Jump to content

Gemei G9


bkan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα θα έχεις το θέμα με την οθόνη αφής με το stock firmware (σε κάποια σημεία πατώντας σε ένα σημείο πατιέται και δεύτερο πχ. πληκτρολόγιο).

Έκανες κανένα firmware update; Έχω την εντύπωση ότι κι εμένα μέχρι να βάλω το CHS 456, δούλευε κανονικά (3-4 ώρες).

Από κει και πέρα άρχισαν τα προβλήματα, ότι firmware κι αν έβαλα.

Αν ισχύει αυτό, τότε φταίει είτε το CHS 456 (προκάλεσε βλάβη ο υπερχρονισμός της RAM), είτε κάτι δεν πάει καλά με τη διαδικασία του firmware update.

Λέω εγώ τώρα...:worry:

 

Αυτό που λες με την οθόνη μου το έκανε μόνο μια φορά για να πω την αλήθεια και δεν μου άρεσε ,αλλά χωρίς να του κάνω το παραμικρό (εκτός από ένα restart), έστρωσε μόνο του ,δεν μου το έχει ξανακάνει πάντως .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαίνεται πως βρέθηκε λύση, δείτε στο

http://www.slatedroid.com/topic/33114-fixed-crash-freeze-issues/

Θέλει λίγο μείωση της ταχύτητας στην cpu, το δοκίμασα με το CHS firmware και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα,

άντε να δούμε...:)

και να σκεφτείς ότι θα το έστελνα πίσω αύριο...

Edited by electrok
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε και εμένα σήμερα! Δεν έχω παίξει πολύ αλλά είναι οκ προς το παρών.

 

Απλά πέρασα το script του tasselhof για market/root/

 

Έχει έρθει με την 4.10 και σκέφτομαι αν θα του περάσω την 4.15. Θα δοκιμάσω πρώτα εφαρμογές, παιχνίδια, να δω αν τρώνε κολλήματα και αν ναι, θα πειραματιστώ με 4.15.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως βρέθηκε λύση, δείτε στο

http://www.slatedroid.com/topic/33114-fixed-crash-freeze-issues/

Θέλει λίγο μείωση της ταχύτητας στην cpu, το δοκίμασα με το CHS firmware και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα,

άντε να δούμε...:)

και να σκεφτείς ότι θα το έστελνα πίσω αύριο...

 

Λοιπόν, με το firmware του ΕΚΕΝ και τη CPU στα 960MHz το μηχάνημα πετάει (με dolphin HD έχεις αίσθηση IPAD στο browsing) και είναι απόλυτα σταθερό.:cool:

Όποιος έχει προβλήματα με εφαρμογές που κλείνουν ή παγώνουν, ας κατεβάσει τη συχνότητα στα 960MHz.

Edited by electrok
.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με το firmware του ΕΚΕΝ και τη CPU στα 960MHz το μηχάνημα πετάει (με dolphin HD έχεις αίσθηση IPAD στο browsing) και είναι απόλυτα σταθερό.:cool:

Όποιος έχει προβλήματα με εφαρμογές που κλείνουν ή παγώνουν, ας κατεβάσει τη συχνότητα στα 960MHz.

 

καλημέρα σε όλους.

έλαβα και γω την ταμπλετα εχθες και μπορώ να πω πως είμαι σουπερ ευχαριστημένος. δεν έχω τρεξει ακομα το σκριπτ για ρουταρισμα κτλ ουτε ρομ εχω αλλαξει και μεχρι στιγμης ολα καλά. εχω κατεβάζει απο μαρκετ, τρεχω you tube μεσα απο dolphin και δεν εχει κρασαρει. pdf, mkv 720p απροβληματιστα. μια φορα κρασαρε ο dolphin οταν εγραφα κειμενο στο fb. ελληνικο πληκτρολογιο εκτος απο το greek keyboard έχετε να μου προτείνεται γιατί με αυτό αργεί πολύ η πληκτρολόγηση.

απαιτητικα παιχνιδια οπως το ZenBound2 το τρεχει κανονικά! δικιμαστε το και δειτε γραφικα και τι οθονη εχει το ταμπλετ μας.

To Hdmi δουλεύει αψογα. απλά συνδεεις το καλωδιο και εχεις dual cloning στην TV. πιο απλά δεν γίνεται.

