype?
Link to comment
Share on other sites

Δεν στη βγάζει στις προτάσεις στη μπάρα πρόβλεψης να την επιλέξεις?

Μα αφού δεν την έχει.στο swype αριστερά στις προτεινόμενες βγάζει και αυτή που ΔΕΝ έχει το δικό του λεξικό αλλά την έγραψα εγώ οπότε την επιλέγω και την προσθέτει στην πρόταση ΚΑΙ την αποθηκεύει στο λεξικό του πλέον!

 

Sent from my ZP952 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει γίνει εντελώς λάθος στο setup σου, αφού η μπάρα προβλέψεων δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί στο swiftkey. Βγάλε ένα screen shot την ώρα που γράφεις αν θες.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Fleksy για να γράψω με σύρσιμο(swype) που είναι η ρύθμιση διότι δεν μου το κάνει .

 

 

Thanks

Δεν έχει swype το Fleksy

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο SWIFTKEY γράφω ελληνικά μικρά και τα στέλνει όλα κεφαλαία.

Αυτό αλλάζει; ή είναι για εξοικονόμηση χαρακτήρων;

Ευχαριστώ

 

Σε sms εννοείς; Δεν έχει να κάνει με το SwiftKey. Είναι επιλογή των sms.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε SMS

Στα ελληνικά, γράφω με μικρούς χαρακτήρες, τα βλέπω όλα με μικρά στο πληκτρολόγιο και μόλις πατάω αποστολή και σε μένα και στον παραλήπτη όλα είναι κεφαλαία.

Στα αγγλικά στέλνει κανονικά μικρά

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε SMS

Στα ελληνικά, γράφω με μικρούς χαρακτήρες, τα βλέπω όλα με μικρά στο πληκτρολόγιο και μόλις πατάω αποστολή και σε μένα και στον παραλήπτη όλα είναι κεφαλαία.

Στα αγγλικά στέλνει κανονικά μικρά

Δηλαδή αν κάνεις το ίδιο με το default πληκτρολόγιο, δε συμβαίνει το ίδιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνεις το ίδιο με το default πληκτρολόγιο, δε συμβαίνει το ίδιο;

 

Ναι, την αρχή το τηλέφωνο (p9 lite) τα έστελνε κανονικά μικρά, από εχθές που χρησιμοποιώ το SWIFTKEY τα ελληνικά τα στέλνει κεφαλαία

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την αρχή το τηλέφωνο (p9 lite) τα έστελνε κανονικά μικρά, από εχθές που χρησιμοποιώ το SWIFTKEY τα ελληνικά τα στέλνει κεφαλαία

 

 

Κοίταξα στις ρυμίσεις του τηλεφώνου στα sms, είναι ενεργοποιημένο το "βελτιστοποίηση 7-bit"

Όταν το απενεργοποιώ, στέλνει όντως μικρά ελληνικά αλλά 70 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, [μάλλον θα το απεγκαταστήσω (το SWIFTKEY ) γιατί στο forum δεν θα μπορώ να γράφω από το κινητό γιατί θα τα στέλνει κεφαλαία, και 70 χαρακτήρες δεν εξυπηρετούν]

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στις ρυμίσεις του τηλεφώνου στα sms, είναι ενεργοποιημένο το "βελτιστοποίηση 7-bit"

Όταν το απενεργοποιώ, στέλνει όντως μικρά ελληνικά αλλά 70 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, [μάλλον θα το απεγκαταστήσω (το SWIFTKEY ) γιατί στο forum δεν θα μπορώ να γράφω από το κινητό γιατί θα τα στέλνει κεφαλαία, και 70 χαρακτήρες δεν εξυπηρετούν]

Τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, μάλλον τα έγραψα όλα μαζί και μπερδεύτηκαν.

