Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα wifi modules που μπορω να τα βρω; Και τα φλασαρω με flashtool;

 

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1094273&stc=1&d=1338355397

σβήσε πρώτα και ό,τι υπάρχει στο /system/lib/module

 

Με cwm flashάρεις και αυτά.

 

 

Υ.Γ. δεν ξέρω ΑΝ θα βοηθήσει. Απλά αναφέρω ό,τι λύσεις έχω διαβάσει κατά καιρούς στα θέματα του xda.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κανεις ενα reboot?? Μου το εχει κανει και εμενα και με το που εκανα επαννεκινηση δουλεψε... Edited by kaliakman
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα και παλι το ιδιο με το wifi. Οταν περναω τα addon δεν θα επρεπε στο menu να μου βγαζει το walkman για μουσικη και τα υπολοιπα που εκανα εγκατασταση; Edited by Baltazar
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις ξεκλειδοσα κ τον βοοτλοαντερ μου κ εβαλα το κερνελ The Alliance kernel mod for ICS (V1.5) παρακαλω εναν αγιο ανθροπο κ εμπιρο να μου πει μια καλη ελαφτια γριγορη κ σταθερη εκδοση ρομ που να δουλεβουν τα παντα να βαλω γιατι τα εχω χασει με τοσα που ακουω........ τωρα εχω την

 

Xperia Ice Cream Pureness[build 11][iCS 4.0.4][NeoV][08.18][LOCKED/UNLOKED BL]

 

 

να την κρατισω ειναι καλη η ιπαρχει κ καλητερη με πολλα εξτρα κ ¨( ??????????

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις... Αν προτιμας ICS θα σου προτεινα την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570499 του emannxperia.. Βεβαια αν θες το κινητο σου να ειναι αγνωριστο:p θα σου προτεινα να βαλεις την http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31325227&postcount=1894 η οποια ειναι "η καλυτερη" ROM (Gingerbread) για το κινητο μας:D
Link to comment
Share on other sites

Και τα addons περασα κανονικα και τα modules αλλα το προβλημα συνεχιζεται. Το εχω παθει και στην Codename_L7 και στην ei8ht και στης 9.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις... Αν προτιμας ICS θα σου προτεινα την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1570499 του emannxperia.. Βεβαια αν θες το κινητο σου να ειναι αγνωριστο:p θα σου προτεινα να βαλεις την http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31325227&postcount=1894 η οποια ειναι "η καλυτερη" ROM (Gingerbread) για το κινητο μας:D

 

 

εφχαριστω πολυ k οπιος αλος εχει κ αφτος γνομη ας μου πει :)

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα και παλι το ιδιο με το wifi. Οταν περναω τα addon δεν θα επρεπε στο menu να μου βγαζει το walkman για μουσικη και τα υπολοιπα που εκανα εγκατασταση;

 

1ον. Έσβησες τον φάκελο modules που έγραψα παραπάνω;

2ον. Όταν πέρασες την rom έκανες «do a full wipe, format data & system» ;

3ον. Όταν πέρασες τα addons έκανες «mount /data & /system» ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και το εφτιαξα, απο επιδοσεις ειναι πολυ καλη ο rom αλλα απο αυτονομια ειναι αστα να πανε 1 μερα με το ζορι ενω με ICS 2 μερες και βαλε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και το εφτιαξα, απο επιδοσεις ειναι πολυ καλη ο rom αλλα απο αυτονομια ειναι αστα να πανε 1 μερα με το ζορι ενω με ICS 2 μερες και βαλε...

 

Περίεργο, εγώ είχα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα... Μόνο όταν χρησιμοποιώ data/3g με WCDMA η μπαταρία πέφτει γρήγορα, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες τις rom...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός οδηγός, με αυτόν έκανα τα πρώτα βήματά μου στον χώρο του android και μετά από μερικούς μήνες τα καταφέρνω επιτέλους και μόνος μου. Φοβερή δουλειά rioener :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός οδηγός, με αυτόν έκανα τα πρώτα βήματά μου στον χώρο του android και μετά από μερικούς μήνες τα καταφέρνω επιτέλους και μόνος μου. Φοβερή δουλειά rioener :happy:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω, έστω και στο ελάχιστο! Καλή ενασχόληση εύχομαι με το android και το κινητό!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ πολύ όποιος έχει κάποια ιδέα να με βοηθήσει.

