Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δωρακι για οσους ειναι στην 4.0.4 !!!! O home launcher του xperia s με ολα τα widgets και apps οπως εγινε δηλαδη το s με την αναβαθμιση!! Απλα θα πρεπει να εγκαταστησετε πρωτα το home και μετα ολα τα υπολοιπα. Ειδικα το walkman που αντικαθιστα τη μουσικη τα σπαει!! ΠΡΟΣΟΧΗ!! Το λεω για να μην μου πειτε τιποτα μετα. Μετα απο δυο μερες δοκιμης το κινητο τρεχει απροβληματιστα. Το μονο προβλημα ειναι πως μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου δεν λειτουργει η εφαρμογη επαφες με αποτελεσμα να μην ανοιγει το dialpad και οι επαφες τις οποιες και εχασα δυο φορες. Για αυτο το λογο ΜΗΝ εγκαταστησετε την εφαρμογη ΕΠΑΦΕΣ . οριστε.... http://www.mediafire.com/?rmu8ejeodqn3m17

αποσυμπιεζετε το αρχειο, βαζετε στο κινητο το φακελο apps και μετα με καποιον file manager τα εγκαθιστατε αρχιζοντας με το home.

 

Μήπως πρέπει να τις μεταφέρουνε στο system/app κ να αλλάξουνε τα permission;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως πρέπει να τις μεταφέρουνε στο system/app κ να αλλάξουνε τα permission;

 

και ο φακελος META-INF παιζει καποιο ρολο??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να τις μεταφέρουνε στο system/app κ να αλλάξουνε τα permission;

 

με απλη εγκατασταση δουλευει. οσο για την εμφανιση αλλαζει το app drawer και ο τροπος που σου εχει τα widget για να τα επιλεξεις. Μικρες διαφορες (αλλα ωραιες!) για τα μηνυματα το ρολοι που πλεον εχει χρονομετρο και αλλα καλουδια και το cοsmic flow που ειναι το γνωστο live wallpaper της σειρας NXT της SONY.

oσο για τη μεταφορα στο system/app ισως ετσι να δουλεψει και η εφαρμογη ΕΠΑΦΕΣ αλλα δεν εχουμε ροοτ ακομα για αυτη τη δουλεια.. ετσι? Αυτο που γινεται με την απλη εγκατασταση ειναι ουσιαστικα αναβαθμιση των δικων μας apps σε αυτα του s. Δηλαδη με απλη απεγκατασταση επανερχονται οι μαμα εκδοσεις των εφαρμογων του neo v.

Edited by piotr
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω εγω για τις επαφες και θα σας πω σε 10 λεπτα!!! Γιατι αλλιως crasharei και δεν δουλευει!

 

Μακάρι να τις δοκίμαζα κ γω αλλά με 2.3 δε θα είναι συμβατό λογικά!

Βάλε screenshot Μηνά για να σκάσω από τη ζήλεια μου:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

. Δηλαδη με απλη απεγκατασταση επανερχονται οι μαμα εκδοσεις των εφαρμογων του neo v.

ειναι σιγουρο αυτο???το κινητο βαρενει κολαει ή ολα καλα???

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να παίξω τζόκερ!!!

Έλειπα τρεις μέρες στο εξωτερικό και ξέχασα το κινητό μου μέσα στο αυτοκίνητο σε εμφανέστατο σημείο! Όχι μόνο δεν μου είχαν σπάσει το αυτοκίνητο και να κλαίω το κινητάκι αλλά είχα και 15 αναπάντητες!!!

 

Παιδιά καλησπέρα!!! Έχω ένα θεματάκι... μόλις απενεργοποιήσω το κινητό μου χάνει τους προκαθορισμένους ήχους! Είτε μηνυμάτων, είτε ήχων είτε συγκεκριμένων επαφών! είναι σα να έχω βγάλει την κάρτα μνήμης αλλά οι ήχοι υπάρχουν μέσα! Αυτό μου είχε γίνει κι όταν άλλαξα την κάρτα μνήμης αλλά εκεί το δικαιολόγησα... τώρα όμως; γιατί;

Που τους έχεις αποθηκευμένους; Σε ποιο φάκελο;

Να φανταστώ είσαι root;

@mparkoulis η μόνη διαφορά που ίσως είδα είναι όταν άλλαξα τις τιμές μέσω root explorer για τη φωτεινότητα κ αυτό πάλι με πολλές αμφιβολίες αν αυξήθηκε η φωτεινότητα!

