Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κατι που δεν πηγε το μυαλο μου!!!!!

Egodemis η καρτα που πηρες ηταν καινουργιας φουρνιας η' παλια????

Cosmote (που εχεις εσυ ) και Vodafone που εχω εγω επενδυουν στο 4g πλεον...Η WIND ακομα δεν το ξεκιναει μιας και εχουν ξεκινησει διαδικασιες συνχωνευσεις με την vodafone .Οποτε οι καρτες μας χρειαζονται περισσοτερο ενεργεια για να ανταποκριθουν στα νεα σηματα.

Παλιοτερα ειχα ξανασυναντησει ιδο προβλημμα σε συσκευη ericcson ( οχι smartphone) οταν οι εταιρειες ειχαν ξεκινησει το 3g.

Αν δειτε οι καρτουλες μας σε καποιο σημειο γραφουν την ταση λειτουργιας τους (συνηθως 3volt για καρτες 3g ).

Ισως εκει να ωφειλεται η ξαφνικη πτωση της μπαταριας...

 

καινουργια κάρτα είναι (δωκιμασα και παλιότερη πριν λίγο)

 

μα δεν μιλάμε για μικρή πτώση μιλάμε για πτώσεις τάξης 60 65% αυτό δεν είναι λογικό καθόλου (btw σήμερα είμαι όλη μέρα σε έναν φίλο μου αρκετά μακριά άπω το σπίτι εκεί δεν πέφτει μπαταρία.......... και ας είναι σήμα 45 50%

πριν λίγο ήρθα σπίτι άρχισε μπροστά στα μάτια να κατεβαίνει..............

δεν βγάζω άκρη το τι γίνεται..........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nop και ούτε πρόκειται ποτέ σε αυτή την συσκευή ειδικά

 

 

 

 

 

α και ενα θέμα για την μπαταρία

 

τελευταία (Έτσι ξαφνικα) μπαταρία από 2 μέρες που μου κρατούσε έπεσε στης 10 ώρες (στην καλύτερη) ειδικά όταν άνοιγα 3g πάει εξατμιζόταν σε κάνα 3 ώρες......

 

calibrate κλπ τπτ............ λέω πάει το πετάω (η αλλάζω μπαταρία με 20 ευρώ)

 

και χτες προχτές να μια μέρα να έχω μια καρτ άλλη (είχα cosmote έβαλα wind) και τι ανακάλυψα......... μπαταρία πάλι γύρισε στα καλά της......... λέω χάλασα την sim............. πάω με 5 ευρώ παίρνω άλλη sim........ τα ίδια βάζω πάλι wind............ Όλα καλά.............

σημείωση: σήμα και στης δυο περιπτώσεις 98 με 99% (δλδ full)

 

θα μου εξηγήσει κάνεις τι γίνετε?

 

 

κάτι παίζει με το σημα όσο αφορά την cosmote. για παραδειγμα όσο ειμαι αθήνα μου βγάζει η μπαταρία 2 μερες σίγουρα όταν πάω χωριό η μπαταρία κρατάει με το ζόρι μία μέρα μπορεί και μόνο 12 ώρες αλλά παρατηρώ ότι το λειτουργικό σύστημα adroid τρωει όλη την μπαταρία. γιατί γίνετε αυτό δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

κάτι παίζει με το σημα όσο αφορά την cosmote. για παραδειγμα όσο ειμαι αθήνα μου βγάζει η μπαταρία 2 μερες σίγουρα όταν πάω χωριό η μπαταρία κρατάει με το ζόρι μία μέρα μπορεί και μόνο 12 ώρες αλλά παρατηρώ ότι το λειτουργικό σύστημα adroid τρωει όλη την μπαταρία. γιατί γίνετε αυτό δεν ξέρω.

 

Και μενα μου συμβαινει αυτο κατα καιρους (κοσμοτε). Το χρησιμοποιω λιγο και μετα παρολο που το αφηνω χωρις να το πειραζω καθολου, η μπαταρια πεφτει λες και το χρησιμοποιω! Μου χει τυχει πολλες φορες ας πουμε να το αφηνω το βραδυ με 60% και μεχρι το πρωι να εχω 20% και ισως και πιο κατω! Η μονη λυση ειναι να κανεις ενα reboot αν δεις οτι εξαφανιζεται απο μονη της η μπαταρια. Μετα θα ναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου συμβαινει αυτο κατα καιρους (κοσμοτε). Το χρησιμοποιω λιγο και μετα παρολο που το αφηνω χωρις να το πειραζω καθολου, η μπαταρια πεφτει λες και το χρησιμοποιω! Μου χει τυχει πολλες φορες ας πουμε να το αφηνω το βραδυ με 60% και μεχρι το πρωι να εχω 20% και ισως και πιο κατω! Η μονη λυση ειναι να κανεις ενα reboot αν δεις οτι εξαφανιζεται απο μονη της η μπαταρια. Μετα θα ναι οκ.

