Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο launcher Xperia Home είναι στα 26MB RAM πάνω κάτω, μεταβάλετε ανάλογα με τα widgets που έχεις στην home screen, ο launcher της ICS πιάνει λιγότερο η περισσότερο.

 

Αν λιγότερο, να μου δώσει κάποιος το APK

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πόσο πιάνει;Εμένα πιάνει το πολύ 18-20mb και έχω αρκετά widget.Δε νομίζω να πιάνει λιγότερο πάντως

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω μείνει στην 4.0.3. Για την 4.0.4 (αν εννοείς αυτή) υπάρχει οδηγός για να κάνεις root. :)

 

εχει κανενα 2 μηνο που εχει βγει η 4.0.4 για το κινητό μας αυτην εχω απλα πριν καμια εβδομάδα βγήκε νεα έκδοση της 4.0.4 αν θες δες εδώ τις εκδόσεις http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=20188

οποτε ο οδηγός δεν ξέρω αν θα ισχύει για την 4.1.B.0.587 και το κόλπο με την αλλαγή των kernel..

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς που έκανε την αναβάθμιση με pc companion κολλήματα και lag στην τελευταία έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Όντως στις διακοπές καταλαβαίνει κανείς τι εστί smartphone! Το Neo V με βγάζει ασπροπρόσωπο... Το μόνο κακό είναι ότι αν είσαι σε περιοχή με οριακό σήμα η μπαταρία φεύγει σαν νεράκι... Αν είσαι on line κάτι το οριακό σήμα, κάτι η οθόνη που πρέπει να είναι τουλάχιστον στο 80% λόγω ήλιου για να βλέπεις και η μπαταρία πάνω από 5 ώρες δεν πρόκειται να βγάλει!

Αλλά αυτό αφορά όλα τα smartphones και όχι μόνο για το neo v...

Link to comment
Share on other sites

@zxr welcome back:D

Πες μου ότι πηγες με το zxr να τρελαθώ:p:p:p

Αν σου πω ότι πήγα με το Seicento μου νομίζω ότι θα σε τρελάνω ακόμα περισσότερο!!!!

Αλλά αυτό αφορά όλα τα smartphones και όχι μόνο για το neo v...

Έτσι ακριβώς!

 

Και κάτι ακόμα. Να τονίσω ότι το κινητό πολλές φορές δούλευε στους 55 βαθμούς Κελσίου κάνοντας ταυτόχρονα πλοήγηση, παίζοντας μουσική και τραβώντας βίντεο με το LapseIt κάτω από τον ήλιο. Περίμενα ότι θα έκλεινε αλλά αυτό δεν καταλάβαινε τίποτα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και γω στις διακοπές μου το έλιωσα το κινητό. GPS με sygic συνεχώς, google maps, data on, bt στο αυτοκίνητο για κλήσεις, walkman για μουσική, σερφάρισμα, wifi όπου έβρισκα, πολλές φωτό και video όταν δεν υπήρχε εύκαιρη η ψηφιακή, κυρίως με το LGcamera στα 10Mbps, και οθόνη στο 100% με disable auto brightness κατά τη διάρκεια της ημέρας.

 

Το κινητό δεν κόλλησε πουθενά, είναι γεγονός όμως ότι σίγουρα αν ήταν 1GB η μνήμη του θα ήταν πιο άνετο. Ο επεξεργαστής δε μου φαίνεται αδύναμος (στην τελική μπορείς να τον κάνεις και overclocking) αλλά η έλλειψη μνήμης είναι όντως πρόβλημα.

 

 

Όσον αφορά τo τελευταίο update που βγήκε πρόσφατα, στην 4.0.4, έχει καταφέρει να το περάσει κανείς;

Changelog για να δούμε τι διορθώνει υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουργιου κατοχος του neo v και Θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω αναλυτικά για να περασω να περασω τον Navigon στο κινητο. Απο που μπορω να κατεβασω τους χαρτες αλλα και πως να εγκαταστησω την εφαρμογη. Περιμενω πμ καλυτερα ευχαριστω Edited by steant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουργιου κατοχος του neo v και Θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω αναλυτικά για να περασω να περασω τον Navigon στο κινητο. Απο που μπορω να κατεβασω τους χαρτες αλλα και πως να εγκαταστησω την εφαρμογη. Περιμενω πμ καλυτερα ευχαριστω

 

λογικα θα το εχει στις οδηγιες του navigon πως..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Άντε να έρθει η νέα αναβάθμιση από την Sony να δούμε μήπως βελτίωσαν καθόλου την ics γιατί όταν προτοκυκλοφορησε την έβαλα και ναι μεν ήταν ποιο εφετζιδικη από την Gingerbread αλλά πολύ ποιο αργή και δυσχρηστη και έτσι γύρισα στην 2.3.4..

Ελπίζω η νέα αναβάθμιση να με κάνει να αναβαθμίσω και να μείνω στην ics...

Link to comment
Share on other sites

παιδια απλα μολις αρχιζι σε ρωταει πιους χερτες θες κ τους κατεβαζι μονο του απο το market ειναι πολυ απλο ....

 

.......

 

http://www.youtube.com/watch?v=oXL5GNWTCV4

Edited by Georgezoulis
youtube
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω το κινητο περιπου 1 1/2 μηνα και εχω το εξης θεμα:

Στο αμαξι εχω ενσωματωμένο bluetooth. Με ενεργοποιημενο το bluetooth κανονικά στο κινητο, δεν με προτρεπει να συνδεθει με το αμαξι. Οταν το κανω εγω μου ζηταει καθε φορα κωδικο και τον οποιο τον εισαγω και επειτα επιτυνχανεται η συνδεση. Παλαιοτερα με το Nokia (6300i) που ειχα δεν συναντησα κανενα προβλημα, μολις εβαζα εμπρος το αμαξι η συνδεση γινοταν αυτοματα απο μονη της.

