Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγκατέστησα Xperia Ice Cream_Pureness αλλα σήμερα δεν με αφηνει να μπω στο google play λεει "Σφάλμα Διακομιστή" τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ok το καταφερα τελικα. Ενα τελευταίο, έβαλα αυτό το custom rom αλλα δε μ άρεσε κ θέλω να γυρίσω στο official, είχα κάνει ένα backup πριν ξεκινήσω και τώρα που περνάω το backup δε μ ξεκινάει το κιν, μετα το bootlogo τίποτα.Πως να το περάσω στο oficial? Όπως κατάλαβα έπαθε soft brick

 

Δεν έπαθες κανένα brick και στα xperia πολύ χλωμό να δεις brick.Δες τι γίνεται....Αναλόγως ποια είναι η official που θες να επαναφέρεις. Θα πρέπει να περάσεις πρώτα τον συγκεκριμένο kernel της rom που θες να επαναφέρεις μέσω flashtool για pc και μετά θα επαναφέρεις κανονικά το backup σου με το cwm.Αν για παράδειγμα έχεις backup την 2.3.4 και εσύ πέρασες κάποια custom rom που στηρίζεται στην ics (android 4) τότε για να επαναφέρεις το backup σου θα πρέπει να περάσεις τον kernel της 2.3.4 μέσω flashtool για pc και μετά με το cwm να κάνεις restore Το backup σου. Στην περίπτωση όμως που το backup σου είναι για παράδειγμα της ics (android 4) και η custom rom που βάζεις στηρίζεται στην ics (android 4) τότε μπορείς απ'ευθείας να επαναφέρεις το backup σου απο το cwm χωρίς να αλλάζεις kernel.Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση κάποια rom σου αλλάζει αυτόματα και τον kernel ενώ όταν επαναφέρεις backup πρέπει να το κάνεις μόνος σου.Αν έχεις κλειδωμένο bootloader βάζεις μόνο official kernels.Αν έχεις ξεκλείδωτο βάζεις και official και custom kernels. Αν δεν ξέρεις τι bootloader έχεις τότε καλύτερα βάλε τα official ακόμα και αν έχεις custom rom.Καλα θα κάνεις να διαβάσεις τα παρακάτω link.

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

2) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόνο 1μιση μέρα ασχολούμαι με αυτά είχα χάσει το μπούσουλα. Τελικά αυτό που είπες έπαθα, έχω custom rom Jelly Bean με custom kernel (άνοιξα το bootloader) και το backup το είχα κάνει σε ICS οπότε μάλλον γι αυτό δεν έμπαινε επειδή είχε το λάθος kernel. Μετά όταν ξανά έβαλα την JB όλα ήταν καλά. Επειδή έχω φάει τον τόπο και δε μπορώ να το βρω, από που μπορώ να κατεβάσω το official kernel για την ICS.

Επίσης, το backup μου είναι στην official rom, μπορώ αντί για official kernel να βάλω ένα custom kernel και να τρέξει κανονικά το backup μου?

Ευχαριστώ πάντως!!! :)

Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο γινεται εγω θα στο συνιστουσα κιολας.. Οι custom kernel εχουν πολυ καλυτερο management κατα την γνωμη μου.. θα βρεις πολλους kernel για ICS
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω σε ένα ICS custom rom τώρα ( είμαι σε Jelly Bean rom) και ο Dev προτείνει για κέρνελ και το custom kernel. Για να πάω σε αυτό το rom πρώτα κάνω εγκατάσταση τη rom και μετά περνάω το kernel ή το αντίστροφο?

Ρωτάω γτ μιας και είναι custom kernel δεν θα έχει το cwm και άμα δε το έχει αν βάλω πρώτα το κερνελ μετά δε θα μπορώ να μπω στο CWM για να κάνω install το rom αυτό. :)

Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάω σε ένα ICS custom rom τώρα ( είμαι σε Jelly Bean rom) και ο Dev προτείνει για κέρνελ και το custom kernel. Για να πάω σε αυτό το rom πρώτα κάνω εγκατάσταση τη rom και μετά περνάω το kernel ή το αντίστροφο?

Ρωτάω γτ μιας και είναι custom kernel δεν θα έχει το cwm και άμα δε το έχει αν βάλω πρώτα το κερνελ μετά δε θα μπορώ να μπω στο CWM για να κάνω install το rom αυτό. :)

 

Όχι φίλος.Περνάς πρώτα τον kernel και μετά με το cwm βάζεις και την rom. Δε σβήνεται το cwm όταν βάζεις νέο kernel.Το cwm αν κατάλαβα σβήνεται όταν κάνεις format system/data/cache για να περάσεις νέα rom.Γι'αυτό μετά την εγκατάσταση νέας rom πάντα περνάμε απο την αρχή το cwm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μόλις έκανα unlock το bootloader μου (με τον official τρόπο) και σε λίγο λέω να περάσω κάποιος custom rom για JB, και πιο συγκεκριμένα αυτό---> PARANOID ANDROID JB [v2.15]

Ξέρετε αν αυτό το rom υποστηρίζει ελληνικά(να γράφω ελληνικά).

