Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tην δοκιμασα 5 μερες πριν την MIUI5 3.9.6 (by kosmos2011)

 

Αν σου αρεσει το windows phone τοτε μπορει να σου αρεσει και το συγκεκριμενο MIUI

Εγω το βρισκω λειτουργικο για αυτους που δεν ενδιαφερονται και πολυ για την συσκευη, παρα μονο για fancy themes, γιατι εκει ειναι που κερδιζει το λειτουργικο

Για οτι κινηση κανεις σου πεταει καθε φορα 100 παραθυρα, ''εισαι σιγουρος'' κτλ κτλ, λες και αναφερεται σε βλακες κατοχους, αν και.....μαλλον εκει αναφερεται, ή τουλαχιστον σε ''αμπαλους'', για να μην ειμαστε και κακοι :lol:

 

Τωρα απο ταχυτητα, οσοι το βρισκουν γρηγορο, τοτε μαλλον δεν εχουν δοκιμασει CM

 

Δεν νομίζω ότι το MIUI έχει κάποια σχέση με τα windows phone.

 

Τα 100 παραθυράκια που λες ότι πετάγονται ανοίγωντας 1 εφαρμογή, σου ζητάν permission που χρειάζεται η εκάστοτε εφαρμογή για να ανοίξει. Μπορείς από τις ρυθμίσεις. να επιλέξεις μία μία τις εφαρμογές σου και να ρυθμίσεις δικαιώματα. Ας πουμε γιατί η facebook.app να έχει δικαίωμα να ελέγχει τα SMS σου ή τον κατάλογο σου. Επιλέγεις απλά το decline σε αυτά και δεν δίνεται το δικαίωμα, να τα διαβάσει/χρησιμοποιήσει.

 

(Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά έτσι έχω καταλάβει ότι λειτουργούν, σαν "firewall")

 

Αυτό ήταν που με έκανε να την αγαπήσω σαν ROM. Η ψευδαίσθηση της ανωνυμίας.

 

Όντως για την ταχύτητα, όταν είχα στην κατοχή μου το P, θυμάμαι οτι δεν ήταν ότι πιο γρήγορο υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι μονο του οτι η miui αναφερεται κυριως σε Κινεζους, μιας και Κινεζικη ειναι, μου φτανει για να μην την βαλω

Προσωπικοι λογοι

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Εαν είσαι root δοκίμασε το callrecorder μου δουλεύει άψογα. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skvalex.callrecorder&hl=el. Υπάρχει σε πολλά "μαγαζιά". Την 1.4 full έχω βάλει.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα εδώ είμαστε για να βοηθάνε ο ένας τον άλλον. Ένας απο τους λόγους που εκανα root είταν αυτό το πρόγραμμα. Με έχει βοηθήσει αφάνταστα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια,βγηκε ενα cyanogenmod installer που τα κανει ολα μονο του.ξεμπλοκαρει bootloader,root and install rom.

υπαρχει περιπτωση να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε κι εμεις 'η ειναι μονο για επισημα υποστηριζομενες συσκευες?

επισης,διαλεγουμε εμεις ποια εκδοση της ρομ θα κατεβει 'η κατεβαζει οποια θελει?

Link to comment
Share on other sites

Kαι μονο του οτι η miui αναφερεται κυριως σε Κινεζους, μιας και Κινεζικη ειναι, μου φτανει για να μην την βαλω

Προσωπικοι λογοι

 

η μετάφραση είναι για Κινέζους (δλδ αρχική μετάφραση) αργότερα έχουν γίνει άψογες μεταφράσεις στα αγγλικά ρώσικα και άλλες γλώσσες

 

εκτός και αν εννοείς ότι είναι οτιδήποτε κινέζικο σκαρτο κλπ όπως ξέρεις εχω oppo find 5 που μόνο σκαρτο δεν είναι το αντιθέτω πατάει πάρα πολλά κινητά (μην σου πω περισσότερα κάτω)

 

 

παιδια,βγηκε ενα cyanogenmod installer που τα κανει ολα μονο του.ξεμπλοκαρει bootloader,root and install rom.