είχα τρομάξει με ολα αυτα που διάβαζα περί προβλημάτων κτλ και περίμενα να μου έρθει κανένα τούβλο αλλα ευτυχώς μ έχρι στιγμής ολα καλά. είναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά με τα τελευταία νέα αναφορικά με το downclocking στα 960 δεν ανησυχώ.

Το καλό είναι ότι οι κάτοχοι του g9 γινόμαστε όλο και περισσότεροι οπότε θα υπάρξει αρκετή υποστήριξη

μιλάμε....

edit:

η συσκευη ηρθε ρουταρισμενη και με περασμενη την τελευταια εκδοση του tasselhof ( http://www.slatedroid.com/topic/32218-firmware-gemei-g9-chs-ice-cream-sandwich-ics-403-v415-2012-04-06/ ).

Edited by Manos7979
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχει ψωνίσει κανένας απο το παραπάνω site ;

ποια μέθοδο αποστολής από τις τρείς που έχει θα προτείνατε για να γλιτώσω τελωνείο?

και μια άλλη ερώτηση... τι παίζει με το paypal και τη μετατροπή σε ευρώ? γιατι ενω στο κατάστημα μου βγάζει σύνολο παραγελίες με μεταφορικά 141 ευρω, μολις παω να πλήρώσω με το paypal μου λέει 161 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ψωνίσει κανένας απο το παραπάνω site ;

ποια μέθοδο αποστολής από τις τρείς που έχει θα προτείνατε για να γλιτώσω τελωνείο?

και μια άλλη ερώτηση... τι παίζει με το paypal και τη μετατροπή σε ευρώ? γιατι ενω στο κατάστημα μου βγάζει σύνολο παραγελίες με μεταφορικά 141 ευρω, μολις παω να πλήρώσω με το paypal μου λέει 161 ευρώ

 

Για αυτές τις απορίες υπάρχει το θέμα Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει προβλήματα και κολλήματα με το Gemei του, ας δοκιμάσει το firmware που ποστάρανε στο slatedroid του Mintpie P90.

 

Επιτέλους η συσκευή μου φυσάει...!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλε μου? ποιες οι διαφορές πχ με το eken firmware?

γιατί και με το eken πετάει αλλά δε μου παίζει πολλά παιχνίδια της gameloft πχ

που μου έπαιζε στο firmware chs

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει προβλήματα και κολλήματα με το Gemei του, ας δοκιμάσει το firmware που ποστάρανε στο slatedroid του Mintpie P90.

 

Επιτέλους η συσκευή μου φυσάει...!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

για δώσε κάποιο λινκ φίλε μου ,να κάνω δοκιμή ........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλε μου? ποιες οι διαφορές πχ με το eken firmware?

γιατί και με το eken πετάει αλλά δε μου παίζει πολλά παιχνίδια της gameloft πχ

που μου έπαιζε στο firmware chs

 

Ούτε στο P90 παίζει παιχνίδια της Gameloft αλλά είναι το πρώτο firmware που δεν κολλάει κάθε ένα λεπτό. Αν σου τρέχει καλά το EKEN τότε μάλλον δεν έχει νόημα να το δοκιμάσεις.

 

Βγήκε όμως και CM9 που ίσως αξίζει... Δοκιμές αύριο!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

μπορεί κάποιος καλός φίλος να βάλει τα 5 - 10 βήματα που χρειάζονται για να περάσουμε μια καινούργια ROM ?? τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά ...........

και αν γνωρίζει κάποιους ένα πρόγραμμα που να το κάνει backup και τα προγράμματα του (αν γίνεται βέβαια ? ) θα ήταν πολύ βολικό .!

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

τρέχεις το livesut 1,07 αφού το κατεβάσεις διαλέγεις την επιλογή format και σου λέει να επιλέξεις το firmware όπου το κάνεις browse.

όταν τελειώσεις και πατάς ναι σε όλα σε βγάζει στη πρόοδο 0% της διαδικασίας.

τώρα έχοντας το τάμπλετ κλειστο off...

έχεις πατημένο το volume+ στο τάμπλετ και ταυτόχρονα συνδέεις το τάμπλετ στο usb του pc και στη μινι usb όχι αυτή που είναι δίπλα στη υποδοχή για τα ακουστικά τη δεύτερη στο τάμπλετ... αμέσως μετά πατάς συνεχόμενα για 10 περίπου φορές το power στο τάμπλετ μέχρι να σου βγει ένα μήνυμα στο πρόγραμμα για format και πέρασμα του νέου firmware...πατάς 2 φορές ναι στα μηνύματα και η διαδικασία ξεκινάει...

