Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά! σαν πρώην κάτοχος του sony neo v (λόγω ανάγκης χρηματικής το εδωσα δυστυχώς) χαίρομαι που βγήκε από ότι κατάλαβα η ICS να βάλετε! επειδή μπορεί να το ξαναπάρω το κινητό,και παρακολουθώ τις συζητήσεις εδώ, ας μας πεί κάποιος:

 

1) τα βήματα αναλυτικά (γραμμένα στα ελληνικά όμως...)που θα κάνουμε ώστε να περαστεί η ICS

2) τι πρέπει να προσέξουμε ώστε μη γίνει κάποιο λάθος στη αναβάθμιση .....

3) τα +/- της αλλαγής αυτής ! (αναλυτικά ώστε να βοηθηθούμε όλοι)

4) όσοι έβαλαν την ICS είδαν διαφορά στη ποιότητα φώτο? στην εγγραφή video? προστέθηκαν μενού σε φώτο /video?

(ηδη είπανε μερικοί για το πρόβλημα της συμπίεσης φώτο) η περιήγηση στα μενού εικονίδια κτλπ γίνετε πιο γρήγορα? η μπαταρία κρατάει πιο πολύ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** extra ερώτηση(αχρειάστη φυσικά αλλά ας το ρωτήσω να βοηθηθούν άλλα παιδιά) όσοι έβαλαν την ICS μπορούν να ξαναγυρίσουν για χ λόγους στην προηγούμενη έκδοση που είχαν και αν θέλουν ξαναπάνε στην ICS ή μια φορά μπορείς να αναβαθμιστείς?( σε κινητά κανονικά όχι να ήταν root)

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα παιδιά! σαν πρώην κάτοχος του sony neo v (λόγω ανάγκης χρηματικής το εδωσα δυστυχώς) χαίρομαι που βγήκε από ότι κατάλαβα η ICS να βάλετε! επειδή μπορεί να το ξαναπάρω το κινητό,και παρακολουθώ τις συζητήσεις εδώ, ας μας πεί κάποιος:

 

1) τα βήματα αναλυτικά (γραμμένα στα ελληνικά όμως...)που θα κάνουμε ώστε να περαστεί η ICS

2) τι πρέπει να προσέξουμε ώστε μη γίνει κάποιο λάθος στη αναβάθμιση .....

3) τα +/- της αλλαγής αυτής ! (αναλυτικά ώστε να βοηθηθούμε όλοι)

4) όσοι έβαλαν την ICS είδαν διαφορά στη ποιότητα φώτο? στην εγγραφή video? προστέθηκαν μενού σε φώτο /video?

(ηδη είπανε μερικοί για το πρόβλημα της συμπίεσης φώτο) η περιήγηση στα μενού εικονίδια κτλπ γίνετε πιο γρήγορα? η μπαταρία κρατάει πιο πολύ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** extra ερώτηση(αχρειάστη φυσικά αλλά ας το ρωτήσω να βοηθηθούν άλλα παιδιά) όσοι έβαλαν την ICS μπορούν να ξαναγυρίσουν για χ λόγους στην προηγούμενη έκδοση που είχαν και αν θέλουν ξαναπάνε στην ICS ή μια φορά μπορείς να αναβαθμιστείς?( σε κινητά κανονικά όχι να ήταν root)

 

1.παρτο εσυ και ειναι πανευκολο..θα σε βοηθησουμε

2.να κανεις οτι λεει ο οδηγος

3.google it

4.δεν κοιταξα

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το τμήμα εξυπηρετησεις πελατών να πάρεις θα σου πουν ότι και το ΝΕΟ V είναι μια από τις συσκευές που ΔΕΝ είναι συμβατές με τη κάρτα 2in1.

 

Αν σε σένα "δουλεύει" τι να πω. . . ;

 

Πάντως σε μένα δουλεύει τέλεια και χωρίς καθυστερήσεις στην εναλλαγή..

Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο μενού, ώστε το πλαϊνό λαμπάκι ειδοποίησης, να αναβοσβήνει περισσότερη ώρα όταν υπάρχουν αδιάβαστα sms ή αναπάντητες. Ευχαριστώ.

