Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(ασχετο με τη ροη της συζητησης)

ειμαι σε σοβαρο διλλημα γιατι μου το ζητανε 2 ατομα το κινητο.

τι κανω?το δινω η οχι?

κι αν το δωσω ποιο παιρνω?huawei p1 η galaxy s2?(μεταχειρισμενα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι το εχω ενεργοποιησει, υπαρχει περιπτωση να φταιει το stamina επειδη ειναι ενεργο;;

90% αυτό είναι.Βγάλτο stamina και δες.

 

γεια σας, εχω το xperia p απο τον φεβρουαριο και ομολογουμενος με το προη γουμενο android ηταν πολυ καλυτερο. μετα την αναβαθμιση αντιμετωπισα καποια μικρα προβληματακια. το led φωτακι δεν λειτουργει οταν εχω καποιο μηνυμα η αναπαντητη. τωρα τελευταια ουτε οταν περνω ειδοποιηση απο το fb αναβοσβηνει. πριν μια εβδομαδα εκανα την νεα αναβαθμιση αλλα το προβλημα παραμενη. οταν το γυρισα στις εγοστασιακες ρυθμισης λειτουργησε για μια μερα και μετα παλι τα ιδια. οταν φορτιζει ακι οταν τελειωνει η μπαταρια λειτουργει κανονικα. μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος με αυτο το προβλημα;;;;

 

 

Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,επανεγκατασταση με το sus, και ξανα επαναφορα.Ασε λιγη ωρα μεταξυ του καθε βηματος.Αν δεν λυθει ισως να ειναι ενα απο τα κολληματα του λογισμικου.Κοιτα και στο φορουμ της σονυ μηπως βρεις και εκει καποια λυση!

 

Όπως θα λέγε και μια ψυχή(zxr) πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι;;!!!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

8. αν θέλετε ενα ωραίο skin κατεβάστε αυτό κάντε το install και επιλέξτε το στης ρυθμίσεις ->θέματα και κάντε επανεκκίνηση (το skin το έχω πάρει από έναν φύλο δεν έχω ηδέα αν ειναι με πληρωμή η free)

CM_HTC_LOOK.apk

πολυ ωραιο το σκιν

Οσο με το θεμα της μπαταριας νομιζω πως δεν εχουμε διαφορα

Edited by tzagaritos
Link to comment
Share on other sites

Όντως είχατε δίκιο!!!!! To stamina φταίει τελικά!!!!! Το έβγαλα και το φωτάκι λειτουργεί κανονικά.τώρα όμως θα τελειώνει γρηγορότερα η μπαταρία.....τί μπορώ να κάνω γι'αυτό;;;; Σας ευχαριστώ που λύθηκε έστω ένα προβληματάκι!!!!
Link to comment
Share on other sites

για πες εντυπώσεις κλπ πέρασες και skin?

 

βασικα μπορω να πω οτι ρολαρι πολυ ωραια!!! περασα και το skin που εδωσες!!! εμενα μ αρεσει!!! για θεματα μπαταριας δεν μπορω να κρινω ακομα!!! παντως σαν πρώτη εντυπωση μ αρεσει!!!:respect: θελω να δω κ αλλα Skin ομως!!!!

 

Όντως είχατε δίκιο!!!!! To stamina φταίει τελικά!!!!! Το έβγαλα και το φωτάκι λειτουργεί κανονικά.τώρα όμως θα τελειώνει γρηγορότερα η μπαταρία.....τί μπορώ να κάνω γι'αυτό;;;; Σας ευχαριστώ που λύθηκε έστω ένα προβληματάκι!!!!

 

Αν εισαι ρουτ κανε calibration!!!