Ευχαριστώ :)

 

Πώς το έκανες unlock? Ποιος οδηγός ισχύει;

Το ρωτώ γιατί στα καινούρια SDK tools που κατεβάζω (όπως λέει ο οδηγός της Sony)

ΔΕΝ υπάρχει το fastboot.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το πρόβλημα με τα συνεχή κολλήματα στο "obtaining ip address" του wifi, και αν ναι, καμία πρόταση για την αντιμετώπισή του? δοκίμασα τρεις φορές reinstallation του cyanogen 9, και στις τρεις αρχικά το wifi λειτουργεί κανονικά, και μετά από μία-δυό εβδομάδες μπαίνει σε infinite loop όταν προσπαθεί να συνδεθεί σε wifi δίκτυο...
Link to comment
Share on other sites

@koolxs2973

http://unlockbootloader.sonymobile.com/instructions

Αυτό ακολούθησα αλλά θυμάμαι το fastboot και τα drivers τα είχα βρει από το youtube.

 

@tekar22 από ότι έχω δει και άλλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα με τη συγκεκριμένη έκδοση, δοκίμασε να την αλλάξεις!

Edited by Verde_C
Loginet.gr - Κατασκευή & Προώθηση Ιστοσελίδων
Link to comment
Share on other sites

@tekar22 από ότι έχω δει και άλλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα με τη συγκεκριμένη έκδοση, δοκίμασε να την αλλάξεις!

 

ευχαριστώ για την απάντηση verde!

 

προς όσους άλλους το αντιμετωπίσουν.... αρχικά δοκίμασα να σβήσω κάποια αρχεία από το root (wpa_supplicant.conf) τα οποία κατέληξαν απλώς να μου απενεργοποιήσουν το wifi εντελώς. Μάλιστα, ακόμα κι όταν επανεγκαθιστούσα το Cyanogen 9 εξακολουθούσε, πλέον, να μην ανοίγει το wifi (δοκίμασα τόσο με nightlies όσο και stable εκδόσεις).

 

τελικά αγανάκτησα, πέρασα μέσω flashtool εντελώς διαφορετικό kernel ("galaxian"), και έβαλα πάνω την Codename 9, που βασίζεται στο Gingerbread 2.3.4 και όχι στο ICS. Το κινητό πετάει τόσο σε σύγκριση με όλες τις stock roms που δοκίμασα (είτε GB ή ICS), όσο και σε σύγκριση με την Cyanogen ICS.

 

Πάντως είναι πολύ απογοητευτικό να έχει κυκλοφορήσει τόσες rom η Cyanogen με ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτηκα να αλλαξω ROM ΑΛΛΑ ακουστε τι γινετε

 

Εχω περασει αυτη εδω http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1920207 κανω οτι λεει το παλικαρι περναω τον KERNΕL που λεει αυτον εδω δηλαδη http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1838916 Flashaρω την ROM κανει reboot και κολλαει στο LOGO της SONY...καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω οτι λέει ο οδηγός για το boodloader εγκαθιστώ τους drivers κανονικά κάνω επανεκκίνηση αλλά δεν γίνετε, το s2tool δεν βλέπει το τηλέφωνο . Έχω win7, τι να κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Κάνω οτι λέει ο οδηγός για το boodloader εγκαθιστώ τους drivers κανονικά κάνω επανεκκίνηση αλλά δεν γίνετε, το s2tool δεν βλέπει το τηλέφωνο . Έχω win7, τι να κάνω λάθος;

Τελικά τα κατάφερα, είδα στο youtube τι έκανα λάθος και τα κατάφερα :rolleyes:

Έβαλα και την suave 6. Με κατι προγραμματακια που κατέβασα, έδειχνε οτι ειναι στα 1600ghz αλλα το Antutu βγάζει 1024ghz τελικά έχει κάνει overclocking αυτή η kernel?

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω λάθος ρε παιδιά και δεν μπορώ να το ρουτάρω;! :( έχω φάει τόσες ώρες να προσπαθώ διάφορες λύσεις και δεν τα καταφέρνω. Έκλεισα το antivirus στο κιν και με το doomlord v4 δεν το ρουτάρει. Βγάζει unable. Ούτε το flashtool. Έχω απευδίσει!

 

 

Κάποιος έμπειρος; Ακόμα και με team viewer αν μπορεί κάποιος να το κάνει για μένα :worry:

 

Edit: Το bootloader status γράφει "Yes". Kernel έχω τον 2.6.32.9 (είναι αυτός για την 4.0.4?) Μη σας πω ότι θα ήθελα να βάλω την 2.3 γτ κολλάει κιόλας το κινητάκι...

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω λάθος ρε παιδιά και δεν μπορώ να το ρουτάρω;! :( έχω φάει τόσες ώρες να προσπαθώ διάφορες λύσεις και δεν τα καταφέρνω. Έκλεισα το antivirus στο κιν και με το doomlord v4 δεν το ρουτάρει. Βγάζει unable. Ούτε το flashtool. Έχω απευδίσει!

