Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά εμένα το κινητό μου Neo V λέει Bootloader unlock allowed: yes αλλα κάτω απο την μπαταρία στην ταμπελίτσα λεει 12w19 γίνεται η δεν γίνεται τελικά να κάνω unlock το bootloader του κινητου μου ???

 

Ναι γίνεται unlock, αλλά κατά 99% δε θα γίνει με το SETOOL, θα χρειαστείς το SE2TOOL που είναι με πληρωμή...

Μπορείς να δοκιμάσεις και να μας πεις.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι γίνεται unlock, αλλά κατά 99% δε θα γίνει με το SETOOL, θα χρειαστείς το SE2TOOL που είναι με πληρωμή...

Μπορείς να δοκιμάσεις και να μας πεις.

 

μήπως ξέρεις απο πού μπορώ να το αγοράσω και πόσο κάνει περίπου ?

Επίσης αν δεν συμφέρει να το αγοράσω αν ξέρει κανείς κανά μαγαζί στην θεσσαλονίκη που να τους πληρώσω να μου κάνουν unlock το bootloader μου.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρεις απο πού μπορώ να το αγοράσω και πόσο κάνει περίπου ?

Επίσης αν δεν συμφέρει να το αγοράσω αν ξέρει κανείς κανά μαγαζί στην θεσσαλονίκη που να τους πληρώσω να μου κάνουν unlock το bootloader μου.

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ.

 

Από Θεσσαλονίκη δε γνωρίζω να σου προτείνω κάποιον...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

 

Χρησιμοποιω την codename 7 και ειπα να βαλω μετα απο αρκετο καιρο mb :X Αλλα μου λεει οτι ειναι αδυνατη η ληψη των ρυθμισεων. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ευθυνεται η ρομ για αυτο γιατι με την την στοκ δεν ειχα καποιο προβλημα..

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω ή τζαμπα τα πηρα τα mb;:cry: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

 

Χρησιμοποιω την codename 7 και ειπα να βαλω μετα απο αρκετο καιρο mb :X Αλλα μου λεει οτι ειναι αδυνατη η ληψη των ρυθμισεων. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ευθυνεται η ρομ για αυτο γιατι με την την στοκ δεν ειχα καποιο προβλημα..

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω ή τζαμπα τα πηρα τα mb;:cry: :lol:

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

 

Χρησιμοποιω την codename 7 και ειπα να βαλω μετα απο αρκετο καιρο mb :X Αλλα μου λεει οτι ειναι αδυνατη η ληψη των ρυθμισεων. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ευθυνεται η ρομ για αυτο γιατι με την την στοκ δεν ειχα καποιο προβλημα..

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω ή τζαμπα τα πηρα τα mb;:cry: :lol:

 

Κατεβάζεις ένα πρόγραμμα, και σου περνάει τις τιμές που χρειάζεσαι ανάλογα τον πάροχό σου και το πακέτο σου.

Δες εδώ για περισσότερα

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχω ενα προβλημα με το κινητο και δεν ξερω αν διορθωνεται... εκανα μια προσπαθεια να εγκαταστήσω μια custom rom (χωρις να ξερω , απλα ακολουθησα τα βηματα ) καποια στιγμη δεν μ γινοταν ενα βημα και εκανα επανεκινηση...απο εκεινη την στιγμη δεν ανηγει το κινητο ...μου βγαζει το sony ericsson στην αρχη και κολαει εκει ... μου μπαινει μονο σε fastboot mode απο οτι παρατήρησα ... ελπιζω καποιος ν μπορει να βοηθησει ...ευχαριστω :S
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το κινητο και δεν ξερω αν διορθωνεται... εκανα μια προσπαθεια να εγκαταστήσω μια custom rom (χωρις να ξερω , απλα ακολουθησα τα βηματα ) καποια στιγμη δεν μ γινοταν ενα βημα και εκανα επανεκινηση...απο εκεινη την στιγμη δεν ανηγει το κινητο ...μου βγαζει το sony ericsson στην αρχη και κολαει εκει ... μου μπαινει μονο σε fastboot mode απο οτι παρατήρησα ... ελπιζω καποιος ν μπορει να βοηθησει ...ευχαριστω :S

 