Link to comment
Share on other sites

τρέχεις το livesut 1,07 αφού το κατεβάσεις διαλέγεις την επιλογή format και σου λέει να επιλέξεις το firmware όπου το κάνεις browse.

όταν τελειώσεις και πατάς ναι σε όλα σε βγάζει στη πρόοδο 0% της διαδικασίας.

τώρα έχοντας το τάμπλετ κλειστο off...

έχεις πατημένο το volume+ στο τάμπλετ και ταυτόχρονα συνδέεις το τάμπλετ στο usb του pc και στη μινι usb όχι αυτή που είναι δίπλα στη υποδοχή για τα ακουστικά τη δεύτερη στο τάμπλετ... αμέσως μετά πατάς συνεχόμενα για 10 περίπου φορές το power στο τάμπλετ μέχρι να σου βγει ένα μήνυμα στο πρόγραμμα για format και πέρασμα του νέου firmware...πατάς 2 φορές ναι στα μηνύματα και η διαδικασία ξεκινάει...

 

να είσαι καλά φίλε μου !!

σε ευχαριστώ πολύ !

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ... μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να περάσω CM9! Είναι ακόμα καλύτερο το συγκεκριμένο λειτουργικό από την άποψη κολλημάτων. Δηλαδή μηδενικά :) Μόνο που πρέπει να ρίξεις το CPU από 1200 στα 960~1008...

 

Είναι άλλο ένα από τα πολλά firmware που δεν παίζει τα παιχνίδια της gameloft αλλά τουλάχιστον αυτή την φορά δεν τρώει κόλλημα και σε πετάει αλλά σου βγάζει μήνυμα "This device is unsupported". Οπότε ίσως θέλει κάποιο πείραγμα το build.prop και να παίξει....

 

Επίσης, νομίζω ότι δεν είναι τόσο smooth σε scrolling όσο τα επίσημα της gemei/eken/mintpie αλλά ξαναλέω, δεν έχει καθόλου κολλήματα και fc's όπως έχουν τα άλλα σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

 

Της τελευταίες μέρες μπήκα στην διαδικασία να δοκιμάσω μερικές ROM ,ξεκίνησα με την επίσημη τελευταία της Gemei αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος έκανε πάλι τα κολλήματα στης εφαρμογές ,το mail ανοίγεις και κάνει κολλήματα έλεος ….

 

Μετά δοκίμασα αυτήν V4.15.00_CHS η οποία προς το παρών πάει σφαίρα ……!! Και στα παιχνίδια και στα προγράμματα για να δούμε πως θα πάει ……:O

 

 

Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε ,το merimobiles έχει στην σελίδα με τα Download μια ROM για το Gemei G9 την έχει δοκιμάσει μήπως κάποιος ??

Edited by katrisk
Link to comment
Share on other sites

μια βδομάδα τώρα τρέχω την ΕΚΕΝ 90 με ενα σκριπτ που κλειδώνει την CPU στα 960 πριν μπουταρει και όλα πηγαίνουν καλώς. παιχνίδια της gameloft δεν τρέχουν, ενα - δυο βαριά που έχω δοκιμάσει, ίσως γιατί η ταμπλέτα έχει βαπτιστεί σαν motorola xoom και όχι samsung galaxy 2.

εκτός από την συμβατότητα με τα παραπάνω παιχνίδια τι άλλα θεματα έχετε?

και κάτι άλλο: το ότι η ταμπλέτα γίνεται ασταθής σε συχνότητες πάνω από τα 960 πιστεύεται οτι οφείλεται στο hardware ή στις μέχρι τώρα εκδόσεις rom? υπάρχει περίπτωση δηλαδή να βγεί rom που να τρέχει η ταμπλέτα στα 1,2 - 1,4ghz χωρίς προβλήματα?

 

ευχαριστώ

Edited by Manos7979
Link to comment
Share on other sites

μια βδομάδα τώρα τρέχω την ΕΚΕΝ 90 με ενα σκριπτ που κλειδώνει την CPU στα 960 πριν μπουταρει και όλα πηγαίνουν καλώς.