 

 

ουτε το ρεβοοτ το σώζει. πιστευω οτι σε μέρη που το 3g ειναι οριακο και κανει συνέχεια ενναλαγες 3g/gprs συμβαίνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

ουτε το ρεβοοτ το σώζει. πιστευω οτι σε μέρη που το 3g ειναι οριακο και κανει συνέχεια ενναλαγες 3g/gprs συμβαίνει αυτό

 

Εγώ το έχω 2g only.... Δωκιμασα και 3g only τα ίδια..

 

Btw πρέπει να φταίει σίγουρα η cosmote έβαλα την κάρτα στο oppo find 5... Ούτε μέχρι απόγευμα δεν έβγαλε πέρα. ΜΕ 15 ΛΕΠΤΆ ΟΘΌΝΗ ΜΟΝΟ!!!!!! (Κανονικά βγάζει 50 55 ώρες με 6 ώρες οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση πω γίνετε clibration στην μπαταρία?

 

Αν είσαι root κατέβασε από το play το battery calibration κ ακόλουθα τις οδηγίες.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root κατέβασε από το play το battery calibration κ ακόλουθα τις οδηγίες.

 

δεν είμαι root οπότε δεν παίζει σε μένα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δύσκολο

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ουτε το ρεβοοτ το σώζει. πιστευω οτι σε μέρη που το 3g ειναι οριακο και κανει συνέχεια ενναλαγες 3g/gprs συμβαίνει αυτό

 

και γω σε 2g only το χω και συνηθως μου εμφανιζει το προβλημα οταν το γυρναω σε 3g για να μπω στο ιντερνετ. Απ εκει και περα οτι και να κανω αρχιζει και εξαφανιζεται η μπαταρια ακομα και οταν κλεισω το 3g!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις αν θα παρει το κινητο την 4.2 και αν ναι ποτε περιπου θα δοθει?
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις αν θα παρει το κινητο την 4.2 και αν ναι ποτε περιπου θα δοθει?

 

εταιρεία που παράγει το chipset έκλεισε έτσι δεν θα βγουν ποτέ νέα drivers............... έτσι ξέχνα οποιοδήποτε update για την συσκευή αυτή

Link to comment
Share on other sites

Για επισημη βεβαια, γιατι ετοιμαζεται ηδη CyanogenMOD 10.3(Android 4.4)

 

να αναφέρουμε βασικά ότι ποτέ δεν θα λειτουργήσουν (κατα 99,9%)

Bluetooh (πολύ σημαντικό)

hotspot

(hd video renderers όχι πλήρως έστω)

Rotation (δεν λειτουργεί σωστά giati drivers είναι χιλιοατσαρισμενοι.......)

Call answer lag

FM Radio

 

Αυτά να μην ελπίζετε ότι θα δουλέψουν (ειδικά bluetooth)

 

πάντως τελευταία έκδοση που δουλεύει σωστά εδώ είναι ics................... (δυστυχώς)

αν και θέλω να κράξω την sony...... δυστυχώς δεν φταίει αυτή......

Link to comment
Share on other sites

...........

αν και θέλω να κράξω την sony...... δυστυχώς δεν φταίει αυτή......

 

Αν και έχω συμπάθεια προς την Sony από την εποχή Sony-Ericsson και Ericsson πιο παλιά, θα διαφωνήσω!

Ας επέλεγε πιο προσεκτικά τους προμηθευτές της ή ας έβαζε κάποια ρήτρα στα συμβόλαια που δεν θα την άφηνε έκθετη (και εμάς μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω συμπάθεια προς την Sony από την εποχή Sony-Ericsson και Ericsson πιο παλιά, θα διαφωνήσω!

Ας επέλεγε πιο προσεκτικά τους προμηθευτές της ή ας έβαζε κάποια ρήτρα στα συμβόλαια που δεν θα την άφηνε έκθετη (και εμάς μαζί)

 

συμφωνω μαζι σου φιλε μου,η μοναδικη εμπειρια που ειχα απο sony ηταν μονο το P και δυστυχως ειδα παρα πολλα αρνητικα γεγονος που με οδηγει στο να μην την επιλεξω ξανα.πιθανοτατα το επομενο κινητο μου (μετα κ απο στοπ στην 4.1 με τα πλειστα προβληματα της) θα ειναι το xiaomi mi3.τουλαχιστον αυτοι δεν σε αφηνουν εκθετο!

σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τις διαφορες ''πατατες'' που εχει κανει η σονυ με τη συσκευη μας αλλα και γενικα(προμηθευτες,αναβαθμισεις),πιστευω οτι το τηλεφωνο με ics ειναι αξιοπρεπεστατο.λιγες μερες εχω που εβαλα ics stock.ουτε launcher δεν εχω βαλει(πιο μετα...)και πραγματικα το τηλεφωνο ειναι μια χαρα.ουτε ''πεταει'' βεβαια,ουτε κολλαει ομως.γενικως εχω μια εμπειρια χρησης ικανοποιητικη και δεν μου σπαει τα νευρα με τις κλησεις.

 

 

επειδη διαβαζω διαφορα για xposed framework & gravitybox,εμεις μπορουμε να τα εγκαταστησουμε?ειναι συμβατα?

