Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάλι, αυτό το ui του Google είναι αυτό που μου αρέσει. Αν και με το τελευταίο security update του nexus, κάνει κάτι κουλά το Google keyboard.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Επειδη εχω καιρό να χρησιμοποιήσω το Google keyboard, εξακολουθεί να αποθηκεύει τις νέες λέξεις με τον τρόπο που το έκανε πριν; κλικ και ξανά κλικ και ερώτηση κλπ κλπ?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Με το Google keyboard έχω το εξής πρόβλημα..Ενώ έχω κατεβάσει όσα τα λεξικά στα αγγλικά δεν λειτουργεί ούτε το σύρσιμο ούτε υπάρχει πρόβλεψη λέξεων..Μόνο στα ελληνικά..
Link to comment
Share on other sites

Όχι τις αποθηκεύει αυτόματα αν κάτι είναι "λάθος"

 

Sent from my Nexus 6P

 

Επειδη εχω καιρό να χρησιμοποιήσω το Google keyboard, εξακολουθεί να αποθηκεύει τις νέες λέξεις με τον τρόπο που το έκανε πριν; κλικ και ξανά κλικ και ερώτηση κλπ κλπ?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί αυτό. Όντως θέλει δύο φορές κλικ.

Αυτό που λες με το αυτόματο το αποθηκεύει για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Μετά από λίγη ώρα για κάποιο μαγικό λίγο η λέξη εξαφανίζεται.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το Swype με το καταπληκτικό λεξιλόγιο άρχισε και κάνει τα δικά του. Το Touchpal αν και πληρωμένο με 5,5 περίπου ευρώ το χρόνο μου εμφανίζει διαφημίσεις όπως το app lock και μαγαζιά για κινέζικα gadgets. Το Google keyboard δεν έχω μάθει ακόμα πως αποθηκεύει και αν αποθηκεύει λέξεις. Κατέληξα στο SwiftKey που δουλεύει άψογα αλλά με φτωχό λεξιλόγιο σε σχέση με το Swype που αποθηκεύει όμως αυτόματα και κρατάει όλες τις νέες για αυτό λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει δούλεμα το SwiftKey αντίστοιχης χρονικής περιόδου με τα άλλα. Όσο περισσότερο το δουλεύεις τόσο πιο πλούσιο λεξικό έχει. Το θυμάμαι κ εγώ αυτό που λες όταν το χρησιμοποιούσα σποραδικά, πλέον είναι καψούλι όμως.

 

Υ. Γ. Περιμένετε να βάλουν ελληνικά και στο swiftkey neural και θα πάθετε πλάκα.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Θέλει δούλεμα το SwiftKey αντίστοιχης χρονικής περιόδου με τα άλλα. Όσο περισσότερο το δουλεύεις τόσο πιο πλούσιο λεξικό έχει. Το θυμάμαι κ εγώ αυτό που λες όταν το χρησιμοποιούσα σποραδικά, πλέον είναι καψούλι όμως.

 

Υ. Γ. Περιμένετε να βάλουν ελληνικά και στο swiftkey neural και θα πάθετε πλάκα.

 

+1

 

To swiftkey όσο το χρησιμοποιείς τόσο καλύτερο γίνεται. Το google keyboard από την άλλη δεν ξέρω πόσο προχώρησε αλλά όσο το είχα ήταν αίσχος. Μέχρι που πριν δυο χρόνια έδωσα ευκαιρία στο swiftkey και από τότε δεν το έχω βγάλει. Σκέφτομαι να ξαναδώσω ευκαιρία στο google keyboard που είναι προεγκατεστειμένο αλλά ακόμα δεν το βλέπω να το αποχωρίζομαι.

 

Το fleksy όσο το δοκίμασα δεν με έπεισε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω το swiftkey τι επι πληρωμή έχει μέσα στην εφαρμογή, μόνο θέματα πληκτρολογιο??

@nfeel

Ευχαριστώ, λέω να του ρίξω μια δοκιμή να δω τι λέει σε προβλεψιμότητα - λεξιλόγιο.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Και γω μόλις γύρισα ξανά στο SwiftKey. Το κακό με το Swype έχει παραγινει... Κεφαλαία μέσα στις προτάσεις, άσχετες λέξεις που ούτε καν υπάρχουν, φτάνει, η υπομονή έχει και τα όρια της...