Στο δικό μου κινητό τουλάχιστον αυτή η εφαρμογή δουλεύει μόνο για να απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα!

Κ στο tweak του zxr που την απενεργοποιείς χειροκίνητα ο Γιώργος δεν έχει αλλάξει τιμές για να τη κάνει πιο φωτεινή!

Είναι λίγο ρίσκο να αλλάξεις τις τιμές μιας και μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα.

Τι να πω!! Εμενα μου φαινεται πολυ πιο φωτεινο παντως, σε σχεση με την πριν-root κατασταση.. ΙΣως γιατι ειναι μονιμως αναμμενο sto φουλ? Δεν ξερω, παντως μαρεσει περισσοτερο :)

 

Και μια ερωτηση.. Υπάρχει επιλογη για zoom in/out στην καμερα, οταν βγαζεις φωτος?? δεν εχω βρει κατι! Ισως σε καποια αλλη εφαρμογη απ το μαρκετ?

Το root δεν αλλάζει την φωτεινότητα από μόνο. Αυθυποβολή θα το έλεγα! :p:D Hardware zoom που κάνει και σωστή δουλειά δεν υπάρχει. Μόνο software που πρακτικά δεν αξίζει.

παιδια βρηκα στα αρχεια του κινητου(τωρα με την 4.0.4) ενα αρχειο sakura και ενα woody ειναι κατι σχετικα με πληκτρολογιο.ξερει κανεις τι ειναι και αν τα σβησω αν θα εχω κανενα προβλημα.γιατι στον οδηγο επιβιωσης του zxr δεν αναφερονται....

Και αναφέρονται και μπορείς να τα σβήσεις! (τα γράφω ως JapaneseIME.apk (japanese keyboard) και chinesetextinput.apk (chinese keyboard)) ;)

Καλημερα μπορειτε να μου πειτε τον ποιο ευκολο τροπο να κανω root το κινητο;Εχω την 4.0.4:DΕυχαριστω

Δεν υπάρχει προς το παρόν τουλάχιστον.

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορώ να διαγράψω για να αυξήσω την εσωτερική μνήμη χωρίς να χαλάσω τη λειτουργικότητα του τηλεφώνου?Ευχαριστώ.

Οδηγός αρχαρίων

Πλάκα πλάκα ο οδηγός έχει φτάσει μέσα σε 6 μήνες ζωής τα 60.000 views! Περίπου 10.000 views το μήνα! Να είστε καλά!

είμαι στην έκδοση 4.04...θέλω να κάνω format στο κινητό αλλά να εγκαταστήσω την 4 έκδοση με το πολύ εύκολο root και να μείνω εκεί χωρίς να κάνω άλλη αναβάθμιση...Γίνεται με κάποιο τρόπο αυτό;;;

Έχω παιδευτεί πολύ με το root για την 4.04 αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω, επίσης θεωρώ πως ένα format θα βοηθούσε τη συσκευη γιατί είχα εγκαταστήσει πολλά και χρειάζεται καθάρισμα και καλύτερη μεταχείρηση...Το root το έχω ανάγκη για να μπορώ να αδειάζω χώρο από την εσωτερική...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092783#post4092783

Δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων με αυτόν τον τρόπο αλλά το λύνεις είτε χρησιμοποιώντας το handcent είτε αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Και αναφέρονται και μπορείς να τα σβήσεις! (τα γράφω ως JapaneseIME.apk (japanese keyboard) και chinesetextinput.apk (chinese keyboard)) ;)

 

σε παλιοτερη εκδοση του ics τα ειχα βρει οπως τα λες αλλα στην 4.0.4 τα βρηκα ετσι και λεω κατσε μηπως ειναι τπτ αλλο.χιλια ευχαριστω zxr.για της εφαρμογες του xperia s ποια ειναι η γνωμη σου??