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το σκιν

Οσο με το θεμα της μπαταριας νομιζω πως δεν εχουμε διαφορα

 

περίεργο αυτό με την μπαταρία ίδια ακριβός rom έχω για κανε το εξής

 

3 4 φορές άστο να ξεφορτισει να το φορτίσεις και πάλι (να κάνει μερικούς κύκλους μπαταρία)

 

,ηπος ειχες παλια stamnia και αυτη εκλεινε τα παντα

 

αα ξέχασα βάλε και το greenιfy και σεταρε το να κλίνει όσες εφαρμογές δεν θέλεις να τρέχουν μόνιμα

 

 

βασικα μπορω να πω οτι ρολαρι πολυ ωραια!!! περασα και το skin που εδωσες!!! εμενα μ αρεσει!!! για θεματα μπαταριας δεν μπορω να κρινω ακομα!!! παντως σαν πρώτη εντυπωση μ αρεσει!!!:respect: θελω να δω κ αλλα Skin ομως!!!!

 

στο xda και στο market έχει μπαταρία μετά από 3 4 κύκλους πες μας (πλήρες κύκλους μην το φορτίζεις στην μέση)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

περίεργο αυτό με την μπαταρία ίδια ακριβός rom έχω για κανε το εξής

 

3 4 φορές άστο να ξεφορτισει να το φορτίσεις και πάλι (να κάνει μερικούς κύκλους μπαταρία)

 

,ηπος ειχες παλια stamnia και αυτη εκλεινε τα παντα

 

αα ξέχασα βάλε και το greenιfy και σεταρε το να κλίνει όσες εφαρμογές δεν θέλεις να τρέχουν μόνιμα

 

 

 

 

στο xda και στο market έχει μπαταρία μετά από 3 4 κύκλους πες μας (πλήρες κύκλους μην το φορτίζεις στην μέση)

 

οκ!! οποτε περιμενετε νεα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ρουτ κανε calibration!!!

 

Sorry επειδή είμαι λίγο άσχετη, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τί σημαίνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Sorry επειδή είμαι λίγο άσχετη, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τί σημαίνει αυτό

 

ειναι εφαρμογη δωρεαν απο το play store!! εμενα μου εκανε δουλειτσα παντως!!! (πρεπει να εισαι ρουτ).

Link to comment
Share on other sites

Όντως είχατε δίκιο!!!!! To stamina φταίει τελικά!!!!! Το έβγαλα και το φωτάκι λειτουργεί κανονικά.τώρα όμως θα τελειώνει γρηγορότερα η μπαταρία.....τί μπορώ να κάνω γι'αυτό;;;; Σας ευχαριστώ που λύθηκε έστω ένα προβληματάκι!!!!

 

Καλά βρε μη νομίζεις ότι κ με το stamina κερδιζες κ πολύ μπαταρία!!:p

Τι χρήση του κάνεις κ πόσες μέρες σου βγάζει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε μη νομίζεις ότι κ με το stamina κερδιζες κ πολύ μπαταρία!!:p

Τι χρήση του κάνεις κ πόσες μέρες σου βγάζει;

 

μια λυση υπαρχει!! αλλαγη μπαταριας!!!!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

μια λυση υπαρχει!! αλλαγη μπαταριας!!!!! :w00t:

 

στο p ίσα ίσα χωράει αυτή που έχει θα είναι κατόρθωμα να μπει μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

περίεργο αυτό με την μπαταρία ίδια ακριβός rom έχω για κανε το εξής

 

3 4 φορές άστο να ξεφορτισει να το φορτίσεις και πάλι (να κάνει μερικούς κύκλους μπαταρία)

 

,ηπος ειχες παλια stamnia και αυτη εκλεινε τα παντα

 

αα ξέχασα βάλε και το greenιfy και σεταρε το να κλίνει όσες εφαρμογές δεν θέλεις να τρέχουν μόνιμα

απο παντα εχω greenify μα το θεμα ειναι οτι δεν κανω και την πολυ χρηση και συνεχιζει να ειναι στα υψη το λειτουργικο συστημα android(67%)

Link to comment
Share on other sites

απο παντα εχω greenify μα το θεμα ειναι οτι δεν κανω και την πολυ χρηση και συνεχιζει να ειναι στα υψη το λειτουργικο συστημα android(67%)

 

πόλη περίεργο αυτό την rom την έχω βάλει τουλάχιστον σε 8 9 xperia p (και σε κάποια άτομα από εδώ κάνεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.............)