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σχεδόν δυο χρόνια θα είναι που είμαι με SwiftKey. Το μόνο σπαστικό ακόμα, είναι που όταν τελειώνει μια πρόταση με ερωτηματικό, δεν σε πάει σε κεφαλαίο γράμμα στην εκκίνηση της νέας πρότασης. Κατά τ' άλλα, καλή πρόβλεψη έχει, όμορφα θέματα, και γενικά το έχω συνηθίσει και δεν το αλλάζω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει που χρειάζεται να πατήσεις παρατεταμένα για να σβήσει μία λάθος λέξη. Το άλλο μου με χαλάει, είναι η μη ανάγνωση των επαφών με swipe.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει που χρειάζεται να πατήσεις παρατεταμένα για να σβήσει μία λάθος λέξη.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναφέρεσαι στο Swype;

Εάν ναι αυτό γίνεται πατώντας το σήμα κάτω αριστερά.

Μια φορά όταν μόλις έχεις γράψει μια λέξη και διπλό ταπ σε κάθε άλλη περίπτωση.

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει που χρειάζεται να πατήσεις παρατεταμένα για να σβήσει μία λάθος λέξη. Το άλλο μου με χαλάει, είναι η μη ανάγνωση των επαφών με swipe.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και πως να έσβηνε δηλαδή μια λάθος λέξη χωρίς παρατεταμένο πάτημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Πατώντας μία φορά το "delete". Το κάνει το Google keyboard. Αυτό το κάνει, γιατί αμέσως μετά την λέξη, δεν αφήνει κενό. Έτσι, η λέξη μένει υπογραμμισμένη και μπορείς να την σβήσεις γρήγορα. Το κενό μπαίνει αμέσως μετά αυτόματα με την επόμενη λέξη. Κάνε μία δοκιμή, να δεις αν σε βολεύει.

Αντίθετα, βολεύει περισσότερο το long press για συνεχόμενα πολλές λέξεις του Swiftkey. Αυτό όμως άλλαξε και στο Google με δυνατότητα swipe από το delete προς τα αριστερά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey σβήνει λέξεις με swipe στο πληκτρολόγιο από δεξιά προς τα αριστερά,οχι μόνο με παρατεταμένο πάτημα. Όπως είχε κ το touchpal αν θυμάμαι καλά..
me > you
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Πατώντας μία φορά το "delete". Το κάνει το Google keyboard. Αυτό το κάνει, γιατί αμέσως μετά την λέξη, δεν αφήνει κενό. Έτσι, η λέξη μένει υπογραμμισμένη και μπορείς να την σβήσεις γρήγορα. Το κενό μπαίνει αμέσως μετά αυτόματα με την επόμενη λέξη. Κάνε μία δοκιμή, να δεις αν σε βολεύει.

Αντίθετα, βολεύει περισσότερο το long press για συνεχόμενα πολλές λέξεις του Swiftkey. Αυτό όμως άλλαξε και στο Google με δυνατότητα swipe από το delete προς τα αριστερά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή αν πατήσεις λάθος στο τελευταίο γράμμα, πως το σβήνεις χωρίς να σβήσεις ολόκληρη τη λέξη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey σβήνει όπως το γράφει ο φίλος παραπάνω, αλλά όταν δεν είναι ενεργοποιημένο το Flow. Δηλαδή να γράφεις με typing. Άρα, άκυρο.

Αν γράψεις λάθος το τελευταίο γράμμα στο Google, τότε γράφεις πάλι με typing. Ακόμη όμως και έτσι μπορείς απλά να πατήσεις το delete και θα σβήσει το τελευταίο γράμμα, παρόλο που η λέξη θα είναι υπογραμμισμένη.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.παιδιά υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να συνδυάζει μεγάλο skin Σαν του fleksy ,με δυνατότητα swiping;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

.παιδιά υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να συνδυάζει μεγάλο skin Σαν του fleksy ,με δυνατότητα swiping;

 

Χμ.. Υπάρχει ένα (big buttons ή bug thumbs), αλλά δεν έχει καμία σχέση με qwerty η διάταξή του.

 

Αρκετά, πάντως, αλλάζουν μέγεθος, μέσα από τις ρυθμίσεις τους. 2 που θυμάμαι είναι το google keyboard και το swiftkey.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. Υπάρχει ένα (big buttons ή bug thumbs), αλλά δεν έχει καμία σχέση με qwerty η διάταξή του.

 

Αρκετά, πάντως, αλλάζουν μέγεθος, μέσα από τις ρυθμίσεις τους. 2 που θυμάμαι είναι το google keyboard και το swiftkey.

Σ ευχαριστώ! Θα ψάξω αυτά που μου είπες και βλέπουμε'

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...