Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τωρα δεν μου περναει τους drivers... Μπηκα και σε ασφαλη λειτουργια οπως τον οδηγο, τιποτα . Μηπως φταει η λειτουργια mtp που εχω στο κινητο;

 

Οχι δε φταίει αυτό.

Διάβασε από αυτό το ποστ και κάτω νομίζω θα λύσεις το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι δε φταίει αυτό.

Διάβασε από αυτό το ποστ και κάτω νομίζω θα λύσεις το πρόβλημα σου.

 

Τελικα δοκιμασα την διαδιακασια στο παλιο λαπτοπ και μου περασε κανονικοτατατον κερνελ.. Πλεον τρεχωμε αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1518563&page=182 ... Αν μπορειτε πειτε μου καμια ρομ χωρις bugs , να την δοκιμασω τωρα που μπορω :lol:

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που με βοηθησαν :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις GB και όχι παγωτό, μια από τις καλύτερες εδώ

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις GB και όχι παγωτό, μια από τις καλύτερες εδώ

 

Αν τις εχει περασει και τιςδυο , που καταληγεις; Ποια τρεχεις τωρα στο δικο σου;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών, δοκιμάζω παγωτό, και περιμένω να δω την KA17, αλλά πολύ σταθερή και γρήγορη είναι αυτή που σου έστειλα. Την είχα αρκετά, και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών, δοκιμάζω παγωτό, και περιμένω να δω την KA17, αλλά πολύ σταθερή και γρήγορη είναι αυτή που σου έστειλα. Την είχα αρκετά, και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Αν ειναι θα περιμενω και γω την ΚΑ17.. Και η 16 μια χαρα ειναι ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα!οταν χρησιμοποιω το flashtool για να flashαρω την .42 πετα ενα error που λεει ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="SECURITY_CLASS";ER R_DYNAMIC="SIN header verification failed" !τι να κανω τωρα;απο οτι εψαξα λενε οτι πρεπει να εχω ανοιχτο bootloader τον οποιο εχω ανοιχτο αλλα δεν γινεται τιποτα!καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση .. σε xperia S ισχυει αυτο το κολπο ?

 

Δε γνωρίζω, αλλά και να δουλεύει θα έχει σίγουρα διαφορετικό Test Point, οπότε μην το δοκιμάσεις.

 

παιδια εχω ενα προβλημα!οταν χρησιμοποιω το flashtool για να flashαρω την .42 πετα ενα error που λεει ERROR - ERR_SEVERITY="MAJOR";ERR_CLASS="SECURITY_CLASS";ER R_DYNAMIC="SIN header verification failed" !τι να κανω τωρα;απο οτι εψαξα λενε οτι πρεπει να εχω ανοιχτο bootloader τον οποιο εχω ανοιχτο αλλα δεν γινεται τιποτα!καμια ιδεα;

 

Ή δεν έχει γίνει σωστά το unlock του bootloader, ή brickαρε το κινητό. Αν το ανοίξεις, περνάει κανονικά το logo της Sony, ανοίγει δηλαδή κανονικά? Αν ναι, τότε πρέπει να κάνεις πάλι τα βήματα για το unlock. Αν όχι, τότε πρέπει να το επιδιορθώσεις με SUS, δες εδώ ένα παρόμοιο πρόβλημα

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν έχει γίνει σωστά το unlock του bootloader, ή brickαρε το κινητό. Αν το ανοίξεις, περνάει κανονικά το logo της Sony, ανοίγει δηλαδή κανονικά? Αν ναι, τότε πρέπει να κάνεις πάλι τα βήματα για το unlock. Αν όχι, τότε πρέπει να το επιδιορθώσεις με SUS, δες εδώ ένα παρόμοιο πρόβλημα

 

κανονικα ανοιγει!αν το βαλω στο seus μου λεει οτι εχω τροποποιημενο λογισμικο που δεν ειναι δυνατον να αναθμιστει(λογικα αυτο πιστευω οτι ειναι το bootloader μιας και το ανοιξεις δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα προγραμματα της σονυ).δεν νομιζω να μην εχω ανοιξει σωστα το bootloader για το εκανα με τον τροπο που παρεχει η sony.μηπως να εβγαζα απο το pc το companio και το seus θα γινοταν τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Α, έχεις κάνει το επίσημο unlock. Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις οπότε SUS και PC Companion, φαίνεσαι στους server της sony, και θα πρέπει να τα απεγκαταστήσεις για να δουλέψει σωστά το flashtool. Η .42 που θέλεις να περάσεις, σε τη μορφή είναι? Δηλαδή η κατάληξη του αρχείου εννοώ. Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις είναι τα 1-3 από εδώ