 

 

Κάποιος έμπειρος; Ακόμα και με team viewer αν μπορεί κάποιος να το κάνει για μένα :worry:

 

Edit: Το bootloader status γράφει "Yes". Kernel έχω τον 2.6.32.9 (είναι αυτός για την 4.0.4?) Μη σας πω ότι θα ήθελα να βάλω την 2.3 γτ κολλάει κιόλας το κινητάκι...

 

Τι κινητό έχεις.Ποια ακριβώς ROM έχεις περασμένη τώρα.Και επίσης πες μου αν έχεις ξεκλείδωτο το bootloader σου. Θα σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό έχεις.Ποια ακριβώς ROM έχεις περασμένη τώρα.Και επίσης πες μου αν έχεις ξεκλείδωτο το bootloader σου. Θα σε βοηθήσω.

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Έχω την official 4.0.4 (4.1.B.0.587). Το κινητό (neo v) το πήρα μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος είπε ότι δεν το πείραξε καθόλου. Ο bootloader μάλλον είναι ξεκλείδωτος ΓΤ στο rooting status έλεγε Yes

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Έχω την official 4.0.4 (4.1.B.0.587). Το κινητό (neo v) το πήρα μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος είπε ότι δεν το πείραξε καθόλου. Ο bootloader μάλλον είναι ξεκλείδωτος ΓΤ στο rooting status έλεγε Yes

 

Λοιπόν δεν παίζει και μεγάλη σημασία αν έχεις κλειδωμένο bootloader. Θα κάνεις ότι ακρβώς γράφω σε αυτό τον οδηγό που έδωσα και σε άλλο φίλο. Είναι απλός και αναλυτικότατος.Ότι απορία έχεις με ρωτάς.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

Link to comment
Share on other sites

Θα τον δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ!

 

Λοιπόν δεν παίζει και μεγάλη σημασία αν έχεις κλειδωμένο bootloader. Θα κάνεις ότι ακρβώς γράφω σε αυτό τον οδηγό που έδωσα και σε άλλο φίλο. Είναι απλός και αναλυτικότατος.Ότι απορία έχεις με ρωτάς.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

 

Φίλε μου 1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Πάλι καλά που βρέθηκες ΕΣΥ και με βοήθησες!!! Και πάλι Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!:clap::thanks::thanks::thanks:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνει φίλε μου.Χαρά μου να σας βοηθώ.Ότι άλλο θες στην διάθεση σου.
Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα πως να έχουμε μηνύματα 160 χαρακτήρων με τις custom roms?

 

Πολύ εύκολο.Το έκανα σήμερα σε μία custom rom σε 1 λεπτό.

Διάβασε εδώ --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορειτε να μου δωσετε η να μου στειλετε ενα λινκ με μια custom rom android 4.1.2;;;;

αν μπορειτε απαντηστε μου με ενα προσωπικο μηνυμα η απαντηστε μου εδω,γιατι μερικες φορες κολλαει το site οταν μπαινω στο forum των οδηγων...ευχαριστω,και αναμενω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκανα ΜΛΚ!!! Λοιπόν πέρασα τον κερνελ (MT11i_4.1.A.0.562_kernel) και την codename 9.3. Έκανα wipe data/factory reset και μετά το wipe cache. Κάνω install την rom, κάνω update με την επιλογή το neo patch και πάω να ξεκινήσω το κιν. Δεν ξεκινάει! Κολλάει στο SONY. Πέρασα και τους 2 kernels (MT11i_4.1.A.0.562_kernel & MT11i_4.1.B.0.587_kernel) αλλά ΤΠΤ! Στο CWM έμπαινα απ το x-parts. Τι κάνουμε παίδες!? :cry:
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκανα ΜΛΚ!!! Λοιπόν πέρασα τον κερνελ (MT11i_4.1.A.0.562_kernel) και την codename 9.3. Έκανα wipe data/factory reset και μετά το wipe cache. Κάνω install την rom, κάνω update με την επιλογή το neo patch και πάω να ξεκινήσω το κιν. Δεν ξεκινάει! Κολλάει στο SONY. Πέρασα και τους 2 kernels (MT11i_4.1.A.0.562_kernel & MT11i_4.1.B.0.587_kernel) αλλά ΤΠΤ! Στο CWM έμπαινα απ το x-parts. Τι κάνουμε παίδες!? :cry:

 

Το neo patch γιατί το έκανες??? Εσύ το neo v δεν έχεις? Θα κάνεις και format system/cache/data και wipe battery stats.Τώρα επανέρχεσαι με το seus και ξαναδοκιμάζεις. O MT11i_4.1.A.0.562_kernel που έβαλες είναι ο σωστός.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Το neo patch γιατί το έκανες??? Εσύ το neo v δεν έχεις? Θα κάνεις και format system/cache/data και wipe battery stats.Τώρα επανέρχεσαι με το seus και ξαναδοκιμάζεις. O MT11i_4.1.A.0.562_kernel που έβαλες είναι ο σωστός.

 

Το κατέβασα και το επαναφέρω! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!

 

ΝΑΙ έφτιαξε!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...