 

Ξεκλείδωσα τον bootloader με τον επίσημο τρόπο της Sony (από την ιστοσελίδα της, που σου βγάζει έναν κωδικό όταν βάλεις το ΙΜΕΙ συσκευής) και εγκατέστησα το clockwork recovery κανονικότατα, και αμέσως μετά την cyanogen 9.1. Το θέμα είναι ότι το κινητό, ενώ κατά τα λοιπά λειτουργεί κανονικά, δεν ξεκλειδώνει την κάρτα sim όταν βάζω το pin μου (μου λέει "network request for unlock unsuccesful"). Εντωμεταξύ η sim λειτουργεί κανονικότατα σε άλλα κινητά, δεν έχει "κλειδώσει" (εξάλλου δοκιμάζοντας και την σιμ της κοπέλας μου το ίδιο μήνυμα λάθους παίρνω).

 

Δοκίμασα να βάλω διαφορετική rom (την cyanogen 9.0), αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κατέστρεψα το κινητό μου ξεκλειδώνοντας τον bootloader? Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

μυστήριο. τώρα διαπίστωσα το εξής. αν βάλω το pin μου κανονικά, στην αρχική οθόνη (την κλασσική των android για pin) το δίκτυο συνδέεται και πιάνει σήμα. αλλά μετά μου βγάζει μια δεύτερη οθόνη που ξαναζητάει pin (διαφορετική) και γράφει "sim network unlock pin". τώρα αν πατήσω σε αυτήν -πάλι- το pin, χάνω το δίκτυο. αλλά αν πατήσω dismiss, το κινητό κρατάει το σήμα κανονικά!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... Θα πατας μονο στο 1σκελος το pin σου. Απλως επειδη στο εξωτερικο οι SIM ειναι κλειδωμενες σε καποιο δικτυο μπορεις να τις "ξεκλειδωσεις" και απλα εκει ζηταει τον κωδικο ;) Αλλα εσυ δεν το χρειαζεσαι αυτο.. Απλα το πατας μια φορα και το αλλο dismiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ πολύ όποιος έχει κάποια ιδέα να με βοηθήσει.

 

Ξεκλείδωσα τον bootloader με τον επίσημο τρόπο της Sony (από την ιστοσελίδα της, που σου βγάζει έναν κωδικό όταν βάλεις το ΙΜΕΙ συσκευής) και εγκατέστησα το clockwork recovery κανονικότατα, και αμέσως μετά την cyanogen 9.1. Το θέμα είναι ότι το κινητό, ενώ κατά τα λοιπά λειτουργεί κανονικά, δεν ξεκλειδώνει την κάρτα sim όταν βάζω το pin μου (μου λέει "network request for unlock unsuccesful"). Εντωμεταξύ η sim λειτουργεί κανονικότατα σε άλλα κινητά, δεν έχει "κλειδώσει" (εξάλλου δοκιμάζοντας και την σιμ της κοπέλας μου το ίδιο μήνυμα λάθους παίρνω).

 

Δοκίμασα να βάλω διαφορετική rom (την cyanogen 9.0), αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κατέστρεψα το κινητό μου ξεκλειδώνοντας τον bootloader? Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

μυστήριο. τώρα διαπίστωσα το εξής. αν βάλω το pin μου κανονικά, στην αρχική οθόνη (την κλασσική των android για pin) το δίκτυο συνδέεται και πιάνει σήμα. αλλά μετά μου βγάζει μια δεύτερη οθόνη που ξαναζητάει pin (διαφορετική) και γράφει "sim network unlock pin". τώρα αν πατήσω σε αυτήν -πάλι- το pin, χάνω το δίκτυο. αλλά αν πατήσω dismiss, το κινητό κρατάει το σήμα κανονικά!!!!

 

Στο πρώτο post που είναι ο οδηγός στο βήμα A λέει πως πατάς έναν κωδικό και σου εμφανίζει κάποιο μυστικό μενού.Εκεί κάπου λοιπόν έχει και την επιλογή της κάρτας sim για να είναι ξεκλείδωτη.Θα πρέπει να το κάνεις από εκεί αλλά επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος μιας και δεν το έχω κάνει ας μας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.Μην κάνεις κάτι μόνος σου γιατί μετά...την πάτησες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βρηκα ενα προβλημα στην καμερα με την codename 9 η μπροστινη καμερα ειναι οκ αλλα η πισω τα διχνει αναποδα. Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα την codename 9.0 και όλα λειτουργούν ρολόι.Έβαλα και τα add-ons ''xperia s music with clear bass'' και για τα ''live wallpapers''.Κάτι όμως που με στεναχώρησε είναι πως στην κάμερα δεν έχει πλέον την επιλογή να τραβήξω πανοραμική φωτογραφία.Καμιά ιδέα πως να το κάνω?Δε θέλω να κατεβάσω άλλη εφαρμογή,απλά θέλω όπως ήταν στην κανονική.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...