 

Α, απεγκατάσταση των SUS και PC Companion κάνε πλήρη, χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα δηλαδή, όπως πχ revo uninstaller, αλλιώς μπορεί να σου βγάζει πάλι προβλήματα.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο εσας που εχετε την KA17 ics μηπως ξερετε αν απενεργοποιηται η αυτοματη φωτεινοτητα???:confused:

 

Δοκιμασε με το Disable auto brightness απο το μαρκετ. Κατα τ'αλλα σου δουλευει καλα η ΚΑ17;

Link to comment
Share on other sites

οχι MonDeChristo δεν την εβαλα ακομα ειχα βαλει την official και δεν με ικανοποιησε γιατι κολαγε η videocam και δεν μπορουσα να βγαλω την auto brightness

και ηταν και πολυ βαργια σαν rom !!τωρα αυτη θα ειναι σιγουρα καλυτερη αν βγαινει και η auto brightness θα την βαλω!!

Link to comment
Share on other sites

οχι MonDeChristo δεν την εβαλα ακομα ειχα βαλει την official και δεν με ικανοποιησε γιατι κολαγε η videocam και δεν μπορουσα να βγαλω την auto brightness

και ηταν και πολυ βαργια σαν rom !!τωρα αυτη θα ειναι σιγουρα καλυτερη αν βγαινει και η auto brightness θα την βαλω!!

 

Εγω δοκιμασα χθες να την βαλω αλλα δεν τα καταφερα. Εκανε reboot συνεχεια μεχρι που εβγαλα την μπαταρια και μετα εκανα επαναφορα με SUS. Φαινεται ομως προβληματικη η ρομ αυτη απο οτι γραφουν στο ποστ. Γενικα μια απροβληματιστη rom δεν εχω βρει μεχρι τωρα. Τι να το κανεις οταν μια rom ειναι γρηγορη ή οταν σου αφηνει πολυ ελευθερη μνημη οταν απο τη αλλη κρασαρει, lagαρει ή δεν δουλειει εκεινο ή το αλλο;:X:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι φουλ ευχαριστημενος MonDeChristo με την codename 06 για gb με baseband 70 αλλα αν εχεις αλλο baseband η codename_05.1_signed.zip ειναι τελεια για το κινητο μας δουλευουν ολα απροβληματιστα!!δοκιμασε και γραψε εντυπωσεις..θα τις βρεις απο εδω [ROM][MT11i/MT15i] codename_06 - 21/04 [your GingerBread will fly]..και απενεργοποιηται και η αυτοματη φωτεινοτητα απο εδω Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install..βημα 5. Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι φουλ ευχαριστημενος MonDeChristo με την codename 06 για gb με baseband 70 αλλα αν εχεις αλλο baseband η codename_05.1_signed.zip ειναι τελεια για το κινητο μας δουλευουν ολα απροβληματιστα!!δοκιμασε και γραψε εντυπωσεις..θα τις βρεις απο εδω [ROM][MT11i/MT15i] codename_06 - 21/04 [your GingerBread will fly]..και απενεργοποιηται και η αυτοματη φωτεινοτητα απο εδω Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install..βημα 5.

 

Σε ευχαριστω για την προταση. Θα ηθελα κατι σε ics. Θα μεινω για λιγο στην official ics και ισως δοκιμασω την codename 06 ή 07 που ισως εχει βγει μεχρι τοτε.;)

Εχω βαρεθει να στεινω και να ξεστεινω το τηλ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις έχω βάλει σχεδόν όλες τις custom Rom , αυτή τη στιγμή για ics η καλύτερη είναι η ΚΑ, εν αναμονή της i-sream 11.

 

Για gb με διαφορά η codename του emannxperia.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις έχω βάλει σχεδόν όλες τις custom Rom , αυτή τη στιγμή για ics η καλύτερη είναι η ΚΑ, εν αναμονή της i-sream 11.

 

Για gb με διαφορά η codename του emannxperia.

 

Συμφωνώ απολύτως με αυτή την άποψη. Μέχρι να βγει η I-Scream 11 του eman, για παγωτό μένουμε στην KA, αλλιώς σε gb μακράν καλύτερη του eman.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εδώ

Και βγήκε και η KA 17.2 απ'ότι βλέπω...

 

Εδώ μπορείτε να βλέπετε μαζεμένες τις rom, kernels κλπ...