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Φλάσαρε με SUS... Δε μας είπες αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader και με ποιον τρόπο, και σε ποιο βήμα κόλλησες πριν κάνεις επανεκκίνηση!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχει καποιος την codaname 8 και nightelf Experimental 10.1 Version lite kernel ας βοηθησει λιγο ,γιατι λεει οτι αφηνει 280mb ελευθερα απο την ram και σε μενα αφηνει μονο 211mb??και με wipe cache partition και Wipe Dalvik Cache και χωρις αυτα τα ιδια γιατι?? ειναι θεμα κινητου η κανω κατι λαθος??:confused:
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχει καποιος την codaname 8 και nightelf Experimental 10.1 Version lite kernel ας βοηθησει λιγο ,γιατι λεει οτι αφηνει 280mb ελευθερα απο την ram και σε μενα αφηνει μονο 211mb??και με wipe cache partition και Wipe Dalvik Cache και χωρις αυτα τα ιδια γιατι?? ειναι θεμα κινητου η κανω κατι λαθος??:confused:

 

Χωρίς να έχω codaname 8 και nightelf Experimental 10.1 Version lite, νομίζω πως πρέπει να περάσεις τη full έκδοση του nightelf...

Αλλά είπαμε, παίζει να είμαι και λάθος...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω codaname 8 και nightelf Experimental 10.1 Version lite, νομίζω πως πρέπει να περάσεις τη full έκδοση του nightelf...

Αλλά είπαμε, παίζει να είμαι και λάθος...

 

Σε ευχαριστω Rioener για την γρηγορη απαντηση αλλα περασα ολους τους kernels 10.1 και ειναι ολοι στα ιδια mb!:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχει καποιος την codaname 8 και nightelf Experimental 10.1 Version lite kernel ας βοηθησει λιγο ,γιατι λεει οτι αφηνει 280mb ελευθερα απο την ram και σε μενα αφηνει μονο 211mb??και με wipe cache partition και Wipe Dalvik Cache και χωρις αυτα τα ιδια γιατι?? ειναι θεμα κινητου η κανω κατι λαθος??:confused:

 

Που το λέει αυτό;

 

Πάντως εγώ που στο ένα κινητό έχω την codename 8 την περισσότερη free ram που έχω δει είναι 235.

Επειδή τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις rom αυτή είναι μακράν η καλύτερη gb rom.

Με σωστό στήσιμο του κινητού έχω σχεδόν πάντα free ram 180-200 mb.

Link to comment
Share on other sites

Που το λέει αυτό;

 

Πάντως εγώ που στο ένα κινητό έχω την codename 8 την περισσότερη free ram που έχω δει είναι 235.

Επειδή τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις rom αυτή είναι μακράν η καλύτερη gb rom.

Με σωστό στήσιμο του κινητού έχω σχεδόν πάντα free ram 180-200 mb.

 

Omfg at the free ram with the new 10.1 night-elf kernel...

http://i.imgur.com/yJLi6.png μπες εδω

[ROM][GB 2.3.4][30 June] codename_ei8ht [this is the final version] και πηγαινε 157 σελιδα.

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 3-4 ICS custom roms..Καμία δεν έχει την σπιρτάδα της codaname 8 με nightelf Experimental 10.1 Version lite kernel και μάλιστα με το Interface της SOny.Μακράν ότι καλύτερο για το κινητό μας.Και εγώ όντως 280 δεν έχω δει...αλλά στάνταρ 230-240 έχω δει
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 3-4 ICS custom roms..Καμία δεν έχει την σπιρτάδα της codaname 8 με nightelf Experimental 10.1 Version lite kernel και μάλιστα με το Interface της SOny.Μακράν ότι καλύτερο για το κινητό μας.Και εγώ όντως 280 δεν έχω δει...αλλά στάνταρ 230-240 έχω δει

 

εγω πριν βαλω τον κερνελ εβαλα την 8 ξανα με φουλ wipe και στην αρχη ειχα 255mb ομως τωρα που το εχω γεμισει εχω πεσει στα 211 με (το πολυ)230-1 τι να πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα γράψει αυτό το post και ήταν με την 10.1 experimental lite TEST.

Ήταν μια beta έκδοση ας πούμε πριν την final.