Θα τα ξαναγράψω, ελπίζω να μην σας κουράζω

 

Με default πληκτρολόγιο του κινητού (P9 Lite) στέλνει sms με μικρά ελληνικά και αγγλικά κανονικά. (και τα ελληνικά με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα)

Το τηλέφωνο έχει ενεργοποιημένη την επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" για να μπορεί να στέλνει 160 χαρακτήρες

 

Με SWIFTKEY πληκτρολόγιο στέλνει ελληνικά μικρά μόνο έαν δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" και στέλνει 70 χαρακτήρες

Εάν ενεργοποιηθεί η επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" τα ελληνικά τα μετατρέπει μόνο του σε κεφαλαία και στέλνει 160 χαρακτήρες

Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω στο forum από το κινητό, μόνο σε sms το έχω δοκιμάσει.

 

Η ερώτηση ήταν εάν υπάρχει δυνατότητα να στέλνονται με το SWIFTKEY πληκτρολόγιο ελληνικά μικρά και 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον τα έγραψα όλα μαζί και μπερδεύτηκαν.

Θα τα ξαναγράψω, ελπίζω να μην σας κουράζω

 

Με default πληκτρολόγιο του κινητού (P9 Lite) στέλνει sms με μικρά ελληνικά και αγγλικά κανονικά. (και τα ελληνικά με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα)

Το τηλέφωνο έχει ενεργοποιημένη την επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" για να μπορεί να στέλνει 160 χαρακτήρες

 

Με SWIFTKEY πληκτρολόγιο στέλνει ελληνικά μικρά μόνο έαν δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" και στέλνει 70 χαρακτήρες

Εάν ενεργοποιηθεί η επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit" τα ελληνικά τα μετατρέπει μόνο του σε κεφαλαία και στέλνει 160 χαρακτήρες

Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω στο forum από το κινητό, μόνο σε sms το έχω δοκιμάσει.

 

Η ερώτηση ήταν εάν υπάρχει δυνατότητα να στέλνονται με το SWIFTKEY πληκτρολόγιο ελληνικά μικρά και 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι ανεξαρτήτως του τι βλέπεις εσύ στη συσκευή σου, ο παραλήπτης του μηνύματος αν είναί 160 ελληνικά, πάντα κεφαλαία θα τα βλέπει. Είτε το γράφεις με το default πληκτρολόγιο είτε με το Swiftkey.

 

Αυτός ο περιορισμός αφορά μόνο στα SMS. Σε forums κλπ. μπορείς να γράφεις είτε κεφαλαία, είτε μικρά όσους χαρακτήρες θέλεις με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, αυτό που στην ουσία κάνει η επιλογή "βελτιστοποίηση 7-bit"(ή όπως αλλίως μπορεί να εμφανίζεται στην κάθε εφαρμογή) είναι να μετατρέπει τους unicode ελληνικούς χαρακτήρες σε αντίστοιχους λατινικούς. Έτσι χρησιμοποιούνται τα κεφαλαία επειδή περισσότεροι χαρακτήρες είναι κοινοί(π.χ το "Ε" που ως κεφαλαίο είναι ίδιο ενώ τα μικρά διαφέρουν - "ε, e") και αφαιρούνται και οι τόνοι. Ο παραλήπτης λοιπόν θα λάβει το μήνυμα με κεφαλαία και χωρίς τόνους, άσχετα το πως εμφανίζεται στην οθόνη του αποστολέα.
Link to comment
Share on other sites

παίδες ποιο είναι το καλύτερο πληκτρολόγιο για πρόβλεψη λέξεων; προς το παρόν έχω της lg (lg v10) και θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο άλλο!
Link to comment
Share on other sites

Δες το Swype. Αλλά υπάρχουν πολλά. Δοκίμασε και δες γιατί ο καθένας έχει τις δικές του απαιτήσεις και προτιμήσεις.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ σε ένα Thomson dual-boot tablet το SwiftKey και όταν πάω να γράψω μηνύματα μέσω της εφαρμογής Tapatalk δεν μου εμφανίζει ποτέ το γράμμα Φ. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Είναι πρόβλημα του πληκτρολογίου;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...