Edited by rioener

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με αυτή την άποψη. Μέχρι να βγει η I-Scream 11 του eman, για παγωτό μένουμε στην KA, αλλιώς σε gb μακράν καλύτερη του eman.

 

Δηλαδη βρε παιδια, πιστευετε οτι αυτες οι roms ειναι καλυτερες απο τις official με τα tweaks απο zxr & lousou;

Θα συμφωνησω οτι καποιες ειναι ταχυτερες και ελαφρυτερες. Αλλα σε ολες εχω βρει προβληματα. Σε αλλες δεν δουλευει η καμερα σωστα, σε αλλες το wi-fi, αλλες κρασαρουν... Πραγματικα πιστευω πως η πιο αξιοπιστες ειναι οι official. Και ειναι κριμα, γιατι ξεκλειδωσα τον bootloader (ευτυχως με τον un-official τροπο) με σκοπο να γευτω μια rom γρηγορη, smooth και αξιοπιστη. Αλλα προς το παρον δεν το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρεις τα συναντάμε σε roms φτιαγμένες από την αρχή (π.χ. CM7, CM9, MIUI κλπ), και γι'αυτό στη μια δεν παίζει σωστά το wi-fi, στην άλλη η κάμερα, κ.ο.κ. Του emanxperia είναι βασισμένες επάνω στα επίσημα λογισμικά, και δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Απλά έχει γίνει αφαίρεση πολλών άχρηστων εφαρμογών, έχουν γίνει διάφορα tweaks όπως στους οδηγούς του zxr και του lousou, και έχουν προσθεθεί - ανανεωθεί διάφορα προγράμματα βασικά, όπως file manager. Και σε συνδυασμό με τον κατάλληλο kernel, έχεις πραγματικά ένα υπέροχο αποτέλεσμα.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρεις τα συναντάμε σε roms φτιαγμένες από την αρχή (π.χ. CM7, CM9, MIUI κλπ), και γι'αυτό στη μια δεν παίζει σωστά το wi-fi, στην άλλη η κάμερα, κ.ο.κ. Του emanxperia είναι βασισμένες επάνω στα επίσημα λογισμικά, και δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Απλά έχει γίνει αφαίρεση πολλών άχρηστων εφαρμογών, έχουν γίνει διάφορα tweaks όπως στους οδηγούς του zxr και του lousou, και έχουν προσθεθεί - ανανεωθεί διάφορα προγράμματα βασικά, όπως file manager. Και σε συνδυασμό με τον κατάλληλο kernel, έχεις πραγματικά ένα υπέροχο αποτέλεσμα.

 

Τι να πω... Εχω δοκιμασει και την I-scream και την ΚΑ 16, 17.2 και ειχα θεματακια... Ειδικα στην 17.2 δεν ανοιγε καν το τηλ. Ισως να μην εκανα εγω κατι σωστα βεβαια. Διαβαζοντας ομως τα σχολια στο xda ολων αυτων που εβαλαν αυτες τις rom ειδα πως υπαρχουν προβληματα και μαλιστα σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την codename 6 του eman και σε συνδυασμό με night-elf 9.6 full kernel, baseband 64 + τις ρυθμίσεις που προτείνει στο setcpu (smartassv2 governor) η μπαταρία σε standby δεν πέφτει για κανένα λόγο.

Γενικά μπαίνει εύκολα σε deep sleep και όσο δεν το πειράζεις η μπαταρία μένει σταθερή.

 

Edit: Όσο ήμουν στο στρατό το φορτίζα κάθε πρωί και το βράδυ ήθελε πάλι φόρτιση. Για να κλείσω 24ωρο μέχρι την άλλη μέρα έπρεπε να κάνω μικρή χρήση.

Τώρα που έιμαι με άδεια και άλλαξα από την stock, σίγουρα δεν το χρησιμοποιώ όσο πριν αλλά και πάλι μπαίνω λίγο ιντερνετ, παίζω κανά παιχνίδι, βλέπω κανά video, λίγη ομιλία και το σκαλίζω γενικότερα. Επίσης προχτές ξέχασα όλο το βράδυ wifi + gps ανοιχτό μέσα σε μια εφαρμογή, χτές το ξέχασα πάλι με wifi και ανοιχτή εφαρμογή.

Δείτε την εικόνα. Θα κλείσω 48ωρο με 20% left. (υπόψιν δεν φαίνονται όλες οι δραστηριότητες γιατί το έχω κάνει restart)

 

 

http://i.imgur.com/jAXHK.png http://i.imgur.com/Yj7XT.png

Edited by freestyler
http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...