 

misses call reminder ;)

Link to comment
Share on other sites

:X

 

13e απο 'Γερμανό' έχει ένα mini usb cable.. ;)

 

micro δεχεται το κινητο μας...οι παγωτατζιδες να κανουν και κανα ρεβιουυ:p:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που περασατε την ics ποια εκδοση ειχατε πριν ,ειχε περασει καποιος beta ics και μετα το tweak στο build.prop να του εβγαλε ενημερωση?Με ενδιαφερει αρκετα γι αυτο ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDHC-Card-class6-with-card-reader-16GB-TS16GUSDHC6-P3.htm

 

θα παω να παρω αυτη...η συμφερει η 8?

θελω πολλα αρχεια

πως θα κρατησω εφαρμογες και τετοια που εχω απο την παλια καρτα μνημης?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμενα

Μόλις εβαλα κι εγώ την ICS από τον οδηγό εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597760

Όλα τέλεια μόνο που οι εφαρμογές μου δεν σβήστικαν ούτε ότι ρυθμίσεις που είχα κάνει και το τηλέφωνο εξακολουθεί να είναι root :blink: οχι ότι με χαλάει αλλά τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες ολο το post που μας εστειλες θα εβλεπες κι αυτο

 

NOTE:Guys after installing ICS via Flashtool please update ur phone again via SUS(Sony update service )

Get the SUS from Here

after updating via sus most of the problems are solved!!!!

 

Θα διορθωθει το lag αμα το flashareis μεσω SEUS!!!!

Οσο για το ρουτ θα το εχεις αμα κανεις αυτο που λεει εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

 

φιλε μου εγω που εβαλα την rootαρισμενη ICS με επαναφορα backup απο το CWM χρειαζεται να flasharw με SEUS?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.πρεπει να παρω back up τις επαφες μου η καποια αλλα αρχεια για να περασω την ics?

 

Αν δεν θέλεις να τα χάσεις.... :worry:

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Μολις αναβαθμησα σε ICS . Χιλια ευχαριστω σε οσους εδωσαν οδηγιες και λινκς παραπανω και φυσικα στους μαγκες του XDA-dev.

Για οσους εχουν προβλημα δινω παρακαω μερικες συμβουλες για αρχαριους με το Android:

1. κατεβαστε το αρχειο αναβαθμισης του firmware απο εδω

http://bit.ly/ert_xperia_2011_ics_1

2. Τρεξτε το flashtool (αν δεν το εχετε γκουγκλαρετε το και κατβαστε το)

3. Συνδεετε το κινητο και οταν ζητησει επιβεβαιωση για συνδεση με PC Companion λετε ΟΧΙ. Επισης κλεινετε οτι παραθυρα ανοιγουν για προσβαση στη καρτα microD

4. Τρεχετε το κουμπι με τον κεραυνο στο flashtool και ακολουθειτε τις οδηγιες

5. Αφου ξανασυνδεσετε το κινητο με το κατω αριστερο πληκτρο πατημενο θα δειτε οτι το flashtool θα αρχισει να κανει ενημερωσεις (θα κινητει η μπαρα στο κατω μερος) παντα με πατημενο το Κ-Α πληκτρο.

6. Οταν τελιωσει αφηνετε το πληκτρο. ΣΗΜ. μποει να βγαλει καποιο μηνυμα καθους στο τελος - δεν πειραζει.

7. Ανοιγετε το κινητο σας. Αν αντι του πολυχρωμου screen με το logo της SE δειτε το logo SONY και κατοπιν το logo XPERIA τοτε εχετε το ICS. Το κινητο θα κανει τα updates μονο του.

 

Αν ειχατε μεταφερει ολες τις εφαρμογες στη καρτα δεν θα εχετ χασει τιποτα.

 

Δοκιμαστε να σβησετε (Ρυθμισεις/Εφαρμογες) καποια εφαρμογη σαβουρα (π.χ. το ρημαδι το Facebook) αν το καταφερετε ειστε και root.

 

Με μια πρωτη ματια δειχνει πιο πρακτικο το ICS , τωρα για ταχυτητες θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες ολο το post που μας εστειλες θα εβλεπες κι αυτο

 

NOTE:Guys after installing ICS via Flashtool please update ur phone again via SUS(Sony update service )

Get the SUS from Here

after updating via sus most of the problems are solved!!!!