υπαρχει περιπτωση να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε κι εμεις 'η ειναι μονο για επισημα υποστηριζομενες συσκευες?

επισης,διαλεγουμε εμεις ποια εκδοση της ρομ θα κατεβει 'η κατεβαζει οποια θελει?

 

μόνο για επίσημα υποστηριζόμενες συσκευές..........

+ και σε αυτές κανονικότατα κάνει broke την εγγύηση αν νόμιζες ότι θα γλιτώσεις την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν Κινεζικα με προδιαγραφες, αλλωστε ολοι εκει κατασκευαζουν πια, απο ρουχα μεχρι ηλεκτρονικα

Εγω ομως σχολιασα απλα την Κινεζικη εγχωρια αγορα και κουλτουρα

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν Κινεζικα με προδιαγραφες, αλλωστε ολοι εκει κατασκευαζουν πια, απο ρουχα μεχρι ηλεκτρονικα

Εγω ομως σχολιασα απλα την Κινεζικη εγχωρια αγορα και κουλτουρα

 

εγχώρια αγορά οκ δεν έχει μεγάλο θέμα (μπορείς να βρεις από παιχνίδια για παιδάκια μέχρι πυρηνικά :lol::lol:) ότι γουστάρεις δλδ

 

οκ από θέμα κουλτούρας συμφωνώ είναι αρκετά διαφορετικοί

 

btw: γέμισαν πάλι τα πμ σου ...................

Link to comment
Share on other sites

εχει τελευταια εκδοση.θελει 5sec σε καθε κληση για να ανοιξει η γραμμη υπαρχει λυση?

Ιδιο προβλημα και ακομα χειροτερο!Τοσο στις κανονικες κλησεις(που ειναι και το βασικοτερο) οσο και στο viber πχ θελει πανω απο 10sec για να ανοιξει η κληση(δεν ακουω ενω με ακουν κανονικα)!Επισης οταν παταω μεγαφωνο καθυστερει εξισου παρα πολλα δευτερολεπτα να μεταβει απο το ηχειο στο μεγαφωνο!

 

Επειδη εχω απηυδησει χανοντας πολλες κλησεις επειδη δεν μπορω καν να συρω το ''πρασινο τηλεφωνακι'' πειτε μου εναν τροπο να γυρισω στην εκδοση android που ειχε οταν το πηρα!Τωρα εχω την 4.1.2 (6.2.Α.1.100) και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων συνεχιζω να εχω αυτην(με τα παραπανω προβληματα)!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο προβλημα και ακομα χειροτερο!Τοσο στις κανονικες κλησεις(που ειναι και το βασικοτερο) οσο και στο viber πχ θελει πανω απο 10sec για να ανοιξει η κληση(δεν ακουω ενω με ακουν κανονικα)!Επισης οταν παταω μεγαφωνο καθυστερει εξισου παρα πολλα δευτερολεπτα να μεταβει απο το ηχειο στο μεγαφωνο!

 

Επειδη εχω απηυδησει χανοντας πολλες κλησεις επειδη δεν μπορω καν να συρω το ''πρασινο τηλεφωνακι'' πειτε μου εναν τροπο να γυρισω στην εκδοση android που ειχε οταν το πηρα!Τωρα εχω την 4.1.2 (6.2.Α.1.100) και με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων συνεχιζω να εχω αυτην(με τα παραπανω προβληματα)!