πέρνα μια αυτό και πες μου τι γίνετε ποιο αναλυτικά

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.bstats

 

 

+ μήπως και φταίει κάπου κακό σήμα η κακή κυψέλη

 

1. κλείσε το wifi (τελείως disable όχι απλός αποσύνδεση)

2. κλείσε το 3g και γύρνα σε 2g με κλειστά data

3. κανε restart δες αν συνεχίζεται

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

πόλη περίεργο αυτό την rom την έχω βάλει τουλάχιστον σε 8 9 xperia p (και σε κάποια άτομα από εδώ κάνεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.............)

πέρνα μια αυτό και πες μου τι γίνετε ποιο αναλυτικά

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.bstats

 

 

+ μήπως και φταίει κάπου κακό σήμα η κακή κυψέλη

 

1. κλείσε το wifi (τελείως disable όχι απλός αποσύνδεση)

2. κλείσε το 3g και γύρνα σε 2g με κλειστά data

3. κανε restart δες αν συνεχίζεται

 

οκ θα το κανω και θα σε ενημερωσω

 

Μια πρώτη ματιά

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη ματιά

 

Φιλαρακο δεν αλλαζεις καμια ρομ μηπως δεις διαφορα? Διεγραψε τα παντα απο μεσα!!!!!!!πρωτη φορα βλεπω το λειτουργικο adroid σε τετοια καταναλωση μπαταριας!!!!!!:blink:

 

Βγηκε η Dark Rom V2,για οποιον ενδιαφερεται

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2324452

 

Την εχεις περασει? Αν ναι πες μασ εντυπωσεις!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο δεν αλλαζεις καμια ρομ μηπως δεις διαφορα? Διεγραψε τα παντα απο μεσα!!!!!!!πρωτη φορα βλεπω το λειτουργικο adroid σε τετοια καταναλωση μπαταριας!!!!!!:blink:

 

ίδια rom με μένα φοράει.............. και σε μένα πάει 50+ ώρες η μπαταρία...... και το android os 10% στην χειρότερη του έχω δει...........

 

ας δοκιμάσει με κλειστό wifi 3g και data μήπως router έχει θέμα και του μαμαει την μπαταρία

 

Φιλαρακο δεν αλλαζεις καμια ρομ μηπως δεις διαφορα? Διεγραψε τα παντα απο μεσα!!!!!!!πρωτη φορα βλεπω το λειτουργικο adroid σε τετοια καταναλωση μπαταριας!!!!!!:blink:

cm 9.1 έχει σχετικά απροβλημάτιστη rom για αυτό παραξενεύομαι με αυτά που βλέπω.........

Link to comment
Share on other sites

ίδια rom με μένα φοράει.............. και σε μένα πάει 50+ ώρες η μπαταρία...... και το android os 10% στην χειρότερη του έχω δει...........

 

ας δοκιμάσει με κλειστό wifi 3g και data μήπως router έχει θέμα και του μαμαει την μπαταρία

 

 

cm 9.1 έχει σχετικά απροβλημάτιστη rom για αυτό παραξενεύομαι με αυτά που βλέπω.........

 

Κ εγω χθες εβαλα την 9.1 κ τετοια καταναλωση δεν ειδα!!! κλασσικα η οθονη ειναι στα ύψη!!! ισως ειναι καποια εφαρμογη που τρεχει απο πισω σε συνδυασμο με το 3g-wifi κ του μ@@ει το λειτουργικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω χθες εβαλα την 9.1 κ τετοια καταναλωση δεν ειδα!!! κλασσικα η οθονη ειναι στα ύψη!!! ισως ειναι καποια εφαρμογη που τρεχει απο πισω σε συνδυασμο με το 3g-wifi κ του μ@@ει το λειτουργικο!!!!