αν υπαρχει καποιος που τα χρησιμοποιει, και εχει ορεξη, ας πει τις εντυπωσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 2g only.... Δωκιμασα και 3g only τα ίδια..

 

Btw πρέπει να φταίει σίγουρα η cosmote έβαλα την κάρτα στο oppo find 5... Ούτε μέχρι απόγευμα δεν έβγαλε πέρα. ΜΕ 15 ΛΕΠΤΆ ΟΘΌΝΗ ΜΟΝΟ!!!!!! (Κανονικά βγάζει 50 55 ώρες με 6 ώρες οθόνη)

Ειναι ευκολο να μου πεις με ποια ρομ εχεις καταφερει αυτα τα νουμερα στη μπαταρια, γιατι εγω ουτε στο ονειρο μου δεν τα εχω δει :p

Θα με σωσεις!!

 

edit: Λαθος , τωρα καταλαβα οτι εννοουσες το ΟΡΡΟ :(

Edited by theok7
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να μου πεις με ποια ρομ εχεις καταφερει αυτα τα νουμερα στη μπαταρια, γιατι εγω ουτε στο ονειρο μου δεν τα εχω δει :p

Θα με σωσεις!!

 

edit: Λαθος , τωρα καταλαβα οτι εννοουσες το ΟΡΡΟ :(

 

χαχα όχι ούτε καν με το oppo βγάζω τόσο με το xperia p συνήθως

4ωρες 30 λεπτά οθονη και μιάμιση δυο μέρες (ανάλογα με την χρήση του 3g)

 

και στης δύο περιπτώσεως cyanogen mod παραμετροπιιμενη από μένα

 

πάντως με το oppo είδα άσπρη μέρα..... ειδικά μετ το galaxy s3 της applesung

Link to comment
Share on other sites

μπαταριά πρέπει να έστρωσε κάπως (χωρίς λόγο)

 

βγάζω πάλι τα κλασσικά (Σχεδόν) δλδ 4+ ώρες οθονη και 33+ ώρες στο σύνολο

http://img199.imageshack.us/img199/1024/t9pq.png

http://img844.imageshack.us/img844/8352/yyze.png

 

 

btw στην cm 9 πάει καΐλα το gps (ξέχασα να το αναφέρω αυτό)

 

http://img801.imageshack.us/img801/2972/vbp3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα μπερδευτηκα:)

τα screenshots ειναι απο το xperia 'η απο το oppo 5?

 

xperia :p από το oppo έχει διπλή ανάλυση και διπλή αυτονομία :p:D

 

απλός πριν είχαμε ένα ξαφνικό θέμα με την μπαταρία (με δίκτυο cosmote ) δλδ εκεί που λέει τώρα 1 μέρα και 1 ώρες έλεγε 5 ώρες (το πολύ) και εκεί που οθονη έχει 4+ ώρες είχε 10 15 λεπτά

 

κοινός κάνανε κάποια βλακεία με μερικές κυψέλες στην cosmote και έλιωναν την μπαταρία μας αλλά άπω ότι φαίνεται εδώ και διό μέρες έστρωσε

 

να και από το oppo αν θέλεις (έκοψα την ανάλυση να μιν πάνε σε όλη την οθονη εδώ :p)

http://img59.imageshack.us/img59/3994/rl75.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/3089/hld1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με άφηναν με ανοιχτό το στόμα, οι αυτονομίες που πόσταρε ο egodemis. Ενώ και εγώ ψιλορυθμίζω τα πράγματα ποτέ δεν κατάφερα τόσες ώρες screen time.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με το MI2S και το μέγιστο screen time on που έχω πετύχει είναι περί τις 4+ ώρες. (2000mah)

 

Αν μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς κάνεις... Ή να υποδείξεις κάποιο Post που το αναφέρεις παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με άφηναν με ανοιχτό το στόμα, οι αυτονομίες που πόσταρε ο egodemis. Ενώ και εγώ ψιλορυθμίζω τα πράγματα ποτέ δεν κατάφερα τόσες ώρες screen time.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με το MI2S και το μέγιστο screen time on που έχω πετύχει είναι περί τις 4+ ώρες. (2000mah)

 

Αν μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς κάνεις... Ή να υποδείξεις κάποιο Post που το αναφέρεις παλιότερα

 

εχω παραπάνω μπαταρία στο oppo σε σχέση με σένα +500 mha αυτό από μόνο του με κάνει +1:30 μπαταρία

κατ τα άλλα εγώ μόνος μου καθομε φτιαχνο την rom και την περνάω στο κινητό με μπόλικα tweaks και αλλαγές σε όλα τα επίπεδα

+ εχω το network mode 2g πάντα εκτός και αν χρειάζομαι data έξω

 

δεν ει ναι μαία rom

 

το μοναδικό κινητό όπου δεν κατάφερα να βγαλω πάνω από μια μέρα αυτονομία και πάνω από 3:30 οθονη ήταν το galaxy s3 εκεί σηκώνω χέρια ψιλά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...