 

Θα διορθωθει το lag αμα το flashareis μεσω SEUS!!!!

Οσο για το ρουτ θα το εχεις αμα κανεις αυτο που λεει εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038

 

Έβαλα το update service και μου λεει οτι δεν υπάρχει διαθέσιμο νέο λογισμικό και ότι είναι εγκατεστημένο το πιό πρόσφατο. Πώς να flashαρω μέσω SEUS? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το μπρικαρα..

το flashtool βγαζει σφαλμα στο τελος ,το αποσυνδεω ξεκιναει με το Σονυ λογκο κι ως εκει ,το Companion το βλεπει σαν Σονυ τηλ αλλα δεν γινεται τιποτα με το seus το επιλεγω και μου λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση ..

Τι γινεται τωρα ,λιγο βοηθεια..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το μπρικαρα..

το flashtool βγαζει σφαλμα στο τελος ,το αποσυνδεω ξεκιναει με το Σονυ λογκο κι ως εκει ,το Companion το βλεπει σαν Σονυ τηλ αλλα δεν γινεται τιποτα με το seus το επιλεγω και μου λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση ..

Τι γινεται τωρα ,λιγο βοηθεια..

 

Το Flashtool την πρώτη φορά που περνάς την ICS σου βγάζει σφάλμα στο 99% ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ αναμενόμενο, όταν κάνεις boot θα δεις ICS. ;)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχεις περασει την επισημη ICS η αυτη που ειναι pro-root? Και μενα το πρωι μου εβγαζε το ιδιο, τωρα θα περασω την επισημη να δω τι θα μου πει!!!!

 

αυτη εδώ έχω περάσει

http://www.mediafire.com/?atecy41az8dvp3h

που λέει σε αυτόν εδώ τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597760

δεν λέει όμως κάπου ότι είναι pre root

Link to comment
Share on other sites

Το Flashtool την πρώτη φορά που περνάς την ICS σου βγάζει σφάλμα στο 99% ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ αναμενόμενο, όταν κάνεις boot θα δεις ICS. ;)

Mα δεν μπουταρει :confused:

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Αυτη κατεβαζω και γω!!! Οχι, δεν ειναι pre root! Αρα το SEUS πρεπει να εχει κολλιμα (αυτο θελω να πιστευω)!!!

 

Περιμένω νέα σου !!! :p:p Εγώ δεν καταλαβαίνω πως οι εφαρμογές παρέμειναν μέσα στο κινητό όπως και οι ρυθμίσεις μου :blink:

Δεν κάνει format αφού στο flashtool είναι επιλεγμένα τα wipe data + cache?

Επίσης μπορεί κάποιος παρακαλώ να δει τι internal έχει το τηλέφωνο διαθέσιμη μετά το upgrade?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπαίνω από κινητό, άρα θα πω απλώς δυο τρία πράγματα εν τάχει!

Όσοι περάσατε την prerootαρισμενη ICS, ΠΡΙΝ ανοίξουν για πρώτη φορά το κινητό πρέπει να φλασάρουν τον kernel με το flashtool!

Ας το δοκιμάσουν τώρα, κι αν δεν περνάει ή δεν ανοίγει το κινητό

 

1) Επαναφορά με Seus

2) Μετά φλασάρισμα της ICS μέσω cwm, power off με το cwm

3) Φλασάρισμα kernel με flashtool

 

Και όλα κομπλέ!

 

Επίσης... Αντίο Go Launcher!

Η ICS μετράει με Apex ή Nova!!!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να flashareis την .42!!!

Παιδια πως μπαινω με fastboot μπας και το ξεμπρικαρω

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω νέα σου !!! :p:p Εγώ δεν καταλαβαίνω πως οι εφαρμογές παρέμειναν μέσα στο κινητό όπως και οι ρυθμίσεις μου :blink:

Δεν κάνει format αφού στο flashtool είναι επιλεγμένα τα wipe data + cache?

Επίσης μπορεί κάποιος παρακαλώ να δει τι internal έχει το τηλέφωνο διαθέσιμη μετά το upgrade?

 

Το update service τελικά ξεκόλλησε :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...