Υπάρχει κατι που πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι πήγα με το Seicento μου νομίζω ότι θα σε τρελάνω ακόμα περισσότερο!!!!

 

Έτσι ακριβώς!

 

Και κάτι ακόμα. Να τονίσω ότι το κινητό πολλές φορές δούλευε στους 55 βαθμούς Κελσίου κάνοντας ταυτόχρονα πλοήγηση, παίζοντας μουσική και τραβώντας βίντεο με το LapseIt κάτω από τον ήλιο. Περίμενα ότι θα έκλεινε αλλά αυτό δεν καταλάβαινε τίποτα!

 

Δε νομίζω να με τρελάνεις μιας κ έχω κ γω fiat οπότε καταλαβαίνεις:p

Θα περίμενε κάνεις να κλείσει πάντως με τέτοια χρήση κ μου κάνει εντύπωση πως κ δεν έκλεισε!

Όπως λέμε πολλές φορές είναι για τα λεφτά του πολύ καλή επιλογή κ χαίρομαι που το επέλεξα σα κινητό!

Εμένα περιέργως έκλεισε μια φορά αλλά έφαγε κόλλημα ο dolphin χωρίς λόγο!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πρόβλημα με restart του launcher κάθε φορά που επιστρέφω στην homescreen από μία εργασία είτε αυτό λέγεται πλοήγηση στο internet είτε βγαίνοντας από κάποια εφαρμογή. Είμαι στην 4.0.3 με ρουτ και λοιπά και δοκίμασα διάφορους launcher αλλά είναι απ'ότι καταλαβαίνω θέμα μνήμης και όχι κάτι άλλο. Έχω παγώσει/διαγράψει και πολλές εφαρμογές που δεν ήθελα από το titanium ή τον root explorer αλλά εξακολουθεί να κάνει restart o launcher.

 

Τι να κάνω? Να περάσω καμία άλλη rom? Έχετε κάτι να προτείνετε?

Η αναβάθμιση σε 4.0.4 αξίζει τον κόπο?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

^

Πας στις ρυθμίσεις developer options ξετικαρε don't keep activities και στο τέλος επέλεξε process background limit και επέλεξε standard limit.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

^

Πας στις ρυθμίσεις developer options ξετικαρε don't keep activities και στο τέλος επέλεξε process background limit και επέλεξε standard limit.

 

Δεν είναι τικαρισμένο. Και η από κάτω επιλογή είναι στο τυπικό όριο. Άρα μάλλον κάτι άλλο πρέπει να κάνω...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην εκδοση 2.3.5 ακομα και πειτε ποτε αξιζει να αναβαθμισω, να το κανω μεσω ΟΤΑ για να μεινουν οι ρυθμισεις με το κολπο που εχει ειπωθει καιρο;
Link to comment
Share on other sites

Guys εδω και δυο μερες αναβει η οθονη του κινητου μονη της οταν ειναι κλειδωμενο και μετα κλεινει παλι μονη της..Δεν εχω καμια αλλαγη σε ρυθμισεις ουτε εγκατεστησα καποια καινουρια εφαρμογη και παει να σπασει η κεφαλα μου!!Επισης ξερει κανεις αν μπορουμε να περασουμε τα widgets στην Notification bar σε ICS??
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην εκδοση 2.3.5 ακομα και πειτε ποτε αξιζει να αναβαθμισω, να το κανω μεσω ΟΤΑ για να μεινουν οι ρυθμισεις με το κολπο που εχει ειπωθει καιρο;

Τι είναι το OTA???

Link to comment
Share on other sites

Thanks...Αν βάλω την καινούρια 4.0.4 και δε μου αρέσει μπορώ να ξαναγυρίσω στην παλιά 4.0.4 ή την 2.3.4 μέσω flashtool σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται...Δες εδω -----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 ευκολο ειναι το εχω κανει ηδη 2 φορες γιατι κατι δεν μου αρεσει στην ICS ακομα...Μαλλον παω για update και εγω σε 4.0.4 και βλεπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να με τρελάνεις μιας κ έχω κ γω fiat οπότε καταλαβαίνεις:p

Θα περίμενε κάνεις να κλείσει πάντως με τέτοια χρήση κ μου κάνει εντύπωση πως κ δεν έκλεισε!

Όπως λέμε πολλές φορές είναι για τα λεφτά του πολύ καλή επιλογή κ χαίρομαι που το επέλεξα σα κινητό!

Εμένα περιέργως έκλεισε μια φορά αλλά έφαγε κόλλημα ο dolphin χωρίς λόγο!

 

εμενα εχει κλεισει μια φορα χωρις να καταλαβω δεν ξερω

και μια επειδη εφαγε κολλημα ο browser..τωρα το εχω 500 ωρες ανοικτο συνεχομενα;)

μπαταρια την προηγουμενη εβδομαδα 5 μερες με τηλεφωνο 10 λεπτα συνολο...προχτες 3 μερες με αρκετο youtube και ιντερνετ και τηλεφωνα..και γενικα πειραγμα

μια φορα θα εφτανε τις 7 αλλα ηθελαν γνωστοι μου tethering:lol:

ακομα και στην μπαταρια το δικο μου τουλαχιστον τα παει μια χαρα..

μετα το Μ1 που ειχα παρει και το μισησα αυτο το αγαπω πολυ το κινητο και χαιρομαι παρα πολυ που αποφασισα να το παρω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...