Edited by argi_7
Link to comment
Share on other sites

@zxr

Θυμάμαι είχα παίξει με τις τιμές αλλά άκουσα τη γνώμη σου κ δε συνέχισα:p

Αυτό θα πει τύχη!!!Καλά κ άντεξες τρεις ολόκληρες μέρες χωρίς κινητό;!Μπράβο σου:D

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα τωρα με τις επαφες χαχαχα ουτε το default δουλευει πλεον!!!! εμπλοκη.......

 

Υ.Γ. Screenshot για τον Ηλια που το ζητησε!!!!:lol::lol:

 

περαν των επαφων εισαι οκ??(οσο μπορεις να πεις,οκ):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα τωρα με τις επαφες χαχαχα ουτε το default δουλευει πλεον!!!! εμπλοκη.......

 

Υ.Γ. Screenshot για τον Ηλια που το ζητησε!!!!:lol::lol:

 

Σε ευχαριστώ!!Παρα πολύ ωραίο αποτέλεσμα!!Μπορώ να πω ότι ζήλεψα!!!!Αχ αυτή η ics να μη μου κάθεται όπως θέλω ακόμη!!!χαχα!!!

Βλέπω ποιοτική μουσική:thumbup:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αντε πειτε καμια εφαρμογη για τις επαφες γιατι δεν δουλευει ο dialer!

 

EDIT θα δοκιμασω μηπως φταιει οι αδειες που εχει το .apk!

 

για δες αν σου κανει κατι τετοιο για dialer τουλαχιστον

 

edit* https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tb2Rvb2h1dC5kaWFsZXIiXQ..

Edited by argi_7
Link to comment
Share on other sites

σε παλιοτερη εκδοση του ics τα ειχα βρει οπως τα λες αλλα στην 4.0.4 τα βρηκα ετσι και λεω κατσε μηπως ειναι τπτ αλλο.χιλια ευχαριστω zxr.για της εφαρμογες του xperia s ποια ειναι η γνωμη σου??

Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά αν δεν δημιουργούν πρόβλημα δοκιμάσέ το.

Help!!! Hami Aps. Γεια σας. Είχα κάνει την αναβάθμιση μέσω SUS από GB σε ICS και είχα διάφορα "κωλύματα" οπότε αποφάσισα να ρίξω ξανά την ICS σε "καθαρή" εγκατάσταση. Το αποτέλεσμα: το κινητό έχει γεμίσει με Γιαπωνέζικες εφαρμογές τις οποίες δεν μπορώ να βγάλω. Προφανώς πριν την τελευταία αναβάθμιση δεν αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω. Έχω το xperia Neo (όχι V)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092783#post4092783

Δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων με αυτόν τον τρόπο αλλά το λύνεις είτε χρησιμοποιώντας το handcent είτε αυτό, κάνεις και το root σου και είσαι έτοιμος!

@zxr

Θυμάμαι είχα παίξει με τις τιμές αλλά άκουσα τη γνώμη σου κ δε συνέχισα:p

Αυτό θα πει τύχη!!!Καλά κ άντεξες τρεις ολόκληρες μέρες χωρίς κινητό;!Μπράβο σου:D

Στο εξωτερικό ήμουν, δεν το χρειάστηκα και πολύ. Άλλωστε είχα και το εταιρικό μου. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαξα τα permision και δουλεψε η app των επαφων χωρις κανενα προβλημα! Τοσο του XPERIA S οσο και το στοκ! Εχω βαλει και screenshot!

 

 

 

Παντα ποιοτικη και ΠΑΝΤΑ Μποφιλιου :love:

 

Άρα καλά ρώτησα για αλλαγή permission!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει κάτι. Για το S υπήρχε το θέμα με την οθόνη αλλά για το U δεν έχει ακουστεί τίποτα.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

1)Τελικα ευκολο ρουτ για 2.3.6 δεν βγηκε έ?

2)εχει βρει κανεισ καποιο καλυτερο προογραμμα για φωτο απτο Vignette?