 

έχει μερικές λύσεις σε αυτό (όχι κάτι απλό)

 

1. ξηλώνεις το jelly bean τελείως και περνάς από το αρχείο ftf της sony τελευταία και είσαι οκ (δεν χάνεις εγγιιση εδώ)

2. κάνεις Unlock bootloader περνάς άλλον kernel και περνάς cm 9.1 (χάνεις εγγύηση εδώ)

3. κάνεις unlock το bootloader περνάς nemesis kernel + enigma rom (jelly bean ) (και εδω χάνεις την εγγύηση)

 

όπως είπα πολύ απλός τρόπος δεν υπάρχει (δλδ κάποιο fix) γιατί είναι σύνθετο το πρόβλημα

 

όποιος δεν γουστάρει να χάσει εγγύηση απλός γυρνάει στην ICS που και σινιστο γιατί μόνο ics δουλευει σοστα σε αυτή την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω μικρό θέμα με τη μπαταρία.Βλέπω το λειτουργικό σύστημα να είναι στη πρώτη θέση,τι μπορεί να τρέχει στο λειτουργικό σύστημα που να ψιλοτρωει μπαταρία;επίσης κ η υπηρεσίες Google καταλαμβάνει τη τρίτη θέση!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχην!Το θεμα ειναι οτι δεν εχω και πολλη εμπειρια στο πως να τα κανω αυτα που λετε!Δεν με νοιαζει για την εγγυηση ιδιαιτερα...Δεν θελω και να σας πρηξω αλλα μπορει καποιος να μου πει τα βηματα για να ξεκλειδωσω το bootloader και τα σχετικα? :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχην!Το θεμα ειναι οτι δεν εχω και πολλη εμπειρια στο πως να τα κανω αυτα που λετε!Δεν με νοιαζει για την εγγυηση ιδιαιτερα...Δεν θελω και να σας πρηξω αλλα μπορει καποιος να μου πει τα βηματα για να ξεκλειδωσω το bootloader και τα σχετικα? :p

 

Εγω τωρα προσπαθω, για πρωτη φορα, και το κανω με τον "επισημο" τροπο. αλλα κατι κανω λαθος και δεν γινεται fastboot.

 

Edit: Τα καταφερα!

Edited by geortsaki
Link to comment
Share on other sites

Ηλίαχ8 μάλλον η συσκευή σου απασχολείται από κάποια εφαρμογή και δεν μπαίνει σε deep sleep

Κατέβασε το cpu spy και έλεγξε το

 

Έχω τσεκάρει με το wakelock detector αλλά δε βρήκα κάτι.Θα το κατεβάσω κ θα δω

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα να περασω την CM10, κατεβασα το αρχειο με ονομα: FXP238-cm-10-20130924-UNOFFICIAL-aoba, και μετα εδωσα τις εντολες της εικονας, opoy boot.img το αρχειο που περιεχεται στη CM10. Απο εκεινη τη στιγμη αναβει μονο το led σε κοκκινο χρωμα οταν συνδεεται στον υπολογιστη, και ας παταω volume up. Τι να κανω για να διορθωθει (ελπιζω να γινεται);
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, το Xperia P χρειάζεται το αντίστοιχο nypon αρχείο και όχι το aoba.

 

Οπότε κατέβασε αυτό και ξαναδοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, το Xperia P χρειάζεται το αντίστοιχο nypon αρχείο και όχι το aoba.

 

Οπότε κατέβασε αυτό και ξαναδοκίμασε

 

O υπολογιστης ομως δεν το αναγνωριζει. Δεν μπαινει σε fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ανοίγεις χωρίς καλώδιο τι κάνει;

 

Μπαταρία έχει;

 

Δύσκολο να μην μπαίνει σε fastboot

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ανοίγεις χωρίς καλώδιο τι κάνει;

 

Μπαταρία έχει;

 

Δύσκολο να μην μπαίνει σε fastboot

 

πριν ξεκινησω τις διαδικασιες χτες ειχε 100%.

δεν αποκρινεται. ειτε παταω το Shut Down, ειτε Shut down + volume up.

και χτες ολο το βραδυ το αφησα να φορτιζει στην πριζα, μηπως διορθωθει..

Edited by geortsaki
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...