 

Φιλέ μου η ΕΚΕΝ 90 που λες ποια είναι αν μπορείς δώσε κάποιο λινκ γιατί έχουμε χάσει τον μπουσούλα με τόσες ROM ……..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου η ΕΚΕΝ 90 που λες ποια είναι αν μπορείς δώσε κάποιο λινκ γιατί έχουμε χάσει τον μπουσούλα με τόσες ROM ……..:lol:

 

rom: http://www.slatedroid.com/topic/32960-firmware-gemei-g9-eken-a90-ics-v11/

script: http://www.slatedroid.com/topic/33259-script-jalhoucine-script-to-tweak-cpu-clock/

 

διάβασε καλά τις οδηγίες και τα σχόλια και κάνε και back up τα δεδομένα σου πριν φορμάρεις.

Link to comment
Share on other sites

είχα την eken σταθερότατη δε λέω αλλά μου έκανε κολλήματα σε πολλά παιχνίδια και ξενέρωσα...

τώρα με τη mintpie πάλι σταθερό είναι ( λίγο...χειρότερο από την eken σε σταθερότητα αλλά πολύ ανεπαίσθητα..)

αλλά παίζει περισσότερα παιχνίδια που μ κολλούσαν στην eken

όποιο και από τα 2 βάλετε αξίζει...

πάντως καλή ερώτηση manos1979 κι εγώ την ίδια απορία έχω υπάρχει επιτέλους κάποια rom που δε κολλάει καθόλου το λειτεουργικό...

αλλά με τη λογική όχι είναι θέμα hardware όπως το πες...

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας κάποια ποστς για διάφορες ταμπλετες που φορούν τον allwinner A10 πιστεύω ότι δεν φταίει η συγκεκριμένη ταμπλέτα αλλά ο συνδιασμός cpu και ICS. Προκειμένου να τρέχει πάνω από τα 1, 1,2 χρειάζεται τροποποίηση ο kernel του ICS για να μπορεί να δώσει περισσότερα volt. ο kernel είναι κλειδωμένος οπότε περιμένουμε τον...κλειδαρά!
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει σχέση μόνο με το ics...τότε να βάλουμε gingerbread αλλά άκουσα πως και εκεί κολλάει...

αν παρατηρήσεις την ώρα που κολλάει τα δευτερόλεπτα βάλε το αυτί σου πίσω κάνει σαν κομπρεσέρ ο επεξεργαστής..

και το παρατήρησα βράδι αργά που έχει ησυχία...

κάποια ******* κάνουν οι κινέζοι και ψιλοκολλάνε οι επεξεργαστές τους πσιτεύω...

δηλαδή το ipad πως δε κολλάει καθόλοτ μα καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει σχέση μόνο με το ics...τότε να βάλουμε gingerbread αλλά άκουσα πως και εκεί κολλάει...

αν παρατηρήσεις την ώρα που κολλάει τα δευτερόλεπτα βάλε το αυτί σου πίσω κάνει σαν κομπρεσέρ ο επεξεργαστής..

και το παρατήρησα βράδι αργά που έχει ησυχία...

κάποια ******* κάνουν οι κινέζοι και ψιλοκολλάνε οι επεξεργαστές τους πσιτεύω...

δηλαδή το ipad πως δε κολλάει καθόλοτ μα καθόλου?

 

Εγραψα για τους συγκεκριμενους επεξεργαστες με την συγκεκριμενη εκδοση του ανδροιντ. Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι ολοι οι Α10 τρεχουν προβληματικα πανω απ τα 96

0 σε ics. Gingerbread δεν εχω δοκιμασει και δεν νομιζω ν το κανω γιατι με την εκεν δεν κρασαρει και για τα παιχνιδια της γκειμλοφτ δεν καιγομαι. Θορυβο απο τα ηχεια ποτε δεν μου εκανε,ακομα και με τις πρωιμες ρομ που κρασαρε. Τι ρομ εχεις και στα ποσα το τρεχεις? Στα 960 σου κολλανε οι εφαρμογες? Σκαιπ? Τα mkv στα τρεχει κανονικα? Σερφαρισμα? Δοκιμασε τον maxthon browser. Ποτε κολλαει η ταμπλετα σου?

 

Υγ: android › ipad

Edited by Manos7979
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...