3)επισης επειδη θελω να ξαναβαλω την trial του poweramp,αλλα επειδη οποτε την βαζω αναγνωριζει οτι αυτη μ εχει ληξει( καθως το εχω βάλει ήδη μια φορα) υπάρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να βρω οτι αρχειο υπαρχει σχετικα με το προγγραμμα μεσα στο κινητο ,και στην εσωτερικη και στη εξωτερικη μνημη?

4)Υπαρχει καποιος καλυτεροσ music player απο τον poweramp που να ειναι δωρεαν?

Link to comment
Share on other sites

Δωρακι για οσους ειναι στην 4.0.4 !!!! O home launcher του xperia s με ολα τα widgets και apps οπως εγινε δηλαδη το s με την αναβαθμιση!! Απλα θα πρεπει να εγκαταστησετε πρωτα το home και μετα ολα τα υπολοιπα. Ειδικα το walkman που αντικαθιστα τη μουσικη τα σπαει!! ΠΡΟΣΟΧΗ!! Το λεω για να μην μου πειτε τιποτα μετα. Μετα απο δυο μερες δοκιμης το κινητο τρεχει απροβληματιστα. Το μονο προβλημα ειναι πως μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου δεν λειτουργει η εφαρμογη επαφες με αποτελεσμα να μην ανοιγει το dialpad και οι επαφες τις οποιες και εχασα δυο φορες. Για αυτο το λογο ΜΗΝ εγκαταστησετε την εφαρμογη ΕΠΑΦΕΣ . οριστε.... http://www.mediafire.com/?rmu8ejeodqn3m17

αποσυμπιεζετε το αρχειο, βαζετε στο κινητο το φακελο apps και μετα με καποιον file manager τα εγκαθιστατε αρχιζοντας με το home.

 

Λογικα βγαζουμε οποιον launcher εχουμε πανω ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα τον δοκιμασω:p,ειναι τοσο αργος οσο του neo v??

 

Aυτό δε μπορώ να το ξέρω μιας και πρώτον δεν έχω το Neo V και δεύτερον δεν το έχω δοκιμάσει. Την απάντηση όμως μπορείς να την πάρεις δοκιμάζοντάς τον!;)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ρεσταρτ οι επαφες λεει πως δεν δουλεουν απλα εκανα καταργηση της ενημερωσης και ρεσταρτ και ολα οκ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ψαχνοντας για το αν εχει screen protector,ανακαλυψα αυτο:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1669157

 

Στην απαντηση της Sony,αν καταλαβα καλα,το κινητο δεν εχει πανω ακριβως screen protector,αλλα ενα φιλμ που βοηθα την οθονη να μη σπαει.Το μειονεκτημα ειναι οτι χαρασσεται ευκολα και μαζευει σκονες και λιπη. Για αυτο και σε αρκετα reviews αναφερουν οτι η οθονη λερωνει ευκολα.Αυτο ομως δεν ισχυει,γιατι η Sony προτεινει κατηγορηματικα να τοποθετησουμε αμεσως το screen protector που παρεχεται,για να μη χαρακτει και λερωθει το γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

Blooddonor πως τα καταφερες με τις επαφες? Θελει root? Στο Walkman οταν παιζει η μουσικη σας πατηστε το κουμπι επιλογες και μετα οπτικοποιηση... Δειτε το...!! Edited by piotr
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σβησεις το .apk στο system/app να περασεις το phonebook.apk και να βαλεις τα σωστα permissions οπως εχουν τα αλλα .apk του ιδιου φακελου! Κανεις restart και θα δουλευει αψογα!

 

Σε μενα δουλεψε μετα απο αυτη την διαδικασια!

 

τα εβαλα και εγω και ειναι ολα ρολοι,δεν κολαει και δεν διχνει πιο αργη η ραμ.η μνημη τηλεφωνου μου εχει παει λιγο στα υψη αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα,ετσι(απο 160 στα 201)???βεβαια εσβησα καποια τα οποια δεν τα ηθελα οπως π.χ νεο εικονιδιο για τις εικονες και νεα εφαρμογη,ρολογια και αλλα widget που δεν θα χρησημοποιησω.παντως ειναι πολυ ωραιο.το permissions τι ειναι και σε τι το αλλαζεις???μετα εχεις 2 dialer και 2 phonebook η παει το καινουργιο πανω στο παλιο???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...