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για την beta αυτήν έκδοση ας μου πει να την ψάξω στο pc μου αλλά για να αφαίρεσε την extra ram στην τελική ίσως να υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Edited by freestyler
http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!!!

_

Ειμαι κατοχος της codename 07(η 08 ειχε πολυ μικρη μπαταρια κατα την γνωμη μου) ειμαι αναμεσα στο να διαλεξω την 07 ή να περασω την ics του eman το θεμα μου ειναι οτι η 07 μου κανει επαννεκινησεις μονη της.. Επισης για καποιον λογο δεν περνιοντουσαν τα widget του Xperia S και ετσι αναγκαστηκα να περασω τα Xperia S widgets με αποτελεσμα να χασω το walkman player..:O

 

Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!!!

_

Ειμαι κατοχος της codename 07(η 08 ειχε πολυ μικρη μπαταρια κατα την γνωμη μου) ειμαι αναμεσα στο να διαλεξω την 07 ή να περασω την ics του eman το θεμα μου ειναι οτι η 07 μου κανει επαννεκινησεις μονη της.. Επισης για καποιον λογο δεν περνιοντουσαν τα widget του Xperia S και ετσι αναγκαστηκα να περασω τα Xperia S widgets με αποτελεσμα να χασω το walkman player..:O

 

Τι μου προτεινετε?

 

Προτείνω να μείνεις στην 7, κάνοντας από την αρχή flash, και βάζοντας baseband 64. Τώρα τι baseband έχεις? Πιθανών εκεί να οφείλεται το θέμα των επανεκκινήσεων...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

βασικο φασμα χχχχχ-χχχχχ-χχχχχχ-56(αυτο δεν ειναι το baseband?:p)

 

Kernel 2.6.32.9-v9

night-elf@work-lnx#5

 

Ναι αυτό ακριβώς, έχεις το παλιό που έχουν αναφερθεί προβλήματα παρόμοια με το δικό σου (restart), οπότε πέρασε την 64 που σου είπα...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτεινεις καποιον kernel?? και επισης μπορει να φανει πολυ αρχαρια η ερωτηση μου. Αλλα εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι.. Πως αλλαζω το baseband? Edited by kaliakman
Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτεινεις καποιον kernel?? και επισης μπορει να φανει πολυ αρχαρια η ερωτηση μου. Αλλα εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι.. Πως αλλαζω το baseband?

 

Για kernel για την 7 κατέβασε από εδώ τον 10.1 full

Για να αλλάξεις baseband χρησιμοποιείς το flashtool, και απλά επιλέγεις να φλασάρεις το αρχείο της baseband...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, σκεφτομαι να το ξεκλειδωσω, αλλα επειδη ειναι μεγαλο το ρισκο με τον τροπο που υπαρχει στο τοπικ σκεφτομαι να το κανω με τον official τροπο! Δεν με ενδιαφερουν οι αναβαθμισεις καθως θα περασω custom rom/kernel! Γνωριζω οτι χανω και την εγγυηση! περα απο αυτα που χανω οπως ανεφερα, χανω και τιποτα αλλο σε συγκριση με τον τροπο με το καλωδιο;

 

DRM Keys, και προγράμματα που τα απαιτούν για να δουλέψουν (όπως το TRACK ID κλπ), μια για πάντα την εγγύηση (ενώ με τη μέθοδο TP μπορείς να τον ξανακλειδώσεις και να επαναφέρεις και την εγγύηση), και δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα της μαμάς SONY, όπως PC Companion και SUS (πρώην SEUS)...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω ξεκλειδωσει τον bootloader στο κινητο μου και θελω να ξεκλειδωσω ενα ακομα κινητο που ειναι κατασκευασμενο 12W 15 και δεν μπορω με αυτον τον οδηγο.υπαρχει καποιος αλλος τροπος (εκτος τον official)?σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω ξεκλειδωσει τον bootloader στο κινητο μου και θελω να ξεκλειδωσω ενα ακομα κινητο που ειναι κατασκευασμενο 12W 15 και δεν μπορω με αυτον τον οδηγο.υπαρχει καποιος αλλος τροπος (εκτος τον official)?σας ευχαριστω

 

Στο service menu τι λέει; Bootloader unlock:; yes or no

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...