 

αυτό σου λέω οκ οθόνη είναι φιλολογικό και σε αυτόν μάλιστα είναι πολύ καλά από όσο είδα......... αλλά το αλλού κάτι κάνει την ζημιά η το 3g η το wifi (και μιλαμε για κακό σήμα προβληματικό router κλπ)

 

οχ λες να εχει το autobritness ενεργό? στο cm δεν δουλεύει αυτή η λειτουργεία και προκαλεί αρκετή ζημιά στην λειτουργία της συσκευής (lag, battery drain Κλπ)

 

ορίστε δικιά μου αυτονομια (δλδ έχω 48 ώρες χρήσης και έχω κάνα 18% ακομι)

http://img7.imageshack.us/img7/2456/iqb.png

http://img17.imageshack.us/img17/4663/2q2.png

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλησπερα.Ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω στο site και δεν ξανα ασχολουμε.Εξηγησα τους λογους στον zxr και επιδει βαρεθηκα να τροω εγω μπανς χωρις να φταιω μονο και μονο επειδη ξεσπαω στο Troll μερικων εδω μεσα.Επιδει τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και εφαγα μπαν για τον λογο που σας ειπα οτι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ xperia p δεν εχει παρουσιασει κανενα bug πουθενα και ποτε απο την μερα που βγηκε η jb οσο για μπαταριες και τετοια θα μιλησουν οι εικονες http://postimg.org/gallery/6k00aoxe/0c10d7f6/ Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

πόλη περίεργο αυτό την rom την έχω βάλει τουλάχιστον σε 8 9 xperia p (και σε κάποια άτομα από εδώ κάνεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.............)

πέρνα μια αυτό και πες μου τι γίνετε ποιο αναλυτικά

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.bstats

 

 

+ μήπως και φταίει κάπου κακό σήμα η κακή κυψέλη

 

1. κλείσε το wifi (τελείως disable όχι απλός αποσύνδεση)

2. κλείσε το 3g και γύρνα σε 2g με κλειστά data

3. κανε restart δες αν συνεχίζεται

 

θα κανω εγω τωρα το restart αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο και δεν εχω ενεργοποιημενο το auto brightness

Edited by tzagaritos
Link to comment
Share on other sites

θα κανω εγω τωρα το restart αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο

 

3g /wifi/ και αυτόματη φωτεινότητα κλείσε και μετά restart σκέτο restart δεν λύνει τπτ

 

Καταρχας καλησπερα.Ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω στο site και δεν ξανα ασχολουμε.Εξηγησα τους λογους στον zxr και επιδει βαρεθηκα να τροω εγω μπανς χωρις να φταιω μονο και μονο επειδη ξεσπαω στο Troll μερικων εδω μεσα.Επιδει τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και εφαγα μπαν για τον λογο που σας ειπα οτι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ xperia p δεν εχει παρουσιασει κανενα bug πουθενα και ποτε απο την μερα που βγηκε η jb οσο για μπαταριες και τετοια θα μιλησουν οι εικονες http://postimg.org/gallery/6k00aoxe/0c10d7f6/

 

οκ είσαι εκλεκτός κλπ κλπ ξέρουμε αυτό

όσο για την μπαταριά διπλάσια βγάζω είτε με μαμά rom είναι με άλλη. άλλου είναι το πρόβλημα το οποίο παρουσιάζετε στης 99% συσκευών και είναι καθαρά θέμα software και βλακείας της sony εσυ ανήκεις στο 1% είπαμε

 

και σου μοιάζω για troll? πάνε δες στο xda και άλλα forums

κύρια προβλήματα της jelly bean

 

1. όταν χρησιμοποιείς το κινιτο πχ browsing,skype κλπ (δλδ λίγο παραπάνω ram να τρώνε εφαρμογές) όταν σε πάρουν τηλέφωνο αργεί πολύ να χτυπήσει λαγκαρει και πολλές φορές αφού έχεις απαντήσει και άλλος σε ακούει συνεχίζει και χτυπάει ήχος κλίσεις (δεν το κάνει άπαντα αλλά είναι συχνό φαινόμενο και είναι πρόβλημα στο kernel και το παραδέχτηκε ακόμη και η ίδια η sony)

 

2. πρόβλημα με album σε όσους έχουν 400+ φωτογραφίες συνήθως (απλός σε κάποια φάση δεν δείχνει φωτογραφίες ) (και αυτό το παραδέχτηκε η sony είναι θέμα του mediaserver+ kernel)

 

3. σε party mode νύχτα με φλας φωτογραφία βγαίνει μαύρη (θέμα λάθος timing του flash παράληψη των προγραμματιστών)

 

4. γεμίζει ram μετά από καμία μέρα χρήσης χωρίς restart σε βαθμό να έχει lag η συσκευή (διάφορα memory leaks το παραδέχτηκε και αυτό)

 

5. όταν είναι ενεργό το stamnia mode κλείνουν τα leds (ενώ δεν θα έπρεπε είναι πρόβλημα του app καθαρά και εύκολα λύνεται )

 

6. σε κάποια cells του δικτύου συνήθως 3g της cosmote(στην Ελλάδα) σε κάποια σημεία άσχετο αν έχει κάλο σήμα battery drain είναι εξωπραγματικό (θέμα του baseband είναι λύνεται ευκολα περνώντας παλιό baseband από την ics)

 

7. αν συνδέεσαι σε πολλά δίκτυα την μέρα (wifi) κυρίως δημόσια hotspots το DHCP client κολλάει δεν κάνει resolve την ip και θέλει restart

 

8. σε κάποια κινητά όταν είναι ενεργό το xloud ήχος κάνει παράσιτα (θέμα hardware είναι σε κάποια κινητά τυχαία εντελώς)

 

9. σε κάποιες συσκευές (παλυ τυχαία εντελώς) η κάτω μπάρα με κουμπάκια ανάβει μόνιμα και δεν κλίνει

 

10. κάποια παιχνίδια ενώ παίζουν μια χαρά αρχίζουν και έχουν τρελό lag και μόνος τρόπος να το λύσεις είναι το restart

 

11. κλινει απο μονος του notification sound (μόνο restart το λύνει) (συμβαίνει σπάνια αλλά γίνετε)

 

12. εφαρμογη για backup δεν λειτουργεί στους περισσότερους

 

13. dailer έχει lag (αργεί να ανοίξει δλδ)

 

14. καλά το θέμα με το gps δεν το αναφέρω είναι καθαρά θέμα hardware και λάθος κατασκευής (99% συσκευών το gps έχει κακο σήμα και στην καλύτερη έχει 10 μέτρα accuracy ) (περισσότερες συσκευές έχουν 2 μέτρα )

 

 

και για να μην με λένε troll και τέτοιες βλακείες όλα αυτά τα bugs έχουν επίσημα παραδεχτεί στην sony αν δεις στο support forum της sony θα τα βρεις όλα

 

δόξα στον θεό είσαι εκλεκτός και ανήκεις στο 1% που δεν έχουν θέμα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

3g /wifi/ και αυτόματη φωτεινότητα κλείσε και μετά restart σκέτο restart δεν λύνει τπτ

 

μα αυτα εννοουσα αλλα στην ουσια μονο το 3g εκανα 2g wifi κλειστο το ειχα πριν και δεν ειχα ποτε ενεργοποιημενη την αυτοματη φωτεινοτητα

Link to comment
Share on other sites

μα αυτα εννοουσα αλλα στην ουσια μονο το 3g εκανα 2g wifi κλειστο το ειχα πριν και δεν ειχα ποτε ενεργοποιημενη την αυτοματη φωτεινοτητα

 

ωραία να δούμε πως θα τα πάει με κλειστό 3g μήπως και μας έκανε ζημιά κάποια καιρεα

 

τη εφαρμογές έχεις περάσει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...